İstanbul 13°C
14 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÜLDEN ARNAVUTLUKA DESTEK SÖZÜ
10 Ekim 2011 Pazartesi 21:12

GÜL'DEN ARNAVUTLUK'A DESTEK SÖZÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Arnavutluk'a her zaman olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç duyacağı her türlü desteği vermeye hazırız'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ve Arnavutluk'un, gücünü ortak tarih, kültür, beşeri bağlar ve değerlerden alan çok yakın ilişkilere sahip olduğunu, bölgenin geleceğine yönelik olarak müşterek vizyon ve hedefleri paylaştığını belirterek, ''Arnavutluk'a her zaman olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç duyacağı her türlü desteği vermeye hazırız'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, sözlerine, ''tarihi dost ve önemli bölgesel ortak'' olarak nitelediği Arnavutluk'un Cumhurbaşkanı Topi'yi bir kez daha Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

''Türkiye ve Arnavutluk, gücünü ortak tarih, kültür, beşeri bağlar ve değerlerden alan çok yakın ilişkilere sahip bulunan ve bölgenin geleceğine yönelik olarak müşterek vizyon ve hedefleri paylaşan iki ülkedir'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve insani alanların tüm boyutlarını kapsadığını dile getirdi.

Türkiye ile Arnavutluk'un NATO çerçevesinde örnek müttefiklik ilişkileri sergilediğini söyleyen Gül, buna Afganistan'taki ISAF kapsamında Arnavut ve Türk askerlerin birlikte yer almasını örnek gösterdi.

Arnavutluk'ta iki Türk üniversitesi ve çok sayıda Türk okulu bulunduğunu kaydeden Gül, bu kurumların iki ülke ve halkları arasındaki dostluk ve kardeşliği geleceğe taşıdığını belirterek, şöyle konuştu:

''Aramızdaki ilişkiler zaten çok köklüdür. Sadece hükümetlerden hükümetlere değil halktan halkadır. Türkiye'de çok sayıda Arnavut kökenli vatandaşımız vardır, Arnavutluk'ta da Türkler vardır. Dolayısıyla bu bağlar çok sağlamdır.

Çok yönlü işbirliğinin devamına yönelik güçlü siyasi iradeyi değerli dostum Cumhurbaşkanı Sayın Topi ile baş başa ve heyetler arasında geniş bir şekilde görüşme fırsatı bulduk. Arnavutluk'a her zaman olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç duyacağı her türlü desteği vermeye hazırız. Her alanda sorunsuz bir seyir takip eden ilişkilerimiz vardır ve ilişkilerimiz her alanda mükemmel bir şekilde devam etmektedir.''

-Arnavutluk'un AB yönelimine destek-

Arnavutluk'un, Türkiye'nin Balkanlardaki stratejik ortağı olduğunu vurgulayan Gül, Balkanların huzuru ve istikrarı konusunda da iki ülke arasındaki işbirliğinin devam ettiğini kaydetti. ''Bu bağlamda tüm Balkanların Avrupa-Atlantik çatıları altında yerini alması Türkiye'nin vizyonudur. Bu çerçeve içerisinde biz Arnavutluk'un AB yönelimini güçlü bir şekilde desteklemekteyiz'' diye konuşan Gül, uluslararası kuruluşlarda ve konularda iki ülkenin aynı görüşleri paylaşmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Görüşmelerde ekonomik ilişkilerin de gözden geçirildiğini belirten Gül, buna çok önem verdiklerini, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 350 milyon dolar düzeyinde olduğunu anlattı.

Arnavutluk'ta bankacılık, telekomünikasyon, demircilik, madencilik, sağlık ve eğitim alanlarında yüze yakın Türk firmasının toplam bir buçuk milyar dolara yakın yatırımı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Topi'nin, yarın İstanbul'da yapılacak iş konseyi toplantısında Türk iş adamlarını Arnavutluk'ta yatırım yapmaya teşvik edeceğine inandığını söyledi. Gül, kültürel ve turizm alanlarındaki ilişkilerin gelişmesinden de mutlu olduğunu belirtti.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Topi: Türkiye ve Arnavutluk Balkanlar'da barışı güçlendirmek için beraber çalışacaklardır

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Türkiye ve Arnavutluk'un Balkanlar'da barışı güçlendirmek için beraber çalışacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Topi, Türkiye'nin kendileri için stratejik bir ortak olduğunu belirtti.

Balkanlar ve daha geniş bir bölgede Türkiye ile birlikte tarihsel ve çağdaş değerlere dayanan çok güzel ilişkiler kurduklarını dile getiren Topi, 2008 yılı Kasım ayında Cumhurbaşkanı Gül'ün Arnavutluk'un NATO üyeliğini destekleyen protokole imza attığını, Arnavutluk'un bugün NATO'nun 28 üyesinden biri olduğunu ifade etti.

Bu çerçevede Türkiye ile Afganistan'da birlikte çalıştıklarını, Arnavutluk komando birliğinin orada Türk askerleriyle görev yaptığını dille getiren Topi, tarihi ve çağdaş bağlar neticesinde iki ülkenin ihtiyaç duyulan, barış ve güvenliğin gerektiği her yerde birlikte çalışacaklarını vurguladı.

Topi, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmelerinde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirttiklerine işaret ederek, dünyada ekonomik problemler varken Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü, Arnavut iş adamlarının Türkiye'ye yatırıma devam ettiklerini bildirdi.

Konuk cumhurbaşkanı, Türkiye ekonomisinin büyümesini desteklediklerini, bu başarının Arnavutluk kökenlilerin yaşadığı bir ülkenin başarısı olduğunu dile getirdi.

Arnavutluk ve Türkiye'nin ekonomi, eğitim, sağlık ve turizm alanında ilişkilerini geliştirmesi gerektiğine değinen Topi, Arnavutluk'ta birçok Türk okulu ve hastanesi olduğuna dikkati çekerek, ''Bütün bu Türk merkezleri kalite sağlıyor. Çoğalmasını istiyor ve teşvik ediyoruz. Bu okullardan vasıflı insanlar çıkacak, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacaklardır'' diye konuştu.

Türkiye'ye, Kosova'nın tanınması konusunda verdiği özel destekten dolayı minnettar olduklarını vurguluyan Topi, Kosova'nın bugün bölgede istikrarsızlık değil istikrar sağlayan bir ülke olduğunu söyledi.

Bamir Topi, Türkiye'nin Bosna Hersek için yaptığı çalışmalara da işaret ederek, ''Türkiye ve Arnavutluk Balkanlar'da barışı güçlendirmek için beraber çalışacaklardır'' dedi.

-''Gül'e minnettarım''

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Topi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Arnavutluk ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde büyük rol oynadığını vurgulayarak, ülkesine zor dönemlerinde destek veren ve anında yardım eden Cumhurbaşkanı Gül'e minnettar olduğunu ifade etti.

Bamir Topi, Cumhurbaşkanı Gül'ü resmi ziyaret için Arnavutluk'a beklediğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-4 / 10 °C
İzmir
4 / 18 °C
Antalya
8 / 25 °C
Adana
8 / 23 °C
Konya
-3 / 9 °C