İstanbul 29°C
27 Temmuz 2016 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa’da Gün Sonunda Oluşan Hisse Senedi Değerleri (1)» Borsa’da Gün Sonunda Gözaltı Pazarı» Burdur'da 353 Kişi Açığa Alındı» Bayburt’ta Fetö’ye Ait Bir Yurt Ve Özel Eğitim Kurumu Kapatıldı.» Dünya Borsalarında Akşam Saatlerinde Son Durum» 2'inci Ordu'ya Atama» Merkez’den Likidite Önlemi» Manavgat'ta, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Tutuklanan Otel İşletmecisi» Dolar Günü 3,034 Tl, Euro 3,3346 Tl’den Kapattı» Serbest Piyasada Altın Fiyatları» Tcmb Tarafından Belirlenen Gösterge Döviz Kurları» Borsa, Günü 1352,15 Puan Artışla Tamamladı» Türkiye’deki Darbe Girişimi Komşuyu Harekete Geçirdi» Borsa'da Gün Sonunda Sektörel Endekslerin Performansı» Borsa’da En Çok Değer Kazanan 10 Hisse» Demokrasi Şehitlerinin Yakınları Ve Gaziler İçin Kampanya» Blerim Dzemaili: Galatasaray'da Mutluyum» Batman Petrolspor Kadrosunu Güçlendiriyor» Hrant Dink Soruşturmasında Manisa'da Gözaltı» Eroğlu, Afyon’da Demokrasi Nöbeti Tutacak» Başkan Ayhan Arabacı: Teröristler İmam Sıfatıyla Anılmasın» Darbenin Değil İptal Edilen Gezinin Belgesi» Mardin'deki Fetö Operasyonunda 44 Gözaltı Daha» Palandöken: Borç Yapılandırması Herkesi Kapsayacak» Şehit Özel Harekat Polisi Ahmet Demir Memleketi Kütahya'da Toprağa Verildi» Beştepe'deki Kritik Yaş Zirvesi Sona Erdi» İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı» Batman’ın Kozluk İlçesinde 2 Öğretmen Açığa Alındı» Isparta'ya 3 Yaya, 3 Köprülü Kavşak Yapılıyor» Şehit Polis Ramazan Akyürek Tekbirlerle Defnedildi» Hatay’da 1326 Kişi Hakkında İşlem Yapıldı» Ptt ,Vali Zorluoğlu Adına Pul Ve Albüm Bastırdı» Chp: Cadı Avına Girişilmemeli» Vali Zorluoğlu,medya Yetkilileriyle Buluştu» Tüm Özürlüler Derneği'nden Darbe Girişimine Tepki» Osmaniye Belediyesi,ücretsiz 8.yaz Spor Okulları Başladı» İşte Fetö’nun Askeri Okul Taktiği» Toplu Taşımada Ücretsiz Kullanıma Sınır» Bakan Ala: Fetö, Türkiye'nin Boko Haram'ıdır» İçişleri Bakanı Efkan Ala Da Beştepe'de» Tsyd Başkanı Hakkında Suç Duyurusu» Sgk Manisa İl Müdürü Görevden Uzaklaştırıldı» Akhisar'da Demokrasi Nöbeti 12. Gününde» Emekliler, Hain Darbe Girişimini Kınadı» Arkadaşları Oynarken O Bayrak Şiiri'ni Ezberledi» Ankara Valisi Kılıçlar'dan Şehit Ailesine Ziyaret» "Trafik Kazası Değil Cinayet"» Ak Parti'li Küçükcan'dan Bbc'ye Sert Tepki» Kapatılan Öğrenci Yurdunun Eşyalarını Satan Müdür,serbest Bırakıldı» İlk 100'de 4 Türk Takımı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 34 °C
İzmir
23 / 34 °C
Antalya
23 / 35 °C
Adana
24 / 35 °C
Konya
16 / 32 °C