İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailin kirli doğalgaz tezgahı!
19 Eylül 2013 Perşembe 16:53

İsrail'in kirli 'doğalgaz' tezgahı!

İsrail'in Akdeniz'deki kendi doğalgaz alanlarını birlikte geliştirmek üzere Türkiye ve Kıbrıslı Rumları bir araya getiren bir planının bulunduğu belirtiliyor.

Uluslararası Kriz Grubu’nun Türkiye/Kıbrıs Projesi Direktörü Hugh Pope, Yunan Kathimerini gazetesince yayınlanan “İsrail’in Kıbrıs ve Türkiye’yi bir araya getirme planı” başlıklı makalesinde “İsrail, sessizce Türkiye ve Kıbrıs’a, bir tercih yapmaları için meydan okuyor. Ya İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz zenginliğindeki payını geliştirmek için birlikle hareket edecek ya da kenarda durup Kıbrıs konusunda on yıllarca devam eden açmazı sürdürecekler” diye yazdı.

 

İSRAİLLİ BÜROKRAT: TÜRKİYE, GAZ İÇİN DOĞAL ÇIPA PAZARI
 

İsrail’in hem Türkiye’ye hem de Rum Kesimi’ne boruhatların döşenmesi yönündeki tercihini dile getirdiğini ve aralarında işbirliğini sağlamak konusunda güçlü bir konumda olduğunu düşünen Pope, İsrail’in stratejisinin bu yıl daha odaklı hale geldiğini belirerek şöyle devam etti:
“Ocak ayında üst düzey bir İsrailli enerji bürokratı, Türkiye’nin, gaz için doğal çıpa pazarı olduğunu ima etti. Haziran ayında da hükümet, önemli miktarda gaz ihracatını taahhüt ederken İsrail dışında bir LNG tesisine gaz tedarik edebileceğini söyledi ve muhtemel evsahibi sadece Kıbrıstır.”

 

İSRAİL’İN LEVİATHAN ALANINDAN TÜRKİYE’YE BORU HATTI
 

Buna karşın, İsrail’in Enerji Temsilcisi Michael Lotem’in ülkesinin tüm yumurtaları aynı sepete koymama yönündeki net bir eğiliminin olduğunu belirttiğini anımsatan Pope, bu çerçevede hem İsrail yetkililerinin hem de Türk özel sektör temsilcilerinin İsrail’in Leviathan alanından Türkiye’ye gaz taşıyacak boru hattından söz ettiklerine dikkat çekti.

 

Hugh Pope, bir İsrailli yetkilinin Türkiye’ye boru hattı projesinin yılda 8-10 milyar metre küp gaz taşıyabileceğini söylediğini belirttiği makalesinde Türkiye’ye gidecek boru hattının Rumların ilan ettikleri münhasır ekonomik bölgeden geçmesi gerekeceğine işaret etti.

 

“ERDOĞAN’IN BORU HATTINA ONAY VERECEĞİ YÖNÜNDE İŞARET YOK”
 

BM Deniz Hukuku Sözleşmesine göre bir boru hattının döşenmesi için Rumlardan resmen izin alınması gerekmezse de pratikte böyle bir talepte bulunmamanın düşünülemeyeceğini savunan Pope, “İsrailli plan, elbette ki Kıbrıs sorununun atmosferine yardımcı olur” dedi.

 

Buna karşın Pope, Rum yetkililerinin böyle bir boru hattına izin verilmesini tamamen dışladıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da “İsrail’e yardımcı olacak bir boruhattına onay verebileceği yönünde herhangi bir işaretinin bulunmadığını” da yazdı.

 

“GAZ BAŞKA YERE GİDERSE TÜRKİYE VE RUMLAR KAYBEDER”
 

Makalede “Ancak İsrailli gaz başka yerlere giderse açık ki Türkiye kaybeder” görüşünü dile getirildikten sonra İsrailli yetkililerin Rumların Türkiye’ye boru hattına izin vermemesi durumunda da muhtemelen İsralli gazın Kıbrıs’taki bir LNG tesisine gitmeyeceğini söylediklerine dikkat çekildi.

 

İsrail’in gelecek yılın başlarından Rumlardan bir yanıt istediğini belirten Pope, olumsuz bir tutum durumunda “İsrail’in doğalgaz ihraç rotası, Rumlar, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin labirentten bir çıkış yolu bulması için kaybedilmiş yeni bir fırsat olabilir” görüşünü savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C