İstanbul 18°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskoçyanın bağımsızlık kampanyası
25 Mayıs 2012 Cuma 13:30

İskoçya'nın bağımsızlık kampanyası

İskoçya'da, yönetimin İngiltere'den bağımsız hale getirilmesinin oylanacağı referandumunda halkı 'evet' oyu vermeye çağıran resmi kampanya başladı.

 

 

İskoçya'da, yönetimin İngiltere'nin bağımsız hale getirilmesinin oylanacağı referandumunda halkı 'evet' oyu vermeye çağıran resmi kampanya başladı.
 
'Evet İskoçya' adlı kampanyanın düzenlenmesinde İskoç Ulusal Partisi (SNP) önemli rol oynuyor. Kampanyada diğer siyasi partiler, ünlüler ve iş adamları da yer alıyor. Birlik yanlısı kampanyanın ise, bu yılın sonunda başlaması bekleniyor.
 
SNP'li bakanlar referandumun 2014 sonbaharında gerçekleştirilmesini istiyor. Ancak kesin tarih konusunda Edinburg ve Londra arasında henüz bir uzlaşmaya varılabilmiş değil.
 
'Evet İskoçya' kampanyası, İskoçya'nın tarihinde bugüne dek düzenlenen ve bağımsız bir ülkeyi savunmak için destek talep eden en büyük kampanya. Ülkedeki bazı çevrelerse referandumla ilgili kampanyalara başlanması için erken olduğu görüşünde.
 
Gönüllü grupların çatı örgütü olan, "İskoçya Gönüllüler Örgütü Konseyi", siyasetçilere çağrıda bulunarak referandum kampanyalarının durdurulmasını talep etti ve bağımsızlık yönünde basit bir 'evet' veya 'hayır' çağrısı yapmak için zamanın çok erken olduğunu açıkladı.
 
Bağımsızlığı savunan İskoç Yeşiller, 'evet' kampanyasının daha katılımcı bir anlayışla düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bu arada İşçi Partisi Edinburg milletvekili Alistair Darling, birlik yanlısı bir kampanyanın yaz aylarında başlatılacağını açıkladı.
 
İskoçya, eski başbakan Tony Blair'in İşçi Partisi iktidarı sırasında özerkliğe kavuşmuştu. SNP'nin iktidara gelmesiyle, İskoçya'da bağımsızlık talebi güçlü bir şekilde dile getirilmeye başlamıştı.
 
(BBC)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C