İstanbul 22°C
28 Temmuz 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile son sözünü söyledi
09 Eylül 2011 Cuma 11:45

İsrail'e son sözünü söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Türkiye'den özür dilemedikçe, tazminat ödenmedikce ve Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinin, normalleşmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Junker ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Netenyahu, 'doğru ve haklı bir yolda olduklarını' söyledi. İsrail Savunma Bakanlığı da Heron'ların tamir edilmediği için geri gönderilmediğini bildirdi. Hem bu açıklamaları nasıl değerlendirirsiniz, ayrıca bizim orada kaç tane Heronomuz var?" soruları üzerine, "Tabii İsrail Başbakanı Netenyahu kalkıp da 'yanlış yolda olduklarını söyleyecek değil veyahut uluslararası sularda yanlış yaptık demeyecek" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Ama bilenen bir gerçek var ki, uluslararası sularda siz seyahat eden herhangi bir gemiye ne olursa olsun böyle bir saldırı hakkına sahip değilsiniz, denizden, havadan... Uluslararası sularda, bu seyahat eden gemilerden biliyorsunuz bir tanesi, 33 ülkeden insanın katıldığı bir insani yardım götüren 3 gemiden bir tanesi, sadece o insanların olduğu ki, 450 civarında insanın olduğu bir operasyondur ve bu askeri bir operasyondur ve bu İsrail tarafından yapılmıştır. Bunu artık bilmeyen yok. Ve kendileri içerde bir tane silah dahi yakalayamamışlardır, bulamamışlardır. Bunlar da ortada...

Öldürülen 9 vatandaşımızla ilgili ki, bir tanesi biliyorsunuz Furkan Doğan. Türk kökenli ABD vatandaşıdır ve 35 mermi bunların vücuduna isabet etmiştir. Ve Furkan'ın kaşına ne yazık ki sıkılan mermi, gözü ile kaşı arasında 3 santimetre mesafeden sıkılmış bir mermidir, kurşundur. Bunların bütün resimlerle, belgeleri her şeyi mevcuttur. 9 tane vatandaşımızın öldürülmesi olayı bu şekilde ortadadır. Ve bunların bütün adli tıp raporları her şeyi mevcuttur.

Ve Cenevre'de biliyorsunuz, bunun bir alçaklık olduğu, bunu insan haklarının ihlali olduğu ve burada bir orantısız güç kullanımı olduğu' çok açık ifade edilmiş ve böyle bir tablo içinde Netenyahu ve çevresindekiler kendi içlerindeki çelişkiyi, çatışmayı dünyaya farklı şekilde yansıtırken, aslında özür ve tazminat noktasında belli bir noktaya kendileri gelmişken, tabii iktidardaki sıkıntılarını dışarıya farklı bir şekilde yansıtmak durumunda olmuşlardır.

Şu anda da biz, biz Türkiye olarak, dün de açıkladım, aynı şeyi söylüyorum; özür dilenmedikçe, tazminat ödenmedikçe, Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi, normalleşmesi beklenemez. Bununla ilgili B planımızı açıklamıştık. Tekrar burada açıklamayı gereksiz buluyorum. "

Heronların tamiri

İnsansız hava aracı Heron'ların tamiriyle ilgili soruyu yanıtlarken de Başbakan Erdoğan, "bu işin bir tarihi olduğunu" söyledi.

Erdoğan, "Bu verilen tarihte bunlar teslim edilmemiştir. Tamir, bakım ile ilgili verilen bir takvim ve bu takvimde bunlar teslim edilmemiştir. Şu anda oradaki bizim insansız hava araçlarımız, bildiğim kadarıyla son olarak 6 taneydi, bunlar oradadır. Ve bu 6 insansız hava aracının tamir edilerek zaten bize teslimi gerekir, çünkü bunların hepsinin parası ödenmiştir. Ve bu bakımları da sözleşmenin gereğidir ve burada da özellikle ticari ahlak noktasında bunu çok önemsiyoruz. Biz, şu anda süratle onların bu bakımlarını yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz" dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İşte bakanı isyan ettiren tablo» 'Mekke'ye balistik füze son anda engellendi' » Starbucks 3 bin 300 kişiyi işten çıkarıyor» Porsche 22 bin aracını geri çağıracak» Muslera kaç yıl daha Galatasaray'da?» Mescid-i Aksa'ya 50 yaş yasağı» Fatih Terim'in tazminatı dudak uçuklattı» İSKİ'den beklenen açıklama geldi!» Metoroloji’den bir son dakika uyarısı daha!» Ünlü işadamından şok FETÖ sözleri!» Tarihi Çengelköy çınarı artık yok!» ŞoK! Bunu yapana 200 bin TL ceza!» Katarlı bakandan Türk şirketlere çağrı» GSM operatörlerinin 3,6 milyarlık vergi oyunu» Selden ve doludan zarar gören vatandaş ne yapacak?» Tüm kapılar açıldı! On binler Harem-i Şerif'te» Galatasaray'da Lucescu resmen açıklandı!» Rusya, 50 sene daha Suriye'de» HDP'li Öztürk ve Sarıyıldız'ın milletvekilliği düşürüldü» 'Hacı Murat'ı 'Kara Şimşek' gibi konuşturdu» TOKİ açık artırma ile iş yeri ve konut satacak» 2500 lira maaşla eleman bulamıyorlar» Milyar dolarlık ihaleye teklif yağıyor» Erdoğan'ın sözleri sonrası YÖK'ten ilk adım!» Alman firmalarla ilgili kritik açıklama» Kudüs halkı, Aksa'nın koruyucusu olduğunu kanıtladı» Merkez Bankası faiz kararını açıkladı» Türkeş: Sarhoşların seviyesine inemem» Türkiye'nin ilk güneş enerjili otogarı» MHP'den AK Parti'ye zehir zemberek cevap» Başbakan Alman şirketleri topladı ve...» İllerin milletvekili sayısı yeniden düzenlendi» Yorulan varsa kenara çekilsin» Şeyh davayı kazandı, otelini tahliye ettirdi» 139 kişiyi FETÖ'cü diye ihbar etti! İftiradan kovuldu» Arap devi Türk şirketine ortak oldu» Murat Ülker'den o ülkeye dev yatırım...» Müjde! MTV borcu, gecikme zammı, gecikme faizi hepsi silinecek» 1.3 Milyarlık Havaray ihalesi iptal edildi...» Faruk Çelik’i koltuğundan kim düşürdü?» Türk firmalarına Ukrayna fırsatı» Altının onsu 6 haftanın zirvesinde» Kudüslü alimlerden Mescid-i Aksa çağrısı» İstanbul için sağanak uyarısı» Marmara Depremi için tarih verdi» Gülen'e öfkelendi: Densiz!» Dünyanın en başarılı CEO’ları listesinde» İlk talimatını verdi: Porsiyonları küçültün» Mafya hesaplaşmıştı, restoran kaçak çıktı» Fatih Terim'den Rüştü'ye mektupla yanıt
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 30 °C
İzmir
20 / 29 °C
Antalya
25 / 33 °C
Adana
22 / 34 °C
Konya
16 / 31 °C