İstanbul 9°C
15 Kasım 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gayemiz  kaçak, afet riskli yapılardan ülkeyi arındırmak
19 Ocak 2013 Cumartesi 13:00

"Gayemiz kaçak, afet riskli yapılardan ülkeyi arındırmak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Kentsel Dönüşüm’den belli grupların rant elde edeceği iddialarını tepki ile karşıladı. Erdoğan Bayraktar, “Ya bunun neresinde rant var?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İş Bankası ile ‘Kentsel Dönüşüm’ protokolü imzaladı. Bakan Erdoğan Bayraktar ile bankanın genel müdürü Adnan Bali tarafından parafe edilen protokol, dönüşüm kapsamında konut ve güçlendirme kredilerinde yüzde 4, işyeri kredilerinde ise yüzde 3 faiz indirimi öngörüyor.
 
Protokolün imza töreninde söz alan Erdoğan Bayraktar, ‘Kentsel Dönüşüm’ün ülke adına önemini vurguladı. Halk için dayanıklı konutlar yapmakla görevli olduklarını belirten Bayraktar, dönüşüme sunduğu katkılardan ötürü İş Bankası yönetimine teşekkür ederken, “Umarım faizleri daha aşağı çekerler, böylece halk kredi ödemeden evine kavuşur.” temennisinde bulundu.
 
Dönüşümde gönüllülüğü temel aldıklarını anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:
 
“Burada başarılı ve meyilli belediyelerle faaliyet yürüteceğiz. Biz, bakanlık olarak organize edeceğiz. Özel sektör ve halk odaklı proses yürüyecek. Bireyler, kendileri için nasıl check-up yaptırıyorsa binalarına da baktırma durumunda. Bizim ana görevimiz de tüm Türkiye’yi salaş yapılardan, afet riskli binalardan korumaktır. Evet, ana gayemiz salaş, kaçak, afet riskli yapılardan ülkeyi arındırmaktır. Bu, kolay olmayan, uzun vadeli bir faaliyettir. 
 
Kuşku yok dönüşümünü halleden, teknik altyapıyı halleden, marka şehirleri olan ülkeler ileridir. Yine akıllı evleri olan ülkelerin, konut alanları ve şehirleri ileri olup olmadığını ortaya koyan öğelerdir. Onun için siyasi irade olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kurduk. Bakanlığımız heyecanlı ve üretken bir yapı ortaya koydu. Bu anlamda çok güç olan, Türkiye’yi kucaklaması gereken Kentsel Dönüşüm’e katkı sunan arkadaşlarıma ki bunun içinde belediyeler, Tabu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de var teşekkür ediyorum.”
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulmasının ardından halkın da ‘Kentsel Dönüşüm’ duyarlılığının, ümidinin arttığına işaret eden Bayraktar, “Artık rant olacak iddialarına toplum itibar etmiyor. Ya, bunun neresinde rant var? Dönüşüm, bireylerin hayat hakkını korumaya yönelik. Gelin buna siyaset üstü olarak bakalım ve katkı sunalım. Bakın, halka ‘Evinin dayanıklı ya da sıhhatli olup olmadığını belirle’ diyoruz. ‘Ev alın hatta kredi faizlerinin yarıya yakınını karşılayalım’ diyoruz. Yani kafaları karıştıracak oluşumların içine girmek haksızlık. “ ifadelerini kullandı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı, ‘Kentsel Dönüşüm’ün ekonomiye ivme katacağına temas etti. Dönüşüm ile yapı ürünlerinin satışını artıracağını, fiyatlarını aşağı çekeceğini, ara teknik elemanlarla istihdamı katlayacağını aktaran Erdoğan Bayraktar, mühendislik ve müşavirlik gibi alanların da gelişeceğini dile getirdi. Depreme dayanıklı olmayan konutları ayıklamanın ekonomiyi kayıt altına almak bir yana Türkiye’ye dolar ve Euro girişini artıracağından, ülkeyi 55-60 milyar dolara dayanan enerji ithalatından kurtaracağından söz etti.
 
Bayraktar, dönüşümde Katma Değer Vergisi uygulaması da olmadığını bildirip “Bu gibi uygulamaları, argümanları artıracağız. Ama halk bu faaliyetlerimize duyarlı olup sıkı sarılmalı.” daveti yaptı.
 
‘Kentsel Dönüşüm’ için yapılan faiz indirimi ile ilgili açıklamalarda bulunan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise gerek belediyeler gerek müteahhit firmalarla diyaloga girerek konut maliklerine uygun şartlarda kredi sunacaklarını duyurdu. Adnan Bali, şunları kaydetti:
 
“ 31 Aralık 2013 tarihine dek kullandıracağımız konut kredilerinde senelik yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz yardımımız olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız protokolün ardından İş Bankası’ndan yararlanılacak konut kredilerine bakanlık fon yardımı dışında 10 sene vadede aylık yüzde 0,45-0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek. Bakanlık tarafından temin edilecek faiz yardımının yanı sıra hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemelerinden dolayı kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak. Kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeni ile oluşacak getiri de riskli yapı maliklerine verilecek, kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıtılabilecek.”
 
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-3 / 10 °C
İzmir
4 / 17 °C
Antalya
11 / 26 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-4 / 9 °C