İstanbul 12°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzurumun Turizm Stratejileri Belirlendi
20 Eylül 2013 Cuma 16:53

Erzurum'un Turizm Stratejileri Belirlendi

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

İki aşamalı yapılan toplantının ilk bölümünde genel fuarlar, fuarlara katılım ve koordinasyon ile Erzurum’a ait ürünlerin coğrafi işaretleme konuları ele alındı. Fuarların önemli birer tanıtım ve bağlantı noktaları oluşturduğuna dikkat çeken Vali Altıparmak Erzurum’da önümüzdeki yıl 10 bin metrekare kapalı alana sahip fuar alanı ve kongre merkezi yapılması için Büyükşehir Belediyesinin çalışmalara başladığını söyledi. Fuarların büyük bir sinerjiyi meydana getirdiğinin altını çizen Vali Altıparmak "Erzurum’da hangi fuarlar düzenlenebilir. Yurt içinde ve yurt dışında hangi fuarlara katılabiliriz. Bunları ayrı ayrı ele alıp değerlendirmeliyiz. Erzurum’un kendine özgü ürünleri var. Balımız var, peynirimiz var. Satmak için çaba sarf ediyoruz. İşte bu fuarlar tam bu işler için fırsatlar sunuyor. Böyle bir fuarda herkes gelip iş bağlantısını yapabilir. Fuarların turizmin gelişmesine katkıları çok fazla. Bu manada bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Basın kuruluşlarımızı bu işin dışında tutamayız. Bu sebeple il dışındaki fuarlara basın mensubu arkadaşlarımızdan da götürmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

"ERZURUM SIRADAN BİR İL DEĞİL, BÖLGEDİR"

Kongre Merkezi'nin, fuar alanının canlanmasıyla birlikte şehir esnafının bundan yararlanacağını vurgulayan Vali Altıparmak vatandaşların bu hareketlilikten memnun kalacağını ve kendisine özgüven geleceğini ifade etti. Erzurum’un sağlık başta olmak üzere, turizm, alışveriş, kültür gibi birçok alanda bölge merkezi olduğuna dikkat çeken Vali, "Turizm potansiyellerimizi çok iyi değerlendirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Toplantının ikinci bölümünde yurt dışı tanıtım fuarları ve katılım, yurt dışı hedef pazarlar, yüksek irtifa kamp merkezi çalışmaları ve bu konuda yürütülen broşür ve web sitesi faaliyetleri gibi konular ele alındı. Kendi görüş ve önerilerinin dışında sektör temsilcilerinin de görüşlerini alan Altıparmak, şehrin üstün ve avantajlı yönlerinin öne çıkarılması gerektiğini aktardı.

Körfez ülkelerine yönelinmesi fikrini ortaya koyan vali Altıparmak Katar, Bahreyn gibi ülkelerden gelen turistlerin iklimden, termalden ve inanç merkezlerinden yararlanabileceğini ifade etti. Şehirdeki kültürel mekanların yaz - kış saat 19.00’a kadar açık tutulacağını söyleyen vali Altıparmak böylece turistin şehre inmesi halinde kültür noktalarını gezip görebileceklerini kaydetti.

"10 ADET SPOR SAHASI YAPILIYOR"

Erzurum’un yüksek irtifa kamp merkezi olması yolundaki en önemli sorunu olan tesis probleminin aşıldığını söyleyen vali Altıparmak yeni yapılan 10 adet spor sahasının önümüzdeki yıl hizmete gireceğini kaydetti. Vali Altıparmak: "Yüksek irtifa kamp merkezi projesi bizim için çok önemli. Bunun için 10 adet spor sahası yapılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren futbol takımlarının yaz kamplarını burada geçirmeleri için çalışmalara başlayacağız. Evvela takımların menajerlerini davet edip onları misafir edeceğiz, ilimizde ağırlayacağız ve kendimizi anlatacağız. Ayrıca farklı tanıtım materyallerinden de yaralanacağız. Mesela yüksek irtifa ile ilgili bir broşür hazırladık. Uluslararası her şampiyonaya burada hazırlanan milli atlet Elvan Ebeyligesse tanıtım yüzümüz oldu. Çünkü Elvan Ebeyligesse burada yaptığı hazırlığın faydasını gören ve önemini kavrayan bir sporcumuzdur. Bu broşürlerimizi ve diğer broşürlerimizi daha da çeşitlendireceğiz. Şuan elimizde mevcut olan tanıtım materyallerimizi Antalya Enformasyon Bürosuna gönderdik. Orada turistlerin ve turizmcilerin ilgisine sunduk."

Sektör temsilcileri de Erzurum’un kış turizminde Türkiye’de rakibinin olmadığına vurgu yaparak dünyada da Bulgaristan ve Avusturya gibi ülkelerle yarış içerisinde olduklarına işaret etti. İran’ın Erzurum için önemli bir pazar olduğunu söyleyen sektör temsilcileri özellikle Tebriz’de düzenlenen fuarlara katılım sağlanması gerektiğini değindiler. Kış turizmine yönelik fuarlara mutlaka katılım sağlanması gerektiğini belirten katılımcılar birden fazla pazara yönelerek daha fazla pazarı Erzurum’a çekmek gerektiği, aksi takdirde sürekli çalışılan bir pazarda olumsuzluk olduğunda boşluğa düşüldüğü görüşünü dile getirdi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TESK'ten "tuzak indirim" tepkisi» Mitsubishi'den Türkiye'ye dev yatırım!» Deniz ablukası,savaş ilanına eş değer!» Netenyahu AB'yi tehdit etti!» Jet Fadıl yine yaptı yapacağını!» "YPG Menbic'de de DEAŞ ile anlaşma yaptı"» Cari açık arttı» Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi'nin akıbeti» Katar'dan savaş uçağı hamlesi!» Türkiye büyüme rakamları açıklandı» ESK dondurulmuş tavuk satacak» Atadan kalma tezgahla ipliğe hayat veriyor» İTO Başkanı Çağlar hayatını kaybetti» Üçüzlerin hayali 17 yıl sonra gerçek oldu» Terörsüz şehirlerde büyük değişim» Netanyahu'ya sert tepki!» Eroğlu: Türkiye'nin 2040'a kadar su sorunu olmayacak» Firari Fetöcü Türk halkını ABD'ye şikayet etti» 'Akkuyu 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak'» Bozdağ: ABD geri adım atmalıdır» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
-1 / 11 °C