İstanbul 17°C
20 Nisan 2014 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMFye borcumuz bitti ama...
14 Mayıs 2013 Salı 14:30

IMF'ye borcumuz bitti ama...

Türkiye IMF’e borcunu bitirdi ama borçlanacak yeni kaynaklar buldu. Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında, 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı.

Türkiye bugüne, kriz döneminin korku unsuru IMF'e borcunu sıfırlamış ancak dünyaya borçlanmış olarak uyandı. 2001 krizi ertesinde IMF'e olan borcumuz 22 milyar dolara yükselmiş, aynı dönemde dünyaya borcumuz ise 130 milyar dolar olmuştu. Bugün ise IMF'e borcumuz "0" dolar, dünyaya olan borcumuz ise 337 milyar dolar.

 
 
 IMF ile son stand-by anlaşmasının Mayıs 2008'de sona ermesinin ardından girilen yeni dönem, kamuoyunda oluşan algının aksine "Türkiye'nin artık borçsuz bir ülke" olduğu anlamına gelmiyor.
 
 
Türkiye’nin borcu 207 milyar dolar büyüdü
 
 
 IMF'ye 2002 yılında 22 milyar dolar olan borç sıfırlanırken, aynı tarihte devletin IMF dışındakilerle birlikte 64.5 milyar dolar olan toplam dış borcu, 2012 sonu itibariyle 103.1 milyar dolara ulaşmış durumda. Merkez Bankası'nın 7.7 milyar ve özel sektörün 226 milyar dolarlık boruyla birlikte Türkiye'nin toplam dış borcu ise aynı dönemde 129.6 milyar dolardan 336.9 milyar dolara çıktı.
 
Özel sektörün borcu rekor artış gösterdi
 
2002-2012 döneminde Merkez Bankası'nın dış borcu 22 milyar dolardan 7.7 milyar dolara gerilerken, kamunun dış borcu yüzde 59,8 oranında net 38.6 milyar dolar arttı; özel sektörün dış borcu ise yüzde 425 oranında net 183 milyar dolarlık rekor bir artış kaydetti.
 
 
Cumhuriyet tarihinde görülmemiş borç
 
 
Toplam dış borç stokunda on yılda yüzde 160 oranında 207 milyar dolarlık bir büyüme yaşandı. Başka deyişle son önceki 80 yılda oluşan borç stoku 100 kabul edilirse, son on yılda buna 160 daha eklendi. Bu gelişme, IMF'ye borcu sıfırlasa da kamunun toplam dış borcunun büyümeye devam ettiği, toplam ülke dış borcunun da yüksek bir hacme ulaştığını gösteriyor. Yeni dönem, seçimlerdeki dönemlerindeki popülist harcamalar başta olmak üzere kamu maliyesi ve genel ekonomi yönetimi üzerindeki IMF vesayetinin kalkması anlamına geliyor.
 
 
 
borc-tablo.jpg
 
 
 
 
 
 
NAKİ BAKIR/dunya.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Biga'da 2 Astsubayın Şehit Edilmesi» Yelkenoğlu Ve Kılıçaslan Liseleri İçin Bin 500 Öğrenci Ter Döktü» Gülaydın Koleji 23 Nisan Şenlikleri Büyük Beğeni Topladı» Minik Öğrenciler Duygulandırdı» Trafikte Yol Verme Kavgası: 1 Ölü, 1 Yaralı» Diyarbakır'da Paskalya Kutlaması» Plastiğini Pabucunu Dama Atacak Ürünün Formülü Tamam, Sıra Üretime Geldi» Eskişehirli Peygamber Sevdalıları Ödüllerini Aldı» Genç Kadınlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi Şampiyon Oldu» Tepebaşı’nda Larvalara Karşı İlaçlama Başladı» Konya'da İki Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü, 3 Yaralı» Başbakan Yardımcısı Atalay Ve Bakan İslam, Kahramanmaraş'ta» Aykon Ted Ankara Kolejliler'den Lösev'e Ziyaret» Cezayir'de Askere Pusu» Mısır’da Düzenlenen Davul Festivali Renkli Görüntüler Oluşturdu» Berkin İçin Önce Dinleti Sonra Fidan!» Van7da "Uluslararası Kent Ve Engelliler" Çalıştayı» Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karaman:» Sapmaz: Teknoloji Gelişse De Kitap Okuma Alışkanlığı Devam Etmelidir» Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'a Ziyaretler Sürüyor» Japon Devlet Televizyonu Akkuyu’da Belgesel Çekti» 'Dünya Müslüman Kadınlar Günü' İsveç'te Kutlandı» "Türkiye Kupası Finali, Ankara, Konya Ya Da İzmir'de Oynansın"» 5. Uluslararası Vodafone Kupası» Parmağına Sıkışan Yüzükten İtfaiyenin Müdahalesiyle Kurtuldu» Kent Tiyatrosu Çocuklar İçin Perde Diyor» Karaciğer Nakli Bekleyen Babaları İçin Donör Arıyorlar» Mardin'de Süryaniler Paskalya Bayramına Buruk Girdi» Sakarya Nehri Alarm Veriyor» Ukrayna'daki Gelişmeler» İstanbul Lale Kupası'nda Heyecan Başlıyor» Papa Francis, Vatikan’da Paskalya Pazar Ayinini Kutladı» F-16 Uçağının Enkazı İle Uçak Pilotu Erdoğan'ın Naaşı Aranıyor» Nokia Tablette İlginç Hata» Destici: Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Tarafsız Olmamızı Kimse Beklemesin» Refah Sınır Kapısı Açıldı» Antalya'da Kuyumcu Soygunu» Suriye'de İç Savaş» Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler» Chp'li Çetinkaya: Adana’nın Dokusunda Mühendislik Hizmeti Yok» Müftü İnceler: Peygamberimizin Yüzünde Hayatı Boyunca Tebessüm Eksik Olmadı» Antik Agoradan Modern Agora'ya Pedal Çevirdiler» Köy Sakinlerinden Taş Ocağı Protestosu» Irak'ta Şiddet Olayları» Sarıçam'da Konserli Seçim Teşekkürü» Hırsızın Bankamatik Kartını Çalma Anı Kamerada» 58 Yaşındaki Çınar, Yılardır Ekmeğini Süpürgeden Çıkarıyor» Futbol: İtalya Serie A'da Haftanın Görünümü» Çimento Fabrikasının Çöp Alanı Yandı, Duman Şehri Kapladı» Başkan Sözlü, Halk Otobüsçüleriyle Buluştu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
9 / 20 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
12 / 21 °C
Adana
11 / 26 °C
Konya
7 / 19 °C