İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hastanelerde İhaleler Tek Elden Yapılınca Borç Stoğu Yüzde 80 Azaldı
19 Eylül 2013 Perşembe 14:03

Hastanelerde İhaleler Tek Elden Yapılınca Borç Stoğu Yüzde 80 Azaldı

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından son dokuz aylık dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda borç stoğu, 37,5 milyondan 7 milyon TL’ye düşürülerek yüzde 80 gerileme sağlandı.

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından son dokuz aylık dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda borç stoğu, 37,5 milyondan 7 milyon TL’ye düşürülerek yüzde 80 gerileme sağlandı. 2012 Kasım ayında göreve başlayan Denizli Kamu Hastaneler Genel Sekreterliği, yürüttüğü çalışmaların meyvelerini almaya başladı.

Bugüne kadar yapılanmayla ilgili işler ve tıbbi alanda ciddi iyileştirmelerin yanısıra mali verimliliği arttırma noktasında il bazında enerji, elektrik, doğalgaz, çamaşır yıkama ve hazırlama, taşıma hizmetlerinin birleştirilmesi gibi çalışmalar yapıldığını ifade eden Genel Sekreter Uzm. Dr. Kasım Çetin, sonuçta yüzde 80 borç stoğu azalması sağlandığını söyledi. Çetin, “Amacımız, yakın zaman içinde borç yükünü sıfırlamak ve bütçeyi artıya geçirmek. Ayrıca yapılan planlamalar ve uygulamalarla tedarikçi firma ödemelerinin zamanında yapılması için önemli bir mesafe katedilmiştir. Firmalara borcu geri ödeme süresi, bu dönem içerisinde 170 günden 45 güne düştü. Bu sürenin yakın zaman içerisinde daha da ineceğinden eminim. Tabii bunlar, bizim uyguladığımız insan, malzeme ve mali kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlayan bir yönetim sisteminin ürünleridir. Bu tasarruf yine vatandaşımıza sağlık hizmeti olarak geriye dönecektir. Daha kaliteli ve verimli bir şekilde bu kaynakları kullanıp sağlık hizmeti yelpazesini, kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

‘YÜKSEK KALİTE, DAHA UCUZA MAL EDİLDİ’

Mali Hizmetler Başkanı Yusuf Kara da Kamu Hastaneler Birliği oluşturulduktan sonra hastanelerin ihtiyaçlarının tek elden ve toplu alımlarla karşılanmasının vermiş olduğu avantaj kullanılarak yüksek kaliteliyi daha ucuza alma imkânı doğduğunu vurguladı. Kara, “Kamu Hastaneler Birliği’nin oluşturulmasıyla planlamalar ve tüm harcamalar tek elden yürütülerek, gereksiz harcamaların önüne geçilmiştir. ‘İhtiyaçlar ne kadar gerekli?’ çalışmaları yürütülerek, ihtiyaç tespit komisyonları kuruldu. Gelen harcama talepleri bu komisyonca değerlendirilerek fayda-maliyet analizleri yapılmış ve bu analizlere göre yapılan planlamalar doğrultusunda kurumlar için gerekli görülen harcamalar yapılmıştır. İl genelinde yapılan alımların yüzde 98’i, açık ve toplu ihale kapsamında gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Geçen yılki aynı boyut ve aynı kapasitede mal ve hizmet alımlarının, önceki yıla göre 4 milyon TL daha ucuza mal olduğunu vurgulayan Kara, “Kamu Hastaneler Birliğimiz bünyesinde mühendislerimizden oluşan Mühendislik Verimlilik Komisyonu kurularak, enerji verimliliği konusunda birliğimiz bünyesindeki tüm sağlık tesislerimizin tasarrufu konusunda gerekli çalışmalar başlatılmıştır.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C