İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hastanelerde İhaleler Tek Elden Yapılınca Borç Stoğu Yüzde 80 Azaldı
19 Eylül 2013 Perşembe 14:03

Hastanelerde İhaleler Tek Elden Yapılınca Borç Stoğu Yüzde 80 Azaldı

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından son dokuz aylık dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda borç stoğu, 37,5 milyondan 7 milyon TL’ye düşürülerek yüzde 80 gerileme sağlandı.

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından son dokuz aylık dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda borç stoğu, 37,5 milyondan 7 milyon TL’ye düşürülerek yüzde 80 gerileme sağlandı. 2012 Kasım ayında göreve başlayan Denizli Kamu Hastaneler Genel Sekreterliği, yürüttüğü çalışmaların meyvelerini almaya başladı.

Bugüne kadar yapılanmayla ilgili işler ve tıbbi alanda ciddi iyileştirmelerin yanısıra mali verimliliği arttırma noktasında il bazında enerji, elektrik, doğalgaz, çamaşır yıkama ve hazırlama, taşıma hizmetlerinin birleştirilmesi gibi çalışmalar yapıldığını ifade eden Genel Sekreter Uzm. Dr. Kasım Çetin, sonuçta yüzde 80 borç stoğu azalması sağlandığını söyledi. Çetin, “Amacımız, yakın zaman içinde borç yükünü sıfırlamak ve bütçeyi artıya geçirmek. Ayrıca yapılan planlamalar ve uygulamalarla tedarikçi firma ödemelerinin zamanında yapılması için önemli bir mesafe katedilmiştir. Firmalara borcu geri ödeme süresi, bu dönem içerisinde 170 günden 45 güne düştü. Bu sürenin yakın zaman içerisinde daha da ineceğinden eminim. Tabii bunlar, bizim uyguladığımız insan, malzeme ve mali kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlayan bir yönetim sisteminin ürünleridir. Bu tasarruf yine vatandaşımıza sağlık hizmeti olarak geriye dönecektir. Daha kaliteli ve verimli bir şekilde bu kaynakları kullanıp sağlık hizmeti yelpazesini, kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

‘YÜKSEK KALİTE, DAHA UCUZA MAL EDİLDİ’

Mali Hizmetler Başkanı Yusuf Kara da Kamu Hastaneler Birliği oluşturulduktan sonra hastanelerin ihtiyaçlarının tek elden ve toplu alımlarla karşılanmasının vermiş olduğu avantaj kullanılarak yüksek kaliteliyi daha ucuza alma imkânı doğduğunu vurguladı. Kara, “Kamu Hastaneler Birliği’nin oluşturulmasıyla planlamalar ve tüm harcamalar tek elden yürütülerek, gereksiz harcamaların önüne geçilmiştir. ‘İhtiyaçlar ne kadar gerekli?’ çalışmaları yürütülerek, ihtiyaç tespit komisyonları kuruldu. Gelen harcama talepleri bu komisyonca değerlendirilerek fayda-maliyet analizleri yapılmış ve bu analizlere göre yapılan planlamalar doğrultusunda kurumlar için gerekli görülen harcamalar yapılmıştır. İl genelinde yapılan alımların yüzde 98’i, açık ve toplu ihale kapsamında gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Geçen yılki aynı boyut ve aynı kapasitede mal ve hizmet alımlarının, önceki yıla göre 4 milyon TL daha ucuza mal olduğunu vurgulayan Kara, “Kamu Hastaneler Birliğimiz bünyesinde mühendislerimizden oluşan Mühendislik Verimlilik Komisyonu kurularak, enerji verimliliği konusunda birliğimiz bünyesindeki tüm sağlık tesislerimizin tasarrufu konusunda gerekli çalışmalar başlatılmıştır.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C