İstanbul 23°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi Açılış Töreni
19 Eylül 2013 Perşembe 19:33

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi Açılış Töreni

Başbakan Yardımcısı Babacan:- "Kriz dönemlerinde faizsiz finans sistemi, kriz faizli finans sistemlerine göre çok daha dayanıklı ve çok daha iyi sonuçlar vermekte"- "Şu ana kadar İslam Kalkınma Bankası'ndan 6 milyar dolarlık bir finansman kullandık

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kriz dönemlerinde faizsiz finans sistemi, kriz faizli finans sistemlerine göre çok daha dayanıklı ve çok daha iyi sonuçlar vermekte" dedi.

Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi'nin resmi açılışında, törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İslam Kalkınma Bankasının özel sektör, ticaret ve kamu sektörünün finansmanı gibi konularda önemli hizmetler veren ve faaliyette bulunduğu ülke sayısı sürekli artan bir kuruluş olduğunu belirten Babacan, bankanın sosyal projelere verdiği katkıyla da gittikçe daha fazla takdir topladığını söyledi.

Babacan, İslami Kalkınma Bankasının gelecek yıl 40. kuruluş yılını kutlayacağını ve bugüne kadar üye ülkelere 90 milyar dolarlık finansman sağladığını anlatarak, bankanın akım olarak yıllık iş hacminin 10 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

- "Bankadan 6 milyar dolar finansman kullandık"

Türkiye'nin de bankadan finansman sağlayan bir ülke olduğunu anımsatan Babacan, "Şu ana kadar 120'nin üzerinde proje finansmanında ve 300'ün üzerinde ticaret finansmanı projesinde toplam 6 milyar dolarlık bir finansman kullanmış durumdayız" dedi.

Söz konusu 6 milyar doların 2 milyar dolarlık bölümünün son 3 yılda kullanıldığını dile getiren Babacan, bu durumun banka ile olan iş birliğinin ivme kazandığının göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin İslam Kalkınma Bankası ile "Tecrübe Değişim Programı" adında yeni bir proje başlattığına değinen Babacan, "İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'nin başarılı olduğu alanların diğer üye ülkelere aktarılabilmesi için aracı görevi görmekte" diye konuştu.

Babacan, İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) üye ülkelerin kendi aralarındaki ticaretin, toplam ticaretlerinin yüzde 17'sine karşılık geldiğine işaret ederek, teşkilata üye ülkelerin iş birliğinin artırılmasının İslam Kalkınma Bankası başta olmak üzere herkesin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Babacan, İİT'ye üye ülkeler arasında insan, ürün, sermaye ve enerjinin rahatça hareket edebilmesini arzu ettiklerini kaydetti.

- "Faizsiz finans sistemi daha dayanıklı"

Küresel kriz sonrası yeni bir gerçeğin ortaya çıktığını anlatan Babacan, "Özellikle kriz dönemlerinde faizsiz finans sistemi, faizli finans sistemine göre çok daha dayanıklı ve çok daha iyi sonuçlar vermekte" ifadesini kullandı. Babacan, bu tespite Uluslararası Para Fonunun (IMF) geçen yıl yayımladığı raporunda da açıkça yer verildiğini söyledi.

Babacan, bu açıdan bakıldığında İslam Kalkınma Bankasının pek çok ülkede yaptığı uygulamaların örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Çok yakında İslam Kalkınma Bankasının İstanbul'da da bir ofisinin açılacağını bildiren Babacan, Dünya Bankası'nın da Küresel İslami Finansman Ofisini de İstanbul'da açmaya karar verdiğini dile getirdi. Babacan, İstanbul'un, bir bakıma, faizsiz finansmanın Türkiye'nin dışında da yaygınlaşması için çaba gösteren bir şehir olacağını sözlerine ekledi.

Açılışa Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın yanı sıra İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ahmed Muhammed Ali de katıldı.

Muhabir: Erdal Çelikel
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C