İstanbul 20°C
23 Mayıs 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMFye borcumuz bitti ama...
14 Mayıs 2013 Salı 14:30

IMF'ye borcumuz bitti ama...

Türkiye IMF’e borcunu bitirdi ama borçlanacak yeni kaynaklar buldu. Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında, 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı.

Türkiye bugüne, kriz döneminin korku unsuru IMF'e borcunu sıfırlamış ancak dünyaya borçlanmış olarak uyandı. 2001 krizi ertesinde IMF'e olan borcumuz 22 milyar dolara yükselmiş, aynı dönemde dünyaya borcumuz ise 130 milyar dolar olmuştu. Bugün ise IMF'e borcumuz "0" dolar, dünyaya olan borcumuz ise 337 milyar dolar.

 
 
 IMF ile son stand-by anlaşmasının Mayıs 2008'de sona ermesinin ardından girilen yeni dönem, kamuoyunda oluşan algının aksine "Türkiye'nin artık borçsuz bir ülke" olduğu anlamına gelmiyor.
 
 
Türkiye’nin borcu 207 milyar dolar büyüdü
 
 
 IMF'ye 2002 yılında 22 milyar dolar olan borç sıfırlanırken, aynı tarihte devletin IMF dışındakilerle birlikte 64.5 milyar dolar olan toplam dış borcu, 2012 sonu itibariyle 103.1 milyar dolara ulaşmış durumda. Merkez Bankası'nın 7.7 milyar ve özel sektörün 226 milyar dolarlık boruyla birlikte Türkiye'nin toplam dış borcu ise aynı dönemde 129.6 milyar dolardan 336.9 milyar dolara çıktı.
 
Özel sektörün borcu rekor artış gösterdi
 
2002-2012 döneminde Merkez Bankası'nın dış borcu 22 milyar dolardan 7.7 milyar dolara gerilerken, kamunun dış borcu yüzde 59,8 oranında net 38.6 milyar dolar arttı; özel sektörün dış borcu ise yüzde 425 oranında net 183 milyar dolarlık rekor bir artış kaydetti.
 
 
Cumhuriyet tarihinde görülmemiş borç
 
 
Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı. Başka deyişle son önceki 80 yılda oluşan borç stoku 100 kabul edilirse, son on yılda buna 160 daha eklendi. Bu gelişme, IMF'ye borcu sıfırlasa da kamunun toplam dış borcunun büyümeye devam ettiği, toplam ülke dış borcunun da yüksek bir hacme ulaştığını gösteriyor. Yeni dönem, seçimlerdeki dönemlerindeki popülist harcamalar başta olmak üzere kamu maliyesi ve genel ekonomi yönetimi üzerindeki IMF vesayetinin kalkması anlamına geliyor.
 
 
 
borc-tablo.jpg
 
 
 
 
 
 
NAKİ BAKIR/dunya.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Batman'da Bir Vatandaş Su Ararken Petrol Buldu» Ünal Aysal: Dördüncü Yıldızı En Çok Ben İstemiştim, Rüyamız Gerçekleşecek (Özel)» Cami Avlusunda Ak Parti Broşürü Dağıtıp Propaganda Yaptılar» Bilal Erdoğan başkanlık için oy istedi» Atalay 18 yıl önce yazdığı notu açıkladı» Pülümür’de Trafik Kazası: 2 Ölü, 15 Yaralı» Rum Lider Anastasiadis Yürüyerek Lefkoşa Türk Kesimini Gezdi» 750 tekne kapasiteli marina açılıyor» Yeni sitelerde aidat kira ile yarışıyor» Koç’tan Zırhlı Mercedes Yorumu: Erdoğan Kesesinden 1 Kuruş Harcadıysa Açıklasın» Hdp Adayı Bilgen: Kars'ta Köylüler Tehdit Ve Şantaj Altında» Özel Mutafoğlu İlkokulu Masa Tenisinde Gaziantep Birincisi» Yıldırımhanlı Miniklerden Renkli Yıl Sonu Etkinliği» Öğretmenler Adil Ek Gösterge Ve Eşit Ders Saati İstiyor» 6 bin büyükbaşın gübresi elektrik olacak» İbrahim Çeçen Üniversitesi, Sözel Bildiri Dalında Birinci Oldu» Bacanak Kavgasında Araya Giren Baba, Bıçaklanarak Hayatını Kaybetti» Türkiye 3. büyük AVM pazarı» Ufukta faiz indirimi göründü» Başbakan Davutoğlu Mamak’ta Bin 56 Konutun Kura Çekimine Katıldı» Süper Lig'de Tugay Kerimoğlu sürprizi» Kâbe'yi siyasete alet etmeyin» TL rakiplerine fark atıyor!» Araştırma Şirketi, Son Anketini Şeffaf Sandıkla Yapacak» Konya’daki Operasyonda Gözaltındaki 43 Kişiden 20’si Serbest» Arabistan'daki cami saldırısını bakın kim üstlendi?» ABD ve Meksika'dan sonra üçüncü olduk» McDonalds'da emzirme protestosu!» Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çorlu'da Hizmet Binası Açtı» Maskeli Soyguncular Kamerada» Edirne Valisi Şahin: Bu Göçüktür, Nedense Oluyor» Almanya İstihbarat Başkanı'ndan ABD itirafı» Evren’in kızları yine nefret kustu!» Yılmaz: Erdoğan Ve İktidara Muhalif Olan Kim Varsa Susturulmak İsteniyor» Chp’li Adaylar Azınlık Temsilcileriyle Bir Araya Geldi» Kayseri’de Bir Kişi Başından Av Tüfeğiyle Vuruldu» İbadeti Terk Etmeyenler İşini Kaybedince Hayattan Soğumuyor» Hamburg Takımı Kümede Kalıp 51 Yıllık Saatin Durmasını Engellemek İstiyor» Kmü’de 'Sağlık İçin Hareket Et' Etkinliği Yapıldı» Alman Ordusu'nda İmamların Görevlendirilmesi Gündemde» Birleşen Gönüller’e Moskova’da Muhteşem Gala» Galatasaray'da Başkan Adayları Oylarını Kullandı» Özel - Şimşek'in Kamudaki Araçlara Örnek Verdiği Çerezler De Artık El Yakıyor» Alman İstihbarat Şefi: Biz Amerikalılara Bağımlıyız, Onlar Bize Değil» Çocuklar Polisler İle Tiyatro İzledi» Uyuşturucu İle Yakalanan 4 Kişi Gözaltına Alındı» 130 Bin Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi» Hanefi Avcı İçin Polislere Açılan Davadaki İhbarcı İsmi Sahte Çıktı» Tuğçe’ye İlk Müdahalenin Hatalı Yapıldığı İddia Edildi» İşbilen: Yapılanlar Türkiye'de Vatan Hainliği, Dünyada İse Savaş Suçu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 29 °C
İzmir
18 / 34 °C
Antalya
18 / 33 °C
Adana
20 / 30 °C
Konya
11 / 26 °C