İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzurumun Turizm Stratejileri Belirlendi
20 Eylül 2013 Cuma 16:53

Erzurum'un Turizm Stratejileri Belirlendi

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

İki aşamalı yapılan toplantının ilk bölümünde genel fuarlar, fuarlara katılım ve koordinasyon ile Erzurum’a ait ürünlerin coğrafi işaretleme konuları ele alındı. Fuarların önemli birer tanıtım ve bağlantı noktaları oluşturduğuna dikkat çeken Vali Altıparmak Erzurum’da önümüzdeki yıl 10 bin metrekare kapalı alana sahip fuar alanı ve kongre merkezi yapılması için Büyükşehir Belediyesinin çalışmalara başladığını söyledi. Fuarların büyük bir sinerjiyi meydana getirdiğinin altını çizen Vali Altıparmak "Erzurum’da hangi fuarlar düzenlenebilir. Yurt içinde ve yurt dışında hangi fuarlara katılabiliriz. Bunları ayrı ayrı ele alıp değerlendirmeliyiz. Erzurum’un kendine özgü ürünleri var. Balımız var, peynirimiz var. Satmak için çaba sarf ediyoruz. İşte bu fuarlar tam bu işler için fırsatlar sunuyor. Böyle bir fuarda herkes gelip iş bağlantısını yapabilir. Fuarların turizmin gelişmesine katkıları çok fazla. Bu manada bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Basın kuruluşlarımızı bu işin dışında tutamayız. Bu sebeple il dışındaki fuarlara basın mensubu arkadaşlarımızdan da götürmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

"ERZURUM SIRADAN BİR İL DEĞİL, BÖLGEDİR"

Kongre Merkezi'nin, fuar alanının canlanmasıyla birlikte şehir esnafının bundan yararlanacağını vurgulayan Vali Altıparmak vatandaşların bu hareketlilikten memnun kalacağını ve kendisine özgüven geleceğini ifade etti. Erzurum’un sağlık başta olmak üzere, turizm, alışveriş, kültür gibi birçok alanda bölge merkezi olduğuna dikkat çeken Vali, "Turizm potansiyellerimizi çok iyi değerlendirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Toplantının ikinci bölümünde yurt dışı tanıtım fuarları ve katılım, yurt dışı hedef pazarlar, yüksek irtifa kamp merkezi çalışmaları ve bu konuda yürütülen broşür ve web sitesi faaliyetleri gibi konular ele alındı. Kendi görüş ve önerilerinin dışında sektör temsilcilerinin de görüşlerini alan Altıparmak, şehrin üstün ve avantajlı yönlerinin öne çıkarılması gerektiğini aktardı.

Körfez ülkelerine yönelinmesi fikrini ortaya koyan vali Altıparmak Katar, Bahreyn gibi ülkelerden gelen turistlerin iklimden, termalden ve inanç merkezlerinden yararlanabileceğini ifade etti. Şehirdeki kültürel mekanların yaz - kış saat 19.00’a kadar açık tutulacağını söyleyen vali Altıparmak böylece turistin şehre inmesi halinde kültür noktalarını gezip görebileceklerini kaydetti.

"10 ADET SPOR SAHASI YAPILIYOR"

Erzurum’un yüksek irtifa kamp merkezi olması yolundaki en önemli sorunu olan tesis probleminin aşıldığını söyleyen vali Altıparmak yeni yapılan 10 adet spor sahasının önümüzdeki yıl hizmete gireceğini kaydetti. Vali Altıparmak: "Yüksek irtifa kamp merkezi projesi bizim için çok önemli. Bunun için 10 adet spor sahası yapılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren futbol takımlarının yaz kamplarını burada geçirmeleri için çalışmalara başlayacağız. Evvela takımların menajerlerini davet edip onları misafir edeceğiz, ilimizde ağırlayacağız ve kendimizi anlatacağız. Ayrıca farklı tanıtım materyallerinden de yaralanacağız. Mesela yüksek irtifa ile ilgili bir broşür hazırladık. Uluslararası her şampiyonaya burada hazırlanan milli atlet Elvan Ebeyligesse tanıtım yüzümüz oldu. Çünkü Elvan Ebeyligesse burada yaptığı hazırlığın faydasını gören ve önemini kavrayan bir sporcumuzdur. Bu broşürlerimizi ve diğer broşürlerimizi daha da çeşitlendireceğiz. Şuan elimizde mevcut olan tanıtım materyallerimizi Antalya Enformasyon Bürosuna gönderdik. Orada turistlerin ve turizmcilerin ilgisine sunduk."

Sektör temsilcileri de Erzurum’un kış turizminde Türkiye’de rakibinin olmadığına vurgu yaparak dünyada da Bulgaristan ve Avusturya gibi ülkelerle yarış içerisinde olduklarına işaret etti. İran’ın Erzurum için önemli bir pazar olduğunu söyleyen sektör temsilcileri özellikle Tebriz’de düzenlenen fuarlara katılım sağlanması gerektiğini değindiler. Kış turizmine yönelik fuarlara mutlaka katılım sağlanması gerektiğini belirten katılımcılar birden fazla pazara yönelerek daha fazla pazarı Erzurum’a çekmek gerektiği, aksi takdirde sürekli çalışılan bir pazarda olumsuzluk olduğunda boşluğa düşüldüğü görüşünü dile getirdi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C