İstanbul 20°C
10 Ekim 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMFye borcumuz bitti ama...
14 Mayıs 2013 Salı 14:30

IMF'ye borcumuz bitti ama...

Türkiye IMF’e borcunu bitirdi ama borçlanacak yeni kaynaklar buldu. Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında, 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı.

Türkiye bugüne, kriz döneminin korku unsuru IMF'e borcunu sıfırlamış ancak dünyaya borçlanmış olarak uyandı. 2001 krizi ertesinde IMF'e olan borcumuz 22 milyar dolara yükselmiş, aynı dönemde dünyaya borcumuz ise 130 milyar dolar olmuştu. Bugün ise IMF'e borcumuz "0" dolar, dünyaya olan borcumuz ise 337 milyar dolar.

 
 
 IMF ile son stand-by anlaşmasının Mayıs 2008'de sona ermesinin ardından girilen yeni dönem, kamuoyunda oluşan algının aksine "Türkiye'nin artık borçsuz bir ülke" olduğu anlamına gelmiyor.
 
 
Türkiye’nin borcu 207 milyar dolar büyüdü
 
 
 IMF'ye 2002 yılında 22 milyar dolar olan borç sıfırlanırken, aynı tarihte devletin IMF dışındakilerle birlikte 64.5 milyar dolar olan toplam dış borcu, 2012 sonu itibariyle 103.1 milyar dolara ulaşmış durumda. Merkez Bankası'nın 7.7 milyar ve özel sektörün 226 milyar dolarlık boruyla birlikte Türkiye'nin toplam dış borcu ise aynı dönemde 129.6 milyar dolardan 336.9 milyar dolara çıktı.
 
Özel sektörün borcu rekor artış gösterdi
 
2002-2012 döneminde Merkez Bankası'nın dış borcu 22 milyar dolardan 7.7 milyar dolara gerilerken, kamunun dış borcu yüzde 59,8 oranında net 38.6 milyar dolar arttı; özel sektörün dış borcu ise yüzde 425 oranında net 183 milyar dolarlık rekor bir artış kaydetti.
 
 
Cumhuriyet tarihinde görülmemiş borç
 
 
Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı. Başka deyişle son önceki 80 yılda oluşan borç stoku 100 kabul edilirse, son on yılda buna 160 daha eklendi. Bu gelişme, IMF'ye borcu sıfırlasa da kamunun toplam dış borcunun büyümeye devam ettiği, toplam ülke dış borcunun da yüksek bir hacme ulaştığını gösteriyor. Yeni dönem, seçimlerdeki dönemlerindeki popülist harcamalar başta olmak üzere kamu maliyesi ve genel ekonomi yönetimi üzerindeki IMF vesayetinin kalkması anlamına geliyor.
 
 
 
borc-tablo.jpg
 
 
 
 
 
 
NAKİ BAKIR/dunya.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İtalya, Azerbaycan'ı Bakü'de 3-1'le Geçti» İngiltere: Ankara’daki Patlamanın Soruşturulması İçin Destek Sağlıyoruz» Poroşenko’dan Erdoğan'a Taziye Mesajı» Kazakistan: 1 - Hollanda: 2» Galatasaray, Hazırlık Maçında Panthrakikos'u Tek Golle Geçti» Nazarbayev’den Taziye Mesajı» Kktc'de 3 Günlük Ulusal Yas İlan Edildi» Esder: Terörle Topyekün Mücadele Etmeliyiz» Kamyon Otomobille Çarpıştı: 1 Yaralı» Egd: Terörü Lanetliyor, Sorumluların En Kısa Sürede Bulunmasını Diliyoruz» Yased: Terörün Her Türlüsünü Tel’in Ediyoruz» Tüsi̇ad: Terör Ve Şiddetin Her Türlüsünü Lanetliyoruz» Merkel'den Taziye Mesajı» 23. Cumhurbaşkanlığı Kupası Fenerbahçe'nin» Kocatepe’de Bediüzzaman Said Nursî İçin Okutulacak Mevlit Ertelendi» Abd: Tüm Türk Vatandaşlarının Teröre Karşı Durması Önemli» Ankara'daki Patlama Antalya'da Protesto Edildi» Suudi Arabistan, Ürdün Ve Katar Ankara'daki Saldırıyı Kınadı» Beyaz Saray'dan Ankara'daki Saldırıya Kınama» Rusya: Terör Gerekçesiyle Türkiye’ye Gitmeme Tavsiyesi Haberleri Yalan» Carl Bildt: Türkiye’de Gazetecilere Tuhaf Suçlamalardan Derin Endişe Duyuyorum» Eskişehirspor, Teknik Direktör Skibbe İle Yolları Ayırdı» Ankara’daki Patlama Protesto Edildi» Tff, Resmi, Özel Ve Amatör Müsabakaları Erteledi» Ankara Barosu: Adli Tıp'da Ki 6 Cenazenin Kimliği Tespit Edildi» Belçika Dışişleri Bakanı, Ankara Saldırısını Şiddetle Kınadı» Kazakistan-hollanda Maçında İlk 11'ler Belli Oldu» Çanakkale'de Ankara'da Meydana Gelen Patlama Protesto Edildi» Romanya'dan Terör Saldırısına Kınama» Türkiye Barolar Birliği: Barış İsteyenleri Katlettiler» İsrail Askerleri, Filistinli 2 Çocuğu Katletti» Demirtaş: Acımız Büyük Ancak Hesap Soracak Kadar Gücümüz Vardır» Ttb Başkanı: Güvenlik Zafiyeti Yoksa 86 Kişi Trafik Kazasında Mı Öldü?» Bomba Uzmanı Olay Yerinde Arama Yaptı» Başbakan Davutoğlu: Hukuki Olarak Her An Hesap Vermeye Hazırız» 1905 Gsyiad'ta Yönetim Ve Üyeler Biraraya Geldi» Beyoğlu’nda Terör Eylemi» Ertuğrul Sağlam'ın Ziyaret Ettiği Taraftar Toprağa Verildi» Adli Tıp'ta Bombalı Saldırıda Ölenlerin Yakınlarının Bekleyişi Sürüyor» Bm Genel Sekreteri Ban, Ankara'daki Terör Saldırısını Kınadı» Demirtaş, Hastanede Yaralıları Ziyaret Etti, Yetkililerden Bilgi Aldı» Avrupalı Sosyal Demokratlar: Eylem Suruç Ve Diyarbakır’a Benziyor» Arnavutluk, Terör Saldırısını Kınadı» Genelkurmay: Terör Saldırısını Şiddetle Kınıyoruz» Terör Saldırısı Paris'te Protesto Edildi» Mhp'li Kaya: Faillerin Ortaya Çıkarılması Ak Parti Hükümetinin Namus Borcu» Trabzonspor Medical Park: 58 - Galatasaray Odeabank: 80» Ankara’daki Katliam Bitlis’te Protesto Edildi» Ankara'daki Bombalı Saldırı Adana'da Protesto Edildi» Ermenistan: Türkiye Askeri Helikopterleri Hava Sahamızı İhlal Etti
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
7 / 20 °C
İzmir
17 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
16 / 29 °C
Konya
6 / 20 °C