İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan Kitabı Tanıtıldı
20 Eylül 2013 Cuma 11:18

'İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan' Kitabı Tanıtıldı

Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın ‘Güney Kafkasya'nın Yükselen Yıldızı: İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan’ adlı kitabı tanıtıldı.

Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın ‘Güney Kafkasya'nın Yükselen Yıldızı: İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan’ adlı kitabı tanıtıldı.

    Ankara Sheraton Oteli'nde Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın Azerbaycan’ın Sovyetler sonrası dönemini anlatan kitabının tanıtım toplantısı oldu. Toplantıya çok sayıda akademisyen, araştırmacı, basın mensupları, Türkiye ve Azerbaycan’dan devlet adamları ve Türk Cumhuriyetlerinin Ankara büyükelçileri teşrif etti. Açılış konuşmalar öncesi konuklara kısa bir Azerbaycan’ın tanıtım videosu izletildi. Tanıtım videosundan sonra kitabın yazarı Erhan, 1993 yılından başlayarak bugünlere kadar Azerbaycan anılarını anlattı. Azerbaycan’ın gelişiminin en bariz örneği olarak Bakü’yü gösteren Erhan, büyümedeki petrol ve doğal gaz kaynaklarının yanında liderliğin de çok önemli olduğunu vurguladı. Azerbaycan’ın Sovyetler sonrası dönemini çok canlı anlatan Erhan, Karabağ sorunu ve Türk-Azeri ilişkilerine de değindi. Ankara Üniversitesi'ne gelen Azerbaycanlı öğrencilerin bitirme tezlerinin çoğu Karabağ sorunu hakkında olduğunu belirterek, öğretim üyesi olarak elinden geldiği yardımı da esirgemediğini kaydetti.

    Programda konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Nevruz Memmedov, Dış İlişkiler Daire Başkanı, Prof. Dr. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Atatürk Dil, Tarih ve Kültür Merkezi Başkanı Derya Örs, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Dr. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin Başkanı Ferhad Memmedov ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Türkler ve Azerilerin kardeş milletler olduğu konusunda hemfikir oldu.

    Türkiye ve Azerbaycan’ın arasındaki birlikteliğin dünyada başka bir örneği olmadığını ifade eden Azerbaycan Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, ancak maalesef bu birlikteliği bozmaya çalışan provakatörlerin de olduğunu kaydetti.

    Açılış konuşmalar sonrası Nevruz Memmedov, Faig Bağırov ve Ferhad Memmedov kitabın hazırlanışında emeği geçen herkese teşekkür ederek, Türk akademisyen ve araştırmacılara 'Stratejik Vizyon' ödüllerini takdim etti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C