İstanbul 23°C
04 Temmuz 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fiyatı Piknikçiler Artırdı, Kurban’da Canlı Baskül 11 Tl Olur
14 Ağustos 2013 Çarşamba 10:43

"Fiyatı Piknikçiler Artırdı, Kurban’da Canlı Baskül 11 Tl Olur"

Ankara Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi sahibi Ali Aygüler, et fiyatlarındaki artışın geçici bir artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda vatandaşın rahatlıkla kurban bulabileceğini ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi.

Ankara Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi sahibi Ali Aygüler, et fiyatlarındaki artışın geçici bir artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda vatandaşın rahatlıkla kurban bulabileceğini ve fiyatların yükselmeyeceğini söyledi. Aygüler, "Kurbanda canlı baskülün 11 TL civarında olacağını fazla yükselmeyeceğini düşünüyorum. Büyük firmalar 2 aylık et stoklar. Ramazandan çıkınca herkes kendini pikniğe attı, bu yüzden ete olan talep yükseldi." dedi.

Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarının yükselmesi ve piyasada et arzının yetersizliği algısı üzerine çıkan tartışmalar, gündemi meşgul etmeye başladı. Tartışmalar üzerine Kazan ilçesindeki Aygüler Et Kombinesi kapısını Cihan Haber Ajansı’na açtı. Kasapta 25 TL’ye satılan kemiksiz dana eti, burada 17 TL’den satılıyor. Vatandaş da besici de fiyatlardan memnun ve her 2 kesimde fiyatların daha çok artmasını istemiyor.

Et kombinesinde hayvanlarını kestirmeye getiren besici Reis Polat, fiyatlardan memnun olduklarını vurgulayarak, fiyatların daha fazla yükselmesini istemediklerini kaydetti. Reis Polat, "Fiyatlarda aşırı bir yükselme yok, kasaptaki fiyatlar bizi bağlamıyor, et balık kurumunun fiyatları ortada 15 TL’den kesiyor. Kesim fiyatlarının 17-18 TL olduğu söyleniyor, biz bilmiyoruz onları biz 15 TL’den kesiyoruz. Bu hayvanları 13-14 TL’den kessek inanılmaz zarar ederiz bu seviyede kalmasını istiyoruz. Fiyatların artmasını da istemiyoruz çünkü mallarımızı sattıktan sonra biz yeniden mal alıyoruz ve bunları yüksek fiyattan almak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden fiyatların aşırı yükselmesini biz de istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Hijyenik ortamda temiz ve daha ucuza et almak isteyen vatandaşlardan Yücel Akkaya ise kombinelerde etlerin daha hijyenik olduğunu ve kasaplarda 25 TL’ye satılan etlerin burada 17 TL’ye satıldığını söyledi. Akkaya, "Burada satılan etler marketlere göre 7-8 TL daha ucuz ve güvenilir. Etlerin nasıl kesildiğini gözümüzle gördüğümüz için burayı tercih ediyoruz. Kurbanda da fiyatların artacağını düşünmüyorum. Buradaki et fiyatlarından memnunuz ancak kasaptaki et fiyatlarından değiliz." diye konuştu.

KURBANDA CANLI BASKÜL 11 TL

Kurbanlık telaşıyla fiyatların yükseldiğini kaydeden Ali Aygüler de "Kurbanda canlı baskül 11 TL civarında olacağını fazla yükselmeyeceğini düşünüyorum. Büyük firmalar 2 aylık et stoklar. Ramazandan çıkınca herkes kendini pikniğe attı bu yüzden ete olan talep yükseldi. Ama bugünden itibaren talep yarı yarıya düştü. Bugünden itibaren hissedilmeye başlar. Et yine 16 civarında devam eder, Kurbanda da canlı baskül 11 TL civarında olur." dedi.

Geçen seneye göre et kombinesinde yüzde 30 daha çok et kesiminin gerçekleştiğini belirten Aygüler, kırmızı et üretiminin geçen seneye oranla arttığını ancak bu artışın yurtdışından ithal edilen hayvanlar nedeniyle yaşandığını ifade etti. TÜİK kırmızı et üretiminin geçen seneye oranla yüzde 17 arttığını açıkladı. Aygüler ise bu artışın Tarım Bakanlığı tarafından yurt dışından ithal edilen hayvanlar nedeniyle yaşandığını söyledi.

Besicilerin kasaplara ve et ihtiyacı olan büyük firmalara kurban telaşından dolayı et satışını durdurması nedeniyle fiyatların yükseldiğine de işaret eden Aygüler, "Aklı başında olan her besicimiz fiyatların daha çok yükselmesini istemez.
Kurban Bayramı’nda yeterince kurbanlık bulunacak. Fiyatlar Kurban Bayramı’nda da çok yükselmeyecek." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Astana Günleri Başladı» Ramazan Ayında Dini Yayınların Satışında Artış Yaşandı» Uyuşturucu Bağımlısı Genç, Babasının Parasını Gasp Etti» Rusya’da İnşaattan Düşen Türk İşçi Hayatını Kaybetti» Fasulyeler Bakteri Aşılama Yöntemiyle Hastalıktan Kurtuldu» Ptt Atm’lerinde Kaybolan 285 Bin Tl’yi Büyüteçle Aradılar» Madımak’ta Ölen Koray’ın Babası: Madımakta Derin Devletin Oyununa Geldik» 'Şehir Hastanelerinin Yapımı, Hastane Yapım Bedellerine Göre 7-8 Kat Daha Fazla'» Türk Gıda Ürünleri, Abd’de Görücüye Çıktı» Bakandan Taşeron İşçilere: Zamanla Anlarsınız Ama Helalliği Nasıl Alacaksınız?» Bursa'nın Yeni Stadının Çimleri Serildi» Çiftçilerin Başı Domuzlarla Dertte» Chp’li Kara, Sürgüne Gönderilen İşçileri İçişleri Bakanlığı’na Sordu» Tanrıkulu: Faili Meçhullerle İlgili Devletin Politikasında Değişiklik Yok» Beşiktaş'ta Jose Sosa Ve Andreas Beck Sağlık Kontrolünden Geçti» Bursaspor Güç Depoluyor» Aytav: Türkiye'de Birlik Ve Hoşgörü İklimini Yeni Meclis Sağlayacaktır» Afganistan’da Taliban Komutanı Öldürüldü» Aksiad İftarında Kardeşlik Vurgusu» Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak Özel Giysi Tasarlandı» İzmir İtalyan Ticaret Odası, Ege’deki İtalyan Restoranlarını Belgelendirecek» Atakent İşletmecileri Bayramı Heyecanla Bekliyor» Kılıçdaroğlu: Yüzde 60’lık Blok Hâlâ İlk Tercih» Osmaniye Belediyesi Gıda Paketi Dağıtıyor» 4 Milyona Yapılan Konaklama Tesisi 2,5 Yıldır Açılmayı Bekliyor» Podolski, Sağlık Kontrolünden Geçti» Ozan İpek: Ertuğrul Sağlam İle Tekrar Eski Başarıları Yakalarız» İzmir'de Limon Arttı, Domates Ucuzladı» Dünya Bankası: Türkiye, Şehirleşmede Birçok Oecd Ülkesine Göre Daha Başarılı» Fenerbahçe'de Bruno Alves Sağlık Kontrolünden Geçti» İthal çantalardan zehir çıktı» Bu yaz Yunan sahillerini işgale gidiyoruz» Çanakkale Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Ve Şehitliği Projesi Tamamlandı» Kimse Yok Mu Bu Kez 'Kan Bekleyen' Kızılay'ın Yardımına Koştu» Nikah Salonu Çeştepe Mahallesi'ne Taşınıyor» Özel Gökkuşağı, Teog'da Büyük Başarı Yakaladı» Sınava Giren Adaylar Kpss'yi Değerlendirdi» Velilerden Arama Tepkisi: Bu Baskınlar Hiçbir Şekilde Bizleri Caydıramayacak» Zıpkınla Türkiye Finali Bandırma’da Start Aldı» Altınbaşak Öğrencisi, 500 Tam Puanla Isparta'nın Gururu Oldu» Fenerbahçe, Yeni Sezon Hazırlıklarını Sürdürdü» Adana'da Kaçak Sigara Ve İçki Operasyonu» ABD, İncirlik ve Diyarbakır'ı istedi» Hükümeti kurmak isterse MHP ile kurarız!» Salı Pazarı'na yine yol göründü» Afganistan'da Savunma Bakanı Krizi» Kpss'ye Yetişmek İsteyen Otomobil Otobüsle Çarpıştı: 9 Yaralı» Ve dev inşaat başladı» Yapı Sektörünün Yeni Hedefi 3,4 Milyar Dolarlık Afrika Pazarı» Trafikte zikzak çizen 'akıl raporu' alacak
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 29 °C
İzmir
19 / 31 °C
Antalya
21 / 37 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
13 / 27 °C