İstanbul 20°C
25 Nisan 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile son sözünü söyledi
09 Eylül 2011 Cuma 11:45

İsrail'e son sözünü söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Türkiye'den özür dilemedikçe, tazminat ödenmedikce ve Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinin, normalleşmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Junker ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Netenyahu, 'doğru ve haklı bir yolda olduklarını' söyledi. İsrail Savunma Bakanlığı da Heron'ların tamir edilmediği için geri gönderilmediğini bildirdi. Hem bu açıklamaları nasıl değerlendirirsiniz, ayrıca bizim orada kaç tane Heronomuz var?" soruları üzerine, "Tabii İsrail Başbakanı Netenyahu kalkıp da 'yanlış yolda olduklarını söyleyecek değil veyahut uluslararası sularda yanlış yaptık demeyecek" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Ama bilenen bir gerçek var ki, uluslararası sularda siz seyahat eden herhangi bir gemiye ne olursa olsun böyle bir saldırı hakkına sahip değilsiniz, denizden, havadan... Uluslararası sularda, bu seyahat eden gemilerden biliyorsunuz bir tanesi, 33 ülkeden insanın katıldığı bir insani yardım götüren 3 gemiden bir tanesi, sadece o insanların olduğu ki, 450 civarında insanın olduğu bir operasyondur ve bu askeri bir operasyondur ve bu İsrail tarafından yapılmıştır. Bunu artık bilmeyen yok. Ve kendileri içerde bir tane silah dahi yakalayamamışlardır, bulamamışlardır. Bunlar da ortada...

Öldürülen 9 vatandaşımızla ilgili ki, bir tanesi biliyorsunuz Furkan Doğan. Türk kökenli ABD vatandaşıdır ve 35 mermi bunların vücuduna isabet etmiştir. Ve Furkan'ın kaşına ne yazık ki sıkılan mermi, gözü ile kaşı arasında 3 santimetre mesafeden sıkılmış bir mermidir, kurşundur. Bunların bütün resimlerle, belgeleri her şeyi mevcuttur. 9 tane vatandaşımızın öldürülmesi olayı bu şekilde ortadadır. Ve bunların bütün adli tıp raporları her şeyi mevcuttur.

Ve Cenevre'de biliyorsunuz, bunun bir alçaklık olduğu, bunu insan haklarının ihlali olduğu ve burada bir orantısız güç kullanımı olduğu' çok açık ifade edilmiş ve böyle bir tablo içinde Netenyahu ve çevresindekiler kendi içlerindeki çelişkiyi, çatışmayı dünyaya farklı şekilde yansıtırken, aslında özür ve tazminat noktasında belli bir noktaya kendileri gelmişken, tabii iktidardaki sıkıntılarını dışarıya farklı bir şekilde yansıtmak durumunda olmuşlardır.

Şu anda da biz, biz Türkiye olarak, dün de açıkladım, aynı şeyi söylüyorum; özür dilenmedikçe, tazminat ödenmedikçe, Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi, normalleşmesi beklenemez. Bununla ilgili B planımızı açıklamıştık. Tekrar burada açıklamayı gereksiz buluyorum. "

Heronların tamiri

İnsansız hava aracı Heron'ların tamiriyle ilgili soruyu yanıtlarken de Başbakan Erdoğan, "bu işin bir tarihi olduğunu" söyledi.

Erdoğan, "Bu verilen tarihte bunlar teslim edilmemiştir. Tamir, bakım ile ilgili verilen bir takvim ve bu takvimde bunlar teslim edilmemiştir. Şu anda oradaki bizim insansız hava araçlarımız, bildiğim kadarıyla son olarak 6 taneydi, bunlar oradadır. Ve bu 6 insansız hava aracının tamir edilerek zaten bize teslimi gerekir, çünkü bunların hepsinin parası ödenmiştir. Ve bu bakımları da sözleşmenin gereğidir ve burada da özellikle ticari ahlak noktasında bunu çok önemsiyoruz. Biz, şu anda süratle onların bu bakımlarını yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz" dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 25 °C
İzmir
12 / 29 °C
Antalya
15 / 24 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
8 / 23 °C