İstanbul 14°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan Kitabı Tanıtıldı
20 Eylül 2013 Cuma 11:18

'İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan' Kitabı Tanıtıldı

Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın ‘Güney Kafkasya'nın Yükselen Yıldızı: İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan’ adlı kitabı tanıtıldı.

Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın ‘Güney Kafkasya'nın Yükselen Yıldızı: İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan’ adlı kitabı tanıtıldı.

    Ankara Sheraton Oteli'nde Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın Azerbaycan’ın Sovyetler sonrası dönemini anlatan kitabının tanıtım toplantısı oldu. Toplantıya çok sayıda akademisyen, araştırmacı, basın mensupları, Türkiye ve Azerbaycan’dan devlet adamları ve Türk Cumhuriyetlerinin Ankara büyükelçileri teşrif etti. Açılış konuşmalar öncesi konuklara kısa bir Azerbaycan’ın tanıtım videosu izletildi. Tanıtım videosundan sonra kitabın yazarı Erhan, 1993 yılından başlayarak bugünlere kadar Azerbaycan anılarını anlattı. Azerbaycan’ın gelişiminin en bariz örneği olarak Bakü’yü gösteren Erhan, büyümedeki petrol ve doğal gaz kaynaklarının yanında liderliğin de çok önemli olduğunu vurguladı. Azerbaycan’ın Sovyetler sonrası dönemini çok canlı anlatan Erhan, Karabağ sorunu ve Türk-Azeri ilişkilerine de değindi. Ankara Üniversitesi'ne gelen Azerbaycanlı öğrencilerin bitirme tezlerinin çoğu Karabağ sorunu hakkında olduğunu belirterek, öğretim üyesi olarak elinden geldiği yardımı da esirgemediğini kaydetti.

    Programda konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Nevruz Memmedov, Dış İlişkiler Daire Başkanı, Prof. Dr. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Atatürk Dil, Tarih ve Kültür Merkezi Başkanı Derya Örs, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Dr. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin Başkanı Ferhad Memmedov ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Türkler ve Azerilerin kardeş milletler olduğu konusunda hemfikir oldu.

    Türkiye ve Azerbaycan’ın arasındaki birlikteliğin dünyada başka bir örneği olmadığını ifade eden Azerbaycan Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, ancak maalesef bu birlikteliği bozmaya çalışan provakatörlerin de olduğunu kaydetti.

    Açılış konuşmalar sonrası Nevruz Memmedov, Faig Bağırov ve Ferhad Memmedov kitabın hazırlanışında emeği geçen herkese teşekkür ederek, Türk akademisyen ve araştırmacılara 'Stratejik Vizyon' ödüllerini takdim etti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
12 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C