İstanbul 13°C
15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESADA ÖCALAN TAKTİĞİ
03 Ekim 2011 Pazartesi 11:02

ESAD'A ÖCALAN TAKTİĞİ

Türkiye, kendi halkına yönelik kanlı eylemlerden vazgeçmeyen Esad'a, Öcalan'ı Şam'dan çıkartmak için uyguladığı yöntem ile son mesajını verecek. 4 aşamalı plan da yolda

Gözler yeniden Org. Ateş'in 13 yıl önce Öcalan nedeniyle baba Esad'a uyarıda bulunduğu Hatay'daki sıfır noktasında. Suriyeli sığınmacıların bulunduğu kampı ziyaret edecek olan Erdoğan, oğul Esad'a "Diktatörlükten vazgeç" diyecek

Türkiye, kendi halkına yönelik kanlı eylemlerden vazgeçmeyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a PKK lideri Abdullah Öcalan'ı Şam'dan çıkartmak için uyguladığı yöntem ile son mesajını verecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bu hafta Hatay Reyhanlı'daki kampa gitmesi ve Esad'a "Diktatörlükten vazgeç! Halka yönelik zulmü ve baskıyı durdur" demesi bekleniyor.

Hafız Esad'ın PKK liderini ülkesinden kovmaması halinde Türkiye'nin savaş kozunu gündeme aldığı tarihi uyarı 16 Eylül 1998'de dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş tarafından yapılmıştı. Ateş, Reyhanlı Hudut Bölük Komutanlığı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada "Bazı komşularımız bizim iyi niyetimizi, gösterdiğimiz yakınlığı yanlış değerlendirmişlerdir. Apo denilen eşkıyayı kendi ülkelerinde barındırıp, onu destekleyerek Türkiye'yi terör belasına bulaştırmışlardır. Türk milleti artık bu konuda göstereceği iyi niyetin sonuna gelmiştir. Sabrımız tükenmek üzeredir. Sabrımızı taşırmasınlar" uyarısında bulunmuştu.

Türkiye'nin savaş ihtimalini de içeren bu uyarısı sonrası Beşar Esad'ın babası Hafız Esad, Öcalan'ı Suriye'den göndermek zorunda kalmış, Öcalan Kenya'da yakalanmasının ardından Türkiye'ye getirilmişti. 13 yıl aradan sonra benzer bir uyarıyı bu defa Erdoğan, oğul Esad'a yapacak. ABD ziyaretinde Hatay'da Suriyelilerin kaldığı kampa gideceğini belirten Erdoğan'ın ziyaretini bugün başlayacağı ve 3 gün sürecek Güney Afrika gezisi sonrası yapması bekleniyor. Başbakan Erdoğan ile birlikte Hatay'daki kamp da kamuoyuna açılacak ve kamptakilerin Esad rejiminden neden kaçtığı gözler önüne serilecek. Suriye yönetiminin Türkiye'deki kamplarda kadınlara tacizde bulunulduğu iddialarına sert yanıt verilecek.

Kamptan Esad'a "Diktatörlükten vazgeç" denilecek. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye karşı ikili ve uluslararası ilişkiler kapsamında atılacak adımları da belirledi. BM Güvenlik Konseyi'nden Rusya'nın itirazı nedeniyle yaptırım kararı çıkmaması karşın, Esad yönetimine karşı Türkiye kendi yaptırım listesini belirledi. Siyasi, ekonomik, askeri ve psikolojik alanda Esad yönetimine adım adım yanıt verilecek. Bu adımların bir çoğu, Esad'ın Türk ürünlerine karşı koyduğu ithalat yasağında olduğu gibi, karşı adım olarak açıklanacak.

4 AYAKLI PLAN

SİYASİ: Esad'ın diktatörlüğü ve tek parti yönetimi eleştirilecek. Suriye'deki muhaliflerle diyalog arttırılacak. 230 üyeli Suriye Ulusal Konseyi de İstanbul'da ilan edilecek. Şam Büyükelçiliği ve Halep Başkonsolosluğu da kapatılmayacak ve çok gerekmedikçe eleman azaltılmayacak.

EKONOMİK: Özel sektörü kapsayacak bir adım atılmayacak ancak Suriye tüm kamu ihalelerinden dışlanacak ve kara listeye alınacak. Suriye vatandaşlarının vizesiz geçişine devam edilecek. Ancak Esad'ın ithalat yasağı kararı nedeniyle iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması askıya alınacak.

ASKERİ: Türkiye ve Suriye arasındaki askeri tatbikatlar iptal edilecek. Askeri işbirliği askıya alınacak. Suriye yönetimi ile ortak tatbikat yapılmayacak. Bu ay sonunda yapılması öngörülen sınır birlikleri değişim tatbikatı başta olmak üzere askeri işbirliği tamamen askıya alınacak.

PSİKOLOJİK: Türkiye, "Esad'a karşıyım Suriye halkının yanındayım" mesajını sık sık tekrarlayacak. Türkiye'nin kamplarda Suriye halkına yönelik tutumu başta televizyonlar aracılığıyla anlatılacak. Esad'ın zulmünden kaçanların durumu dünya ile paylaşılacak. Türkiye'nin kapılarının Suriye halkına açık olduğu mesajı tekrarlanacak.


Suriyeli muhalifler ve Esad yönetimi, Başbakan Erdoğan'ın Hatay'daki mülteci kamplarına yapacağı ziyarete odaklandı. Erdoğan'ın yapacağı açıklamalar yakından takip ediliyor

Suriye'deki protestolara sert müdahale eden yönetime karşı tepki gösteren ülkelerin başında gelen Türkiye'nin atacağı adımlar, gerek muhalifler gerekse Şam yönetimi tarafından büyük merakla bekleniyor. Muhalifler, Ankara'nın açıklamalara ek olarak somut adım atmasını beklerken, yönetim ise gelecek açıklamalara paralel bir duruş sergilemenin hesabını yapıyor. Suriye'de gerek muhalifler gerekse yönetim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'daki kamplarda yapacağı açıklamaları yakından takip ediyor. Suriye'de yönetime karşı ayaklanmalar 6 ayı geride bırakırken, bugüne kadar ülke genelinde 3 bin kişinin öldüğü, 5 bin kişinin kayıp, 70 bin kişinin ise tutuklu olduğu ifade ediliyor. Son yaşanan olaylarla kan gölüne dönen ülke, içinde acı ve gözyaşının olduğu yüzlerce hikâyeyi barındırıyor.

YÖNETİM SESSİZ

Suriyeli muhalifler, Türkiye'nin açıklamalarına ek olarak yönetimi sıkıştıracak daha etkin adımlar atılmasını istiyor. Muhalifler ekonomik ve siyasi baskıların yanı sıra Erdoğan'ın Esad'a çekilme çağrısı yapmasını bekliyor. Kimi muhalifler ise olası bir iç çatışmada ülke içinde halkın güvenliğini sağlayacak tampon bölge oluşturulması gibi taleplerde bulunuyor. Muhalifler ve yönetimi destekleyenler, "Devlet Başkanı Esad'in yönetimi kolay bırakmayacağı, son ana kadar mücadele edeceği" fikrinde birleşiyor. Yönetim ise özellikle son dönemde Türkiye ile ilgili olumsuz beyanda bulunmaktan kaçınırken, Türkiye ile bağları yeniden kurma umudunu korumaya çalışıyor. Suriye yönetimi muhaliflerde olduğu gibi Başbakan Erdoğan'ın Hatay'daki kampları ziyaretini ve bu ziyarette yapacağı açıklamaları merakla bekliyor. Bu arada son günlerde ordudan ayrılan askerlerle, ordu birlikleri arasında Humus'un Telbise ve Rastan şehirlerinde şiddetli çatışmalar yaşandığı haberleri geliyor. Öte yandan basına yansıyan Türk istihbarat raporları da Esad yönetiminin, taraftarlarını silahlandırdığını ortaya koyuyor. Resmi haber ajansı SANA dün Hama kentinde silahlı grupların güvenlik güçlerine salrırıp, 5 kişiyi öldürdüğünü ve 8 kişiyi yaraladığını bildirdi.

Suriyeli muhalifler tek çatı altında toplandı
Cuma gününden beri İstanbul'da toplanan Suriyeli muhalif grupların Esad yönetimine karşı tek çatı altında toplanma kararı aldıkları belirtildi. Paris'te yaşayan akademisyen Burhan Galyun, "Suriye Konseyi tüm Suriyelilere açık. Konsey, Suriye halkının özgürlük çabalarını simgeleyen bir grup. Konsey Suriye'nin bağımsızlığına tehlike oluşturan tüm dış müdahalelere karşı" diye konuştu. Yeni konsey Suriye'deki muhalif grupları, liberalleri, Kürt ve Süryani grupları ve Müslüman Kardeşler'i bir araya getiriyor. Konsey Başkanı Burhan Galyun, destek veren ülkelerin yakında kendilerini tanıyacağına emin olduğunu söyledi. 190 üyeli konsey bir meclis, 29 üyeli genel sekreterlik ve yönetim kurulundan oluşacak. Galyun 190 kişilik meclisin gelecek ay başında muhtemelen Türkiye'de toplanacağını söyledi.


Duygu Güven'in haberi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
14 / 20 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
7 / 20 °C