İstanbul 15°C
13 Aralık 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi Açılış Töreni
19 Eylül 2013 Perşembe 19:33

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi Açılış Töreni

Başbakan Yardımcısı Babacan:- "Kriz dönemlerinde faizsiz finans sistemi, kriz faizli finans sistemlerine göre çok daha dayanıklı ve çok daha iyi sonuçlar vermekte"- "Şu ana kadar İslam Kalkınma Bankası'ndan 6 milyar dolarlık bir finansman kullandık

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kriz dönemlerinde faizsiz finans sistemi, kriz faizli finans sistemlerine göre çok daha dayanıklı ve çok daha iyi sonuçlar vermekte" dedi.

Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi'nin resmi açılışında, törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İslam Kalkınma Bankasının özel sektör, ticaret ve kamu sektörünün finansmanı gibi konularda önemli hizmetler veren ve faaliyette bulunduğu ülke sayısı sürekli artan bir kuruluş olduğunu belirten Babacan, bankanın sosyal projelere verdiği katkıyla da gittikçe daha fazla takdir topladığını söyledi.

Babacan, İslami Kalkınma Bankasının gelecek yıl 40. kuruluş yılını kutlayacağını ve bugüne kadar üye ülkelere 90 milyar dolarlık finansman sağladığını anlatarak, bankanın akım olarak yıllık iş hacminin 10 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

- "Bankadan 6 milyar dolar finansman kullandık"

Türkiye'nin de bankadan finansman sağlayan bir ülke olduğunu anımsatan Babacan, "Şu ana kadar 120'nin üzerinde proje finansmanında ve 300'ün üzerinde ticaret finansmanı projesinde toplam 6 milyar dolarlık bir finansman kullanmış durumdayız" dedi.

Söz konusu 6 milyar doların 2 milyar dolarlık bölümünün son 3 yılda kullanıldığını dile getiren Babacan, bu durumun banka ile olan iş birliğinin ivme kazandığının göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin İslam Kalkınma Bankası ile "Tecrübe Değişim Programı" adında yeni bir proje başlattığına değinen Babacan, "İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'nin başarılı olduğu alanların diğer üye ülkelere aktarılabilmesi için aracı görevi görmekte" diye konuştu.

Babacan, İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) üye ülkelerin kendi aralarındaki ticaretin, toplam ticaretlerinin yüzde 17'sine karşılık geldiğine işaret ederek, teşkilata üye ülkelerin iş birliğinin artırılmasının İslam Kalkınma Bankası başta olmak üzere herkesin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Babacan, İİT'ye üye ülkeler arasında insan, ürün, sermaye ve enerjinin rahatça hareket edebilmesini arzu ettiklerini kaydetti.

- "Faizsiz finans sistemi daha dayanıklı"

Küresel kriz sonrası yeni bir gerçeğin ortaya çıktığını anlatan Babacan, "Özellikle kriz dönemlerinde faizsiz finans sistemi, faizli finans sistemine göre çok daha dayanıklı ve çok daha iyi sonuçlar vermekte" ifadesini kullandı. Babacan, bu tespite Uluslararası Para Fonunun (IMF) geçen yıl yayımladığı raporunda da açıkça yer verildiğini söyledi.

Babacan, bu açıdan bakıldığında İslam Kalkınma Bankasının pek çok ülkede yaptığı uygulamaların örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Çok yakında İslam Kalkınma Bankasının İstanbul'da da bir ofisinin açılacağını bildiren Babacan, Dünya Bankası'nın da Küresel İslami Finansman Ofisini de İstanbul'da açmaya karar verdiğini dile getirdi. Babacan, İstanbul'un, bir bakıma, faizsiz finansmanın Türkiye'nin dışında da yaygınlaşması için çaba gösteren bir şehir olacağını sözlerine ekledi.

Açılışa Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın yanı sıra İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Ahmed Muhammed Ali de katıldı.

Muhabir: Erdal Çelikel
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» ECB yılın son toplantısını yapıyor» İstihdam Şurası ilk kez toplanacak» Erdoğan: 'Kudüs kararının hiçbir hükmü olamaz'» Moody's'ten 2018 için karamsar tahmin» Kudüs'ün akıbeti bugün belli olacak!» Maaşlar Bitcoin ile ödenecek!» FETÖ'nün asker imamlarına operasyon» Firari FETÖ'cü : ''FBI bana 50 bin dolar verdi'» Milli Tren için mühendis aranıyor!» ‘Kimyasal arıtmada öncüyüz’» Bozdağ: Kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez» Polisle çatışan sanık yarbay ByLock'cu çıktı» Keşmir sorununda Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı» Erdoğan, Abbas ile görüştü» Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınmasına teşvik etmeliyiz» Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor» Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'» AB Liderler Zirvesi'nin gündemi belli oldu» İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı» Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da» Bilecik: "Lamı cimi yok, alkışlanacak başarı"» 22 bin 987 polis meslekten ihraç edildi» YÖK ve üniversitelerden 'Kudüs' açıklaması» "Rusya'nın çekilecek havası gerçekçi değil"» Kuvet'te Türkiye atağı» Bir filmle 53 şehir dolaştı» Türkiye 15 yılda önemli bir dirayet ortaya koydu» LC Waikiki yeni yılda 150 mağaza açacak» Yargıtay, kredi masrafında hükmü verdi!» Avro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı» Özel uçaklar istihdama katkı sunuyor» Ekonomistler TCMB'den faiz artışı bekliyor» "TMO 80 bin üreticiden fındık aldı"» 'Avrupalı turistlerin tercihi yeniden Türkiye'» Türkiye'den bal ihracatı» Arakan’dan Suriye’ye “Hiçbir Çocuk Üşümesin!”» Erdoğan: "Faiz baskısı boş bir caba"» Elektrikli otomobilden bir milyonluk istihdam» FETÖ şirketlerini el konulmadan temizlemiş!» AK Parti'de kongre süreci hızlanıyor» Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak» ABD'nin silahları Türkiye'ye yöneliyor» Leblebi tozundan ekmek üretildi» Kadın girişimciden CERN'e 'koruma kalkanı'» 'Otomotiv aşkını' teknik lise açarak taçlandırdı» İnternet reklamlarında sahteciliğe önlem» Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor» FETÖ'nün '668 bebek' yalanı» Kedilere deniz manzaralı özel mekan» Ucuz et satışında piyasa oturdu
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
8 / 22 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-2 / 13 °C