İstanbul 19°C
07 Ekim 2015 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Cumhurbaşkanlığı Kupası Anadolu Efes'in» Zonguldak'ta 'İnek' Tartışması Kanlı Bitti: 1 Ölü, 1 Ağır Yaralı» İkizleri Sezeryanla Alınan Anneye 1 Saat Sonra Kalp Ameliyatı» Ikby'den Rusya'ya Füze Tepkisi» Bahçeli: Türk Gençliği Haram Ve Hıyanet Kadrolarıyla Yüzleşmelidir» Hırvatistan Cumhurbaşkanı: Türkiye’ye Yapılan Saldırı Nato’ya Yapılmış Sayılır» Kılıçdaroğlu, Gazi Osman Ünlü’yü Ağırladı» Ankara'da Siyasi Partilerden Ortak Karar» Davutoğlu, Bayrampaşa’da Toplu Açılış Törenine Katıldı» 'Her Damla, Değer Katar Projesi'nin Finali Konferansla Tamamlandı» Silopi'de Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi» Numune Hastanesi Yeni Binasına Taşınıyor, 3 Gün Sağlık Hizmeti Verilemeyecek» Sel Sularının Yuttuğu Araçlar Hurdaya Döndü» Davutoğlu'nun Erzurum Mitingine 9 İlden 789 Polis Takviye Geldi» Bakan Müezzinoğlu: Lafla Milliyetçilik Olmaz» Somali Devlet Başkanı'nın Yeğeni, Eş-şebab Terör Örgütü Tarafından Öldürüldü» Sivas Demir Çelik İşçileri: İş Akdini Feshederiz» Acemi Sürücü Bir Dakikada Park Halindeki 3 Araca Çarptı» Tayvan, Asya'da Ölmek İçin En İyi Ülke» Ap'deki Tarihi Oturumda Liderlerden Türkiye'ye Yardım Çağrısı» Cavcav, 80. Yaş Gününde Futbolculardan Galatasaray Galibiyeti İstedi» Kadın Eczacı Soyguncuyu Hesap Makinesi İle Kovaladı» 28 Şubat Davasında Çiller Ve Yılmaz’a Tekrar Çağrı Kağıdı Çıkarıldı» Dink Soruşturmasında Emniyet Mensuplarına Tutuklama Talebi» Merkel Ve Hollande’dan Ab’ye Birlikte Hareket Etme Çağrısı» Çayırova'da Bir Otomobil Yandı: 1 Kişi Yaralandı» Milletvekili Mithat Sancar: Aziz Bey Nobel Ödülü Aldığında Çok Mutlu Oldum» Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde Anne Sütü Standı» Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokyo Camii Ve Türk Kültür Merkezi’ni Ziyaret Etti» İstanbul’da Geniş Kapsamlı Elektrik Kesintisi» Hollanda Milli Takımı Kazakistan'a Gitti» Milli Futbolcular: Gruptan Çıkarız» Arıpınar: Deniz Çoban'ın Kararını İnceledik, Örnek Olacak Bir Davranış Sergiledi» İhd: Valilerin Sokağa Çıkmayı Yasaklama Yetkisi Yok» Ereğli' De Sel Gitti, İzi Kaldı» Dolar Günü 2,9273 Tl, Euro 3,2902 Tl’den Kapattı» Serbest Piyasada Altının Gramı 110,0862 Tl’den İşlem Gördü» Tcmb Tarafından Belirlenen Gösterge Döviz Kurları» Borsa, Günü 1439,58 Puanlık Artışla 78698,17 Puandan Tamamladı» Yozgat'ta Diplomalı Aşçılar Yetişiyor» Borsa'da Gün Sonunda Sektörel Endekslerin Performansı» Borsa’da En Çok Değer Kazanan 10 Hisse» Borsa’da En Çok Değer Kaybeden 10 Hisse» Borsa’da Gün Sonunda İşlem Adedine Göre İlk 10 Hisse» Borsa’da Gün Sonunda İşlem Hacmine Göre İlk 10 Hisse» Borsa’da Gün Sonunda Bölgesel Pazar» Borsa’da Gün Sonunda Gözaltı Pazarı» Borsa'da Gün Sonunda Oluşan Hisse Senedi Değerleri (2)» Borsa’da Gün Sonunda Oluşan Hisse Senedi Değerleri (1)» İmam Hatip Lisesi Sular Altında Kaldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
7 / 19 °C
İzmir
16 / 26 °C
Antalya
18 / 28 °C
Adana
16 / 26 °C
Konya
8 / 17 °C