İstanbul 26°C
01 Eylül 2015 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Galatasaray, Kevin Grosskreutz Açıklaması» Gökçeada Feribotu Yine Arızalandı» Adalet Bakanı İpek: Hazırlık Soruşturmasıdır, Gizlidir» Adalet Bakanı İpek: Hazırlık Soruşturmasıdır, Gizlidir» Bakan Topçu: (Ayasofya) Gönlüm Arzu Ediyor, Açılmalı» '1 Eylül Dünya Barış Günü' Sebebiyle İnsan Zinciri Oluşturdular» Şehit Komiserin Elazığ'daki Baba Ocağına Ateş Düştü» Eskişehir’de Park Tartışması Kanlı Bitti» Kilis'te Sınırda Askerlere Ateş Açıldı: 1 Şehit» Aym Başkanı Arslan: Yüce Divan Yargının Meselesi Değil» İçişleri Bakanı Altınok: Gerektiğinde Kafalarını Ezeceğiz» Beyoğlu’nda ‘dünya Barış Günü’ Eylemi» A Milli Takım, İstanbul'daki Hazırlıklarını Tamamladı» Taksim’de Polis Müdahalesi» Mustafa Destici: Operasyonlar Hukuki Olmaktan Çok Siyasi» Kocaeli'ndeki 'Barış Yürüyüşü'nde Ortalık Karıştı» Kurtulmuş: 62. Hükümet Ne Yapıyorsa 63. Hükümet De Onu Yapacak» Adli Yıl Resepsiyonu Başladı» 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Yürüdüler» Galatasaray'da Cenk Gönen İlk Antrenmanına Çıktı» Dalgıçlar Su Altında Türk Bayrağı Açtı» Tbmm Başkanı Yılmaz Medyaya Yapılan Operasyon Sorusuna Teşekkür Etti» Kurtulmuş: Bugün İtibariyle Dershane Adı Altında Bir Faaliyet Olmayacak» 'Barış İçin Birleşmek Dışında Bir Seçeneğimiz Yok'» Suç Kaydı Bulunan Şahıs Polisten Kaçtı, Yakalanınca İntihar Tehdidinde Bulundu» Aydoğan: Medyaya Baskı En Fazla Turizm Sektörünü Etkiler» Türkiye'nin De Katıldığı Işid Operasyonlarında 19 Hedef Vuruldu» Takla Atan Otomobilin Sürücüsü Öldü, 3 Kişi Yaralandı» İngiltere: Gerekmedikçe Diyarbakır'a Seyahat Etmeyin» Numan Kurtulmuş’tan Operasyon Açıklaması: Hep Beraber İzleyip Göreceğiz» İngiliz Milletvekili Bottomley: Türkiye Rusya Değil, Erdoğan Da Putin Değil» Bm Kıbrıs Özel Danışmanı Eide: Her Hafta Daha Çok Umutlanıyorum» Vali Çelik: Silahlı Saldırıda Komiser Yardımcımız Şehit Oldu» Ukrayna’da Okullar Saldırıların Gölgesinde Açıldı» Elazığ'da 175 Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi» Selde Kaybolan 3 Kişiyi Arama Çalışmalarına Eğitimli 2 Köpek De Katıldı» Öğretmen Kırtasiye'nin 3. Şubesi Açıldı» Ak Partili Koca'yı Ölümünden 12 Gün Önce Tehdit Edenler Yakalandı» Hakkari'de 1 Eylül Dünya Barış Günü Yürüyüşü Düzenlendi» Kalecik Kavşağında Kaza: 4 Yaralı» Barış Yürüyüşü Yapmak İsteyen Grup Protesto Edildi» Medya Operasyonları İtalyan Basınında» Barones Lutford: Basın Özgürlüğü, Demokratik Bir Toplumun Temel Bileşenidir» Motor Tutkunlarından Ay Yıldız Figürü» Uluslararası Basın Kuruluşları, İngiliz Gazetecilerin Salıverilmesini İstedi» Silahlı Saldırıda Yaralanan Komiser Yardımcısı Şehit Oldu» Chp Heyetinden Sözcü'ye Ziyaret» Arap Basını: Erdoğan, Işid'e Yardımı Belgeleyen Medya Grubuna Baskın Yaptı» Tatlıses, Ak Parti’den Aday Adayı Oldu» Dsp'li Çakmak: Medya Baskınları Gelecek Adına Karamsar Ürkütücü Bir Tablo
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 32 °C
İzmir
22 / 38 °C
Antalya
21 / 38 °C
Adana
23 / 36 °C
Konya
11 / 29 °C