İstanbul 7°C
21 Kasım 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Family markasını BİMe biz verdik
18 Ağustos 2017 Cuma 15:31

'Family markasını BİM'e biz verdik'

Sapro, ürettiği "private label" ürünlerle 60 ülkeye ıslak mendil ihraç ediyor. Avrupa'nın en büyük tedarikçilerinden olan Sapro, sektör dışında pek tanınmasa da Türkiye"de de yüzde 25"lik pazar payı ile açık ara birinci.

Dünya genelinde günlük tüketim ürünü olarak giderek daha fazla yaygınlaşan ıslak mendil, son yılların en gözde sektörlerinden biri. Sektörde birçok oyuncu bulunuyor. Ancak en tepedeki oyuncu bu zamana kadar çok fazla göz önünde bulunmayan bir şirket: Sapro.

Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu tarafından 1997 yılında kurulan ve bu yıl 20 yaşına giren Sapro, ürettiği private label ürünlerle sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya üretim yapıyor. Kendisine ait Hops markalı ürünleri var ama Bebedor, e-bebek, Dalin markalı ürünler ya da Migros, Carrefoursa, BİM, A101 gibi zincir marketlerde satılan private label ürünlerin neredeyse tamamı Sapro imzasını taşıyor.

Üstelik sadece Türkiye'de değil, başta Avrupa olmak üzere 60 ülkeye ihracat yapıyor. Alman Rewe ve Aldi, Fransız Carrefour ve Dia, Avrupa'daki bütün BİM'ler başta olmak üzere dünyanın en büyük zincir mağazaları yıllardır Sapro'dan kesintisiz olarak private label ürün alanlar arasında bulunuyor.

Bir kibrit, fitili ateşledi

Önceki akşam bir araya geldiğimiz ortaklar Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu, 20 yılda Sapro'yu nasıl Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına soktuklarının hikayesini anlattı. İki arkadaş bundan tam 30 yıl önce Kav ve Malazlar'dan aldıkları kibritleri 240 adetlik paketlere koyarak private label sektörüne adım atmışlar. İlk kurdukları şirketin adı Tetra. Şu anda matbaa ve paketleme işleri yapan Tetra'nın gösterdiği başarı, iki arkadaşı önce pamuk ardından da Sapro'yu kurarak ıslak mendil sektörüne kadar taşıyor.

Bugün Silivri Ortaköy'de 35 bin metrekare kapalı alanda 450 çalışanı bulunan Sapro, kuruluşundan 20 yıl sonra Türkiye'nin en büyük 496'ncı sanayi kuruluşu oluyor. Sapro, bu zaman içinde en fazla ihracat yapan 252'nci şirket olma başarısını da gösteriyor.

Ar-Ge'de ilk 250 arasında

Türkiye'de yeterli düzeyde ilgi görmeyen Ar-Ge ise Sapro'nun vazgeçilmezi. Ürün geliştirmek için sürekli Ar-Ge yatırımı yapan Sapro, bu alanda en fazla yatırım yapan 250 şirket arasında yer alıyor. Sapro ayrıca hiçbir ıslak mendil üreticisi firmada bulunmayan kalite belgelerine de sahip. Bir yandan İngiltere'ye mal satmak için gerekli olan BRC belgesi bulunan Sapro, Avrupa'ya mal satmak için gerekli GMP belgesinin de sahibi.

En yakın rakibinin 10 katı ihracat yapıyor

Bünyesinde Tetra, Multipak ve Lotus olmak üzere 3 şirket daha bulunan Sapro, hammadde ihtiyacının büyük bölümünü bu şirketlerinden karşılıyor. Bağlı bulunduğu ihracatçı birliğinde en fazla ihracat yapan 20'nci şirket olan Sapro, ıslak mendil sektöründe kendisinden sonra gelen şirketin 10 katı ihracat yapıyor.

İç pazar payı yüzde 25 Bu yılki ciro hedeflerinin 80 milyon euro olduğunu belirten Ceyhun Zincirkıran ve Mehmet Gündoğdu, iç piyasadaki Pazar paylarının ise yüzde 25 olduğunu kaydetti. İç pazarın büyüklüğünün 100-150 milyon dolar civarında olduğunu belirten iki ortak, Sapro'nun payının 35 milyon dolar civarına ulaştığını kaydettiler.

Family markasını BİM'e verdi

Kendilerinin private label ürünler ürettiklerini ve marka yaratma gibi bir çıkış noktaları olmadığını belirten Zincirkıran ve Gündoğdu, Sapro'nun kurulduğu günden beri pazar lideri olduğuna dikkat çektiler. İki ortak, “Bizi hiç kimse tanımaz ama BİM, A101, Dia, Migros, Carrefoursa'ya hep biz ürün veriyoruz. BİM'in sadece Fas'ta 3000 şubesi var. BİM'in mağazalarında satılan Family markasını , BİM'e biz verdik” sözleriyle yarattıkları bir başka markanın bugün geldiği noktayı dile getirdiler.

KAYNAK: DÜNYA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'» Boeing'in Türkiye Milli Havacılık Planı» MÜSİAD’tan Ürdün çıkarması» Türkler Silikon Vadisi’nde ‘maden’ buldu» Katılım bankalarının 9 aylık karı 1,2 milyar oldu» Yapı Kredi'den kadınlara destek» Belediye başkanına "rüşvet" suçlamasıyla dava» Türk şirketleri o cihazının peşinde» O firma Volvo'dan 24 bin sürücüsüz araç alacak» Singapur'dan inek ithalatında vergi sıfırlandı» Hemşirenin 13 yıl süren kurnazlığı» Fed Başkanı Yellen'dan önemli karar» E-ticarette hedef büyük» Diyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı» TSK'dan birliklere "hazır olun" emri!» ''Yüzde 80 indirim yapılması akıl dışı bir durum''» Cumhurbaşkanlığından Soçi açıklaması» Dolandırıcılıktan yargılanacak» Türkiye o konuda sahneye çıkıyor!» Genelkurmay Başkanı Rusya'da» Ünlü iş adamının evinde böcek bulundu» Merkez'den dolara müdahale » Erdoğan'dan talimat! Hepsi ucuzlayacak» Benzine indirim yolda!» O tatil köyü satılıyor» Dolardan tüm zamanların rekoru geldi» Üçlü zirve öncesi sürpriz görüşme» Hepsi iptal edildi!» Türkiye dikkat! Uluslararası operasyon başladı!» ''Türkiye doğalgazda en ucuz ülke''» Dubai'nin getirdiği vergi Türkiye'ye yaradı» Otomobil devinden flaş karar» BDDK Başkanı Akben, kritik soruya cevap verdi» TBMM'nin başkanı belli oldu
HAVA DURUMU
Ankara
-5 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
5 / 22 °C
Adana
6 / 20 °C
Konya
-4 / 4 °C