İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fazıl Sayın 10 Aylık Cezası Ertelenme Olarak Değişti
20 Eylül 2013 Cuma 12:48

Fazıl Say'ın 10 Aylık Cezası 'Ertelenme' Olarak Değişti

Piyanist Fazıl Say’ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı.

Piyanist Fazıl Say’ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı. Cezanın ertelenmesine hükmeden mahkeme, Say’a 2 yıl denetim süresi verdi. Cezanın ertelenmesiyle de Say’a Yargıtay yolu açılmış oldu.

Fazıl Say’ın sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı bazı ifadeler nedeniyle hakkındaki şikayet üzerine ‘dini değerleri aşağılamak’ suçundan açılan davaya devam edildi. İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Say katılmazken, Say’ın avukatı ile şikayetçiler ve avukatları hazır bulundu.

Şikayetçiler Ali Emre Bukağılı’nın avukatı Ahmet Gündel, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal eden İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin davanın esasına girdiğini savundu. Söz konusu mahkemenin kendisini Yargıtay yerine koyduğunu belirten Gündel, sanık Say ve avukatının savunmalarını ifade özgürlüğüne dayandırdıklarını söyledi. Sanığın söylemleri nedeniyle toplumun bir kesiminde tepki oluştuğunu kaydeden Gündel, “Belli bir kesim ile sataşmalarda bulunmuş tahkir etmiştir. Sanığın rahatsızlığı yönündeki talepler reddedildi. Ben de sanığın psikolojik rahatsızlığı ve aşağılık kompleksi olduğu kanaatindeyim. Bu durum sanığın ceza ehliyetini kısmen ortadan kaldırdığını düşünüyorum. Bu hususta mahkemenizce araştırma yapılmasını talep ediyorum.” dedi. Gündel, cezanın ertelenmemesini, paraya çevrilmemesini istedi.

Şikayetçilerin avukatlarından Gülcan Karakaş, Say’ın 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bozma kararına karşı taleplerinin alınması için zorla getirilmesi kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, Say’ın psikolojik hasta olup olmadığı yönündeki talep konusunda daha önce ret kararı verildiği için tekrar karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Say’ın zorla getirilmesi talebi de kabul edilmedi.

Söz verilen Say’ın avukatı Meltem Akyol da, müvekkili hakkındaki suçlamaları kabul etmediklerini tekrarladı. Avukatların müvekkilinin kişiliği ve ahlaki değerlerine yönelik değerlendirmelerini kabul etmediklerini belirten Akyol, hukuki yollara başvurma haklarını saklı tuttuklarını kaydetti. Beraat kararı verilmesini isteyen Akyol, aksi taktirde lehlerine olan yasa maddelerinin uygulanmasını talep etti. Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediklerini de söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme, daha önce verdiği 10 aylık hapis cezasını hatırlattı. Mahkeme, sanığın sabıkasız olmasını dikkate alarak erteleme kararı verdi. Say’a 2 yıl denetim süresi veren mahkeme, bu süre içerisinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını kararlaştırdı. Bu karar ile Say hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırılmış oldu. Böylece Yargıtay yolu da açıldı.

Say hakkında bir sosyal paylaşım siteside paylaştığı ifadeler nedeniyle şikayet üzerine açılan davada dini değerleri aşağılamak suçundan 10 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişti. Say’ın avukatının itirazı üzerine İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal etmişti. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, kanun yararına bozma ve ihbar yönünden dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne göndermişti. Adalet Bakanlığı’nın bozma talebinde bulunmaması üzerine tekrar mahkemeye gelen dosyada bugün yeniden yargılama yapıldı.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C