İstanbul 17°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ETA lideri Fransada tutuklandı
28 Mayıs 2012 Pazartesi 15:21

ETA lideri Fransa'da tutuklandı

İspanyol yetkililer, ayrılıkçı Bask örgütü ETA'nın askeri liderinin bir yardımcısıyla birlikte Fransa'da tutuklandığını açıkladı.

 

Oroitz Gurruchaga Gogorza ve 'yardımcısı' Xabier Aramburu'nun, İspanyol ve Fransız polislerinin ortak operasyonu ile Fransa'nın güneybatı kenti Cauna'da tutuklandığı belirtildi. İspanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gogorza ve Aramburu'nun çalıntı ve sahte plakalı bir otomobil içerisinde seyahat ettikleri ve silahlı oldukları belirtildi.
 
ETA geçen yıl Ekim ayında silahlı faaliyetlerine son verdiğini açıklamış, fakat silah tesliminde bulunmamıştı. 1960'ların sonlarından bu yana İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA İspanya, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terörist örgüt olarak değerlendiriliyor.
 
ETA NEDİR
 
Euskadi Ta Azkatasuna, Bask dilinde Bask Yurdu ve Özgürlük anlamına geliyor.
 
Bask ülkesi, İspanya'nın kuzeyindeki yedi bölgeyi ve Fransa'nın güneyinin bir bölümünü kapsıyor. Örgüt, 1960'larda General Franco'nun askeri döktatörlüğüne karşı öğrenci direniş hareketi olarak doğdu.
 
Franco döneminde Bask dili yasaklanarak kültürleri bastırıldı, siyasi ve kültürel inançları nedeniyle aydınlar cezaevlerine konulup işkenceye maruz kaldı. İki milyon nüfusa sahip Bask, Franco'ya karşı direnişin merkezlerinden biri oldu. 1975'te Franco'nun ölmesiyle birlikte demokrasiye geçiş süreci sonunda Bask özerklik kazandı. Bugün Bask kendi parlamentosuna, polis teşkilatı, eğitim ve vergi sistemine sahip. Fakat ETA tam bağımsızlık talep ediyor.
 
İSPANYA VE FRANSA'DAN ORTAK OPERASYONLAR
 
40 yıllık tarihinde ETA, çoğu İspanyol polis teşkilatına mensup kişiler ve politikacılar olmak üzere 820 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.
 
2006'da Madrid'de düzenlenen bombalı saldırının ardından, örgütte şiddet yoluyla amaçlarına ulaşamayacakları kanısının yaygınlık kazanması nedeniyle saldırılarda azalma olduğu belirtiliyor. İspanya ve Fransa polisinin son yıllarda yürüttükleri ortak operasyonların ETA'ya darbe vurduğuna inanılıyor.
 
İspanya, örgütün siyasi kanadı Herri Batasuna partisini 2003'te yasaklamıştı. Mayıs 2009'da radikal ayrılıkçı partilerin Bask seçimlerine katılması yasaklandı. Bask ulusalcıları Bask parlamentosunda çoğunluğu sağlayamadı; Sosyalist Patxi Lopez önderliğinde son 30 yılın ilk ulusalcı olmayan hükümeti kuruldu.
 
(BBC)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
13 / 28 °C
Antalya
15 / 29 °C
Adana
14 / 30 °C
Konya
5 / 20 °C