İstanbul 21°C
28 Mayıs 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile son sözünü söyledi
09 Eylül 2011 Cuma 11:45

İsrail'e son sözünü söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Türkiye'den özür dilemedikçe, tazminat ödenmedikce ve Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinin, normalleşmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Junker ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Netenyahu, 'doğru ve haklı bir yolda olduklarını' söyledi. İsrail Savunma Bakanlığı da Heron'ların tamir edilmediği için geri gönderilmediğini bildirdi. Hem bu açıklamaları nasıl değerlendirirsiniz, ayrıca bizim orada kaç tane Heronomuz var?" soruları üzerine, "Tabii İsrail Başbakanı Netenyahu kalkıp da 'yanlış yolda olduklarını söyleyecek değil veyahut uluslararası sularda yanlış yaptık demeyecek" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Ama bilenen bir gerçek var ki, uluslararası sularda siz seyahat eden herhangi bir gemiye ne olursa olsun böyle bir saldırı hakkına sahip değilsiniz, denizden, havadan... Uluslararası sularda, bu seyahat eden gemilerden biliyorsunuz bir tanesi, 33 ülkeden insanın katıldığı bir insani yardım götüren 3 gemiden bir tanesi, sadece o insanların olduğu ki, 450 civarında insanın olduğu bir operasyondur ve bu askeri bir operasyondur ve bu İsrail tarafından yapılmıştır. Bunu artık bilmeyen yok. Ve kendileri içerde bir tane silah dahi yakalayamamışlardır, bulamamışlardır. Bunlar da ortada...

Öldürülen 9 vatandaşımızla ilgili ki, bir tanesi biliyorsunuz Furkan Doğan. Türk kökenli ABD vatandaşıdır ve 35 mermi bunların vücuduna isabet etmiştir. Ve Furkan'ın kaşına ne yazık ki sıkılan mermi, gözü ile kaşı arasında 3 santimetre mesafeden sıkılmış bir mermidir, kurşundur. Bunların bütün resimlerle, belgeleri her şeyi mevcuttur. 9 tane vatandaşımızın öldürülmesi olayı bu şekilde ortadadır. Ve bunların bütün adli tıp raporları her şeyi mevcuttur.

Ve Cenevre'de biliyorsunuz, bunun bir alçaklık olduğu, bunu insan haklarının ihlali olduğu ve burada bir orantısız güç kullanımı olduğu' çok açık ifade edilmiş ve böyle bir tablo içinde Netenyahu ve çevresindekiler kendi içlerindeki çelişkiyi, çatışmayı dünyaya farklı şekilde yansıtırken, aslında özür ve tazminat noktasında belli bir noktaya kendileri gelmişken, tabii iktidardaki sıkıntılarını dışarıya farklı bir şekilde yansıtmak durumunda olmuşlardır.

Şu anda da biz, biz Türkiye olarak, dün de açıkladım, aynı şeyi söylüyorum; özür dilenmedikçe, tazminat ödenmedikçe, Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi, normalleşmesi beklenemez. Bununla ilgili B planımızı açıklamıştık. Tekrar burada açıklamayı gereksiz buluyorum. "

Heronların tamiri

İnsansız hava aracı Heron'ların tamiriyle ilgili soruyu yanıtlarken de Başbakan Erdoğan, "bu işin bir tarihi olduğunu" söyledi.

Erdoğan, "Bu verilen tarihte bunlar teslim edilmemiştir. Tamir, bakım ile ilgili verilen bir takvim ve bu takvimde bunlar teslim edilmemiştir. Şu anda oradaki bizim insansız hava araçlarımız, bildiğim kadarıyla son olarak 6 taneydi, bunlar oradadır. Ve bu 6 insansız hava aracının tamir edilerek zaten bize teslimi gerekir, çünkü bunların hepsinin parası ödenmiştir. Ve bu bakımları da sözleşmenin gereğidir ve burada da özellikle ticari ahlak noktasında bunu çok önemsiyoruz. Biz, şu anda süratle onların bu bakımlarını yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz" dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Rusya ile S-400 görüşmeleri devam ediyor» Bu yaz 30 bin öğretmen ataması yapılacak!» Türk devini satın almışlardı! İşte yeni ismi» Aysan istifa sebebini açıkladı!» Dolar/TL ABD verisi öncesi 3.68'i aştı» İşte kuruşu kuruşuna yeni emekli maaşları!» Türkiye'den müthiş atak! Dünya devleri sırada...» Gelir İdaresi 2 bin uzman yardımcısı alacak» Türkiye'den flaş Sudan hamlesi!» İSPARK’TAN 10 BİN ARAÇLIK OTOPARK!» Ülker'den Borsaya 1 Nisan açıklaması! » Altın haftaya yatay seyirle başladı!» Araç sahipleri dikkat! Büyük indirim geliyor» Emeklilere promosyonda ek fırsat» Akaryakıta AB şartı geliyor» Dolar güne nasıl başladı?» Çin malı güneş paneline anti damping vergisi!» Merkez Bankası'ndan flaş dolar açıklaması!» Artık zorunlu! En az 421 TL ödenecek» Hazine’den vatandaşa altın tahvili fırsatı» Fitch üç ülkenin kredi notunu açıkladı» EPDK'dan 'fiyat' iddialarına yalanlama» Ekonomi 7 yıldır büyüyor» TL için büyük gelişme... Arttı!» Altın güne düşüşle başladı» Araç sahipleri dikkat! Bugün sona erdi» ABD'li finans devlerinden Türkiye kararı» Az önce açıklandı! Yüzde 19 arttı» Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı» Alman basınından Napolyonlu 3. Havalimanı yorumu» Bakan rakam verdi! 10 milyar TL yatırım!» Tepki çeken reklam için açıklama geldi!» Bu saatin değeri tam 34.000 TL» Gazintepli baklavacıdan büyük açılış» Kat Kat Otopark ile kapasite katlanıyor» Yenidoğu Okulları Çanakkale Zaferini Kutladı!» Araç sahipleri dikkat! Paranız geri ödenebilir» FETÖ'cü 40 şirket tasfiye ediliyor» Rusların Türkiye planı ortaya çıktı!» David Rockefeller öldü» Bunu yapan yolcu yandı! 6 ay boyunca...» Yatırımcının KDV yükü hızla azalacak» Dolar ne kadar oldu?» BAL Ritm Grubu Festival'de sahne aldı!» Erdoğan, Bağcılar'da hastane açılışı yaptı» Dolar kritik seviyeyi aştı!» İSPARK ile Akıllı Otopark Sistemleri» Gayrimenkul sertifikası görücüye çıkıyor» Altın 5 haftanın en düşüğünde!» Petrolle ilgili korkutan tahmin! 3 yıl kaldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
10 / 21 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
15 / 26 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
10 / 19 °C