İstanbul 9°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzurumun Turizm Stratejileri Belirlendi
20 Eylül 2013 Cuma 16:53

Erzurum'un Turizm Stratejileri Belirlendi

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

İki aşamalı yapılan toplantının ilk bölümünde genel fuarlar, fuarlara katılım ve koordinasyon ile Erzurum’a ait ürünlerin coğrafi işaretleme konuları ele alındı. Fuarların önemli birer tanıtım ve bağlantı noktaları oluşturduğuna dikkat çeken Vali Altıparmak Erzurum’da önümüzdeki yıl 10 bin metrekare kapalı alana sahip fuar alanı ve kongre merkezi yapılması için Büyükşehir Belediyesinin çalışmalara başladığını söyledi. Fuarların büyük bir sinerjiyi meydana getirdiğinin altını çizen Vali Altıparmak "Erzurum’da hangi fuarlar düzenlenebilir. Yurt içinde ve yurt dışında hangi fuarlara katılabiliriz. Bunları ayrı ayrı ele alıp değerlendirmeliyiz. Erzurum’un kendine özgü ürünleri var. Balımız var, peynirimiz var. Satmak için çaba sarf ediyoruz. İşte bu fuarlar tam bu işler için fırsatlar sunuyor. Böyle bir fuarda herkes gelip iş bağlantısını yapabilir. Fuarların turizmin gelişmesine katkıları çok fazla. Bu manada bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Basın kuruluşlarımızı bu işin dışında tutamayız. Bu sebeple il dışındaki fuarlara basın mensubu arkadaşlarımızdan da götürmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

"ERZURUM SIRADAN BİR İL DEĞİL, BÖLGEDİR"

Kongre Merkezi'nin, fuar alanının canlanmasıyla birlikte şehir esnafının bundan yararlanacağını vurgulayan Vali Altıparmak vatandaşların bu hareketlilikten memnun kalacağını ve kendisine özgüven geleceğini ifade etti. Erzurum’un sağlık başta olmak üzere, turizm, alışveriş, kültür gibi birçok alanda bölge merkezi olduğuna dikkat çeken Vali, "Turizm potansiyellerimizi çok iyi değerlendirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Toplantının ikinci bölümünde yurt dışı tanıtım fuarları ve katılım, yurt dışı hedef pazarlar, yüksek irtifa kamp merkezi çalışmaları ve bu konuda yürütülen broşür ve web sitesi faaliyetleri gibi konular ele alındı. Kendi görüş ve önerilerinin dışında sektör temsilcilerinin de görüşlerini alan Altıparmak, şehrin üstün ve avantajlı yönlerinin öne çıkarılması gerektiğini aktardı.

Körfez ülkelerine yönelinmesi fikrini ortaya koyan vali Altıparmak Katar, Bahreyn gibi ülkelerden gelen turistlerin iklimden, termalden ve inanç merkezlerinden yararlanabileceğini ifade etti. Şehirdeki kültürel mekanların yaz - kış saat 19.00’a kadar açık tutulacağını söyleyen vali Altıparmak böylece turistin şehre inmesi halinde kültür noktalarını gezip görebileceklerini kaydetti.

"10 ADET SPOR SAHASI YAPILIYOR"

Erzurum’un yüksek irtifa kamp merkezi olması yolundaki en önemli sorunu olan tesis probleminin aşıldığını söyleyen vali Altıparmak yeni yapılan 10 adet spor sahasının önümüzdeki yıl hizmete gireceğini kaydetti. Vali Altıparmak: "Yüksek irtifa kamp merkezi projesi bizim için çok önemli. Bunun için 10 adet spor sahası yapılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren futbol takımlarının yaz kamplarını burada geçirmeleri için çalışmalara başlayacağız. Evvela takımların menajerlerini davet edip onları misafir edeceğiz, ilimizde ağırlayacağız ve kendimizi anlatacağız. Ayrıca farklı tanıtım materyallerinden de yaralanacağız. Mesela yüksek irtifa ile ilgili bir broşür hazırladık. Uluslararası her şampiyonaya burada hazırlanan milli atlet Elvan Ebeyligesse tanıtım yüzümüz oldu. Çünkü Elvan Ebeyligesse burada yaptığı hazırlığın faydasını gören ve önemini kavrayan bir sporcumuzdur. Bu broşürlerimizi ve diğer broşürlerimizi daha da çeşitlendireceğiz. Şuan elimizde mevcut olan tanıtım materyallerimizi Antalya Enformasyon Bürosuna gönderdik. Orada turistlerin ve turizmcilerin ilgisine sunduk."

Sektör temsilcileri de Erzurum’un kış turizminde Türkiye’de rakibinin olmadığına vurgu yaparak dünyada da Bulgaristan ve Avusturya gibi ülkelerle yarış içerisinde olduklarına işaret etti. İran’ın Erzurum için önemli bir pazar olduğunu söyleyen sektör temsilcileri özellikle Tebriz’de düzenlenen fuarlara katılım sağlanması gerektiğini değindiler. Kış turizmine yönelik fuarlara mutlaka katılım sağlanması gerektiğini belirten katılımcılar birden fazla pazara yönelerek daha fazla pazarı Erzurum’a çekmek gerektiği, aksi takdirde sürekli çalışılan bir pazarda olumsuzluk olduğunda boşluğa düşüldüğü görüşünü dile getirdi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 20 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
9 / 22 °C