İstanbul 26°C
03 Eylül 2014 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması
29 Kasım 2013 Cuma 20:08

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Unesco Dünya Belleği'ne Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi- Eski Kültür Bakanı Prof. Dr.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), Türkiye Milli Komisyonu ile Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezince, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin, UNESCO Dünya Belleği Listesi'ne alınması dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Resim Heykel Müzesi Salonu'ndaki toplantının açılışında konuşan eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman, Evliya Çelebi'nin çok önemli bir dünya gezgini olduğunu söyledi.

Halman, 17. yüzyılda dünyada çok az kişinin onun kadar yol katettiğini belirterek, Seyahatname'nin Dünya Belleği'ne alınmasıyla ilgili "Bu, Türkiye'miz için bir şereftir, yeryüzü için bir zevk ve onur. Yaşasın edebiyatımız, en değerli düz yazı şaheseri. Seyahatname, UNESCO'nun Dünya Belleği'nde yer alarak bir uluslarararası kültür abidesi gibi belgelenmektedir. Bunu gerçekleştiren Türkiye Milli Komisyonuna ve özellikle Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz'a candan teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Halman, UNESCO tarafından haziran ayında Dünya Belleği Listesi'ne alınan Seyahatname'yi, bir kültür mucizesi olarak gördüğünü ifade etti.

Evliya Çelebi'ye ilişkin bilimsel etkinlikler ve yayınların 21. yüzyılın ilk 10 yılında bilimsel çok yönlü ve yoğun bir ilgiye dönüştüğünü vurgulayan Halman, Seyahatname'nin 10 cildinin en yetkin ve en doğru baskısının bu 10 yıl içinde gerçekleşmesinin de büyük önem taşıdığına işaret etti.

UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Türkiye'nin bir medeniyetler beşiği olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kadar medeniyeti bir araya getiren coğrafyanın dünyaya kültür anlamında söyleyecek çok sözü, gösterecek çok örneği, yol göstericiliği ve insanların diyaloğu için, yakınlaşması için mutlaka rehberliği olmalıdır. Bizim hep birlikte yapmakta olduğumuz özü itibarıyla budur. Biz, insanlığın 10 bin yılları aşan büyük deneyiminin bulunduğu coğrafyayız. Bu dünya belleği olsun, bu kültürel miras sözleşmeleri olsun, bu doğal mirasla ilgili çeşitliliğimizi vurgulayan konular olsun. Bütün bu zenginliği anlatabilecek dilimiz ve perspektifimiz olmak zorunda. Bu yöndeki irade, memnuniyetle görüyoruz k, Türkiye'de var ve gün geçtikçe güçleniyor. Bize övünebileceğimiz bu mirasları bırakan, 10-12 bin yıla uzanan tarihsel derinliğimizin bir parçasını oluşturan Evliya Çelebi'ye de teşekkür ediyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı ise UNESCO ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, "Bakanlık olarak yitiğimizi bulma ve insanlarımıza tanıtma, daha ileri mecralara yol alma çabası içindeyiz" ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca farklı üniversitelerden bilim insanları, kültürel mirasın geleceği, UNESCO Dünya Belleği Programı, Seyahatname'nin yazınsal değeri ile Evliya Çelebi'nin dil ve dilcilik merakına ilişkin görüşlerini aktardı.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Gazi Caner'e Paşa'dan Davet Var» Yaz Yağmurları Da Derman Olmadı, Sapanca Gölü'ndeki Çekilme Hızla Devam Ediyor» Dolar Güne 2,1685 Tl, Euro 2,8495 Tl’den Başladı» Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'de» Trabzon'da Düğünde Silahlı Saldırı» Erdoğan'a Bakü'de Resmi Karşılama Töreni Yapıldı» Yüzmek, Hem Kasları Güçlendiriyor Hem D Vitamini Depolanmasını Sağlıyor» Volkan Bozkır, Ab’nin Yeni Atanan Yöneticilerini Kutladı» İşte dolandırıcıların yeni oyunu: Sakın aramayın» İzmir’e Lüks Gemilerle Gelen Turist Sayısındaki Düşüş Yüzde 30'u Buldu» Abd'li Senatör 400 Bin Dolarlık Maaşla Wall Street'te Çalışacak» Güney Kore'den Yabancılara Online Alışveriş Müjdesi» Afganistan’da Operasyon: 35 Taliban Öldü» Samsung Electronics'ten Yeni Açılım» Dağıstanlı Akrobasi Grubu Şeyh Şamil Gösterisi İle Nefes Kesti» İnternetten Rastgele Program İndirip Sürprizle Karşılaşmayın» Güney Kore Süper Hızlı Bellek Kartı Geliştirdi» Mini Mini Birler Okula Başlıyor» ‘çandarlı Limanı Kaderine Terk Edilmesin’» Sokak aydınlatmalarına Bakanlık karar verecek» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Sp'lilerin Stantları Zabıta Tarafından Dağıtıldı» Çin Komşularını Uyardı» Serbest Kalan Tosun: Vatana İhanet Edecek Hiçbir Davranışın İçinde Olmadım» Ekonomistler enflasyondan ne bekliyor?» Türk helikopterleri Suriye’de iddiası!» Ali Babacan'ın vizyon belgesine Köşk'ten veto» Kanadalı kovboy 16 bin kilometre at sürdü» Ali Genç Avea'ya mı geçiyor?» Dört Büyükler transfere servet harcadı» Şaşıracaksınız! Bu kez Ferit Şahenk değil» MEB teşvikine cemaat okulları damga vurdu» Belediyeler ilk üç ayda bir yıllık açık verdi» Cihan Haber Ajansı, Aleyhindeki Karalama Haberlerini Yargıya Taşıdı» Türk müteahhitlerin riski 4.5 milyar $» İzmir'de Silahla Yaralama» Doğalgaz zammı buna bağlı!» Afganistan'da 35 Taliban Militanı Öldürüldü» Çocuklarını Ispanya'ya Kaçıran Aile Serbest» Yeni uygulama! Resmi tören kalkıyor» Aziz Yıldırım, Trabzonsporlularla yumruk yumruğa kavga etti» Yeni başkanlık binasında kimin oturacağı belli oldu» Çin'de Sağlık Skandalı» Sarıgül'ün o teklifi neden reddettiği ortaya çıktı» Bush'a halı satan 120 yıllık halıcı kepenk kapattı » Putin: İstesem Kiev’i iki haftada içinde alırım» İstanbullular bugün saat 18'e dikkat» Prandelli açıkaldı! Sabri neden kadro dışı?» Otomobili dizel mi almalı, benzinli mi» Baykal'dan Bayraktar'a 5 milyon liralık rica
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 34 °C
İzmir
19 / 31 °C
Antalya
21 / 32 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
18 / 32 °C