İstanbul 20°C
23 Nisan 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayvanları koruma yasası
29 Mayıs 2012 Salı 15:13

Hayvanları koruma yasası

Hayvanlara kötü muamele, işkence gibi fiiller 750 TL idari para cezası ile karşılık bulacak.

 

Hayvanları koruma yasa tasarısına hayvanseverler sert tepki gösterdi: Toplu imha ve denetimsiz deneylerin yolu açılıyor.
 
Yıllardır beklenen hayvanları koruma yasasıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırlayıp Başbakanlığa sunduğu kanun tasarısı hayvanseverlerin sert tepkisine neden oldu. Hayvanseverler tasarıyla ilgili “Hayvan soykırımına yönelik çalışmalar tepki çekmemek için kılıfına uyduruluyor’’ dedi.
 
Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin açıklamasına göre Bakanlığın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı hayvanlar için büyük felaketlere yol açacak. Değişiklikler şu sonuçları doğuracak:
 
Evde beslenen hayvan sayısına çok ciddi bir kısıtlama geliyor ve bu sayı, muhtemelen “bir” olarak belirlenecek. Evlerinde hayvan olan kişiler hayvanları tahliye tehlikesi ile karşı karşıya.
 
Hayvanlara kötü muamele, işkence gibi fiiller 750 TL idari para cezası ile karşılık bulacak. 750 TL ödeyen herkes, istediği gibi hayvanlara eziyet edebilecek.
 
Hayvan deneylerinde veteriner hekim bulundurma şartı kaldırılacak.
 
Hayvanlar, toplu şekilde “imha” edilebilecek.
 
Belediye barınaklarındaki hayvanlar, özel bir izin ile deneye gönderilebilecek.
 
Tasarıya ilişkin görüşlerini Taraf‘a anlatan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hülya Yalçın, bu tasarının “hayvanların soykırımına yönelik bir çalışma” olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tasarı hayvanseverlerde infial oluşmaması için her şeyi hayvanları korunuyormuş gibi gösterecek, bir ‘kılıfına uydurma’ çalışması olacak. Bir kanunun adı hayvanları koruma kanunu ise o kanunda deney hayvanı diye bir şey olmaz. O hayvanın nasıl öldürüleceği tarif edilemez. Kürk sektörü veya diğer ekonomik sektörlerden bahsedilemez.’’
 
HAYVANLAR İMHA EDİLECEK
 
Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık ise tasarının insan hak ve özgürlüklerine aykırı maddeler içerdiğini belirterek “Devlet evlerde kaç hayvan besleneceğini belirleyemez” dedi. Çıtırık sözlerini şöyle sürdürdü: “Evlerden hayvan toplanarak bu sorunun çözüleceği söyleniyor. Oysa Anadolu’nun birçok belediyesinde hayvan barınağı yok. 30-40 sokak hayvanına bakamayan belediyeler bu topladıkları hayvanlara nasıl bakacak. Belediye barınakları birer ölüm kampı gibi.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 24 °C
İzmir
11 / 28 °C
Antalya
14 / 26 °C
Adana
12 / 26 °C
Konya
6 / 21 °C