İstanbul 7°C
27 Kasım 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fiyatı Piknikçiler Artırdı, Kurban’da Canlı Baskül 11 Tl Olur
14 Ağustos 2013 Çarşamba 10:43

"Fiyatı Piknikçiler Artırdı, Kurban’da Canlı Baskül 11 Tl Olur"

Ankara Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi sahibi Ali Aygüler, et fiyatlarındaki artışın geçici bir artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda vatandaşın rahatlıkla kurban bulabileceğini ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi.

Ankara Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi sahibi Ali Aygüler, et fiyatlarındaki artışın geçici bir artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda vatandaşın rahatlıkla kurban bulabileceğini ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi. Aygüler, "Kurbanda canlı baskülün 11 TL civarında olacağını fazla yükselmeyeceğini düşünüyorum. Büyük firmalar 2 aylık et stoklar. Ramazandan çıkınca herkes kendini pikniğe attı, bu yüzden ete olan talep yükseldi." dedi.

Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarının yükselmesi ve piyasada et arzının yetersizliği algısı üzerine çıkan tartışmalar, gündemi meşgul etmeye başladı. Tartışmalar üzerine Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi kapısını Cihan Haber Ajansı’na açtı. Kasapta 25 TL’ye satılan kemiksiz dana eti, burada 17 TL’den satılıyor. Vatandaş da besici de fiyatlardan memnun ve her 2 kesimde fiyatların daha çok artmasını istemiyor.

Et kombinesinde hayvanlarını kestirmeye getiren besici Reis Polat, fiyatlardan memnun olduklarını vurgulayarak, fiyatların daha fazla yükselmesini istemediklerini kaydetti. Reis Polat, "Fiyatlarda aşırı bir yükselme yok, kasaptaki fiyatlar bizi bağlamıyor, et balık kurumunun fiyatları ortada 15 TL’den kesiyor. Kesim fiyatlarının 17-18 TL olduğu söyleniyor, biz bilmiyoruz onları biz 15 TL’den kesiyoruz. Bu hayvanları 13-14 TL’den kessek inanılmaz zarar ederiz bu seviyede kalmasını istiyoruz. Fiyatların artmasını da istemiyoruz çünkü mallarımızı sattıktan sonra biz yeniden mal alıyoruz ve bunları yüksek fiyattan almak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden fiyatların aşırı yükselmesini biz de istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Hijyenik ortamda temiz ve daha ucuza et almak isteyen vatandaşlardan Yücel Akkaya ise kombinelerde etlerin daha hijyenik olduğunu ve kasaplarda 25 TL’ye satılan etlerin burada 17 TL’ye satıldığını söyledi. Akkaya, "Burada satılan etler marketlere göre 7-8 TL daha ucuz ve güvenilir. Etlerin nasıl kesildiğini gözümüzle gördüğümüz için burayı tercih ediyoruz. Kurbanda da fiyatların artacağını düşünmüyorum. Buradaki et fiyatlarından memnunuz ancak kasaptaki et fiyatlarından değiliz." diye konuştu.

KURBANDA CANLI BASKÜL 11 TL

Kurbanlık telaşıyla fiyatların yükseldiğini kaydeden Ali Aygüler de "Kurbanda canlı baskül 11 TL civarında olacağını fazla yükselmeyeceğini düşünüyorum. Büyük firmalar 2 aylık et stoklar. Ramazandan çıkınca herkes kendini pikniğe attı bu yüzden ete olan talep yükseldi. Ama bugünden itibaren talep yarı yarıya düştü. Bugünden itibaren hissedilmeye başlar. Et yine 16 civarında devam eder, Kurbanda da canlı baskül 11 TL civarında olur." dedi.

Geçen seneye göre et kombinesinde yüzde 30 daha çok et kesiminin gerçekleştiğini belirten Aygüler, kırmızı et üretiminin geçen seneye oranla arttığını ancak bu artışın yurtdışından ithal edilen hayvanlar nedeniyle yaşandığını ifade etti. TÜİK kırmızı et üretiminin geçen seneye oranla yüzde 17 arttığını açıkladı. Aygüler ise bu artışın Tarım Bakanlığı tarafından yurt dışından ithal edilen hayvanlar nedeniyle yaşandığını söyledi.

Besicilerin kasaplara ve et ihtiyacı olan büyük firmalara kurban telaşından dolayı et satışını durdurması nedeniyle fiyatların yükseldiğine de işaret eden Aygüler, "Aklı başında olan her besicimiz fiyatların daha çok yükselmesini istemez.
Kurban Bayramı’nda yeterince kurbanlık bulunacak. Fiyatlar Kurban Bayramı’nda da çok yükselmeyecek." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 5 Yıldızlı Otelin Bitişiğindeki Eğlence Merkezinde Yangın» Balıkçının Yüzünü Karadeniz Hamsisi Güldürüyor» Mersin Açıklarında Mahsur Kalan Balıkçı Teknesi Kurtarıldı» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:» Matso, İtalya’da Giyim Ve Moda Fuarına Katıldı» İlk Afet Yönetimi Fuarı Ankara'da Açıldı» Romanya'da Macar Partisi Hükümetten Çekildi» Mersin'de Akut'un Malzemesinin Çalınması» Galatasaray İstanbul'a Döndü» Eskişehirspor'da Fenerbahçe Maçı Hazırlıkları» Aydın Ticaret Borsası» Danimarka’dan İşsizlik Maaşı Alıp Işid İçin Savaşıyorlar» Risalelerin Basım Ve Dağıtımını Yapan Erhan Arbatlı Son Yolculuğuna Uğurlandı» Kredi İle Prim Borcunu Ödeyen Sigortalılara Emekli Aylığı Bağlanacak» Kılıçdaroğlu: Ziyaretime Gel Sana Görmediğin Belgeleri Göstereyim» Tüsiad Genel Sekreteri: Ttip Tarım Sektörü İçin De Önemli» Çaya Atlayan Kızı Kurtaran Polise Başarı Belgesi» 9. Uluslararası Eskişehir İşçi Filmleri Festivali» Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, "Telafi" Peşinde» Kagider Kasım Ayı Toplantısında Celal Toprak'ı Ağırladı» Arnavutluk'ta, Büyük Cami'nin İnşası İçin İzin Çıktı» Eğitime Verilen Ara, Turizmcinin Yüzünü Güldürdü» Diyarbakır'da "Ak Parti İl Dış İlişkiler Toplantısı"» Rusya’dan Paris’e Yılbaşı Sürprizi» Türk-fransız Edebiyat Ödülü Bu Yıl Hakan Günday'a Verildi» İşkur, 25 Lira Yevmiye İle Nitelikli Elaman Yetiştiriyor» Anne Ve Bebeğine Böyle Çarptı» Erdoğan, İslam Ticaret Odası Başkanı Kamil'i Kabul Etti» Cüneyt Çakır, Taburcu Edildi» Türkiye, Futbolda 48. Sırada» 'Balıkların Göç Güzergahlarında Yasa Dışı Avlanma Yapılıyor'» Nilüfer Kolej Spor, Wushu Da Bursa 2. Oldu» Çin Balıkçı Gemileri, Kaçak Avlanma Gerekçesiyle Yakalandı» Çukurovalı Belediye Başkanları Kadirli'de Toplandı» İzinsiz Gösteri Suçlamasıyla Yargılanan 9 Sanık Beraat Etti» Petrol 77 Dolara Düştü, Dolar Yeniden Fırladı» Başbakan Yardımcısı Babacan:» Kütahya'da Öğrencilerin Öğretmeni Darbetmesi» Pervin Buldan: İmralı'ya Kimlerin Gideceği Belli Değil» Asteraslı Taraftarlar, Beşiktaş'a Dostluk Mesajı Gönderdi» İtalyan Genel Müdür Şirket Binasından Düşerek Öldü» Çadır Kentte Yangın Tatbikatı» Türkiye Otelcilik Zirvesi» Yikob, Kamu İhale Kanunu Eğitimine Ev Sahipliği Yaptı» Bozkır: ‘yeni Türkiye’den Güçlü Ab Mesajı Beklemiyorlardı» Ovit Dağı'nda Kontrollü Geçiş» Ortak Sınavlara Giremeyenler Mazeret Sınavına Alınacak» Sakarya, Otomotiv İhracat Üssü Haline Gelecek» "2014 Sirha İstanbul" Fuarı» Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin 90. Kuruluş Yıl Dönümü
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
0 / 7 °C
İzmir
7 / 13 °C
Antalya
5 / 18 °C
Adana
5 / 18 °C
Konya
-7 / 3 °C