İstanbul 22°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailin kirli doğalgaz tezgahı!
19 Eylül 2013 Perşembe 16:53

İsrail'in kirli 'doğalgaz' tezgahı!

İsrail'in Akdeniz'deki kendi doğalgaz alanlarını birlikte geliştirmek üzere Türkiye ve Kıbrıslı Rumları bir araya getiren bir planının bulunduğu belirtiliyor.

Uluslararası Kriz Grubu’nun Türkiye/Kıbrıs Projesi Direktörü Hugh Pope, Yunan Kathimerini gazetesince yayınlanan “İsrail’in Kıbrıs ve Türkiye’yi bir araya getirme planı” başlıklı makalesinde “İsrail, sessizce Türkiye ve Kıbrıs’a, bir tercih yapmaları için meydan okuyor. Ya İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz zenginliğindeki payını geliştirmek için birlikle hareket edecek ya da kenarda durup Kıbrıs konusunda on yıllarca devam eden açmazı sürdürecekler” diye yazdı.

 

İSRAİLLİ BÜROKRAT: TÜRKİYE, GAZ İÇİN DOĞAL ÇIPA PAZARI
 

İsrail’in hem Türkiye’ye hem de Rum Kesimi’ne boruhatların döşenmesi yönündeki tercihini dile getirdiğini ve aralarında işbirliğini sağlamak konusunda güçlü bir konumda olduğunu düşünen Pope, İsrail’in stratejisinin bu yıl daha odaklı hale geldiğini belirerek şöyle devam etti:
“Ocak ayında üst düzey bir İsrailli enerji bürokratı, Türkiye’nin, gaz için doğal çıpa pazarı olduğunu ima etti. Haziran ayında da hükümet, önemli miktarda gaz ihracatını taahhüt ederken İsrail dışında bir LNG tesisine gaz tedarik edebileceğini söyledi ve muhtemel evsahibi sadece Kıbrıstır.”

 

İSRAİL’İN LEVİATHAN ALANINDAN TÜRKİYE’YE BORU HATTI
 

Buna karşın, İsrail’in Enerji Temsilcisi Michael Lotem’in ülkesinin tüm yumurtaları aynı sepete koymama yönündeki net bir eğiliminin olduğunu belirttiğini anımsatan Pope, bu çerçevede hem İsrail yetkililerinin hem de Türk özel sektör temsilcilerinin İsrail’in Leviathan alanından Türkiye’ye gaz taşıyacak boru hattından söz ettiklerine dikkat çekti.

 

Hugh Pope, bir İsrailli yetkilinin Türkiye’ye boru hattı projesinin yılda 8-10 milyar metre küp gaz taşıyabileceğini söylediğini belirttiği makalesinde Türkiye’ye gidecek boru hattının Rumların ilan ettikleri münhasır ekonomik bölgeden geçmesi gerekeceğine işaret etti.

 

“ERDOĞAN’IN BORU HATTINA ONAY VERECEĞİ YÖNÜNDE İŞARET YOK”
 

BM Deniz Hukuku Sözleşmesine göre bir boru hattının döşenmesi için Rumlardan resmen izin alınması gerekmezse de pratikte böyle bir talepte bulunmamanın düşünülemeyeceğini savunan Pope, “İsrailli plan, elbette ki Kıbrıs sorununun atmosferine yardımcı olur” dedi.

 

Buna karşın Pope, Rum yetkililerinin böyle bir boru hattına izin verilmesini tamamen dışladıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da “İsrail’e yardımcı olacak bir boruhattına onay verebileceği yönünde herhangi bir işaretinin bulunmadığını” da yazdı.

 

“GAZ BAŞKA YERE GİDERSE TÜRKİYE VE RUMLAR KAYBEDER”
 

Makalede “Ancak İsrailli gaz başka yerlere giderse açık ki Türkiye kaybeder” görüşünü dile getirildikten sonra İsrailli yetkililerin Rumların Türkiye’ye boru hattına izin vermemesi durumunda da muhtemelen İsralli gazın Kıbrıs’taki bir LNG tesisine gitmeyeceğini söylediklerine dikkat çekildi.

 

İsrail’in gelecek yılın başlarından Rumlardan bir yanıt istediğini belirten Pope, olumsuz bir tutum durumunda “İsrail’in doğalgaz ihraç rotası, Rumlar, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin labirentten bir çıkış yolu bulması için kaybedilmiş yeni bir fırsat olabilir” görüşünü savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 24 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
10 / 24 °C