İstanbul 13°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HER ANNEYE DE NASİP OLMUYOR
12 Ekim 2011 Çarşamba 16:18

HER ANNEYE DE NASİP OLMUYOR

Anne babanın en büyük mürüvvetlerinden birisi de herhalde evlatlarının en yüksek makama geldiklerini dünya gözü ile görmektir.

Hayatın çalkantıları içerisinde ayakta durabilmeyi, karar alabilmeyi, aile içinde liderliği öğrendiler…  
Aldıkları kararlarla ve icraatları ile ülkemizin kaderinde birinci derece de rol oynayan konuma yükseldiler.
Hemen aklımıza gelenler. Atatürk, Özal ve Erdoğan…

Her evlada nasip olmadığı gibi, her anneye de nasip olmuyor

Anne babanın en büyük mürüvvetlerinden birisi de herhalde evlatlarının en yüksek makama geldiklerini dünya gözü ile görmektir. Bizlerin çoğunun da duası belki de ‘paşa olsun', ‘bey olsun' diye çocuklarımızı büyüttükten sonra evlilik saadetlerini görmek, iyi bir makama erdiklerini şahit olduktan sonra fani dünyadan göçmektir. Ancak, bu dünya da her anne-babanın arzu ve isteklerinin hepsine ulaşması için ömürleri yetmeyebiliyor.
Vefatında başında bulunabilmek…

Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğundan günümüze kadar kimisi seçilerek, kimisi de atanarak koltuğa oturan 29 Başbakan görmüş.

Ülkemiz liderlerinden ancak bir kısmı kendilerini yetiştirip büyüten anne veya babasının vefatı esnasında başında bulunabilmiş, onların techiz-i tekvin işlerini takip edebilmiş. Büyüklerine karşı böylesine çok önemli olan son vazifeyi yerine getirebilmek de her evlada nasip olmadığını araştırınca veyahut da etrafımıza bakınca görebiliriz.

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Turgut Özal, Tansu Çiller ve Recep Tayyip Erdoğan ülkenin başında iken annelerini kaybettiler.

İşte bazı liderlerin annelerinin vefat zamanlarıZübeyde hanım;

Mustafa Kemal Paşa'nın annesi Zübeyde hanım 14 Ocak 1923 tarihinde İzmir'de yaşamını yitirdi. Oğlunun İzmir'den ayrıldığının akşamı hayatını kaybeden Zübeyde hanımın cenaze işlerine henüz o sırada evli olmayan Latife hanımın ilgilendiği bilgileri vardır. Annesi ile ilişkileri çalkantılı olduğu bilinen Mustafa Kemal Paşa'ya annesinin vefat haberi 15 Ocak'ta Eskişehir'de ulaşır ve Başyaveri Salih Bozok'a çektiği telgrafta, “Merhumenin münasip bir tarzda merasim-i tedfiniyesini (defin törenini) ifa ettiriniz” demiştir. 27 Ocak'ta da İzmir'deki kabrini ziyarete gitmiştir.

Cevriye TEMELLİ

İsmet İnönü'nün annesi Cevriye Temelli Hanım 27 Ekim 1959 tarihinde hayatını kaybetmiş. Yaklaşık bir ay zatürre tedavisi gören ve 92 yaşında hayata gözlerini yuman Temelli'nin cenazesi vefat ettiği İstanbul'da defnedilmiştir. Ankara'da bulunan İnönü annesinin vefatından hemen önce ziyaret etme imkanını bulmuştur.

Tevfika MENDERES

Adnan Menderes, daha 2 yaşında iken annesi Tevfika hanımı ve ardından da babası İbrahim Edhem beyi kaybetmişti.

Hacı Ümmühan DEMİRELEski başbakanlardan ve AP Genel Başbakanı Süleyman Demirel'in annesi Hacı Ümmühan Demirel 77 yaşında iken 21 Temmuz 1979 Ankara'da oğlunun evinde vefat etmişti. Annesinin ölüm haberini basın toplantısı yaptığı sırada öğrenen Demirel, toplantıyı yarıda bırakıp evine gitmişti. Ümmühan Demirel, memleketi Isparta İslamköy'de defnedilmişti.


Ressam Nazlı ECEVİT

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in annesi Ressam Nazlı Ecevit, tedavi gördüğü Hacettepe Hastanesinde 14 Ağustos 1985 tarihinde vefat etmiş. Cenazesi Ankara Hacıbayram Camiinden kılınan cenaze namazından sonra asri mezarlıkta toprağa verilmişti.Hacı Hafize ÖZALBaşbakan Turgut Özal'ın annesi öğretmen Hacı Hafize Özal, 10 Mayıs 1988 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Ramazan ayı içerisinde 82 yaşında vefat eden Hacı Hafize Özal, eşi Mehmet Sıddık efendiyi 35 yıl önce kaybetmişti.

Merhum Turgut Özal, son demlerinde hastanede yatan annesinin yanında bulunabilmiş. Kardeşi ve yol arkadaşları ile birlikte gittiği hastane odasında annesinin elleri ellerinde, onu öpmüş, koklamış ve annesi bir ara gözlerini hafifçe aralamış ve oğluna bakmış sonra kapanmış. Başbakan Özal'ın bu manzara karşısında gözyaşlarına boğulduğu anlatılır.

Ertesi gün vefat eden Hafize Özal'ın cenazesi Süleymaniye Camiinde kılınan cenaze namazının ardından caminin haziresindeki Nakşibendi Şeyhi Mehmet Zahit Kotku Hazretlerinin yakınına defnedilmişti. Gönenli Mehmet Efendi'nin kıldırdığı cenaze namazı esnasında Turgut Özal'ın gözyaşlarını yine tutamadığı görülmüştü.
Bakanlar Kurulu Kararı ile vasiyeti üzerine Süleymaniye Camii bahçesine defnedilen Hafize Özal'ın cenazesinin nakli için SHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin Danıştay'a dava açmış, ancak dava reddedilmişti. (Halen 24.Dönem CHP Denizli Milletvekili)

Muazzez ÇİLLERTürkiye'nin ilk kadın Başbakanı Tansu Çiller, annesi Muazzez Çiller'i 20 Şubat 1995 tarihinde Başbakanlık görevi esnasında kaybetti. Uzun süredir hasta olan Muazzez Hanım, Balkan savaşları sırasında Selanik'ten göçen bir aileye mensup olarak biliniyor. Ramazan ayı içerisinde 86 yaşında hayatını kaybeden Muazzez hanımın vefat haberini Ankara'da iken alan Çiller, hemen İstanbul'a döndü. Cenazesi Teşvikiye Camiinde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.

Hacı Tenzile ERDOĞANBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile hanım, geçtiğimiz Cuma günü hayatını kaybetti. 23 yıl önce kocasını kaybedince, evlatlarına hem annelik hem de babalık yapmış. 88 yıllık ömründe evlatlarının tamamının mürüvvetini görmüş, torunlarını, hatta onların çocuklarını kucağına alıp sevebilme bahtiyarlığına ermiş. Yaşadığı şehirde oğlunun Belediye Başkanı daha sonra da seçimle Başbakan olarak halkına ülkesine hizmet ettiğine de şahit olmuş.

Tenzile Erdoğan'ın cenazesi, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda, Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerinin yakının da bir yerde toprağa verildi. Cenazenin bütün iş ve işlemlerini evlat Recep Tayyip olarak bizzat ilgilendiği görülmüştü.

(Başbakan Turgut Özal, Tansu Çiller ve Recep Tayyip Erdoğan, cenazeye çelenk gönderilmemesi, gazetelere ilan verilmemesi yerine arzu edenlerin bağışta bulunmasını istemelerine rağmen cenazede onlarca çelenk ve gazetelerde birçok ilan yer aldı. Hatta ‘ayağımıza' gelen bir gazetede ilk gün 13 sayfayı kaplayacak kadar ilan olduğunu gördüm. İnönü'nün annesi Cevriye hanımda cenazesine çelenk gönderilmesini istememiş.)
Bu vesileyle imanlı, inançlı ve milletimize hizmet yolunda gece gündüz koşturan evlatlar yetiştirmiş ve ahirete göçmüş, ehl-i iman sahibi annelerin hepsine Cenab-ı Allah'dan rahmet diliyorum.

Araştırmacı Mustafa Yakutcan / Habervaktim 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 12 °C
İzmir
13 / 21 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
-1 / 10 °C