İstanbul 15°C
15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÜLDEN ÖNEMLİ MESAJLAR
01 Ekim 2011 Cumartesi 16:16

GÜL'DEN ÖNEMLİ MESAJLAR

Meclis’in yeni yasama yılı bugün başlıyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Gül, milletvekillerine seslendi.

TBMM Genel Kurulu, 24. Dönem ikinci yasama yılının başlaması nedeniyle özel gündemle toplandı.

Boykot kararından vazgeçen BDP'li milletvekilleri de Genel Kurul'daki yerini aldı.

Genel Kurul’da Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in sunuş konuşması yaptı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, özetle şunları söyledi:

“Meclis, demokrasizimizin ve kalkınmanın en büyük güç kaynağıdır. Milletin umudu olmaya, sorunlara milletin menfaatleri doğrultusunda çözüm üretmeye devam edecektir.

En önemli gündem maddesi yeni anayasa konusudur. 1982 anayasası üzerindeki darbe anayasası imajını atamadı. Yeni anayasa için toplumumuz uzlaşma kültürüne sahiptir, siyaset olgundur. Kangren olmuş bu sorunu el birliğiyle çözeceğimize inanıyorum.

Söyleyecek sözü olmayanlar şiddete başvururlar. Terör bir insanlık suçudur, terörle çözüm aramak çağdışılıktır ve ilkelliktir. Kimin ne talebi varsa bunun dile getirileceği yer Meclis’tir.

Toplumsal barış ve huzuru koruma konusunda herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Hak ve özgürlükler sadece yaşayan bireyler içindir.”

GÜL'DEN ÖNEMLİ MESAJLAR
Çiçek'in ardından kürsüye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geldi.

Abdullah Gül, kısaca şu ifadeleri kullandı:

"12 Haziran seçimleri halkımızın özlemlerini yansıtan bir tablo ortaya koydu. Her siyasi parti ve milletvekilleri ortak gelecek umutlarımız adına kendi tezlerini ortaya koyacak. Bu Meclis’e 1921 ve 1924 anayasalarından sonra ilk kez bir anayasa yapma görevi verildi.

Asgari müşterek ve temel değerlerimizin neler olduğu konusunun farkındayız. Yeni anayasa süreci kısır kavgalarla tekemmül ettirebilecek bir süreç değildir. Yeni anayasa sürecini üslup ve usul hatalarına kurban etmeyelim. Yeni anayasada vizyon ve yazım çok önemlidir.

Sadece hesap soran değil, hesap veren bir devlet anlayışını yansıtmalıdır. Fren ve denge sistemlerini içinde barındırmalıdır. Anayasanın taşıması gereken tek mühür milletimizin mührü olmalıdır.

İç barışı pekiştirmenin en etkili yolu ülkemizi her açıdan birinci sınıf demokrasiye dönüştürmektir. Hukuk, siyasi üstünlük mücadelesinin bir aracı değildir. Bağımsız ve tarafsız bir yargı demokrasininin vazgeçilmez bir şartıdır.

Yargı mercileri haksızlığa uğradığını düşünenlerin umut kapısıdır. Umudun yıkılması devlete güveni sarsar. Yargı mercilerinin azami özen göstermesi gerekmektedir.

Demokrasi terörle mücadelenin en etkin yoludur. Artan terör eylemleri demokrasimize de kastetmektedir. Terörle mücadele aynı zamanda demokrasiyi koruma ve yükseltme mücadelemizdir.

Devletin bütünlüğüne dönük saldırılar bir hak arayışı olarak sunulamaz. Terör yok edilmesi gereken bir beladır.

Son saldırılar utanç verici saldırılardır. Teröristleri herkesin şiddetle telin etmesi insanlığa karşı bir namus borcudur.

Kan ve şiddetle hak alma arayışında olanlar demokratik adımları terörün sonucu sayanlar yanılmaktadır.

Terör olmasaydı demokratik standartlar ve ekonomik olarak çok daha iyi bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık. Tüm partilere uzlaşma ve itidal çağrısı yapmayı borç biliyorum.

EKONOMİ
Küresel krizlere rağmen Türkiye ekonomisi sağlam zeminler üzerinde oturmaktadır. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin notlar düşerken Türk ekonomisinin notu artıyor. Ekonomiyle ilgili tüm birimlerin koordinasyonunu takdirle karşılıyorum.

1 dolarlık ihracat için 82 centlik ithalat yapmak zorundayız. Bu hepimizi rahatsız ediyor.

Son 10 yılda yüksek enflasyon ve yüksek faiz sarmalından nasıl kurtulduysak cari açıktan da kurtulabiliriz.

'SURİYE YÖNETİMİNE ARTIK GÜVENMİYORUZ'
Suriye bölgedeki gelişmeleri doğru tahlil etmekte geç kaldı. Suriye yönetimine artık güvenimiz kalmamıştır. Her zaman Suriye halkının yanında olacağız. Bölgede Sünni-Şii ayrımı içten içe körükleniyor.

Bölgedeki dinamikler İsrail aleyhine gelişmektedir. İsrail işgal ettiği topraktan çekilmezse barışa ulaşamaz.

Somali’de baş gösteren açlık felaketi bütün dünyanın ortak ayıbıdır.

Tıpkı Norveç gibi müzakerelerin başarıyla tamamlanmasına izin verilmesini talep etmekteyiz.

Yarım bir yönetimin dönem başkanı olması AB’yi zaafa uğratacaktır. AB kıbrısta çözümsüzlüğün müsebbisi olacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
15 / 20 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
9 / 21 °C