İstanbul 6°C
10 Aralık 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazetelerin Ramazan sayfaları nasıl?
24 Temmuz 2012 Salı 08:08

Gazetelerin 'Ramazan' sayfaları nasıl?

Milat gazetesi köşe yazarı İsa Tatlıcan, gazetelerin ramazan sayfalarını analiz etti.

 

Milat gazetesi köşe yazarı İsa Tatlıcan, gazetelerin ramazan sayfalarını analiz etti. 
 
Ramazan ayında, televizyonlarda konu seçimi ve içerik olarak kalite sürekli yükselirken, ramazan’a aynı özeni gazetelerin göstermediğini belirten Tatlıcan, tüm gazetelerin Ramazan sayfalarını tek tek değerlendirdi. 
 
En başarılı Ramazan sayfasının yine Zaman Gazetesi'nde olduğunu yazan Tatlıcan, Milli Gazete’nin dolu dolu Ramazan sayfası olduğunu belirtitrken, Cumhuriyet'in bu yılda ilkelerinden taviz vermediğini yazdı. 
 
İsa Tatlıcan’ın yazısı 
 
Gazetelerin Ramazan Karnesi 
 
Cumhuriyet, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkelerinden taviz vermemiş. Ramazan sayfasına yer vermediği gibi iç sayfalarda oruçla ile ilgili haberlerden özenle kaçınmış. Kendi içinde tutarlı bir tavır sergileyen gazeteyi eleştirmek bence yersiz. 
 
Ramazan’ın uğramadığı gazeteler arasında Zaman gazetesi kökenli Eyüp Can’ın yönetimindeki Radikal de bulunuyor.
 
Aydınlık da Ramazan ayını görmeyen gazeteler arasında. Ancak bir dönem İhsan Eliaçık ile birlikte hareket eden, daha sonra yollarını ayırarak Aydınlık’ta yazmaya başlayan Eren Erdem’in dini konular üzerinden sistem eleştirileri en az Ramazan sayfası kadar etkili... 
 
Sıradan Bir Ramazan İşi Zaten Taraf’a Yakışmazdı 
 
TARAF: Taraf’ın Ramazan sayfasını bu yıl, kamuoyunun islamcı-feminist yazar olarak tanıdığı  eski Star yazarı Hidayet Şefkatli Tuksal hazırlıyor. 30 farklı akademisyenden alınan makalelerle hazırlanan sayfa, tartışma yaratacak gibi görünüyor. Sıradan bir iş zaten Taraf’a yakışmazdı. Hidayet hanımın eline sağlık. 
 
Akşam’da Hurafesiz Bir Ramazan 
 
AKŞAM: Ramazan sayfası Mezhepler tarihi hocası olan Prof. Dr. Hasan Onat’a emanet edilmiş.   Ankara İlahiyat’ın geleneği sorgulayan çizgisinin özelliklerini taşıyan bir akademisyen olan Prof. Onat, Akşam gazetesi için doğru bir tercih olmuş. Sayfasını, hurafelerle doldurmayan Akşam’ı tebrik etmek gerekir. 
 
Zaman’ın Bile Yapamadığını Bugün Yaptı 
 
BUGÜN: Zaman’ın bile yapamadığını yaparak, okurlarına Hocaefendi’nin “Yakaran Gönüller” kitabını hediye eden Bugün’ün Ramazan sayfasına cemaatin kurumlarından “Kaynak Kültür ve Yayın Grubu” sponsor olmuş. İlk çıktığı dönemde cemaate yakın bir görüntü vermekten kaçınan Bugün, artık bu konuda daha rahatlamış görünüyor. 
 
Medyum Memiş’li Ramazan Sayfası En Başarısız 
 
GÜNEŞ: “Bu yıl en başarısız Ramazan sayfasını hangisi” diye sorarsanız hiç düşünmeden Medyum Memiş tarafından hazırlanan Güneş’in sayfası olduğunu söyleyebilirim. Peygamberlerin mucizelerinden evliya kerametlerine kadar her konu, büyük yanlış ve uydurma bilgilerle dolu. 
 
Keyifli Bir “Ramazan Çadırı” Habertürk’te 
 
HABERTÜRK: Prof.Bayraktar Bayraklı’nın dini yazıları ile Murat Bardakçı’nın tarih yazılarını birleştiren gazete, keyifli bir “Ramazan Çadırı” sayfası ortaya koymuş. Gelenekçi ve modernist ilahiyatçıların ortasından, kabul edilir bir çizgi yakalayan Bayraktar Bayraklı’nın yazıları faydalı bilgiler içeriyor. 
 
Sözcü Ramzan İle Şaşırttı 
 
SÖZCÜ: İtiraf etmek gerekirse Sözcü’den bir Ramazan sayfası beklemiyordum. İçerik zayıf olsa da grafik olarak güzel bir sayfa hazırlamışlar. Sözcü, sanırım beni de okurlarını da şaşırttı. 
 
En Dolu Ramazan Sayfası Milli Gazete’den 
 
MİLLİ GAZETE: Bu yıl en iyi Ramazan sayfalarından birini Milli Gazete hazırlamış. Dolu dolu iki sayfa hazırlayan Milli Gazete, sıradan insanların oruç hikayelerinden, Davut Şahin imzalı çizgi romana kadar okurlarına farklı bir sayfa sunmuş. 
 
CHP’nin Gazetesinde Ramazan Yaşar Nuri Hoca’ya Emanet 
 
YURT: CHP’nin gazetesi olarak bilinen Yurt gazetesinin Ramazan sayfasında, siyasette umduğunu bulamayan Yaşar Nuri Öztürk’ün imzası dikkat çekiyor. Dini çok güzel anlatabilme kabiliyeti olmasına rağmen, sürekli dindarları eleştirmeyi tercih eden Yaşar Hoca, Ramazan’da da bunu sürdürmekte bir sakınca görmemiş. 
 
Nihat Hatipoğlu TV’de Sıkmıyor Ama Gazete Olmuyor 
 
SABAH: Gazete, yılın 11 ayı televizyonlarda izlediğimiz Nihat Hatipoğlu’na Ramazan sayfasını da emanet ederek işin kolayına kaçmış. Nihat hoca televizyonda kendisini sıkmadan dinlettiriyor ama yazılarının aynı etkiyi yarattığından çok emin değilim. 
 
Reklamsız Ramazan Sayfası Star İçin Daha Güzel Olacak 
 
STAR: Nihat Nasır tarafından hazırlanan Star gazetesinin Ramazan sayfası, sayfanın yarısını kaplayan reklamlardan kurtulabilse aslında ümit vadediyor. Ünlü isimlerle yapılan oruç ve Ramazan röportajları özellikle dikkat çekici. 
 
Hürriyet’te Ramazan “Camilerimizi Tanıyalım” Sayfası 
 
HÜRRİYET: Amiral gemisi bu yıl Ramazan sayfasını CHP muhabiri Okan Konuralp’e hazırlatmış. Köşe yazısını ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, feminizm ve başörtüsü konusunda farklı açıklamaları ile tanınan Prof. Dr. Mualla Selçuk kaleme almış. Her ne kadar “Camilerimizi Tanıyalım” sayfasına dönmüşse de Prof. Selçuk’un Kur’an’ı doğru anlamaya davet eden yazılarını çok yararlı buldum. 
 
Akit, Bütün Cemaatlere Eşit Mesafede 
 
AKİT: Mehmet Zahid Kotku’dan, Süleyman Hilmi Tunahan’a, Sami Ramazanoğlu’ndan Bediüzzaman’a farklı gelenekten birçok İslam alimine ayrı bir köşe ayıran Akit, bütün cemaatlere eşit mesafedeyiz mesajı vermiş. Yalçın abinin karikatürleri de sayfaya renk katmış. 
 
Dini Hiçbir Şey Bulunamayan Ramazan Sayfası Posta’da 
 
POSTA: “Günün hadisi” de olmasa Ramazan sayfasında dini hiçbir vurgu göremeyeceğiz. İz TV’de keyifle izlediğim “Ömür biter İstanbul bitmez” programını sunan tarihçi Rüknü Özkök tarafından hazırlanan sayfa, aslında bir tarih köşesi olmuş. Yine de hurafelerle dolu bir sayfa görmektense iyi bir tarih sayfası olmasını tercih ederim. 
 
Dış Haberler Başarısı Ramazan Sayfasında Yok 
 
TÜRKİYE: Arkadaşlarımız Adem Demir ve Salih Bilici’yi Suriye’nin en sıcak bölgesine göndererek gazetecilik başarısına imza atan Türkiye, aynı başarıyı maalesef Ramazan sayfalarında gösterememiş. Ramazan sayfası, ne yazık ki yıllardır klasikleşmiş olan “Bizim Sayfa”nın ötesine geçememiş. 
 
Zaman Ramazan’da Da Farkını Ortaya Koydu 
 
ZAMAN: Tartışmasız bu yıl, tasarım ve içerik olarak en iyi Ramazan sayfaları Zaman Gazetesi’nde yayınlanıyor. Reklama boğmadan 4 tam sayfayı okuyucusu ile buluşturan gazete, Ramazan’da da farkını ortaya koydu.  
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-3 / 8 °C
İzmir
8 / 16 °C
Antalya
8 / 12 °C
Adana
6 / 17 °C
Konya
-1 / 7 °C