İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fatih Üniversitesi Akademik Yıla Başladı
19 Eylül 2013 Perşembe 17:28

Fatih Üniversitesi Akademik Yıla Başladı

Fatih Üniversitesi, akademik yıl açılışını düzenlediği törenle gerçekleştirdi.

Fatih Üniversitesi, akademik yıl açılışını düzenlediği törenle gerçekleştirdi. Akademisyen, öğrenci ve velilerin yer aldığı törene Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu da katıldı. Kuzu, "Üniversiteler vizyoner olmayı gerektiriyor. Yeni anayasada üniversiteler çok kapsamlı bir şekilde yer alacaktır." dedi.

Eğitim hayatında 16. yılını geride bırakan Fatih Üniversitesi 14 bin 789 öğrencisi ile yeni eğitim yılına başladı. Üniversitenin Büyükçekmece Kampüsü’nde düzenlenen 2013-2014 Akademik Yıl Açılışı’na, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Tanzanya Milli Eğitim Bakanı, Buryat Cumhuriyeti YÖK Başkanı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Şerif Ali Tekalan, uluslararası ölçekte model bir üniversite olmayı hedeflediklerini ifade etti. Tekalan, "Ülkesel gelişimin en büyük lokomotifleri üniversitelerdir. Bizler üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Yeni akademik yılda da hazırlıklarımıza başladık, planlarımızı uygulamaya koyacağız." diye konuştu. Tekalan, lokal ve global bir eğitim anlayışına sahip olduklarını belirterek, "Üniversite olarak hem yerel hem evrensel değerleri bilen insanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu yönde üniversite olarak her yıl planladığımız işleri hayata geçiriyor, çağın ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yeni yeni yol haritaları geliştiriyoruz. Her üniversite kendi bilimsel yasalarını ortaya koyarak ilerlemelidir. Bu vesile ile yeni eğitim yılında hem öğrencilerimize hem akademisyenlerimize başarılar dilerim." ifadelerini kullandı.

"YENİ ANAYASADA ÜNİVERSİTELER KAPSAMLI OLARAK YER ALACAK"

Akademik yıl açılışında konuşan Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu da yeni akademik yılın önemli başlangıçlara kapı araladığını, bu dönemlerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Kuzu, yeni anayasa çalışmalarından da bahsetti. Yapılacak olan anayasa metinlerinde üniversitelerin yer alacağını ifade eden Kuzu, "Eski anayasamızda üniversiteler yeterince yer almamaktaydı. Bu durum üniversitelerin etkinliği açısından sorun oluşturuyordu. Biz şimdi yapacağımız yeni anayasa çalışmasında üniversitelerimizi daha kapsamlı olarak kullanacağız. Böylelikle üniversiteler daha işlerlik kazanacak ve yapısal olarak daha rahat ve hızlı hareket edeceklerdir." dedi.

Törende başarılı öğrencilere ve akademisyenlere plaketler verildi. Program hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C