İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fazıl Sayın 10 Aylık Cezası Ertelenme Olarak Değişti
20 Eylül 2013 Cuma 12:48

Fazıl Say'ın 10 Aylık Cezası 'Ertelenme' Olarak Değişti

Piyanist Fazıl Say’ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı.

Piyanist Fazıl Say’ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı. Cezanın ertelenmesine hükmeden mahkeme, Say’a 2 yıl denetim süresi verdi. Cezanın ertelenmesiyle de Say’a Yargıtay yolu açılmış oldu.

Fazıl Say’ın sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı bazı ifadeler nedeniyle hakkındaki şikayet üzerine ‘dini değerleri aşağılamak’ suçundan açılan davaya devam edildi. İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Say katılmazken, Say’ın avukatı ile şikayetçiler ve avukatları hazır bulundu.

Şikayetçiler Ali Emre Bukağılı’nın avukatı Ahmet Gündel, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal eden İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin davanın esasına girdiğini savundu. Söz konusu mahkemenin kendisini Yargıtay yerine koyduğunu belirten Gündel, sanık Say ve avukatının savunmalarını ifade özgürlüğüne dayandırdıklarını söyledi. Sanığın söylemleri nedeniyle toplumun bir kesiminde tepki oluştuğunu kaydeden Gündel, “Belli bir kesim ile sataşmalarda bulunmuş tahkir etmiştir. Sanığın rahatsızlığı yönündeki talepler reddedildi. Ben de sanığın psikolojik rahatsızlığı ve aşağılık kompleksi olduğu kanaatindeyim. Bu durum sanığın ceza ehliyetini kısmen ortadan kaldırdığını düşünüyorum. Bu hususta mahkemenizce araştırma yapılmasını talep ediyorum.” dedi. Gündel, cezanın ertelenmemesini, paraya çevrilmemesini istedi.

Şikayetçilerin avukatlarından Gülcan Karakaş, Say’ın 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bozma kararına karşı taleplerinin alınması için zorla getirilmesi kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, Say’ın psikolojik hasta olup olmadığı yönündeki talep konusunda daha önce ret kararı verildiği için tekrar karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Say’ın zorla getirilmesi talebi de kabul edilmedi.

Söz verilen Say’ın avukatı Meltem Akyol da, müvekkili hakkındaki suçlamaları kabul etmediklerini tekrarladı. Avukatların müvekkilinin kişiliği ve ahlaki değerlerine yönelik değerlendirmelerini kabul etmediklerini belirten Akyol, hukuki yollara başvurma haklarını saklı tuttuklarını kaydetti. Beraat kararı verilmesini isteyen Akyol, aksi taktirde lehlerine olan yasa maddelerinin uygulanmasını talep etti. Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediklerini de söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme, daha önce verdiği 10 aylık hapis cezasını hatırlattı. Mahkeme, sanığın sabıkasız olmasını dikkate alarak erteleme kararı verdi. Say’a 2 yıl denetim süresi veren mahkeme, bu süre içerisinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını kararlaştırdı. Bu karar ile Say hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırılmış oldu. Böylece Yargıtay yolu da açıldı.

Say hakkında bir sosyal paylaşım siteside paylaştığı ifadeler nedeniyle şikayet üzerine açılan davada dini değerleri aşağılamak suçundan 10 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişti. Say’ın avukatının itirazı üzerine İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal etmişti. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, kanun yararına bozma ve ihbar yönünden dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne göndermişti. Adalet Bakanlığı’nın bozma talebinde bulunmaması üzerine tekrar mahkemeye gelen dosyada bugün yeniden yargılama yapıldı.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C