İstanbul 16°C
19 Nisan 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Muğla'nın Tarihi Değerleri Eurovelo Güzergahına Eklenecek» Hristiyanların Paskalya Bayramı» İsrail'den Mescid-i Aksa'da Namaz Engeli» Kardemir Karabükspor'da Eskişehirspor Maçı Hazırlıkları» Futbol: Spor Toto Süper Lig» Emekli Pilot Barın, Urla'da Hayatını Kaybetti» Papua Yeni Gine Açıklarında İkinci Deprem» Irak'ta Şiddet Olayları» Süral: Kendimizi Tehlikeli Bölgenin İçerisinde Hissetmeye Başladık» Eskişehirspor'da Karabükspor Maçı Çalışmaları Sürüyor» Manisa'da Karbonmonoksit Zehirlenmesi» 3,5 Yaşındaki Çocuğun, Kazayla Kendini Vurduğu İddiası» Başbakan Yardımcısı Arınç:» Alparslan 2 Barajı'nda İşçiler, Haklarını Alamadıklarını İddia Etti» Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş:» Yahyalı'da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı» Ali Dağı Atlı Sporun Da Merkezi Oluyor» Kadın Sosyal Gelişim Merkezi Açıldı» Antalya'nın İlk Ted Etkinliği Uaü'de Düzenlendi» Kamyonet Park Halindeki Otomobillere Çarptı: 2 Yaralı» Nevruz Parkı’nda Bu Kez Salâvatlar Yükseldi» Türk Dünyasının "Küçük Mucitleri" Birincilik İçin Yarışıyor» Rusya’ya Meteor Düştü» İşkur’a Üç Ayda 7 Bin 926 Kişi İlk Kez İş İçin Başvurdu» Seyitömer Beldesinden Sağduyu Çağrısı» Şeyh Nazım Kıbrıs'i Komadan Çıkarak Gözlerini Açtı» Çeyizlik Lezzetler Yemek Yarışması Düzenlendi» Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif Sergisi Erzurum'da» Mesut Hoşcan: Bu Koca Yüreklilerin Kupayı Bu Şehre Getireceklerine Eminim» Eskişehir'de Küçükbaş Hayvan Hırsızlığı» Kıbrıs Müzakere Süreci» Sahte Altın Bilezikle Dolandıcılık İddiası» Futbol: Spor Toto Süper Lig» Isparta'da Yolcu Otobüsü Devrildi» Özdilek: Yakaladığımız Gol, Anlattığımız Zaafların Ürünü» Mısır'da 528 Kişinin İdama Mahkum Edilmesi» Okçuluk» Soma’da Soba Zehirlenmesi: 2 Ölü» Papua Yeni Gine'de 7.5 Büyüklüğünde Deprem» Akhisar Belediyespor: 2 - Kayserispor: 0 (İlk Yarı)» İgid’den İzeltaş’a İnovasyon Ödülü» Toki’de Devir Teslim Töreni Yapıldı» Uganda Büyükelçisi, Trabzonlu İşadamlarını Ülkesine Yatırıma Çağırdı» İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi» Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Play-off» Başbakan Yardımcısı İşler, Arnavutluk'ta» Elazığ’da Jandarma Özel Harekat Timi’ne Taciz Ateşi Açıldı» Başbakan Erdoğan: Türkiye 10 Ağustos’ta Başkanını Seçecek» Biga'da 2 Astsubayın Şehit Edilmesi» İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 20 °C
İzmir
10 / 16 °C
Antalya
10 / 18 °C
Adana
14 / 20 °C
Konya
3 / 20 °C