İstanbul 12°C
12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halka arzlar 2013’de de hız kesmeyecek
23 Ocak 2013 Çarşamba 14:39

Halka arzlar 2013’de de hız kesmeyecek

Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından hazırlanan “Borsa Trendleri” raporunun üçüncüsü yayınlandı

 

Yerli ve yabancı yatırımcılar açısından oldukça çarpıcı kıyaslamalar içeren rapor, şirketlerin hisse senetlerini elde tutma sürelerini, halka açılan şirketleri, piyasa değerlerini, halka açıklık oranlarını, endeks performanslarını, işlem hacimlerini ve yerli-yabancı ya da yatırımcı türleri bazında dağılım ve performanslarını bir arada inceliyor.
 
“Borsa Trendleri” raporuna göre, pay senedi piyasasında 2012 yılında toplamda 26 adet halka arz gerçekleşirken, 619 milyon TL hasılat elde edildi. 2012’de halka arz edilen şirketlerde en yüksek halka açılma oranı %37,91 ile Sanifoam Sünger Tic. ve San. A.Ş.’ye ait. En fazla yabancı alım ise Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş.’de görülüyor. Rapor, 2013 yılında da halka arz sürecinin aynı hızda devam edeceğini öngörüyor.
 
Fiili dolaşım baz alındığında IMKB-TÜM’deki halka açıklık oranının %29 olduğu görülüyor. Özellikle İMKB 30 endeksinde bu oran %34 seviyelerinde. Yabancı yatırımcıların halka açıklık oranı daha yüksek olan şirketlere yatırım yaptıkları Raporda, 30 Eylül tarihi itibariyle %31 seviyesinde olan oranın artmasındaki en büyük sebebin Özelleştirme İdaresi tarafından Halkbank hisselerinde yılın son çeyreğinde gerçekleştirilen ikincil halka arz olduğu ifade ediliyor.
 
İMKB - Tüm’ün piyasa değeri 307 milyar dolar seviyesinde
 
Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise yılın ikinci yarısında şirketlerin kuvvetli mali performanslarının yanı sıra son dönemde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesiyle beraber İMKB’nin rekor kırması. İMKB-100 Endeksinin, son 12 işlem gününün 9’unda tarihi rekorlara imza atarak, İMKB - Tüm’ün piyasa değeri %54 yükselişle 307 milyar dolar seviyesine ulaştığı görülüyor.
TL bazında yıl içinde piyasa değerinde en fazla artış %66 ile Teknoloji endeksinde olurken, İMKB 30 endeksi %63 oranı ile en yüksek artış gösteren ikinci endeks oldu.Yıllık bazda en düşük artış ise %31 ile Hizmetler endeksinde meydana gelirken, aylık bazda en yüksek artış %19 ile yine Teknoloji endeksinde meydana geldi. İşlem hacimlerine bakıldığında ise Mali endeksin toplam işlem hacmindeki payının %50 olduğu görülüyor. En düşük pay ise %2 ile Teknoloji endeksinde bulunuyor.
 
2012’de İMKB - Tüm’de net yabancı girişi 5,4 milyar dolar
 
Raporda, yabancı yatırımcıların 2012 yılı içerisinde tüm endekslerde net alım yaptığı böylelikle, İMKB-Tüm’de net girişin 5,4 milyar dolar seviyesine ulaştığı belirtiliyor. Çeyreksel bazda ise birinci ve dördüncü çeyreklerde tüm endekslere net giriş olduğu, ikinci ve üçüncü çeyreklerde ise Sınai, Holding, Teknoloji ve Ticaret endekslerinde net çıkış olduğu görülüyor.
 
Raporda, İMKB’de tüm endekslerin piyasa değerleri yıllık bazda artış gösterirken, yatırımcı sayısının yabancılarda arttığı, yerlilerde ise Holding ve Teknoloji endeksleri haricinde azaldığı belirtiliyor. Yerli yatırımcı sayısı %16 ile en çok Teknoloji endeksinde artarken, en fazla düşüş %9 ile Ticaret endeksinde meydana geldi. Yabancılarda en yüksek artış düşük baz nedeniyle %35 ile Teknoloji endeksinde olurken buradaki yatırımcı sayısı 471’e ulaştı.
 
Endeks bazında Hisse senetlerini elde tutma süresi ilk kez bu raporda açıklanıyor.
 
Raporda ilk defa yatırımcıların hisse senetlerini elde tutma süreleri de ele alınıyor. Kurumsal yatırımcılardan oluşan yabancıların hisse senetlerine çok daha uzun vadeli yatırım yaptıkları, yerli yatırımcıların ise kısa vadeye odaklanarak hisse senetlerini yabancı yatırımcılara göre daha kısa sürede elden çıkarttıkları görülüyor. Bu da işlem hacminde yerli yatırımcıların neden %82 seviyelerinde yüksek bir paya sahip olduklarını net bir şekilde açıklıyor. 2012 yılında Holding endeksindeki elde tutma süresinin bir önceki yıla göre uzadığı ve ortalama 83 güne ulaştığını görülüyor. Raporda, önümüzdeki dönemde düşük faiz ortamı, alternatif yatırım araçlarının cazibesini yitirmesi ve yeni düzenlemelerle yerli kurumsal yatırımcıların artması ile yerli yatırımcıların elde tutma sürelerinin uzaması bekleniyor.
 
İlk üç sırada yine ABD, İngiltere ve Lüksemburg bulunuyor
 
Rapor, yabancı yatırımcı portföy değerine de değiniyor. Rapora göre, Aralık 2012 itibarıyla İMKB’de en yüksek portföy değerine sahip ilk üç ülke yine ABD, İngiltere ve Lüksemburg olarak sıralanıyor. 2011 sonunda 1.182 adet olan ABD’de yerleşik yatırımcı sayısının bir yıl içinde 1.302 adede ulaştığı dikkat çekiyor. Bu yatırımcılar toplam yabancı yatırımların üçte birine sahipken, ilk iki sırada yer alan ABD ve İngiltere adresli yatırımcıların toplam portföyün yarısından fazlasını elinde tuttuğu görülüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 15 °C
İzmir
7 / 21 °C
Antalya
12 / 26 °C
Adana
13 / 24 °C
Konya
2 / 16 °C