İstanbul 16°C
18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERDOĞAN: YERLİ BİR MARKA BİZE YAKIŞIR
26 Eylül 2011 Pazartesi 13:49

ERDOĞAN: YERLİ BİR MARKA BİZE YAKIŞIR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da Türk Traktör'ün üretim tesislerinde konuştu.

Başbakan Erdoğan: Hükümet olarak yerli ve küresel yatırımcılar arasında kesilikle bir ayırım gözetmiyor her üretimi istihdam kapısı açan her işvereni sahipleniyoruyz. Uzun yıllardır faaliyet yapan firmaları kendi firmamız gibi görüyoruz. Artık firmaları İtalyan gibi değil kendi firmamız gibi görüyoruz.

Dış politikada önemli gelişmeler kaydediyoruz. Dost ülkelerdeki değişimleri yakından takip etmemiz gerekiyor. Halkların özgürlüklerimne kavuşması demokrasinin hak ve adaletin güç kazanması ülkemiz açısından önemlidir.

Dünyaya kapalı olanlar milletimize ve dünyaya söyleyecek sözü olmayanlar bizi popülizm yapmakla iftira ediyorlar. Bizim buna ihtiyacımız yoktur. Tenezzül etmedik etmeyeceğiz. Türkiye ritme uygun atıyor. Kendi gelişmesine paralel olarak çemberini büyütüyor. Bugün Türkiye dünyadaki haksızlıklara karşı dur diyebilen heryerde barışın hakim olmasını sağlayan bir ülkedir.

Kuzey Afrika ziyaretinden sonra BM Genel Kurulu'nda görüşmelere katıldım. Bir çok görüşme gerçekleştirdim. BM Genel Kurulu'nda konuştum. Türkyie'nin tezlerini paylalşma fırsatım oldu. Gene Makedonya'ya bir ziyaretim olacak.

Bizim içimize kapanma şansımız yok. 2023 Hedeflerimize ulaşmak için dış politikamızı bir yere ulaştırmamız lazım. Eskiden ihmal ettiğimiz coğrafyalarla ilişkilerimizi geliştirdik. Göreve geldiğimde 12 büyükelçiliğimiz vardı. Şimdi 33 büyükelçiliğimiz var. Bu 33 ülkeyle direk iletişim demektir. Bunun ticaretimize de büyük katkısı olmuştur. Bu aynı zamanda iş dünyasına da fırsat oluşturuyor.

Mısır ziyaretimizde 280 girişimcimizle 1280 iş adamıyla 2000'e yakın görüşme gerçekleştirdik. Mısır ile vize kaldırma seçeneği böyle giderse masaya daha güçlü gelecek. MIsır'da vize kaldırdığımız ülke olacak. Ön yargıları kırmazsanız serbest ticaret anlaşması yapmazsanız gerektiğinde tır şoförlerinin sorunlarıyla bire bir ilgilenmezseniz yatırımları istenilen ölçüye getiremezsiniz.

Bugün Türkiye dostluğu tercih edilen bir ülke haline gelmiştir. Dünya ekonomisinin üstünde karabulutlar dolaşıyor. Buna rağmen yatırımcılar için en güvenilir bir liman olmuştur. Bu özelliklerimizi dikkatle korumaya adalet ve hukuk temelinde ülkemizi geliştirmeye devame deceğiz. Geçen %9 büyüyen Türkyie ilk çeyretke %3 ikinci çeyrekte %8 büyümüştür.

Sürekli daha iyiye gidiyoruz. Genel seçim olmasına rağmen merkezi bütçemiz 2,1 milyar lira fazla vermiştir. Eskiden açık veriyorduk. GEçtiğimiz hafta kredi derecelendirme kuruluşları çok sayıda bankanın notunu düşürdü. Ancak Türkiye olarak çok farklı bir banka sistemi olan bir ülkeyiz. TL cinsinden kredi notunu yatırtım yapılabilir seviyeye geldik. Biz bunu zaten bekliyorduk. Bu kararların daha önce alınmış olması gerektiğini düşünüyoruz. Notumuz arttı ama biz kredi derecelendirme kuruluşlarına geç kaldıkları için düşükl not vermeye devame diyoruz.

Kredi derecelendirme kuruluşları da gerçeğe göre notu arttırmalı veya düşürmelidir. Siyasi hareket etmekten çekinmelidir.

Ülkemiz büyüyor. 43 milyar olan yatırım 2010'da 204 milyar olmuştur. Bu yılın ilk yarısında bu sayı geçen yıla göre 17 milyar fazladır.

Bu yılın başında başladığımız sanayi stratejimizle otomotiv stratejimiz mikro reformlara önderlik edecektir. Üretim ve ihracatımızın içinde yüksek KDV'li ürünlerin payını %20'lere çıkaracağız. Farklı sektörlerin sorunlarına spesifik çözümler üreteceğiz.

25 yaş ve üzeri traktörlerin hurdaya çıkması için çalışacağız. Böylece traktör satışlarını arttıracağız ve tarımda verimliliği arttıracağız. Sanayi stratejimizi hazırlarken reaktif bir tutum içindeyiz. Yeni nesil araçların ülkemizde üretimi ve kullanımıyla ilgili eylemler içermektedir.

Türkiye hemen her sektör için olduğu gibi Otomativ için de cazibe merkezidir. Bakan arkadaşım bazı değerlendirmeler yaptı. bende bazı rakamlar paylaşmakl istiyorum. 2002'de 8.000 traktör satılmışken bu yıl ilk yarıda 30.000'den fazla traktör satılmıştır. 2023 yılına kadar 8,5 milyon hektar alanı da sulamaya açacak dünyada ilk 5 içine gireceğiz.

Bu gelişmeler doğal olarak traktör satışlarının da daha fazla artmasına neden olacaktır. Anadolu'da bazı köylerimizde arazinin 10 misline yetecek sayıda traktör bulunuyor. Her kapıda çalışmayan traktör bulunmöası israftır. Krediyle traktör alıp çalıştırmadan bağlamak doğru değildir. Benimde bir traktörüm var lüksüne kimse sahip olmamalıdır.

Bu yıl 600.000'i aşmasını beklediğimiz otomobil satışının yıllık 1.000.000'a ulaşmasını bekliyoruz. Bu rakamlar söz konusuyken diyoruz ki yerli bir otomobil yakışır. Artık kendimize özgü bir model oluşturmanın zamanı gelmiştir. Bunu TÜSİAD'ın bir toplantısında söylemiştim. Şimdi gittiğim her yerde söylüyorum ve bunu başaracağız. Türkiye %100 yerli otomobilini üretecek. Türkiye otomobil üretimi için gerekli birikime teknolojiye uzuun yıllardır zaten sahiptir. Otomobil sanayicileri derneğimiz konuyla ilgili raporları paylaşacaklardır. Artık yerli otomobil markasını oluşturacağız yeterki bu işin nasıl olmayacağındansa nasıl olacağını konuşalım. Fikirleri sabote edenler karamsarlığı öne çıakranlar olacaktır. Ben ülkemizi doğru okuyan geleceği güzel tahmin eden iş adamlarınmızın bu işe gönül vereceğine inanıyorum. Topluma karşı da bunun bir borç olduğuna inanıyorum. Bu ülkede buna soyunacak bir yiğit olduğuna inanıyorum.

Bİz bu konuda gerekli bütün desteği sağlayacağız. Bu ülkede traktör fabrikası kurulduğunda da bu iş olmaz diyenler çok oldu. iş büyük. İş büyük diye bu iş olmaz diyenler oldu. Ama şimdi olur diyenelr var. Bu iş yqabancı firmalar için de önemli bir fırsattır. Bu fırsatı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Yabancı firmaların ülkemizde yeni modeller üretmesine de fırsat vereceğiz. FİAT şuanda türkiyede binek olarak sadece lineayı üretiyor. Ben daha çok modelin üretilmesini daha çok yararlı olduğuna inanıyorum.

Koskoca bir ortaklığa br tane çiftçiye 600.000. traktörde bir traktör hediye edilmesi doğru değil. Hiç olmazsa her 100'e bir tane düşünmek gerekir. Bunlar düşünülünce kaybedilmez kazanılır. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 17 °C
İzmir
10 / 21 °C
Antalya
11 / 23 °C
Adana
9 / 24 °C
Konya
1 / 13 °C