İstanbul 15°C
25 Nisan 2014 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Yolcu uçağı kaçırıldı» Hakaret Suçundan Yargılanan Müftü, Para Cezasına Çarptırıldı» Facebook kullananlar bu habere dikkat!» Konya'da Bir Kadın Bıçaklanarak Öldürüldü» Lösemide Yüzde 90 Tedavi Umudu» Yerli Dana Fiyatları Azaldı» Dünyanın en büyüğü Konya'da olacak » Türk Haber-sen'den Byegm'ye Ziyaret» Bahçelievler’de Bomba Paniği» Pursaklar İlçesinde Parklar Şenlendi» En Büyük Doğal Yaşam Parkı Trabzon’da Kuruluyor» Bir ilçede 1 Haziran'da seçime gidiyor» Beko Basketbol Ligi» Türkiye Basketbol 2. Ligi» Çanakkale'de 20 Bin İzci Dedelerinin İzinde Yürüdü» İnternet Yönetiminde Uzlaşı Dönemi» Beyanname verme süreleri uzatıldı» Banka binası satılık 1,85 milyar dolara satılık » Arızalı Helikopter Tırla Taşındı» G.Saray'dan 204 milyonluk dev anlaşma» Başbakan Erdoğan'ın telefonundaki açık» Futbol: Spor Toto 3. Lig» Washington Türkiye Büyükelçiliği Önünde 1915 Nöbeti» Futbol: Spor Toto Süper Lig» Futbol: Ptt 1. Lig» Futbol: Spor Toto 2. Lig» Kütahya’da Kaza: 1 Yaralı» Pakistan’da Kitap Fuarında 'Sonsuz Nur' Kitabına Büyük İlgi» İki Metruk Bina Yandı» Ekonomi basınında manşetler» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Lise Öğrencisi Okul Çıkışında Arkadaşını Bıçakladı» Bursa’da Uyuşturucu Operasyonu» Yılın İlk Patates Hasadı Başladı, Tezgahın Ateşi Düşecek» Altında baş döndüren hareket» ​KDV’de yeni dönem başlıyor» Ferit Şahenk düğmeye bastı» Cihan Haber Ajansı Haftalık Gündemi» Dolar Güne 2,1362 Tl, Euro 2,9553 Tl’den Başladı» İmaj düzeltmek için Türkiye'ye geliyorlar» Dolar/euro güne böyle başladı » Kredi desteği Hazine'nin yükünü artıracak» Karayollarında Durum» Yeni sevgilisiyle bakın nerede görüntülendi» Turkcell İlk çeyrekte 359 milyon lira kâr yazdı» S&P'den Rusya'ya kötü haber» Vatandaşın ''kullanılmayan hesap'' paniği» Akdeniz'de 4,2 Büyüklüğünde Deprem» ‘Vialand’da 23 Nisan bereketi» Bunu yapan memurun cebi dolacak
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 27 °C
İzmir
13 / 23 °C
Antalya
13 / 26 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
10 / 27 °C