İstanbul 13°C
09 Aralık 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İKİ ALBAY, İKİ ŞOK İTİRAF
07 Ekim 2011 Cuma 10:50

İKİ ALBAY, İKİ ŞOK İTİRAF

Balyoz davasının dünkü duruşmasında savunma yapan tutuklu sanık Albay Yüksel Gürcan, önemli itiraflarda bulundu
Balyoz'un tutuklu sanığı Albay Yüksel Gürcan, Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki zemin döşemesinin altından çıkan ve ıslak imzasını taşıyan evrakı kendisinin hazırladığını kabul etti.
 
Böylece bugüne kadar sanıkların Gölcük'te çıkan belgelerin "TSK içerisindeki bir çete tarafından konulduğu" tezi çökmüş oldu. Bursa'daki belediye başkanlarıyla ilgili fişlemelerin yer aldığı notu, üstlerinin talimatıyla hazırladığını belirten Gürcan, ancak bunların darbeyi çağrıştıran bir evrak olmadığını savundu. Gürcan, üye hakim Ali Efendi Peksak'ın, "Bu belgenin arşive ya da herhangi bir kartona işlenmesi gerekmiyor mu?" sorusuna ise, "Her belgenin kayda geçmesi gerekmez." cevabını vermekle yetindi.
 
Sanık Gürcan, 11 No'lu CD'de "2002-2003JANDARMABURSA BÖLGE KAMU GÖREVLİLERİ" isimli bir klasör bulunduğu ve içinde; "BURSA İLİ VE İLÇELERİNDE MÜLKİ AMİR VE BELEDİYE BAŞKANLARI" isimli, "GİZLİ" ibareli word dosyası hakkında savunma yaptı. Gürcan ifadesinde, "Bursa İl Jandarma'da istihbarat şube müdürü olarak görev yaptım. Dönemin komutanı Arif Çekin, benden fazla zamanının olmadığını belirterek kamu görevlileri hakkında bilgi notu hazırlamamı istemişti. Bu evrak daha sonra Gölcük'te çıktı." diye konuştu. Belgede, Bursa'da görev yapan 55 belediye başkanı ve 17 kaymakamın isimlerinin karşısına "siyasî görüşleri" ve "genel tutumunun" yazılı olduğu hakkında Gürcan, "Komutanımın talimatıyla hazırladım. Bunların darbeye teşebbüsle bir alakası da yoktur." dedi.
 
Savunmanın ardından geçilen çapraz sorguda üye hâkim Ali Efendi Peksak, "Belgeyi dönemin komutanı Arif Çekin'in hazırlattığını söylediniz. Bugüne kadar yapılan sorgularda sanıklar kendilerine böyle bir çalışma emrini vermediğini söyledi. Bildiğim kadarıyla kişiler hakkında istihbarat çalışmasının bir suç istinadı olduğunda yapılması gerekmez mi?" diye sordu. Gürcan, "İl jandarma komutanı göreve başladığı zaman çalışacağı kamu görevlilerini tanımak ister. Bu nedenle benden bilgilendirme notu istedi." cevabını verdi.
 
Balyoz davasına bakan mahkemenin talebi üzerine yazı gönderen Genelkurmay Başkanlığı,TSK-AGI intranet ağı ile komutanlıklara bağlı birimlerin birbirine bağlı olduklarını bildirdi.
 
GENELKURMAY'A ERGENEKON SORUSU
 
Bu arada, birinci Ergenekon davasına da bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık ve avukatların daha önceki taleplerini celse arasında karara bağladı. Buna göre mahkeme heyeti, sanıkların kullandığı değerlendirilen ve adlarına kayıtlı olduğu tespit edilen telefon numaralarının aylık kullanım ücretlerinin ne şekilde ödendiği, nakit veya herhangi bir hesap numarasından ödenip ödenmediğinin sorulması için İletişim Hizmetleri Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına hükmetti. Genelkurmay Başkanlığı'na müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, 1990'lı yıllarda Erol Mütercimler tarafından gündeme getirilen, Can Dündar ve Celal Kazdağlı'nın yazdığı kitaba konu olan, Aydınlık Dergisi'nin bazı sayılarında yer verilen vesair köşe yazarlarının yazılarında geçen askeriye içinde olduğu belirtilen 'Ergenekon' adlı yapılanma hakkında, bu yayınlardan ve tespitlerden dolayı gerek o tarihlerde, gerekse daha sonra herhangi bir tahkikatın yapılıp yapılmadığı, yapılmışsa da sonucunun bildirilmesine karar verdi. ZAMAN
 
ZIRHLI MAKAM OTOMOBİLİNDE MUTLU MUSUN?
 
Balyoz davasında savunmasını yapan sanık Kurmay Albay Mustafa Önsel, eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'a "Saçma nisan bildirisi yayımlayarak siyasete şekil vermeye çalışan pek sevgili komutanım. Biz cezaevinde mağdur iken zırhlı aracınla gezmekten mutlu oluyor musun?" sözleriyle seslendi
 
'Balyoz planı' davasının tutuklu sanığı Kurmay Albay Mustafa Önsel, dün savunma yaptı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan Önsel, hakkındaki suçlamayı şiddetle reddettiğini belirterek, savunma değil suçlama yapacağını söyledi. İlki 22 Şubat 2010 olmak üzere geçen yıl 2 kez tutuklanıp tahliye edilerek 4 ay tutuklu kaldığını anlatan Önsel, bu yıl yine şubat ayında tutuklanıp özgürlüğünün gasp edildiğini, bundan dolayı ruhunun bu haksızlığa isyan halinde olduğunu dile getirdi.
 
RAHAT UYUYOR MUSUN?
 
Suçlayacağı bir başka grubun ise geçmişte "Komutanım" dedikleri kişiler olduğunu kaydeden Önsel, şöyle devam etti: "Asker lafı eğmeden, bükmeden söyler. Sorulduğunda 'Var da diyemem, yok da diyemem' diyen sevgili komutanım şimdi rahat uyuyabiliyor musun? Ya sen, durup dururken saçma Nisan bildirisi yayımlayarak siyasete şekil vermeye çalışan pek sevgili komutanım. Biz cezaevinde mağdur iken zırhlı aracınla gezmekten mutlu oluyor musun?"
 
FİŞLEMEYİ İTİRAF ETTİ
 
'Balyoz Planı' davasının tutuklu sanıklarından Yarbay Yüksel Gürcan, Gölcük Donanma Komutanlığındaki aramada çıkan belgeler arasında yer alan 'Bursa ili ve ilçelerinde mülki amir ve belediye başkanları' isimli belgeyi kendisinin hazırladığını söyledi.
 
Bursa İl Jandarmada İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yaptığını ifade eden Gürcan, dönemin komutanı Arif Çetin'in, fazla zamanı olmadığını belirterek, kendisinden kamu görevlileri hakkında bilgi notu hazırlamasını istediğini söyledi. 'Bu evrak daha sonra Gölcük'te çıktı' diyen Gürcan, 'Komutanımın talimatıyla hazırladım. Bunların darbeye teşebbüsle bir alakası da yoktur' diye konuştu.
 
Öte yandan Balyoz ve Ergenekon davalarında sanıklar adına, Silivri Cezaevi karşısına 300 fidan dikildi. YENİ ŞAFAK
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-3 / 7 °C
İzmir
2 / 15 °C
Antalya
6 / 19 °C
Adana
8 / 15 °C
Konya
-4 / 3 °C