İstanbul 26°C
25 Temmuz 2014 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Başbakan Yardımcısı Atalay:» Erdoğan, Tümsiad'ın İftarına Katıldı» Ünal Tanık: Suçüstü Yapılanlar, Bu Olayı Örtbas Etmek İçin Karşı Atağa Geçtiler» "Dünya Kudüs Günü"nde İsrail Protestosu» Adana'da Otomobilin Çarptığı 2 Yaşındaki Çocuk Öldü» Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Işık:» Tartıştığı Oğlunu Av Tüfeği İle Öldürdü» Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingöl'de» Ak Parti Genel Başkanı Başdanışmanı Yıldırım, Kktc'de» Basketbol: Fıba Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası» Çanakkale'de Bayram Yoğunluğu» Hokey: Avrupa 21 Yaş Altı Açık Alan Championship Iıı Müsabakaları» Trafik Kazaları: 4 Yaralı» Yurt Başvuruları Başladı» Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu:» Güney Sudan'daki Olaylar» Sudan'da Kaçırılan Iom Çalışanı Serbest» Zongultak'ta Baba, Oğlunu Öldürdü» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali'ne Doğru» İsrail'in Gazze'ye Saldırısı» Kenya'da Polis Operasyonu: 3 Ölü» Erdoğan: Cezaevi Cüz Okumak İçin En Rahat Yer» Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Kılavuz:» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Batman'da Cinsel İstismar Davası» Kalkınma Bakanı Yılmaz Bingöl'de:» Ankara-istanbul Yht Hattının Hizmete Açılması» Bm Genel Sekreteri Bun Ki-mun: "Askeri Çözüm Yok. İsrail İle Filistinliler Arasında 12 Saat İçerisinde İnsani Ateşkesin Sağlanması Gerekir"» Cezaevinde "Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın" Etkinliği» Fenerbahçe'de Sezon Hazırlıkları» Cumhurbaşkanı Seçimine Doğru» Abd Kongresi'nde Müslüman Kardeşler'i Terör Örgütü İlan Etme Girişimi» Tsyd, Spor Basını İle İftarda Buluştu» Erdoğan, "Bizde Irkçılık Olmaz, Bizde Soykırım Olmaz, Bizde Farklı Dinlere, İnançlara Tahammülsüzlük Olmaz, Milletimizin Ve Ülkemizin Tarihinde Antisemitizm Hiç Olmadı, Bugün De Yok, Yarın Da Olmayacak" Dedi.» Cumhurbaşkanı Seçimine Doğru» Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan: Sabotaj Olmayabilir» Bursaspor'dan Kınama:» Muğla'da Çatıdan Düşen İşçi Hayatını Kaybetti» Futbol: Uefa 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası» Muğla'da Trafik Kazası: 5 Yaralı» Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:» Bursaspor Hazırlıklarını Sürdürdü» İsrail'in Gazze'ye Saldırılarının Protesto Edilmesi» Ab, Gazze'de Acil Ateşkes İstedi» Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da:» Norveç'teki Terör Alarmı» Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu Diyarbakır'da:» Endonezya'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi» İsveç'te Kadına Yönelik Şiddet Artıyor
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 31 °C
İzmir
22 / 33 °C
Antalya
21 / 30 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
19 / 32 °C