İstanbul 17°C
22 Ekim 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayyam Garipoğlu nasıl kaçtı?
24 Mayıs 2012 Perşembe 22:16

Hayyam Garipoğlu nasıl kaçtı?

İş adamı Hayyam Garipoğlu'nun yurt dışına göz göre göre kaçtığı ortaya çıktı.

Münevver Karabulut’u hunharca öldüren yeğeni Cem Garipoğlu’nun kaçmasına yardımcı olduğu için 3 yıl hapis cezası alan Hayyam Garipoğlu sırra kadem bastı. Vatan Gazetisi'nin haberine göre, iş adamının yurt dışına göz göre göre kaçtığı ortaya çıktı. İşte Garipoğlu’nun adım adım kaçış planı...
Türkiye gündeminde uzun süre konuşulan Münevver Karabulut cinayetinde sanık yeğeni Cem Garipoğlu’nun kaçmasına yardımcı olduğu iddiasıyla Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “suçluyu kayırmak” suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırılan amca Hayyam Garipoğlu’nun, mahkemenin ihmali sonucu yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Yurt dışı yasağı kalktı

İş adamı Hayyam Garipoğlu, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı Sümerbank davasında hakkında konulan yurt dışına çıkış yasağı kararının kaldırılmasını talep etti.

Yurt dışındaki işlerinin aksadığını söyleyen iş adamının talebi mahkeme tarafından kabul edilerek çıkış yasağı 5 Ocak 2012’de kaldırıldı. Garipoğlu, bu tarihten itibaren yaklaşık 50 kez yurt dışına giriş çıkış yaptı.

28 Mart’ta cezası onandı

Bu süreçte yeğeni Cem’le birlikte yargılandığı davada “suçluyu kayırmak” suçundan aldığı 3 yıllık hapis cezası, Yargıtay tarafından 28 Mart 2012’de onaylandı. Yargıtay’ın onadığı dosya, Bakırköy İnfaz Savcılığı’na ulaştı. Dosya 16 Mayıs 2012 tarihinde savcılık tarafından işleme konuldu. Dosyayı bir gün inceleyen İnfaz Savcılığı, 17 Mayıs 2012 tarihinde iş adamı Hayyam Garipoğlu’nun Kırklareli’nde verdiği adrese “hakkındaki 3 yıllık hapis cezasının onandığına dair” tebligat gönderdi.

‘Kaçacak’ ihbarı yapıldı

Bakırköy İnfaz Savcılığı tarafından yapılan incelemelerde Garipoğlu’nun Sümerbank davasında hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının 5 Ocak 2012’de kaldırıldığı tespit edildi. Bu sırada savcılığa ulaşan bir ihbar faksında iş adamının Yargıtay’daki cezasının onandığını haber alarak yurt dışına kaçmak için hazırlık yaptığı belirtildi. Ortaya çıkan bu durum üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı başkanlığında bir araya gelen savcılar heyeti bir toplantı yaptı.

Yasak talebi reddedildi

Toplantı sonunda Garipoğlu hakkkında yurt dışına çıkış yasağı konulması ilgili 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’na sözlü olarak iletildi ancak mahkeme başkanı sözlü talebi reddederek yazılı müracaat istedi. Mahkeme başkanının bu tutumu üzerine İnfaz Savcılığı, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılı olarak bir talepte bulunarak ihbar faksını gerekçe gösterip Garipoğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasını istedi. Ancak Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın bu talebini reddetti.

21 Mayıs’ta Almanya’ya

Eline tebligatın ulaştığı amca Hayyam Garipoğlu ise bu karardan sadece üç gün sonra, 21 Mayıs’ta saat 08.45’te THY’nin TK 1503 sefer sayılı uçağıyla Almanya’nın Nürnberg kentine uçtu. Yurt dışına çıkış yasağı konulması talebine ret kararı veren Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Garipoğlu’nun yurt dışına çıkışından bir gün sonra savcılığa yazılı istekte bulunarak yurt dışına çıkış yapıp yapmadığı ve çıkış yasağı olup olmaması konusunda bilgi istedi. Savcılığın emniyet kanalıyla yaptığı incelemede, Hayyam Garipoğlu’nun bir gün önce yurt dışına çıkış yaptığı, 22 Mayıs 2012’de Bakırköy İnfaz Savcılığı’na gönderildi. Savcılık aynı davada yargılanan Cem Garipoğlu’nun annesi Tülay Garipoğlu, şirket çalışanları Mehmet Karakayalı, Habip Kurt ve Ahmet Batur’un durumlarıyla ilgili de inceleme başlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
8 / 22 °C