İstanbul 12°C
22 Kasım 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞTE FÜZE KALKANI İLE İLGİLİ GERÇEKLER!
19 Eylül 2011 Pazartesi 20:34

İŞTE FÜZE KALKANI İLE İLGİLİ GERÇEKLER!

NATO, füze kalkanı sisteminin radar birimlerinin Türkiye'ye yerleştirilmesi konusunun kesinlik kazanmasının ardından yaşanan tartışmalar ve soru işaretlerine açıklık getirdi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı yetkilileri ile NATO yetkilileri füze kalkanı sistemi konusunda NTV'nin sorularını yanıtladı.

Yetkililer, Türkiye'deki tartışmalarda dile getirilen kaygıların yersiz ve bilgi eksikliğinden kaynaklandığının özellikle altını çizerek sistem hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

RADARIN KALKANI OLMAZ
Füze savunma sisteminin önemli bir parçası olan erken uyarı radarlarının kendisine has bir kalkanı olmadığını hatırlatan askeri yetkililer, radarların güvenliğini radarın konuşlandığı ülkenin askeri birlikleri ile NATO'nun ortak hava savunma sistemlerinin koruduğunu dile getirdi.

 

Bu çerçevede müttefik olmayan bir ülkeden füze savunma sistemlerine yapılacak herhangi bir saldırının, geleneksel yöntemlerle korunacağını ayrıca sözkonusu saldırının da Washington anlaşmasının 5. maddesi kapsamında değerlendirileceği vurgulandı.

Patriot Pack III gibi sistemler başta olmak üzere, deniz, kara ve havadan da Radar'ın güvenliğinin sağlanacağını da ifade edildi.

RADAR TÜM TÜRKİYE’Yİ KAPSIYOR
Radarın tüm Türkiye'yi geniş bir şekilde kapsadığına vurgu yapan askeri yetkililer, Türk hava sahasının korumasının Romanya'nın Deveselu üssünde yer alan füzeler ile sınırlı olmadığını hatırlatarak, bu füzelerin etki alanının da Yozgat'ın Doğusu ile sınırlı olmadığını söylemekle yetindi.

Menzil konusunda ısrarlı sorulara rağmen bilgi vermekten kaçınan NATO yetkilileri, sadece Romanya'daki füze üssünden bahsedilecek olursa, Elbistan, Kahramanmaraş, Fatsa hattına kadar hiçbir sorun yaşanmadığını, Türkiye'ye konuşlanacak olan Patriot'ler ile denizden ve havadan daimi sistemler de dahil edilirse, Türkiye'nin deniz suları dahil tümünün güvende olacağı konusunda şüphe duyulmaması gerektiğinin altını çizdi.

NATO yetkilileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tüm Türkiye'yi kapsayacak bir sistem olmadıkça füze savunma sistemine onay vermeyeceğini açıklamasıyla birlikte Lizbon zirvesinde kendisine verilen bu teminat karşısında projeye icazet verdiğini bildirdi.

'NÜKLEER SERPİNTİ ENDİŞESİ YERSİZ'
Yetkililer, nükleer başlık taşıyan bir füzenin havada yolunun kesilmesi ve önlenmesinin herhangi bir nükleer serpintiye yol açmadığını ısrarla vurguladı.

Havada gerçekleştirilecek olan durdurma yöntemi ile nükleer başlık taşıyan füzenin infilak edeceğini ancak patlamayacağını belirten yetkililer, bu yüzden nükleer başlık parçalarının, radyoaktif madde yayacak kadar etkili olmayacağını bildirdi.

"Röntgen cihaz makinasının içindeki nükleer maddeleri taşıyan bir kamyonun kaza geçirmesi halinde etrafa yayacağı nükleer serpinti ile eşit tutulabileceğini" ifade eden yetkililer, nükleer serpinti konusunda da kamuoyunu yanlış bilgilerle endişelendirmemek gerektiğini ifade etti.

'DÜĞME SADECE TÜRKİYE'NİN DEĞİL HERKESİN ELİNDE'
Türkiye'nin radarlardan gelecek bilgi ve verilerden haberdar olmayacağı bilgisini kesin bir dille yalanlayan askeri yetkililer, Almanya'daki NATO üssünde tüm verilerin toplanacağı ve buradan da BICES gibi (Battlefiels İnformation Collection and Explotation System) bir sistem ile tüm müttefiklerin hizmetinde olacağına vurgu yaptı.

NATO'nun nasıl işlediği hakkında sağlıklı bilgiye sahip olmayan kişilerin ittifaka yönelik önyargılı davrandığını ifade eden yetkililer, füze savunma sisteminin ne zaman hangi şartlarda ve nasıl çalışacağına dair otomatiğe bağlanmış senaryolar ve protokollere dayalı bir sistem olduğunu vurguladı.

'SİSTEM TÜM NATO ORTAKLARINA AÇIK'
İsrail’in NATO'nun füze savunma sisteminden yararlanacağına dair söylentilere de açılık getiren NATO yetkilileri, sistemin Rusya ve İsrail gibi NATO'nun ortaklarına ve stratejik işbirliği yaptığı ülkelere açık olduğunu hatırlattı.

'TÜRKİYE İSTERSE İSRAİ'LE VERİ PAYLAŞILMAZ'
Bu konuda Lizbon zirvesinde karar alınmadığını ifade eden NATO yetkilileri, kısa vadede NATO müttefiki bir ülke ile üçüncü bir ülke arasında yaşanan ikili düzeyde gerginliğin uzun vadeli projeleri etkilememesini umduklarını belirtti.

Ancak son tahlilde Türkiye'nin istemesi üzerine İsrail ile füze savunma sistemi konusunda veri paylaşımı yapılamayacağını da bildirdiler.

Güldener SONUMUT
ntvmsnbc
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üçlü zirve başladı! Dünyanın gözü bu toplatında!» Konut fiyatları en çok o ilçelerde artış gösterdi» Gayrimenkul satışları yeni bir rekora imza atacak» Altay Tankı'nda geri sayım başladı» Zorlu'dan 'alternatif' hamle» TİSK’ten asgari̇ ücret uyarısı» Kamu Ar-Ge harcamalarında 'savunma' ilk sırada» Denizaltından iki yakayı birleştirdiler!» 'Bosna Kasabı' Mladic için karar çıktı» Doğan Holding’den ağır vasıta atağı» İngiliz turistten 3 bin lira taksi parası aldılar» ‘ziraat.com’ 20 yıl sonra Ziraat Bankası’nın oldu» Migros'a yeni yabancı ortak geliyor» Otomotivde ihracat rekoru kırıldı» MB siyasi iklimden bağımsız, cesur politika uygulamalı» 137 yıllık hayal gerçek oldu» ASELSAN’da bir şüpheli intihar daha» S-400'lerin teslimat tarihi belli oldu» Türkiye'ye gizli ambargo» ABD'den tehdit geldi!» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde» Şimşek'ten enflasyon hakkında şok açıklama!» Depreme hazır olmak için çok sıkı çalışmamız lazım» 57 milyon kullanıcının bilgileri çalındı!» Meteorolojiden 'zirai don' uyarısı» Erdoğan'dan flaş açıklamalar!» İşte Türkiye'nin şartları» Meteorolojiden İstanbul uyarısı» ''Türkiye bize babamız gibi davrandı''» Faiz lobisi iş başında!» Zarrab’da BAE parmağı » Türkiye dünyaya ihraç edecek!» ''Sarma sigaraya 6 yıl ceza'' » "Beni enflasyon artışı çok endişelendiriyor"» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
İzmir
2 / 14 °C
Antalya
6 / 16 °C
Adana
3 / 16 °C
Konya
-2 / 3 °C