İstanbul 14°C
12 Aralık 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hastanelerde İhaleler Tek Elden Yapılınca Borç Stoğu Yüzde 80 Azaldı
19 Eylül 2013 Perşembe 14:03

Hastanelerde İhaleler Tek Elden Yapılınca Borç Stoğu Yüzde 80 Azaldı

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından son dokuz aylık dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda borç stoğu, 37,5 milyondan 7 milyon TL’ye düşürülerek yüzde 80 gerileme sağlandı.

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından son dokuz aylık dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda borç stoğu, 37,5 milyondan 7 milyon TL’ye düşürülerek yüzde 80 gerileme sağlandı. 2012 Kasım ayında göreve başlayan Denizli Kamu Hastaneler Genel Sekreterliği, yürüttüğü çalışmaların meyvelerini almaya başladı.

Bugüne kadar yapılanmayla ilgili işler ve tıbbi alanda ciddi iyileştirmelerin yanısıra mali verimliliği arttırma noktasında il bazında enerji, elektrik, doğalgaz, çamaşır yıkama ve hazırlama, taşıma hizmetlerinin birleştirilmesi gibi çalışmalar yapıldığını ifade eden Genel Sekreter Uzm. Dr. Kasım Çetin, sonuçta yüzde 80 borç stoğu azalması sağlandığını söyledi. Çetin, “Amacımız, yakın zaman içinde borç yükünü sıfırlamak ve bütçeyi artıya geçirmek. Ayrıca yapılan planlamalar ve uygulamalarla tedarikçi firma ödemelerinin zamanında yapılması için önemli bir mesafe katedilmiştir. Firmalara borcu geri ödeme süresi, bu dönem içerisinde 170 günden 45 güne düştü. Bu sürenin yakın zaman içerisinde daha da ineceğinden eminim. Tabii bunlar, bizim uyguladığımız insan, malzeme ve mali kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlayan bir yönetim sisteminin ürünleridir. Bu tasarruf yine vatandaşımıza sağlık hizmeti olarak geriye dönecektir. Daha kaliteli ve verimli bir şekilde bu kaynakları kullanıp sağlık hizmeti yelpazesini, kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

‘YÜKSEK KALİTE, DAHA UCUZA MAL EDİLDİ’

Mali Hizmetler Başkanı Yusuf Kara da Kamu Hastaneler Birliği oluşturulduktan sonra hastanelerin ihtiyaçlarının tek elden ve toplu alımlarla karşılanmasının vermiş olduğu avantaj kullanılarak yüksek kaliteliyi daha ucuza alma imkânı doğduğunu vurguladı. Kara, “Kamu Hastaneler Birliği’nin oluşturulmasıyla planlamalar ve tüm harcamalar tek elden yürütülerek, gereksiz harcamaların önüne geçilmiştir. ‘İhtiyaçlar ne kadar gerekli?’ çalışmaları yürütülerek, ihtiyaç tespit komisyonları kuruldu. Gelen harcama talepleri bu komisyonca değerlendirilerek fayda-maliyet analizleri yapılmış ve bu analizlere göre yapılan planlamalar doğrultusunda kurumlar için gerekli görülen harcamalar yapılmıştır. İl genelinde yapılan alımların yüzde 98’i, açık ve toplu ihale kapsamında gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Geçen yılki aynı boyut ve aynı kapasitede mal ve hizmet alımlarının, önceki yıla göre 4 milyon TL daha ucuza mal olduğunu vurgulayan Kara, “Kamu Hastaneler Birliğimiz bünyesinde mühendislerimizden oluşan Mühendislik Verimlilik Komisyonu kurularak, enerji verimliliği konusunda birliğimiz bünyesindeki tüm sağlık tesislerimizin tasarrufu konusunda gerekli çalışmalar başlatılmıştır.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TESK'ten "tuzak indirim" tepkisi» Mitsubishi'den Türkiye'ye dev yatırım!» Deniz ablukası,savaş ilanına eş değer!» Netenyahu AB'yi tehdit etti!» Jet Fadıl yine yaptı yapacağını!» "YPG Menbic'de de DEAŞ ile anlaşma yaptı"» Cari açık arttı» Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi'nin akıbeti» Katar'dan savaş uçağı hamlesi!» Türkiye büyüme rakamları açıklandı» ESK dondurulmuş tavuk satacak» Atadan kalma tezgahla ipliğe hayat veriyor» İTO Başkanı Çağlar hayatını kaybetti» Üçüzlerin hayali 17 yıl sonra gerçek oldu» Terörsüz şehirlerde büyük değişim» Netanyahu'ya sert tepki!» Eroğlu: Türkiye'nin 2040'a kadar su sorunu olmayacak» Firari Fetöcü Türk halkını ABD'ye şikayet etti» 'Akkuyu 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak'» Bozdağ: ABD geri adım atmalıdır» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 11 °C
İzmir
12 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
6 / 18 °C
Konya
1 / 13 °C