İstanbul 18°C
21 Eylül 2014 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstanbul'daki Geniş Çaplı Operasyon» Fatih'te Yangın» Huzur Operasyonunda Ele Geçirilen Malzemeler Basına Gösterildi» Ahşap Bina Alev Alev Yandı» Karadeniz'de Deprem» Musul'da Rehin Alınanlar Türkiye'de» Abd'den Mısır'a 10 Apaçi Helikopter» Otoyol Üzerindeki Üstgeçit Köprüsü Patlayıcıyla Yıkıldı» Kocaeli'de Trafik Kazası: 1 Ölü» Lübnan'daki Bombalı Saldırı» Gündem Özetine Ek» Armut Yüklü Tır Alev Alev Yandı» Musul'da Rehin Alınanlar Türkiye'de» Mısır'da 30 Haziran Araştırma Komisyonunun Çalışmaları» 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali» Köprü Yıkımı "Patlatma" Yöntemiyle Yapıldı» Romen Gazete: Bank Asya’yı Linç Girişimi, Ekonomiye Zincirleme Darbe Vurur» Irak'taki Çatışmalar» Hocaefendi'den 'Geçmiş Olsun' Mesajı» İstanbul'daki Geniş Çaplı Operasyon» Prandelli: Çok Yavaş Oynuyoruz Ve Çok Yavaş Hareket Ediyoruz» İstanbul’da 14 Bin 500 Polisle Huzur Operasyonu» Filistinli Gruplar Ve İsrail Arasındaki Müzakereler» Altın Koza'nın En İyisi 'Toz Ruhu'» Düzeltme- 400 Hpg'li Kobani'ye Gönderildi, Işid 300 Pyd'liyi Kurşuna Dizdi» Gündem Özeti / 21 Eylül 2014» Zadar Basketbol Turnuvası» Futbol: Rusya Premier Ligi» Yemen'de Şiddet Olayları» Gazze'den Yurt Dışına Göç» Komşusunun Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Şahıs Hayatını Kaybetti» İspanya'dan Futbol» 12. Uluslararası Alanya Caz Günleri» Yemen'de Devlet Televizyonunun Ele Geçirilmesi» Rıza Çalımbay: İyi Bir Galibiyet Aldık» 15. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali» Kırşehir'de Gıda Zehirlenmesi Şüphesi» Musul'da Rehin Alınanlar Türkiye'de» Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'ya Geldi» Maçın Ardından» Lübnan'da Bombalı Saldırı» Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu» Bosnalı İlk Hacı Kafilesi Yola Çıktı» Maçın Ardından» "Star Wars" Kahramanları Madrid'de» Kocaeli’nde Tem Otoyolu Çift Yönlü Ulaşıma Kapatıldı» Maçın Ardından» Libya'daki Olaylar» Musul'da Rehin Alınanlar Türkiye'de» Mısır'da "October Hücresi" Davası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 21 °C
İzmir
17 / 27 °C
Antalya
17 / 26 °C
Adana
20 / 32 °C
Konya
12 / 23 °C