İstanbul 16°C
27 Kasım 2015 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fiyatı Piknikçiler Artırdı, Kurban’da Canlı Baskül 11 Tl Olur
14 Ağustos 2013 Çarşamba 10:43

"Fiyatı Piknikçiler Artırdı, Kurban’da Canlı Baskül 11 Tl Olur"

Ankara Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi sahibi Ali Aygüler, et fiyatlarındaki artışın geçici bir artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda vatandaşın rahatlıkla kurban bulabileceğini ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi.

Ankara Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi sahibi Ali Aygüler, et fiyatlarındaki artışın geçici bir artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda vatandaşın rahatlıkla kurban bulabileceğini ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi. Aygüler, "Kurbanda canlı baskülün 11 TL civarında olacağını fazla yükselmeyeceğini düşünüyorum. Büyük firmalar 2 aylık et stoklar. Ramazandan çıkınca herkes kendini pikniğe attı, bu yüzden ete olan talep yükseldi." dedi.

Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarının yükselmesi ve piyasada et arzının yetersizliği algısı üzerine çıkan tartışmalar, gündemi meşgul etmeye başladı. Tartışmalar üzerine Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi kapısını Cihan Haber Ajansı’na açtı. Kasapta 25 TL’ye satılan kemiksiz dana eti, burada 17 TL’den satılıyor. Vatandaş da besici de fiyatlardan memnun ve her 2 kesimde fiyatların daha çok artmasını istemiyor.

Et kombinesinde hayvanlarını kestirmeye getiren besici Reis Polat, fiyatlardan memnun olduklarını vurgulayarak, fiyatların daha fazla yükselmesini istemediklerini kaydetti. Reis Polat, "Fiyatlarda aşırı bir yükselme yok, kasaptaki fiyatlar bizi bağlamıyor, et balık kurumunun fiyatları ortada 15 TL’den kesiyor. Kesim fiyatlarının 17-18 TL olduğu söyleniyor, biz bilmiyoruz onları biz 15 TL’den kesiyoruz. Bu hayvanları 13-14 TL’den kessek inanılmaz zarar ederiz bu seviyede kalmasını istiyoruz. Fiyatların artmasını da istemiyoruz çünkü mallarımızı sattıktan sonra biz yeniden mal alıyoruz ve bunları yüksek fiyattan almak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden fiyatların aşırı yükselmesini biz de istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Hijyenik ortamda temiz ve daha ucuza et almak isteyen vatandaşlardan Yücel Akkaya ise kombinelerde etlerin daha hijyenik olduğunu ve kasaplarda 25 TL’ye satılan etlerin burada 17 TL’ye satıldığını söyledi. Akkaya, "Burada satılan etler marketlere göre 7-8 TL daha ucuz ve güvenilir. Etlerin nasıl kesildiğini gözümüzle gördüğümüz için burayı tercih ediyoruz. Kurbanda da fiyatların artacağını düşünmüyorum. Buradaki et fiyatlarından memnunuz ancak kasaptaki et fiyatlarından değiliz." diye konuştu.

KURBANDA CANLI BASKÜL 11 TL

Kurbanlık telaşıyla fiyatların yükseldiğini kaydeden Ali Aygüler de "Kurbanda canlı baskül 11 TL civarında olacağını fazla yükselmeyeceğini düşünüyorum. Büyük firmalar 2 aylık et stoklar. Ramazandan çıkınca herkes kendini pikniğe attı bu yüzden ete olan talep yükseldi. Ama bugünden itibaren talep yarı yarıya düştü. Bugünden itibaren hissedilmeye başlar. Et yine 16 civarında devam eder, Kurbanda da canlı baskül 11 TL civarında olur." dedi.

Geçen seneye göre et kombinesinde yüzde 30 daha çok et kesiminin gerçekleştiğini belirten Aygüler, kırmızı et üretiminin geçen seneye oranla arttığını ancak bu artışın yurtdışından ithal edilen hayvanlar nedeniyle yaşandığını ifade etti. TÜİK kırmızı et üretiminin geçen seneye oranla yüzde 17 arttığını açıkladı. Aygüler ise bu artışın Tarım Bakanlığı tarafından yurt dışından ithal edilen hayvanlar nedeniyle yaşandığını söyledi.

Besicilerin kasaplara ve et ihtiyacı olan büyük firmalara kurban telaşından dolayı et satışını durdurması nedeniyle fiyatların yükseldiğine de işaret eden Aygüler, "Aklı başında olan her besicimiz fiyatların daha çok yükselmesini istemez.
Kurban Bayramı’nda yeterince kurbanlık bulunacak. Fiyatlar Kurban Bayramı’nda da çok yükselmeyecek." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Can Dündar Hakkındaki Suç Duyurusunu Paylaşan Cumhuriyet Muhabirine Soruşturma» Tosfed Başkan Adayı Ülkü: Vizyonu Üst Seviyelere Çıkarmak Zorundayız» Kışın Habercisi, ‘cennet Hurması’» Chp’li Yarkadaş: Tutuklama Talimatı 6 Ay Önce Trt Haber’de Verildi» Yazar Nefise Serra, İlk Romanını İmzalayacak» Gazetecilerin Tutuklanmasına Tepki» Chp Milletvekili Arslan: Gazeteciler Değil, Gazetecilik Tutuklanmıştır» Agc: Gazetecilerin Devlet Sırrını Muhafaza Etme Görevi Yoktur» Kayyumdan Kaynak Holding için şok iddialar!» Memleket Hasretlerini Köylerine Kurdukları Kameralar İle Gideriyorlar» Emo: Haber Alma Özgürlüğü Tutsak» İsrail, Arap Emirlikleri'nde Ofis Açacak» 'Geri Dönüşüm Yağı Var' Dedikleri Tankerde Kaçak Akaryakıt Çıktı» Çıray: Şimdi De Rusya İle 'One Minute' Tiyatrosu Sahneleniyor» İstanbul'da çok büyük elektrik kesintisi!» Eğitim İş: Basın Hürdür, İktidarın Baskıları Kabul Edilemez» Chp'li Hürriyet'ten Can Dündar Yorumu: Kara Bir Leke Olarak Yerini Aldı» "Dündar Ve Gül’ün Tutuklanması Ulusal Ve Uluslararası Bir Skandal"» Chp'li Biçer'den Tutuklanan Öğretmenlerin Okuluna Geçmiş Olsun Ziyareti» Başsavcılıktan Işid Operasyonu Açıklaması» Bafra’da Cuma Sabah Namazı Programları Devam Ediyor» Gaziantep'te Silah Kaçakçılığı Operasyonunda 6 Kişi Tutuklandı» Tgk: Basın Her Anlamda Özgür Olmalı» Çıray: Hava Ağırlaşıyor, Dündar Ve Gül'ün Tutuklanmasını Kınıyorum» Financial Times: Putin Ve Erdoğan Birbirlerini Sınıyor» Mutso Belge Fiyat Tarifesi Düşürüldü» Atatürk Havalimanı’nda Kaçak Cep Telefonu Yakalandı» Resmi Rezerv Varlıkları Yüzde 0,9 Azalarak 118,6 Milyar Dolar Oldu» Baro Başkanı Bacanlı: Hukuk Ve Mahkemeler İktidarlara Göre Değişmemeli» Ekonomik Güven Endeksi Yüzde 26,7 Arttı» İnsan Hakları Derneği: Hukuki Güvenlikten Söz Etmek Mümkün Değil» Aktif Eğitimciler Sendikası: Sahte Gündemler Yerine Eğitimle Uğraşalım» Dolandırıcının 30 Bin Lirayı Kapma Anı Kamerada» 159 Personele Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi» Tarık Akan: Üzüntüden Perişanız» Terme Miliç Sahili Peyzaj Projesinde Sona Gelindi» Rus Polisinden Türklere: Erdoğan’a Selam Söyleyin!» Ulusal Süt Konseyi'nde Harun Çallı Güven Tazeledi» İnşaat Sektöründe İstihdam Yüzde 0,9 Azaldı» Çavuşoğlu, Azerbaycan Meclis Başkanı Esedov Tarafından Kabul Edildi» Milletvekili Kazım Arslan: Gazetecilik Tutuklanmıştır» Chp'li İrgil: Basın Özgürlüğünde Kara Bir Gün Daha» Fransa: Işid’e Karşı Esed’in Desteğini Alabiliriz» Medya Etik Konseyi Başkanı Esendir: Ülkemizde Basın Özgürlüğü Kalmadı» Can Dündar: Bir Casus Düşünün Ki 5,5 Aydır Elini Kolunu Sallayarak Geziyor» "Hükümetin Programında Manevi Kalkınma İle İlgili Faaliyet Göze Çarpmadı"» İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Hukuk Yok Sayıldı, Gazetecilik Tutuklandı» Mamografi Hayat Kurtarıyor» Çukurova Belediyesi’nden Öğrencilere Çevre Eğitimi» Öğretmenler Ödüllendirildi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 16 °C
İzmir
13 / 19 °C
Antalya
14 / 19 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
5 / 17 °C