İstanbul 16°C
25 Nisan 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harvardın hocasından ihracat tüyoları
29 Mayıs 2012 Salı 20:51

Harvard'ın hocasından ihracat tüyoları

Harvard Üniversitesi Baker Vakfı'dan Profesör Robert Kaplan, Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için bir dizi öneride bulundu. Kaplan'ın ilk önerisi strateji oldu.

Harvard Üniversitesi Baker Vakfı'dan Profesör Robert Kaplan, Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için yeni stratejiler oluşturması gerektiğini belirterek, ''Hedefiniz için şu anki gerçekleşmenizi dörde katlamanız gerekiyor. Bu, kilogram başı maliyetlerinin de artacağı anlamına gelmektedir'' dedi.

Kaplan, Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için, tasarımı olan, iyi kaliteli, düşük maliyetli, yüksek hacimli marka ürünler oluşturulmasının önemini de vurguladı.

Türkiye ihracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2023 Stratejisti Robert Kaplan, TİM'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ''2023'e Giderken Değer Yaratmak ve Liderlik'' temalı toplantıda konuştu.

Kaplan, Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi için katılımcılara, ''Strateji Ofisi''nin nitelikleri, strateji yönetimi ve koordinasyonda kritik başarı faktörleri, en iyi uygulama örnekleri hakkında bilgi verdi.

Financial Times tarafından, 2005 yılında, iş dünyasının en önemli 25 düşünüründen biri seçilen Kaplan, Türk ekonomisinin büyüdüğünü, tüketicilerin zenginleştiğini, dolayısıyla ihracatçı firmaların da Türkiye'ye geleceğini söyledi.

Türkiye'nin ihracat hedefine ilişkin önerilerde bulunan Kaplan, ''11 yıl sonraki ihracat hedefinizin gerçekleşmesi için yeni stratejiler oluşturmalısınız. Hedefiniz için şu anki gerçekleşmenizi dörde katlamanız gerekiyor. Bu, kilogram başı maliyetlerinin de artacağı anlamına gelmektedir. Kamu üzerine düşeni yapacak, ulaşım, hava alanı, enerji, demir yolu yatırımları gibi yatırımları yapmalı'' diye konuştu.

-''Motive edilmiş çalışanlar, şirkete değer katar''

Kaplan, firmaların mali-fiziki varlıklarının iyi olmasının önemine dikkati çekerek, müşteri ilişkileri, bilgi, kültür, çalışan yeterlilikleri ve motivasyon gibi maddi olmayan varlıkların da strateji planlamasına dahil edilmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Kaplan, ''Maddi olmayan varlıklara yatırım yapmayan şirketler hedeflerinden geri kalmaktadır. Sadece mali durum sizleri yanıltabilir'' uyarısında bulundu.

Kaplan, Türkiye'de strateji yönetimi konusunda başarılı olan firmaları da övdü.

Liderliğin, firmaların başarısına katkıları hakkında da Kaplan, ''Liderlik olmazsa, vizyon olmaz ve devamlı tekrarlar olur. Bu da başarısızlığa neden olur. Kimse başarısız bir firmada çalışmak istemez. Başarılı bir firmada çalışmak insanları motive eder. Motive edilmiş çalışanlar, şirkete değer katar. Liderlik vizyonu bu yüzden başarı için çok önemli'' şeklinde konuştu.

-''İyi kaliteli, düşük maliyetli, yüksek hacimli marka ürünleri oluşturun''-

Kaplan, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için stratejik bakış açısının oluşturulması ve içeriğinde bilgi ve tasarımı olan, iyi kaliteli, düşük maliyetli, yüksek hacimli marka ürünlerin oluşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
9 / 25 °C
İzmir
15 / 29 °C
Antalya
17 / 24 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
11 / 23 °C