İstanbul 15°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf, Profil Kurslarıyla Turistlerin Tercihlerini Öğrenecek
19 Eylül 2013 Perşembe 18:48

Esnaf, Profil Kurslarıyla Turistlerin Tercihlerini Öğrenecek

Antalya'nın Manavgat ilçesinde müşteri memnuniyeti kapsamında esnafa turist profili eğitimi verilecek.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde müşteri memnuniyeti kapsamında esnafa turist profili eğitimi verilecek. Esnaf, turist profili eğitimi ile dükkan ve pazarlarda açılan tezgaha gelen turistin hangi ülkeye mensup olduğunu ve hangi ürünleri aldıklarını öğrenecek.

Alman, İngiliz, Belçika, Fransız, Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Rus ve İskandinav ülkelerinin pazarlarda ürün almaları farklılık gösteriyor. Ruslar genelde Türk lokumu ve hediyelik eşya, Almanlar tekstil ürünlerini almayı tercih ediyor. İskandinavların ise alışverişte pazarlık yapmayı sevmediği etiketin üzerindeki fiyattan ürün almayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, esnafın turiste ürün satmada birinci önceliğin her zaman müşteri öncelikli olduğunu söyledi. Sabit ve pazarda sergi açan esnafın ürününü satabilmesi için bölgeye gelen turist profilinin iyi bilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Doğan, esnafın alışverişte Rus turiste yapılan bir şaka ve esprinin bir Alman ve İngiliz turisti güldürmeyeceğinin bilinci içinde olması gerektiğini kaydetti. Bölgenin uzun yıllar baskın turist profilini Almanların oluşturduğunu anlatan Doğan, "Alman turistlere son yıllarda Rus ve İskandinav ülkeler de eklendi. Pazarlarda Alman turistler yanı sıra İsveç, İsviçre, Norveç, Belçika, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovekya, Rus turistlerde yoğun bir şekilde gelmeye başladı. Her milletin alışveriş yapma tercihi farklı farklı. Esnaf ürün sattığı ülke vatandaşlarını da iyi bilmeli. Kültürlerini tanımalı. Turist profili eğitimleri ile esnaf öncelikli olarak turistlere nasıl davranmaları hususunda bilgi sahibi olacak. Turiste hitap etme ve nezaket kurallarını öğrenecek. Sürdürülebilir turizmin birinci önceliği bütün dünyada olduğu gibi müşteri memnuniyeti. Zaten bir turist memnun kaldığı bir sonraki yıl yeniden geliyor. Hangi pazardan alışveriş yapmışsa satın aldığı esnafı yeniden bulup ürün alıyor." diye konuştu.

Side Esnaf Birliği Derneği(SEBD) Başkanı Mehmet Ergen, dernek olarak esnaf eğitimlerine özel önem verdiklerini söyledi. Geçen yıl Side'de dernek bünyesinde kuyumcu, değerli taş, pırlanta, deri ürünleri ve tekstil ürünleri satıcılarına müşteri memnuniyeti üzerine kurs verdiklerini belirten Ergen, bu sene esnafa yönelik eğitim çalışmalarını Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) bünyesinde yapacaklarını kaydetti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C