İstanbul 12°C
11 Aralık 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HOCALARIN TERCİHİ GATA MI PARA MI ?
11 Ekim 2011 Salı 15:26

HOCALARIN TERCİHİ 'GATA' MI 'PARA' MI ?

Gülhane Askeri Tıp Akademisi hocalarının yaptığı iddia edilen uygulamalar şaşırttı.

Oguzyurdu.com, 'GATA'da hocalara sordular "GATA mı, Para mı?" hocaların tercihi para oldu' başlıklı haberinde ilginç iddialara yer verdi. Oguzyurdu, GATA'da çalışan üniversite hocalarının, KHK ile üniversite hocalarından muayenehane işletenlerin çalıştığı kurumda SGK'lı hasta bakmasının yasaklanması üzerine pasif direnişte bulunduğunu, TSK personel ve yakınları ile ilgilenmediğini fakat muayenehanelerinde baktıkları sivil hastalara GATA'da sahip çıkıp işlerini takip edip gereken müdaheleleri asistanlar üzerinden yaptırdıklarını yazdı.

İşte Oguzyurdu.com'un ilgili haberi:

Bilindiği üzere KHK ile üniversite hocalarından muayenehane işletenlerin çalıştığı kurumda SGK'lı hasta bakması yasaklanmıştı. Fakat üniversitelerde çalışan muayenehanesi olmayan yeteri kadar doktor ve hoca olduğundan bu durum sivil kurumlarda soruna neden olmadı. Hastalar devlet kurumlarına başvurarak muayenehanesi olmayan hoca ve doktorlara muayene ve ameliyat olabiliyor. Ancak GATA Ankara ve Haydarpaşa asker hastanelerinde bu KHK ile çok ciddi sorunların oluştuğu bildiriliyor.

Çünkü KHK kararname ile GATA'da çalışan hocalara "muayenehane mi GATA mı" tercihi sorulduğunda özellikle profesör ve üst rütbeli hocaların tercihlerini muayenehaneden yana kullandıkları dikkat çekti. Bu hocalar KHK'nın kendilerine GATA'da hasta bakmayı yasakladığını iddia ederek ne hasta muayene ediyor ne de ameliyat yapıyor. Bu durum bir çok TSK mensubu ve yakınlarının ciddi derecede mağduriyetine neden oluyor.

Çok zor şartlarda ve Türkiye'nin dört bir yanında olağan üstü hallerde görev almaktan çekinmeyen TSK mensupları GATA'ya geldiklerinde beraber okudukları, aynı rütbeyi taşıyıp aynı birliklerde görev yaptıkları, aynı kuvvetin elemanı olan hocalar tarafından muayene edilmiyor ve asistanlara yönlendiriliyorlar.

Göz, kadın doğum gibi bazı bölümlerde işler durma noktasına gelmiş, hasta kabulü hocalar tarafından neredeyse sıfır düzeyine inmiştir. Prof.Dr. Emin Kürekçi ve Prof.Dr. Fikret Arpacı gibi hocalar "Genelkurmay bize muayenehane izni vermek zorunda. İzin vermese bile Anayasa Mahkemesi ile hakkımızı alırız", diyerek TSK'nın birlik ve dayanışmasını hiçe sayan bir tavır sergilemektedirler.

Hocalar bu durumu deyim yerindeyse ganimet bilip "ne yapalım kanun yasaklıyor yoksa bakardık" gibi sözlerle açıklayarak pasif direniş yapmakta, TSK personel ve yakınları ile ilgilenmemektedirler. Hatta GATA'ya gelen generallere bile bakmamaktadırlar. Fakat hocalar muayenehanesinde baktıkları sivil hastalara ise GATA da oldukça sahip çıkıp işlerini takip edip gereken müdaheleleri asistanlar üzerinden yapmaktadırlar.

TSK personeli GATA'daki bu soruna Genelkurmaydan acil çözüm bulmasını beklemektedir.

KONUYU ANLAMAK İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

GATA öğretim üyelerinin dışarıda çalışması yasaklanmalıdır. Çünkü:

1. GATA hocaları dışarıda baktıkları hastaların tüm tetkik ve tedavilerini kendi nüfuzlarını kullanarak GATA'da yaptırıyorlar. Özellikle sivil hastalar bu torpilden faydalanıp öncelik kazanıp, sıra beklemez iken, yıllarını TSK'ya vermiş muvazzaf personel ve aileleri sıra bekliyor, uzun randevulara uygun görülüyor.

2. Yine örneğin bir uzman erbaş ailesi, general bir hocanın muayenehanesine gidip sonra GATA'da bu nüfuzu kullanıp general hocanın torpiliyle GATA'daki yarbay-albay rütbeli hocalara tafra yapabiliyor.

3. Muayenehanesi olan üst rütbeli hocalar GATA'daki astlarına baskı yaparak özellikle ameliyat olacak hastalarda önceliği muayenehane hastalarına veriyorlar.

Eğer hocalara muayenehane yasaklanırsa GATA'dan herkes ayrılır düşüncesi bir blöftür. Çünkü;

1. Muayenehane işletmek için zaten bir devlet kuruluşunda çalışıyor olmak gerekir ki devlet imkanları muayenehane hastalarına kullandırılabilsin. Hastalar devlet kurumunda çalışan doktorları tercih edip devlet kurumunda kendilerine öncelik sağlamak için muayenehaneye giderler. Yani muayenehane yasaklanırsa çok iyi para kazananlar dışında kimse ayrılmaz.

2. Hocaların muayenehane işletmesi 'GATA'nın hocası' özelliği nedeniyle devam etmektedir. Hocalar kendi adına ve yeteneğine güvenseler zaten GATA'da durmaz, ayrılırlardı.

3. GATA'daki işleri zaten muayenehanesi olmayan ve daha çok doçent ve altı hocalarla asistanlar yürütüyor. O yüzden muayenehaneler kapatılırsa GATA'da işler aksamaz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 10 °C
İzmir
8 / 15 °C
Antalya
8 / 13 °C
Adana
11 / 18 °C
Konya
3 / 7 °C