İstanbul 23°C
02 Eylül 2014 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMFye borcumuz bitti ama...
14 Mayıs 2013 Salı 14:30

IMF'ye borcumuz bitti ama...

Türkiye IMF’e borcunu bitirdi ama borçlanacak yeni kaynaklar buldu. Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında, 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı.

Türkiye bugüne, kriz döneminin korku unsuru IMF'e borcunu sıfırlamış ancak dünyaya borçlanmış olarak uyandı. 2001 krizi ertesinde IMF'e olan borcumuz 22 milyar dolara yükselmiş, aynı dönemde dünyaya borcumuz ise 130 milyar dolar olmuştu. Bugün ise IMF'e borcumuz "0" dolar, dünyaya olan borcumuz ise 337 milyar dolar.

 
 
 IMF ile son stand-by anlaşmasının Mayıs 2008'de sona ermesinin ardından girilen yeni dönem, kamuoyunda oluşan algının aksine "Türkiye'nin artık borçsuz bir ülke" olduğu anlamına gelmiyor.
 
 
Türkiye’nin borcu 207 milyar dolar büyüdü
 
 
 IMF'ye 2002 yılında 22 milyar dolar olan borç sıfırlanırken, aynı tarihte devletin IMF dışındakilerle birlikte 64.5 milyar dolar olan toplam dış borcu, 2012 sonu itibariyle 103.1 milyar dolara ulaşmış durumda. Merkez Bankası'nın 7.7 milyar ve özel sektörün 226 milyar dolarlık boruyla birlikte Türkiye'nin toplam dış borcu ise aynı dönemde 129.6 milyar dolardan 336.9 milyar dolara çıktı.
 
Özel sektörün borcu rekor artış gösterdi
 
2002-2012 döneminde Merkez Bankası'nın dış borcu 22 milyar dolardan 7.7 milyar dolara gerilerken, kamunun dış borcu yüzde 59,8 oranında net 38.6 milyar dolar arttı; özel sektörün dış borcu ise yüzde 425 oranında net 183 milyar dolarlık rekor bir artış kaydetti.
 
 
Cumhuriyet tarihinde görülmemiş borç
 
 
Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı. Başka deyişle son önceki 80 yılda oluşan borç stoku 100 kabul edilirse, son on yılda buna 160 daha eklendi. Bu gelişme, IMF'ye borcu sıfırlasa da kamunun toplam dış borcunun büyümeye devam ettiği, toplam ülke dış borcunun da yüksek bir hacme ulaştığını gösteriyor. Yeni dönem, seçimlerdeki dönemlerindeki popülist harcamalar başta olmak üzere kamu maliyesi ve genel ekonomi yönetimi üzerindeki IMF vesayetinin kalkması anlamına geliyor.
 
 
 
borc-tablo.jpg
 
 
 
 
 
 
NAKİ BAKIR/dunya.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Teröristlerden Hidroelektrik Santraline Saldırı» Urla'da 4 Bin Yıllık Batık Heyecanı» Veteran Güreşçiler Madalyaları 'Yedi' Bitirdi» Uzunlu Beldesi İçme Suyuna Kavuşuyor» Polislerden Bir Grup Daha Adliyeye Getirildi» Dacia'da eylül ayında cazip ödeme seçenekleri» 2018’de 18 milyar dolarlık eğlence» VakıfBank’tan KOBİ’lere çifte kredi» Futbolda Birinci Transfer Dönemi Sona Erdi» Süper Loto İkinci Kez 20 Milyona Koşuyor» İstanbul'un 100 Filmi Bir Kitapta Toplandı» "Genç Kaşifler Treni" İkinci Yolculuğuna Çıkıyor» Galatasaray'da Micov Ve Aradori İçin İmza Törenleri Düzenlenecek» İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü'nden Bilgilendirme Toplantısı» Bebka, Hersekli Refiki İle Sözleşme İmzaladı» 9. Uluslararası Karate Turnuvası İçin Basın Toplantısı Düzenlenecek» Diyarbakır Heyetinden İtb’ye Ziyaret» Köyler Altyapıya Kavuşturuluyor» Ev kredisi alana kedi hediye» Milgem 3 Ve 4'ün Savaş Sistemlerini De Aselsan İle Havelsan Yapacak» Bir Haftada 5 Kişinin Öldüğü Uludağ Yolu Meclis Gündeminde» A Milli Takım, Danimarka'ya Gitti» Uib'in İhracatı Yüzde 3,45 Arttı» Suudi Arabistan Veliaht Prensi Paris'te» 'Madde Bağımlılığı Danışmanı' Meslek Standardı Oluyor» Milgem-3 Ve 4’ün Savaş Sistemini Milgem İş Ortaklığı Yapacak» iPhone 6 için dev ortaklık» Almanya büyümeyi engelliyor» Meslek Standartlarını Yeşilay Hazırlayacak» Spk'dan Halka Açık Ortaklıklarla İlgili Yeni Düzenleme» Mdob, Perdelerini Açıyor» Danimarka Türkiye ne zaman hangi kanalda?» Gece kulübünde 98 bin TL'lik hesap ödedi» Abd Ve İngiltere İstihbaratının Türkiye'yi Dinlediği İddiası» Trabzonspor, Yabancı Transferinde Dalya Yaptı» Çelik İhracatında Irak İkinci Sıraya Geriledi» İran Uzmanlar Meclisi Toplantısı» Türkiye'nin "İstihdam Vadisi" Olacak» Ambulans helikopterler gece de uçacak» Chp'li Çıray: Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Savcılık Makamı Değildir» Akigo, Mücadeleyi Sürdürecek» Eskişehir'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu» "Barış Ve Çocuk" Konulu Karikatür Yarışması» Kamu Denetçiliği Kurumu Düşük Emekli İkramiyeleri İçin Toplandı» 'Methadone' Adlı Sentetik Eroin Tbmm Gündeminde» İzmir Dünya Sürat Pateni Ve Dünya Buz Hokeyi Şampiyonalarına Hazır» "Peşmerge Abd'nin Erbil'de Askeri Hava Üssü Kurmasına Sıcak Bakıyor" (Özel)» Balıkçılar 50 Ton Palamutla Döndü» Chp, Bakan Avcı’ya Kıdem Durdurma Cezasını Sordu» 62. Hükümetin ilk EKK toplantısı yapıldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 35 °C
İzmir
20 / 31 °C
Antalya
18 / 31 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
17 / 32 °C