İstanbul 13°C
20 Mart 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fasoncu firmalara global marka fırsatı
20 Eylül 2013 Cuma 13:48

Fasoncu firmalara 'global marka' fırsatı

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe üretim yapan firmalara, global pazarda marka oluşturarak rekabet etme fırsatı sunuluyor.

Kahramanmaraş ekonomisinin lokomotifi konumundaki tekstil sektöründe yılda 359 bin ton iplik, 138 milyon metre dokuma kumaş, 49 milyon metre denim, 122 bin ton örme kumaş, 22,7 milyon parça konfeksiyon ve 191 bin ton boya ve kasar üretimi gerçekleştiriliyor.Tekstilde entegrasyonu sağlayan kentteki firmaların uluslararası pazarda daha rekabetçi konuma gelmesi için Ekonomi Bakanlığı koordinasyonundaki URGE projesi hazırlandı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) işbirliğinde yürütülen çalışmayla, firmaların fason üretimden çıkartılıp yeni markalarla rekabetçi konuma getirilmesi hedefleniyor.URGE Proje Koordinatörü Aynur Öngel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle, tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir araya gelerek oluşturduğu "küme"ye destek verildiğini belirtti.Projenin, ihracatın arttırılmasında etkili olacağına inandığını ifade eden Öngel, şunları kaydetti:"Projemiz onaylandıktan sonra analiz çalışmasıyla firmaların ihtiyaçları belirleniyor ve ona göre bir yol haritası oluşturuluyor. Analiz iyi yapıldığında elde edilen faydalar da katbekat artıyor. Firmalarımız belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini alıyor ve ihracat yapabilecekleri altyapı oluşturuluyor. Daha sonra ise hedef pazarlara ziyaretler başlıyor. Ayrıca ülkelerden alım heyetleri şehrimize getirilerek görüşmeler sağlanıyor."Çalışma çerçevesindeki harcamaların yüzde 75'inin Ekonomi Bakanlığınca karşılandığını hatırlatan Öngel, şuana kadar 12 hazır giyim firmasının projede yer almak için başvuru yaptığını dile getirdi.Yeni pazarlar

Öngel, fkümelenme yoluyla firmaları bir araya getirerek dış pazardaki rekabet gücünün artırılmasının amaçlandığına işaret etti.Yenilikçi üretim yöntemlerinin önemine değinen Öngel, "Firmalarımızı ünlü markaların fasonculuğunu yapmaktan çıkarmak istiyoruz. Bunun yanında şirketlerimizin pazar paylarını ve bilinirliliğini artırmak ve ihracat yapma kabiliyetlerini geliştirmek önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. İnşallah çalışma tamamlandığında tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların yeni ve ikame ürünlerle en az 3 yeni ülkeye ihracat yapacağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.KMTSO Genel Sekreteri İbrahim Şerbetçi ise URGE projesiyle kentin sektörel çeşitliliğine katkıda bulunmak istediklerini söyledi.Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün emek yoğun özelliğiyle istihdam sağlayan bir alan olduğunu vurgulayan Şerbetçi, "Projemizin bütçesi 450 bin dolar ve tamamladıktan sonra Ekonomi Bakanlığına sunacağız. Bu sektördeki firmalarımızın rekabet edebilme gücünü artırmaya çalışıyoruz. Çünkü konfeksiyon ihracat kaleminde henüz az yer tutuyor. Yurt içi piyasanını limitleri belli olduğu için daha fazla satış yapma imkanınız da yok. Onun için ihracat şart. Özellikle Uzakdoğu ülkeleriyle rekabeti yenilikçi projelerle aşmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 19 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
13 / 21 °C
Konya
3 / 20 °C