İstanbul 21°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile son sözünü söyledi
09 Eylül 2011 Cuma 11:45

İsrail'e son sözünü söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Türkiye'den özür dilemedikçe, tazminat ödenmedikce ve Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinin, normalleşmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Junker ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Netenyahu, 'doğru ve haklı bir yolda olduklarını' söyledi. İsrail Savunma Bakanlığı da Heron'ların tamir edilmediği için geri gönderilmediğini bildirdi. Hem bu açıklamaları nasıl değerlendirirsiniz, ayrıca bizim orada kaç tane Heronomuz var?" soruları üzerine, "Tabii İsrail Başbakanı Netenyahu kalkıp da 'yanlış yolda olduklarını söyleyecek değil veyahut uluslararası sularda yanlış yaptık demeyecek" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Ama bilenen bir gerçek var ki, uluslararası sularda siz seyahat eden herhangi bir gemiye ne olursa olsun böyle bir saldırı hakkına sahip değilsiniz, denizden, havadan... Uluslararası sularda, bu seyahat eden gemilerden biliyorsunuz bir tanesi, 33 ülkeden insanın katıldığı bir insani yardım götüren 3 gemiden bir tanesi, sadece o insanların olduğu ki, 450 civarında insanın olduğu bir operasyondur ve bu askeri bir operasyondur ve bu İsrail tarafından yapılmıştır. Bunu artık bilmeyen yok. Ve kendileri içerde bir tane silah dahi yakalayamamışlardır, bulamamışlardır. Bunlar da ortada...

Öldürülen 9 vatandaşımızla ilgili ki, bir tanesi biliyorsunuz Furkan Doğan. Türk kökenli ABD vatandaşıdır ve 35 mermi bunların vücuduna isabet etmiştir. Ve Furkan'ın kaşına ne yazık ki sıkılan mermi, gözü ile kaşı arasında 3 santimetre mesafeden sıkılmış bir mermidir, kurşundur. Bunların bütün resimlerle, belgeleri her şeyi mevcuttur. 9 tane vatandaşımızın öldürülmesi olayı bu şekilde ortadadır. Ve bunların bütün adli tıp raporları her şeyi mevcuttur.

Ve Cenevre'de biliyorsunuz, bunun bir alçaklık olduğu, bunu insan haklarının ihlali olduğu ve burada bir orantısız güç kullanımı olduğu' çok açık ifade edilmiş ve böyle bir tablo içinde Netenyahu ve çevresindekiler kendi içlerindeki çelişkiyi, çatışmayı dünyaya farklı şekilde yansıtırken, aslında özür ve tazminat noktasında belli bir noktaya kendileri gelmişken, tabii iktidardaki sıkıntılarını dışarıya farklı bir şekilde yansıtmak durumunda olmuşlardır.

Şu anda da biz, biz Türkiye olarak, dün de açıkladım, aynı şeyi söylüyorum; özür dilenmedikçe, tazminat ödenmedikçe, Gazze'ye ambargo uygulaması kaldırılmadıkça, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi, normalleşmesi beklenemez. Bununla ilgili B planımızı açıklamıştık. Tekrar burada açıklamayı gereksiz buluyorum. "

Heronların tamiri

İnsansız hava aracı Heron'ların tamiriyle ilgili soruyu yanıtlarken de Başbakan Erdoğan, "bu işin bir tarihi olduğunu" söyledi.

Erdoğan, "Bu verilen tarihte bunlar teslim edilmemiştir. Tamir, bakım ile ilgili verilen bir takvim ve bu takvimde bunlar teslim edilmemiştir. Şu anda oradaki bizim insansız hava araçlarımız, bildiğim kadarıyla son olarak 6 taneydi, bunlar oradadır. Ve bu 6 insansız hava aracının tamir edilerek zaten bize teslimi gerekir, çünkü bunların hepsinin parası ödenmiştir. Ve bu bakımları da sözleşmenin gereğidir ve burada da özellikle ticari ahlak noktasında bunu çok önemsiyoruz. Biz, şu anda süratle onların bu bakımlarını yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz" dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 21 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 31 °C
Konya
5 / 21 °C