İstanbul 10°C
16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayat dışında büyüme devam edecek
26 Ocak 2013 Cumartesi 10:14

Hayat dışında büyüme devam edecek

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, hayat dışı branşlardaki büyüme trendinin 2013’te de devam edeceğini öngördü

 

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, 2012 yılında sigorta sektöründe yaşanan sorunlar arasında liste başında kârsızlığın geldiğine ve doğru riske doğru fiyat politikası izlenerek kârlılığın artırılmasının önemine dikkat çekti.
 
Ülkemizde sigorta sektörünün, düşük sigortalılık oranlarının da etkisiyle güçlü bir büyüme potansiyelini içinde barındırdığını söyleyen Ülken, bu nedenle, 2013 yılında da sektörde kârlı ve sağlıklı bir büyüme ortamı yakalanacağını söyledi. Sektörün tüm branşlarda yine reel olarak büyüyeceğini düşündüğünü aktaran Ülken sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“2012 Ekim ayı istatistiklerine göre, hayat dışı branşta Türk sigorta sektörünün 2011 yılının aynı dönemine göre prim üretimi artışı nominal yüzde 17.39, reel olarak ise yüzde 8.89 seviyesindedir. Aynı dönemde prim üretim toplamı, 13 milyar 696 milyon liranın hemen üzerinde bulunmaktadır.” Ülken, sektörün büyüme trendini sene sonuna kadar sürdürmesi gerektiğini söyledi ve yıl sonunda reel olarak büyüme beklediğini ifade etti.
 
‘SEKTÖRÜN TEKNİK KÂRLILIK EKSENİNDE BÜYÜMESİ ŞART’
 
Teknik kâr odaklı olmayan iş modelleri ve yüksek hasar prim oranları nedeniyle sektörde kazançların azaldığını belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, fiyat odaklı rekabetin de bu süreci desteklediğine dikkat çekti. Musa Ülken sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Sektörün yeterli yaygınlığı sağlayamaması da bir başka kemikleşmiş sorundur. Sigorta sektörünün ölçek ekonomisine uyan bir yapıya kavuşmasını ve derinleşmesini engelleyen en önemli etken ise Türkiye’de yeterince gelişmeyen sigorta bilincidir. Dolayısıyla ne yazık ki poliçe sayıları istenilen hızda artmamaktadır. Bu durum şirketlerin mevcut pazar için gittikçe daha şiddetli rekabete girmesine neden olmaktadır.”
 
Öte yandan sektörün teknik kârlılık eksenli büyümesinin şart olduğunu vurgulayan Ülken, yüksek hacimli trafik ve kasko sigortalarında sektörün, kazanılan prim ve ödenen hasar arasında denge sağlamaya yöneldiğini söyledi. Hizmet kalitesi, ürün çeşitliliği ve güven unsurunun aşırı fiyat rekabetinden önce geldiğini belirten Ülken, “Doğru riske doğru fiyat vererek şirketlerin kârlılığını artırmaya yönelik çalışmalara ağırlık vermesi önemlidir. Yasal düzenlemelerin denetim mekanizmasıyla işlerliğinin sağlanması da gerekli olacaktır” dedi.
 
‘GELECEK 10 YILDA BİREYSEL SİGORTALAR BÜYÜYECEK’
 
Ülken açıklamalarına şöyle devam etti:
 
“Sektörümüzde var olan potansiyelin, sektördeki tüm oyuncular tarafından değerlendirilmesi sayesinde kârlı ve sağlıklı bir büyüme ortamının yakalanacağını ümit ediyorum. Kurumsal firmaların kendilerini çeşitli risklere karşı koruma altına almak amacıyla kâr kaybı, ürün mali mesuliyet sigortası gibi teminatlara daha çok yöneleceklerini düşünüyorum. Önümüzdeki 10 yıl içinde en büyük sektörel büyüme, bireysel ağırlıklı olmak üzere yangın, sorumluluk ve diğer kaza alanlarında olacaktır.” Ülken, sektörün büyümesine bir başka önemli katkının ise, banka kaynaklı kredilerle bağlantılı sigortalardan geleceğini aktardı.
Büyüme alanlarına örnek veren Ülken, “Konut ediniminin uzun vadeli mortgage kredileri üzerinden gerçekleşmesiyle beraber bireysel konutlarda artış olacaktır. Öte yandan, kredi olanaklarının küçük ölçekli mikro işletmelerce kullanımının artması, bu firmalardan gelecek kredi bağlantılı sigorta taleplerini de yükseltecektir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 8 °C
İzmir
7 / 15 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
5 / 15 °C
Konya
-4 / 7 °C