İstanbul 14°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski deprem senaryoları İstanbulu korkutuyor GALERİ
29 Mayıs 2012 Salı 08:54

Eski deprem senaryoları İstanbul'u korkutuyor GALERİ

Avrupa, 1356'daki Basel depremini ele alıyor. İstanbul'u vuran 1509, 1766 ve 1894 depremlerini değerlendiren uzmanlar "aman dikkat" diyor

 

İsviçre ile Fransa sınırında bulunan Basel'de bu ay içerisinde "sismik deprem tatbikatı" yapılacak. Fransa, İsviçre ve Almanya'nın katılacağı bu tatbikatla, 1356'da Basel'de meydana gelen 6.5-7.0 büyüklüğündeki onlarca depremin bu tarihlerde meydana gelmesi halinde yol açacağı hasarlar ortaya konulacak. Büyük depremlerin her bin yılda bir gerçekleştiği fikrinden yola çıkan uzmanlar tarafından hazırlanan ve "Seismo 12" adı verilen tatbikata bin 600 kişi katılacak. Senaryoya göre 6 bin kişi ölecek, 60 bin kişi yaralanacak, 30 bin kişi de kaybolacak, 100 milyar euroluk bir maddi kayıp ortaya çıkacak. Yakın yüzyıllarda 1509, 1766 ve 1894 depremlerini yaşayan İstanbul'da, bu depremlerin bugün meydana gelmesi halinde nasıl bir tablo ortaya çıkacağını deprem uzmanlarına sorduk. 
fotogaleri.20120516214625.jpg
 
"7.7 BEKLİYORUZ" 
 Prof. Dr. Naci Görür (İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi): 1509'da olan 7.7 büyüklüğündeki deprem bizim beklediğimiz depreme yakın bir deprem. İstanbul'un denize kıyısı olan önemli merkezleri veya ilçeleri ciddi bir şekilde etkilenecektir. 1 milyon 600 bin bina var. Binaların yüzde birinin çökeceğini varsayalım. 16 bin bina demektir. Bir binada 5 kişi öldüğünü düşünürsek 80 bin kişi, 10 kişi dersek 160 bin kişi hayatını kaybeder. Ekonomik kayıp milyarlarca doları bulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ciddi önlemler alınmazsa bağımsızlığını kaybeder. 
 
1766'DAKİ GİBİ OLACAK 
 Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu (İ.Ü. Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi): 1766'daki kırılmanın tekrarlanmasını bekliyoruz. Birçok uzmanın beklediği de bu kırılma. O zaman yerleşim bu kadar yoğun değildi. O günkü depremin büyüklüğü 7.5'tu. Bugün olsa can ve mal kaybı daha fazla olacaktır. Simülasyon yapıldığında kent depremlerinden örneğin Kobe'den faydalanmak gerekir. 
 
 Prof. Dr. Ahmet Ercan (Yeditepe Üniv. Öğretim Üyesi): 1894'teki deprem 6.7 büyüklüğündeydi. Bizim beklediğimiz Sivriada Küçükçekmece açıklarındaki depremin büyüklüğü de 6.4-6.7 aralığında. 1894 depremi Kapalıçarşı'yı yıktı. Eski yapılarda büyük yıkımlar oldu ama nüfusu o tarihlerde 1 milyonun altındaydı. Yaşanacak felaket büyük boyutlarda olacak. 
 
 Prof. Dr. Semih Tezcan (B.Ü. İnşaat Fakültesi Bölümü): Beklenen deprem 7.2 büyüklüğündedir. Eski yüzyıllarda İstanbul'da ahşap binalar vardı ve depreme çok dayanıklıydı. Bugün şehir zayıf binalarla dolu olduğu için tablo çok vahim olur. 40 bin bina yıkılabilir, 40 bin kişi ölebilir. Çok acı bir tablo. Yüz milyar doların üzerinde bir ekonomik kayıp tahmin ediyoruz. Türkiye ekonomisini sarsar. Hükümetin çıkarttığı son yasadan yararlanmak lazım. 
 
1894 SURİÇİ'Nİ VURDU 
Mehmet Genç ile birlikte Atatürk Kitaplığı'nın arşivlerinden faydalanarak, "Fotoğraf ve Belgelerle 1894 Depremi" kitabını yayına hazırlayan Mehmet Mazak, İstanbul'da meydana gelen büyük depremlerden biri olan 1894 depremi ile ilgili şu bilgileri verdi: "Tahminlere göre, bu depremde 280 kişi öldü, 298 kişi de yaralandı. Bu arada yabancı ülkeler de yardım kampanyaları düzenledi. Depremden en çok etkilenen bölge suriçi bölgesi oldu. Nuruosmaniye Cami, Sirkeci Garı ve Kapalıçarşı hasar gördü. Gedikpaşa, Kadırga, Kumkapı, Yenikapı, Langa ve Samatya'da yüzlerce ev yıkıldı. Adalar'da da birçok bina büyük hasar gördü." 
 
1509: KÜÇÜK KIYAMET 
Hakkında çok az bilgi bulunan ve küçük kıyamet (kıyamet-i sugra) olarak adlandırılan 10 Eylül 1509 depremi. Kimi kaynaklara göre 7.7, kimilerine göre ise 7.9 büyüklüğündeki depremde nüfusun 160 bin, bina sayısının da 35 bin olduğu İstanbul'da 5 bine yakın insan öldü. İstanbul'u vuran büyük depremlerden biri de, 22 Mayıs 1766'da yaşandı. Yaklaşık 4 bin kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Devrin padişahı III. Mustafa Edirne'ye gitti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
6 / 22 °C