İstanbul 14°C
25 Nisan 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMFye borcumuz bitti ama...
14 Mayıs 2013 Salı 14:30

IMF'ye borcumuz bitti ama...

Türkiye IMF’e borcunu bitirdi ama borçlanacak yeni kaynaklar buldu. Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında, 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı.

Türkiye bugüne, kriz döneminin korku unsuru IMF'e borcunu sıfırlamış ancak dünyaya borçlanmış olarak uyandı. 2001 krizi ertesinde IMF'e olan borcumuz 22 milyar dolara yükselmiş, aynı dönemde dünyaya borcumuz ise 130 milyar dolar olmuştu. Bugün ise IMF'e borcumuz "0" dolar, dünyaya olan borcumuz ise 337 milyar dolar.

 
 
 IMF ile son stand-by anlaşmasının Mayıs 2008'de sona ermesinin ardından girilen yeni dönem, kamuoyunda oluşan algının aksine "Türkiye'nin artık borçsuz bir ülke" olduğu anlamına gelmiyor.
 
 
Türkiye’nin borcu 207 milyar dolar büyüdü
 
 
 IMF'ye 2002 yılında 22 milyar dolar olan borç sıfırlanırken, aynı tarihte devletin IMF dışındakilerle birlikte 64.5 milyar dolar olan toplam dış borcu, 2012 sonu itibariyle 103.1 milyar dolara ulaşmış durumda. Merkez Bankası'nın 7.7 milyar ve özel sektörün 226 milyar dolarlık boruyla birlikte Türkiye'nin toplam dış borcu ise aynı dönemde 129.6 milyar dolardan 336.9 milyar dolara çıktı.
 
Özel sektörün borcu rekor artış gösterdi
 
2002-2012 döneminde Merkez Bankası'nın dış borcu 22 milyar dolardan 7.7 milyar dolara gerilerken, kamunun dış borcu yüzde 59,8 oranında net 38.6 milyar dolar arttı; özel sektörün dış borcu ise yüzde 425 oranında net 183 milyar dolarlık rekor bir artış kaydetti.
 
 
Cumhuriyet tarihinde görülmemiş borç
 
 
Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı. Başka deyişle son önceki 80 yılda oluşan borç stoku 100 kabul edilirse, son on yılda buna 160 daha eklendi. Bu gelişme, IMF'ye borcu sıfırlasa da kamunun toplam dış borcunun büyümeye devam ettiği, toplam ülke dış borcunun da yüksek bir hacme ulaştığını gösteriyor. Yeni dönem, seçimlerdeki dönemlerindeki popülist harcamalar başta olmak üzere kamu maliyesi ve genel ekonomi yönetimi üzerindeki IMF vesayetinin kalkması anlamına geliyor.
 
 
 
borc-tablo.jpg
 
 
 
 
 
 
NAKİ BAKIR/dunya.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Nepal'de Deprem: 50 Kişi Çatısı Çöken Tarihi Binanın Altında Kaldı» Ponta: Cıa Hapishaneleri İle İlgili Bana Bir Bilgi Gelmedi» 'Ekonomik Ve Siyasi Gelişmelerin Eskisi Gibi Olmayacağı Bir Dönem Başladı'» Başbakan Davutoğlu'ndan Anayasa Mahkemesi Başkanı'na Kutlama Mesajı» Susuz’da Hayaller Gerçeğe Dönüştü» Nilüfer Koleji’nden Oxford’a 12 Finalist» Baydemir: Barışı İktidarın Tekeline Bırakamayız» Fotoğrafçılık Kursiyerleri Sertifikalarını Aldılar» Tatvan, Bu Yıl Doğalgaza Kavuşuyor» Thy Uçağındaki Yolcular Böyle Tahliye Edildi» Romanya Ve Bulgaristan Arasında Enerji Ve İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı» 5 milyar TL'lik fuar!» Büyükşehir'den Beşiktaş'a çatı şoku!» Chp Milletvekili Çıray: Mutfaktaki Yangını Biz Söndüreceğiz» Nepal'de 7.9 Şiddetindeki Deprem, Everest'te Çığ Düşmesine Yol Açtı» 9 Senede 137 Depo İnşa Etti» Akaryakıt devi Total Türkiye'den ayrılıyor» Afrika’nın En Eski Çiçek Fuarı Kahire’de Açıldı» Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Adına Erzurum'da Kütüphane Kuruldu» TÜBİTAK'a şimdi de Ağaç A.Ş.'den transfer» Kandil ve Cuma gecesi Meclis'te alkollü resepsiyon!» Nevşehir’de "Herkes O’nu Okuyor" Yarışması Ödül Töreni Yapıldı» Karaman'da 'Kanser-obezite-sigara Farkındalık' Standı Açıldı» THY uçağının motoru havada alev aldı» 7.5 şiddetinde korkunç deprem oldu» Abd, Bakan Çavuşoğlu'nun Vize Ricasını Geri Çevirdi İddiası» Sp İl Başkanı: Bu Yıl Faize Ödenecek Parayla 500 Bin Konut Yapılır» Alev Alan Thy Uçağında Yolcuların Tahliyesi Bekleniyor» Ve Arda Turan ilk kez konuştu» Gökçek'ten CHP bombası» Dışişleri: Obama’nın Açıklamalarını Üzüntüyle Not Ettik» ‘türk Halkı, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un İfadelerini Affetmeyecek’» ‘sanayi Ve Üretime Dayanmayan Büyüme Kalıcı Olmaz’» Belirsizlik altın piyasasını felç etti» Fenerbahçe'ye bir saldırı şoku daha!» Ysk, Seçim Günü Uygulanacak Yasakları Açıkladı» ‘fransa Maalesef Bir Kere Daha Ayrımcı Yaklaşımını Sürdürdü’» Tatlıses: 'Aday gösterilmedim diye...'» Alev Alan Thy Uçağı Acil İniş Yaptı» Nepal'de 7.9 Şiddetinde Deprem: 2 Kişi Öldü» Ünlü Bahreynli Türkiye'de arayış içinde» Dünya devi, Türkiye'deki fabrikasını kapatıyor » Dolar bir tek onları sevindirdi» 3 zam birden+15 bin TL destek» Yenilemedi fiyatı 5 bin dolara çıktı» Derya Sazak'ın yeni adresi neresi oldıu?» Havada Alev Alan Uçak Acil İniş Yapıyor» Bankalardan hükümete: İflas erteleme kaldırılsın » Şok! İşverene hapis cezası geldi» Yargıtay: Tüm Apartman Sakinleri Zorunlu Onarım Giderlerini Ödemekle Mükelleftir
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
10 / 23 °C
İzmir
15 / 26 °C
Antalya
11 / 24 °C
Adana
12 / 23 °C
Konya
6 / 14 °C