İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fazıl Sayın 10 Aylık Cezası Ertelenme Olarak Değişti
20 Eylül 2013 Cuma 12:48

Fazıl Say'ın 10 Aylık Cezası 'Ertelenme' Olarak Değişti

Piyanist Fazıl Say’ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı.

Piyanist Fazıl Say’ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı. Cezanın ertelenmesine hükmeden mahkeme, Say’a 2 yıl denetim süresi verdi. Cezanın ertelenmesiyle de Say’a Yargıtay yolu açılmış oldu.

Fazıl Say’ın sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı bazı ifadeler nedeniyle hakkındaki şikayet üzerine ‘dini değerleri aşağılamak’ suçundan açılan davaya devam edildi. İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Say katılmazken, Say’ın avukatı ile şikayetçiler ve avukatları hazır bulundu.

Şikayetçiler Ali Emre Bukağılı’nın avukatı Ahmet Gündel, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal eden İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin davanın esasına girdiğini savundu. Söz konusu mahkemenin kendisini Yargıtay yerine koyduğunu belirten Gündel, sanık Say ve avukatının savunmalarını ifade özgürlüğüne dayandırdıklarını söyledi. Sanığın söylemleri nedeniyle toplumun bir kesiminde tepki oluştuğunu kaydeden Gündel, “Belli bir kesim ile sataşmalarda bulunmuş tahkir etmiştir. Sanığın rahatsızlığı yönündeki talepler reddedildi. Ben de sanığın psikolojik rahatsızlığı ve aşağılık kompleksi olduğu kanaatindeyim. Bu durum sanığın ceza ehliyetini kısmen ortadan kaldırdığını düşünüyorum. Bu hususta mahkemenizce araştırma yapılmasını talep ediyorum.” dedi. Gündel, cezanın ertelenmemesini, paraya çevrilmemesini istedi.

Şikayetçilerin avukatlarından Gülcan Karakaş, Say’ın 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bozma kararına karşı taleplerinin alınması için zorla getirilmesi kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, Say’ın psikolojik hasta olup olmadığı yönündeki talep konusunda daha önce ret kararı verildiği için tekrar karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Say’ın zorla getirilmesi talebi de kabul edilmedi.

Söz verilen Say’ın avukatı Meltem Akyol da, müvekkili hakkındaki suçlamaları kabul etmediklerini tekrarladı. Avukatların müvekkilinin kişiliği ve ahlaki değerlerine yönelik değerlendirmelerini kabul etmediklerini belirten Akyol, hukuki yollara başvurma haklarını saklı tuttuklarını kaydetti. Beraat kararı verilmesini isteyen Akyol, aksi taktirde lehlerine olan yasa maddelerinin uygulanmasını talep etti. Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediklerini de söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme, daha önce verdiği 10 aylık hapis cezasını hatırlattı. Mahkeme, sanığın sabıkasız olmasını dikkate alarak erteleme kararı verdi. Say’a 2 yıl denetim süresi veren mahkeme, bu süre içerisinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını kararlaştırdı. Bu karar ile Say hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırılmış oldu. Böylece Yargıtay yolu da açıldı.

Say hakkında bir sosyal paylaşım siteside paylaştığı ifadeler nedeniyle şikayet üzerine açılan davada dini değerleri aşağılamak suçundan 10 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişti. Say’ın avukatının itirazı üzerine İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal etmişti. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, kanun yararına bozma ve ihbar yönünden dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne göndermişti. Adalet Bakanlığı’nın bozma talebinde bulunmaması üzerine tekrar mahkemeye gelen dosyada bugün yeniden yargılama yapıldı.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C