İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf, Profil Kurslarıyla Turistlerin Tercihlerini Öğrenecek
19 Eylül 2013 Perşembe 18:48

Esnaf, Profil Kurslarıyla Turistlerin Tercihlerini Öğrenecek

Antalya'nın Manavgat ilçesinde müşteri memnuniyeti kapsamında esnafa turist profili eğitimi verilecek.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde müşteri memnuniyeti kapsamında esnafa turist profili eğitimi verilecek. Esnaf, turist profili eğitimi ile dükkan ve pazarlarda açılan tezgaha gelen turistin hangi ülkeye mensup olduğunu ve hangi ürünleri aldıklarını öğrenecek.

Alman, İngiliz, Belçika, Fransız, Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Rus ve İskandinav ülkelerinin pazarlarda ürün almaları farklılık gösteriyor. Ruslar genelde Türk lokumu ve hediyelik eşya, Almanlar tekstil ürünlerini almayı tercih ediyor. İskandinavların ise alışverişte pazarlık yapmayı sevmediği etiketin üzerindeki fiyattan ürün almayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, esnafın turiste ürün satmada birinci önceliğin her zaman müşteri öncelikli olduğunu söyledi. Sabit ve pazarda sergi açan esnafın ürününü satabilmesi için bölgeye gelen turist profilinin iyi bilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Doğan, esnafın alışverişte Rus turiste yapılan bir şaka ve esprinin bir Alman ve İngiliz turisti güldürmeyeceğinin bilinci içinde olması gerektiğini kaydetti. Bölgenin uzun yıllar baskın turist profilini Almanların oluşturduğunu anlatan Doğan, "Alman turistlere son yıllarda Rus ve İskandinav ülkeler de eklendi. Pazarlarda Alman turistler yanı sıra İsveç, İsviçre, Norveç, Belçika, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovekya, Rus turistlerde yoğun bir şekilde gelmeye başladı. Her milletin alışveriş yapma tercihi farklı farklı. Esnaf ürün sattığı ülke vatandaşlarını da iyi bilmeli. Kültürlerini tanımalı. Turist profili eğitimleri ile esnaf öncelikli olarak turistlere nasıl davranmaları hususunda bilgi sahibi olacak. Turiste hitap etme ve nezaket kurallarını öğrenecek. Sürdürülebilir turizmin birinci önceliği bütün dünyada olduğu gibi müşteri memnuniyeti. Zaten bir turist memnun kaldığı bir sonraki yıl yeniden geliyor. Hangi pazardan alışveriş yapmışsa satın aldığı esnafı yeniden bulup ürün alıyor." diye konuştu.

Side Esnaf Birliği Derneği(SEBD) Başkanı Mehmet Ergen, dernek olarak esnaf eğitimlerine özel önem verdiklerini söyledi. Geçen yıl Side'de dernek bünyesinde kuyumcu, değerli taş, pırlanta, deri ürünleri ve tekstil ürünleri satıcılarına müşteri memnuniyeti üzerine kurs verdiklerini belirten Ergen, bu sene esnafa yönelik eğitim çalışmalarını Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) bünyesinde yapacaklarını kaydetti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C