İstanbul 30°C
29 Temmuz 2015 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Uefa Avrupa Ligi'nde 3. Ön Eleme Turu İlk Maçları Yarın Oynanacak» Eğitim Kurumlarına Yönelik Soruşturma Dosyasına Gizlilik Kararı Getirildi» Trabzonspor'da Yönetim Makedonya’da Türk Köylerini Gezdi, Dernek Açtı» Trabzonspor, Üsküp'te Son Antrenmanı Yaptı» Beyaz Saray: Barış Sürecine Geri Dönüş Çağrısı Yapıyoruz» Fed, Faiz Artışına Gitmedi» Patpat Fındık Tarlasına Uçtu: 1'i Ağır, 7 Yaralı» Taksim’de Şüpheli Paket Paniği» Siverek'te Trafik Kazası: 3 Yaralı» Futbolda Türkiye Kupası Finali, Antalya'da Oynanacak» Barış İçin Kadın Girişimi'nden Savaş Karşıtı Eylem» Hdp'den Operasyon Tepkisi: Sana Savaş Yaptırmayacağız» Fıba, Rusya Basketbol Federasyonu’nu Tüm Müsabakalardan Menetti» Asırlık Binlerce Zeytin Yandı Sahipleri Taşıma Su İle Söndürmeye Çalıştı» Afganistan İstihbaratı Da Taliban Lideri Ömer'in Öldüğünü Doğruladı» Almanya'da Çalışan Emekli Sayısı 10 Yıl İçinde İkiye Katladı» Almanya'da Sağlık Sektöründe Yolsuzluk Cezaları Ağırlaştırıldı» Medvedev Ve Kadirov’dan İkili Selfie» Aşırı Sıcak Canlı Yayında Muhabiri Bayılttı» Gaziantep'te Trafik Kazası: 3 Ölü, 2 Yaralı» 'Chp Ve Mhp'nin Çözüm Sürecine Yönelik Eleştirileri Büyük Ölçüde Haklıdır'» Boztaş: 31 Mayıs'ta Sona Eren Turizm Desteklerinin Verilmesini İstiyoruz» Elazığ'da Askeri Konvoyun Geçişi Sırasında Bomba Patladı» Ümit Fırat: 2 Polisin Katledilmesi Pkk Yöntemine Benzemiyor» 'Sizin Utanarak Gerilla Dediğiniz Aslında Katil, Alçak, Pkk Teröristleridir'» 'Kıvırtmadan, İsim Vererek Işid'in Terörüne De Pkk'nın Terörüne De Karşıyız'» 'Cumhurbaşkanına, Başbakana Söylediklerinizin Kaçta Kaçını Pkk'ya Söylüyorsunuz'» Hindistan’da Bina Çöktü: 9 Ölü, 20 Yaralı» Çiftçilere Doğru Traktör Kullanımı Anlatılacak» S&p Türkiye'yi Uyardı: Siyasi Belirsizlik Var, Ekonomi Küçülüyor» Şehit Uzman Çavuş Sarpkaya'yı Binler Uğurladı» Cpj, Türkiye’den Erişim Yasağını Kaldırmasını İstedi» Şükrü Sözen: Birbirimizi Sevdiğimiz Takdirde Ülke Hepimize Yeter» Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai Tedavi İçin Almanya’ya Gitti» Chp Ve Hdp Milletvekillerinden Arınç'a Tepki» Delikkulak: Rahvan At Yarışları Manavgat'ın Tanıtımına Katlı Sağlıyor» Camideki Değerli Eşyaları Sattığı İddia Edilen İmam Başka Camide Görevlendirildi» Imf Başkanı: Dünya Ekonomisi Toparlanıyor Ama Kırılgan Görüntü Veriyor» Hastanenin Merkezi Soğutma Sistemi Yetersiz Kaldı Hastalar Sıcaklardan Bunaldı» Borsa’da Gün Sonunda Gözaltı Pazarı» Borsa’da Gün Sonunda Oluşan Hisse Senedi Değerleri (1)» Borsa'da Gün Sonunda Oluşan Hisse Senedi Değerleri (2)» 30 Dönüm Ekili Alan Kül Oldu» Vodafone İle Huawei’den 5g Mutabakatı» Beysülen: Adına Toplu Sözleşme Denen Orta Oyunu 3 Ağustos’ta Başlıyor» Dolar Günü 2,761 Tl, Euro 3,0419 Tl’den Kapattı» Serbest Piyasada Altının Gramı 97,6150 Tl’den İşlem Gördü» Tcmb Tarafından Belirlenen Gösterge Döviz Kurları» Borsa, Günü 55,74 Puanlık Artışla 78079,76 Puandan Tamamladı» Borsa'da Gün Sonunda Sektörel Endekslerin Performansı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
18 / 35 °C
İzmir
26 / 38 °C
Antalya
24 / 33 °C
Adana
25 / 35 °C
Konya
20 / 33 °C