İstanbul 8°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan uluslararası parlamenterlere seslendi
25 Mayıs 2012 Cuma 19:05

Erdoğan uluslararası parlamenterlere seslendi

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Parlamenterler Konferası'nda konuşuyor. Siyasetçilerin görevlerini anlatırken fakiri gözetme ve haksızlığa direnmeyi anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyada şu anda tarihin en ciddi ve maliyeti en yüksek ekonomik krizlerinden birinin yaşandığını belirterek, ''Küresel ekonominin geleceğine ilişkin belirsizlikler ve riskler devam ediyor'' dedi.

Erdoğan, Hilton Otel'de düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programının uygulanmasına ilişkin 2012 Uluslararası Parlamenterler Konferansı'nın kapanış oturumuna katıldı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, konferansın gerçekleşmesindeki değerli katkıları için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İcra Direktörü'ne, TBMM başta olmak üzere ilgili kurumlara, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliği'ne ve tüm katılımcılara şükranlarını sunduğunu belirtti.

Eylem programının uygulanmasına ilişkin 5. Konferansın Türkiye'nin ev sahipliğinde ve İstanbul'da gerçekleştirilmiş olmasını fevkalade anlamlı bulduğunu ifade eden Erdoğan, ''Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi'ne ev sahipliği yapmakta olan Türkiye, bu alandaki çalışmalara çok büyük önem veriyor. Konferans vesilesiyle kabul etmiş olduğunuz Bildiri ve Eylem Planı'nı önemli referans belgeleri olarak gördüğümü de burada belirtmek istiyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Dünyada, şu anda tarihin en ciddi ve maliyeti en yüksek ekonomik krizlerinden biri yaşanıyor. Küresel ekonominin geleceğine ilişkin belirsizlikler ve riskler devam ediyor. Ekonomik krizin geniş çaplı siyasi, sosyal ve toplumsal etkileri olabileceğini de artık farklı ülke tecrübelerinden müşahede ediyoruz. Takdir edersiniz ki, küresel kriz ortamında kaynakların daralması, bütçelerin kısılması, en çok gelişme yolundaki ülkelerin kalkınma çabalarını olumsuz etkiliyor. Bu konferansın da gündeminde önemli yer tutan Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleşmesi için önümüzde sadece 3 yıl var. Ancak, bugünden, birçok ülke için Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'ni yakalamanın imkansız olduğunu görüyoruz. Elbette kaydedilen ilerlemeleri memnuniyetle karşılıyoruz, ancak yapılamayanların üzüntüsünü de derinden hissediyoruz.''

Başbakan Erdoğan, dünyanın eskisi gibi gitmeyeceğini belirterek siyasetçilerin önceliklerine değinirken siyasetçinin kendi ülkesindeki aç ve mağdurları mutlaka bulması gerektiğini bunu sadece kendi ülkesinde değil dünyayı da gözetmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan, dünyayı 5 ülkenin yönetmesinin artık mümkün olmadığını belirtirken Suriye'de 10 bin dolayında insanın hayatını kaybetmesine karşına 5 üye yüzünden ölümlerin devam ettiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki olaylara ilişkin, ''Biz futbol maçı seyretmiyoruz beyler. Bir dramı, bir trajediyi, maalesef izlemek zorunda kalıyoruz. Burada çocuklar, savunmasız kadınlar, yaşlı insanlar öldürülüyor. Boğazları kesilerek öldürülen insanlar var burada. Bunu mu izleyeceğiz? Bunu mu seyredeceğiz? Buna kimse 'Ben duymadım' diyemez, duyarsız kalamaz. Elini uzatmak durumundadır ve buna mecburuz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün birçok ülke, gelişmiş insan hakları, ileri standartlarda demokrasi ve yüksek refah seviyesiyle yaşarken, maalesef farkına varmadan, sınırlarına sanal duvarlar çekebildiğini belirterek, ''Kendisi için, kendi halkı için, evrensel insani değerleri, demokrasiyi ve refahı bir hak olarak gören ülkeler, yanı başlarında ya da yakın coğrafyalarda yaşanan trajedileri, adeta bir gerilim filmi izler gibi sadece izlemekle yetinebiliyor'' dedi.

Erdoğan, Hilton Otel'de düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programı'nın uygulanmasına ilişkin 5. Uluslararası Parlamenterler Konferansı kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, küresel kriz ve Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'ne ilişkin olumsuz manzaranın, umutları tüketmeyeceğini ve köreltmeyeceğini söyledi.

Bir yandan mevcut durumu düzeltmeye yönelik çabaları sürdürürken, diğer yandan da geleceğe dönük kalkınma modellerini zihinlerde şekillendirmeye devam ettirmek gerektiğini ifade eden Erdoğan, ''Vizyoner bir bakış geliştirme

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
7 / 24 °C