İstanbul 19°C
16 Ekim 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAS Parti, anayasa anketini açıkladı
31 Mayıs 2012 Perşembe 14:25

HAS Parti, anayasa anketini açıkladı

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında partisinin 81 il ve 226 ilçede 103 bin 992 kişi ile yapılan ''Anayasa Anketi''nin sonuçlarını açıkladı.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin var olan birikmiş sorunlarının çözümünde yeni anayasanın anahtar mahiyetinde olduğunu belirterek, ''Eski Türkiye'den kurtulmanın, bürokratik oligarşinin hile ve desiselerinden kurtulmanın en sağlıklı, en ciddi yolu yeni bir anayasa yapmakla başlamaktadır'' dedi.

 

Kurtulmuş, basın toplantısı düzenleyerek Mart, Nisan ve Mayıs aylarında partisinin 81 il ve 226 ilçede 103 bin 992 kişi ile yapılan ''Anayasa Anketi''nin sonuçlarını açıkladı. Kurtulmuş, katılımyüksek olmasının anketin doğruluğu açısından önemli bir fikir ortaya koyacağını ileri sürdü.

Anketin ''Türkiye'nin anayasa değişikliğine mi yoksa yeni bir anayasaya mı ihtiyacı vardır'' şeklinde bir soru ile başladığını belirten Kurtulmuş, katılımcıların yüzde 68 lik bir grubunun yenianayasaya ihtiyaç olduğu yönünde görüş belirttiğini söyledi.

 

Kurtulmuş, ''12 Eylül 2010'daki yüzde 58'lik yeni anayasa iradesi ciddi bir biçimde hatta artarak devam ediyor. Anayasa yeterlidir cevabının yüzde 13'te kalması 2010 yılında yapılan referandumdaki 'hayır' oylarından çok daha düşüktür. Eğer yeni anayasa geniş halk kitlelerine iyi anlatılabilirse yapılabilecek yeni bir anayasa referandumunda 'evet' oylarının çok çıkacağı görülmektedir'' diye konuştu.

Kurtulmuş, ''Hükümeti yeni anayasa yapma konusunda samimi buluyor musunuz''şeklindeki soruya ise katılımcıların yüzde 29'luk bir kesimin AK Parti'yi samimi bulduğunu, yüzde 30'luk bir kesimin ise samimi bulduğunu ancak üslubunun yanlış olduğu şeklinde görüş belirttiğini ifade etti.    

 

''Meclisin yeni bir anayasa yapabileceğine inanıyor musunuz?'' şeklindeki soruya ise vatandaşların yüzde 49'unun ''evet'' yüzde 51'inin ise ''hayır'' oyu verdiğini dile getiren Kurtulmuş,  ilk madde ile karşılaştırıldığında, halkın istek ve beklentilerinin çok yüksek olduğunu, ancak parlamentodan ümidinin de o oranda düşük olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, ankete göre anayasa konusunda hükümet dışında en çok HAS Parti'nin çalıştığının ortaya çıktığını ve katılımcıların HAS Parti'nin ''anayasanın anayasa meclisi'' tarafından yapılmasına ilişkin teklifine de halkın yüzde 58'lik bir kısmının bunun doğru bir teklif olduğunu ifade ettiğini bildirdi.

 

Sonuçlara genel olarak bakıldığında halkın yeni bir anayasa istediğinin ortaya çıktığını belirten Kurtulmuş, halkın TBMM'deki partileri eksik gördüğünü ve kendisini anayasa yapım sürecinin dışında hissettiğini söyledi. Türkiye'nin var olan birikmiş sorunlarının çözümünde yenianayasanın anahtar mahiyetinde olduğunu belirterek, ''Eski Türkiye'den kurtulmanın, bürokratik oligarşinin hile ve desiselerinden kurtulmanın en sağlıklı, en ciddi yolu yeni bir anayasa yapmakla başlamaktadır. Türkiye'deki reformların devam edebilmesi için en önemli adım, ilkşart yeni bir anayasa yapmaktır'' dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin Tanzimat döneminden bugüne kadar ilk defa halk tarafından topyekun bir anayasa yapma imkanına kavuştuğunu dile getirerek, milletin bu imkanı kaybetmek istemediğini ifade etti. Kurtulmuş, şunları söyledi:

 

''Eğer burada halkın istediği ve beklediği doğrultuda bir anayasa çıkmazsa, Türkiye'nin demokratik sivil eşitlikçi yeni bir anayasa umudu başka bir bahara tehir edilebilir ve buradan da halkın menfaatine olan sonuçlar çıkmaz. Hükümetin önünde iki şık görünüyor; ya parlamentoda mutabakat adına sadece bazı maddelerin rötuşlandığı düzeltildiği bir anayasa değişikliğiolacaktır ya da milletin beklentileri doğrultusunda bir reform anayasası olacaktır. Mutabakat sağlayamazlarsa dönsünler mutabakatı milletle yapsınlar. Millet reformları sağlayacak, demokratikleşmeyi sağlayacak her anayasa değişikliğine büyük oranda evet diyecektir. Hatta 2010'daki 'evet'lerden çok daha yüksek 'evet'ler çıkacağına eminim'' 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 29 °C
İzmir
17 / 28 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
22 / 37 °C
Konya
12 / 26 °C