İstanbul 17°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İRANA İHRACAT YUMURTA FİYATLARINA YANSIDI
30 Eylül 2011 Cuma 11:22

İRAN'A İHRACAT YUMURTA FİYATLARINA YANSIDI

Yem ürünlerinin pahalı olması ve ihracat nedeniyle, iç piyasada yumurta fiyatlarının arttığı bildirildi.

Erzincan, Tunceli ile Muş'ta bulunan yumurta üreticileri, başta soya ve mısır olmak üzere, tavuk yemi olarak kullanılan hammaddelere yapılan zamlarla, İran'a yapılan yumurta ihracatının, fiyatları etkilediğini savundu.

Yem ürünlerinin pahalı olması ve ihracat nedeniyle, iç piyasada yumurta fiyatlarının arttığı bildirildi.

Erzincan, Tunceli ile Muş'ta bulunan yumurta üreticileri, başta soya ve mısır olmak üzere, tavuk yemi olarak kullanılan hammaddelere yapılan zamlarla, İran'a yapılan yumurta ihracatının, fiyatları etkilediğini savundu.

Erzurum'un tek yumurta üretim merkezi olan Atatürk Üniversitesi Ziraat İşletme Müdürü Mevlüt Karaoğlu da, yumurta fiyatlarındaki artışın, altında farklı bir nedenin daha yattığını söyledi.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Karaoğlu, "Yapılan zamlar ve ihracat nedeniyle fiyat artışları oluyor. Fakat fiyat artışının en büyük faktörü, halkımız artık yumurtanın ne kadar faydalı bir besin değerine sahip olduğunu kavradı. Bu nedenle tüketim arttı ve iç piyasadaki talebin fazla olması, fiyatları yükselten en büyük etken oldu" dedi.

Karaoğlu, Türkiye ve dünya genelinde yumurtaya yönelik yanlış bilgilendirmelerin, son yıllarda ortadan kalktığını, insanların gerçekleri öğrendikten sonra sofralarında yumurtaya yer vermeye başladıklarını kaydetti.

-"YILLARCA, HASTALIKLARIN TEK MÜSEBBİBİ OLARAK YUMURTA GÖSTERİLDİ"-

Bir dönemler, kalp ve damar hastalıklarının bir numaralı müsebbibi olarak yumurtanın gösterildiğini ifade eden Karaoğlu, şöyle konuştu:
"Yıllarca, hastalıkların tek müsebbibi olarak yumurta gösterildi. Bunun yanlış olduğunu, ve yumurtanın tüketilmemesi halinde insanın ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabileceği, düzenlenen etkinliklerde, toplantılarda anlatılmaya başlandı. Sürekli olarak yumurtanın faydalarının anlatılması, bugüne kadar yumurtanın neden olduğu ileri sürülen olumsuzlukların, gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıkınca, insanlar kahvaltı sofralarından, yumurtayı eksik etmemeye başladı. Üretilen yumurta miktarı, talebin fazla olması nedeniyle tüketimi karşılayamaz hale geldi. Tüketim arttı, üretim yetersiz kaldı. Bu nedenle yumurta fiyatları da önemli bir ölçüde arttı."

-MUŞ-

Muş'ta, 21 yıldır yumurta üretimi yapan Tanpa Tavukçuluk Üretim Çiftliği işletmecisi Aydın Çelik, daha önce 40 kuruşa alınan mısırın kilo fiyatının, 75 kuruşa çıktığını kaydetti.

Soyayı dolar bazında aldıklarını ifade eden Çelik, "Doların yükselmesi, akaryakıta yapılan zamlar ve yem fiyatlarının neredeyse iki katına çıkması, direk üreticiyi etkiliyor. Bunların hepsi maliyeti arttıran konular. Böyle olunca da bir yumurtanın fiyatı 15 kuruştan, 25 kuruşa çıktı. Şuanda bir koli yumurtanın toptan fiyatı 6,5 lira" dedi.

Çelik, son 2 - 3 yıldır yumurta üreticilerinin sürekli zarar ettiğini, bu nedenle ufak çaplı işletmelerin kapandığına vurgu yaparak, bazı işletmelerin ise kıt imkanlarla günlük kapasitesini ihtiyaca cevap vermek için 20 binden, 90 bine çıkarmaya çalıştığını dile getirdi.

-TUNCELİ-

Tunceli'nin tek yumurta üreticisi Hüseyin Metin (42), son aylarda yumurta fiyatlarında ki artışın, bölge ülkelerinden gelen talebin fazla olmasından kaynaklandığını söyledi.

Mazgirt ilçesi Göktepe Köyü yakınlarında kurduğu tavuk çiftliğinde 10 bin tavukla yumurta üreticiliği yaptığını belirten Metin, Tunceli'nin tek yumurta üretim merkezi olduğunu ve günlük 9 bine yakın yumurta üreterek iç piyasaya satış yaptıklarını kaydetti.

Başta, İran olmak üzere komşu ülkelere yumurta ihracatının olduğunu ifade eden Metin, şöyle konuştu:

"Son iki ayda İran'dan gelen taleplerin fazla olması nedeniyle 15 kuruştan satılan tek yumurtanın fiyatı, 25 kuruşa kadar yükseldi. İhracat nedeniyle iç piyasada yumurta sıkıntısı yaşandı ve fiyatlarda arttı. İç piyasanın yumurta talebini karşılamak için kapasiteyi 20 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Kapasite arttırımı olursa iç piyasa rahatlar."

-ERZİNCAN-

Yumurta fiyatlarında yaşanan fiyat artışı nedeniyle Erzincan'da, bir hafta öncesine kadar 23 kuruşa satılan duble yumurtanın fiyatı, 25 kuruşa çıktı.

Erzincan'da 25 yıldır yumurta üreticiliği yapan Kayaoğlu Yumurta Üretim ve Pazarlama Şirketi işletmecisi Metin Kayaoğlu (50), yaşanan fiyat artışındaki nedenin, girdilerde sürekli değişen fiyatlara bağladı.

Bölgede yumurta üretimi yapan üreticilerin sayısının az olduğunu kaydeden Kayaoğlu, bu üreticilerin de yumurta piyasasını baz alarak fiyat belirlediklerini, düşük fiyattan satış yapılması halinde zarar edileceğini belirtti.

Yumurtanın fiyat artışının bölgede bulunan yumurta üreticilerinden kaynaklanmadığının altını çizen Kayaoğlu, şöyle konuştu:

"Yumurtanın 30 adetlik, koli fiyatı 4 liraydı. Bu fiyattan satış yapan üreticiler, sürekli zarar ediyordu. Zarar etmeden dolayı üreticiler çiftliklerden tavukları çıkardılar ve üretimde düşüş yaşandı. Yumurta yurt dışına ihraç edildiği için talep karşılanamadı ve buna bağlı olarak arz talep nedeniyle, fiyatlar yükseldi. Şu anda 30 adetlik koli bazındaki fiyatlarımız 7,5 lira."

Kayaoğlu, ayrıca gelecek günlerde yumurta fiyatlarına, yeni bir zammın daha yapılabileceğini de sözlerine ekledi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 21 °C
İzmir
11 / 18 °C
Antalya
13 / 21 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
8 / 19 °C