İstanbul 21°C
22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Family markasını BİMe biz verdik
18 Ağustos 2017 Cuma 15:31

'Family markasını BİM'e biz verdik'

Sapro, ürettiği "private label" ürünlerle 60 ülkeye ıslak mendil ihraç ediyor. Avrupa'nın en büyük tedarikçilerinden olan Sapro, sektör dışında pek tanınmasa da Türkiye"de de yüzde 25"lik pazar payı ile açık ara birinci.

Dünya genelinde günlük tüketim ürünü olarak giderek daha fazla yaygınlaşan ıslak mendil, son yılların en gözde sektörlerinden biri. Sektörde birçok oyuncu bulunuyor. Ancak en tepedeki oyuncu bu zamana kadar çok fazla göz önünde bulunmayan bir şirket: Sapro.

Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu tarafından 1997 yılında kurulan ve bu yıl 20 yaşına giren Sapro, ürettiği private label ürünlerle sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya üretim yapıyor. Kendisine ait Hops markalı ürünleri var ama Bebedor, e-bebek, Dalin markalı ürünler ya da Migros, Carrefoursa, BİM, A101 gibi zincir marketlerde satılan private label ürünlerin neredeyse tamamı Sapro imzasını taşıyor.

Üstelik sadece Türkiye'de değil, başta Avrupa olmak üzere 60 ülkeye ihracat yapıyor. Alman Rewe ve Aldi, Fransız Carrefour ve Dia, Avrupa'daki bütün BİM'ler başta olmak üzere dünyanın en büyük zincir mağazaları yıllardır Sapro'dan kesintisiz olarak private label ürün alanlar arasında bulunuyor.

Bir kibrit, fitili ateşledi

Önceki akşam bir araya geldiğimiz ortaklar Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu, 20 yılda Sapro'yu nasıl Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına soktuklarının hikayesini anlattı. İki arkadaş bundan tam 30 yıl önce Kav ve Malazlar'dan aldıkları kibritleri 240 adetlik paketlere koyarak private label sektörüne adım atmışlar. İlk kurdukları şirketin adı Tetra. Şu anda matbaa ve paketleme işleri yapan Tetra'nın gösterdiği başarı, iki arkadaşı önce pamuk ardından da Sapro'yu kurarak ıslak mendil sektörüne kadar taşıyor.

Bugün Silivri Ortaköy'de 35 bin metrekare kapalı alanda 450 çalışanı bulunan Sapro, kuruluşundan 20 yıl sonra Türkiye'nin en büyük 496'ncı sanayi kuruluşu oluyor. Sapro, bu zaman içinde en fazla ihracat yapan 252'nci şirket olma başarısını da gösteriyor.

Ar-Ge'de ilk 250 arasında

Türkiye'de yeterli düzeyde ilgi görmeyen Ar-Ge ise Sapro'nun vazgeçilmezi. Ürün geliştirmek için sürekli Ar-Ge yatırımı yapan Sapro, bu alanda en fazla yatırım yapan 250 şirket arasında yer alıyor. Sapro ayrıca hiçbir ıslak mendil üreticisi firmada bulunmayan kalite belgelerine de sahip. Bir yandan İngiltere'ye mal satmak için gerekli olan BRC belgesi bulunan Sapro, Avrupa'ya mal satmak için gerekli GMP belgesinin de sahibi.

En yakın rakibinin 10 katı ihracat yapıyor

Bünyesinde Tetra, Multipak ve Lotus olmak üzere 3 şirket daha bulunan Sapro, hammadde ihtiyacının büyük bölümünü bu şirketlerinden karşılıyor. Bağlı bulunduğu ihracatçı birliğinde en fazla ihracat yapan 20'nci şirket olan Sapro, ıslak mendil sektöründe kendisinden sonra gelen şirketin 10 katı ihracat yapıyor.

İç pazar payı yüzde 25 Bu yılki ciro hedeflerinin 80 milyon euro olduğunu belirten Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu, iç piyasadaki Pazar paylarının ise yüzde 25 olduğunu kaydetti. İç pazarın büyüklüğünün 100-150 milyon dolar civarında olduğunu belirten iki ortak, Sapro'nun payının 35 milyon dolar civarına ulaştığını kaydettiler.

Family markasını BİM'e verdi

Kendilerinin private label ürünler ürettiklerini ve marka yaratma gibi bir çıkış noktaları olmadığını belirten Zincirkıran ve Gündoğdu, Sapro'nun kurulduğu günden beri pazar lideri olduğuna dikkat çektiler. İki ortak, “Bizi hiç kimse tanımaz ama BİM, A101, Dia, Migros, Carrefoursa'ya hep biz ürün veriyoruz. BİM'in sadece Fas'ta 3000 şubesi var. BİM'in mağazalarında satılan Family markasını , BİM'e biz verdik” sözleriyle yarattıkları bir başka markanın bugün geldiği noktayı dile getirdiler.

KAYNAK: DÜNYA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
9 / 24 °C
İzmir
12 / 24 °C
Antalya
20 / 32 °C
Adana
20 / 32 °C
Konya
12 / 23 °C