İstanbul 9°C
20 Şubat 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞTE PKKNIN KANLI EYLEM PLANI!
22 Eylül 2011 Perşembe 16:05

İŞTE PKK'NIN KANLI EYLEM PLANI!

Yani PKK’nın hedefi, bugüne kadarkilerden farklı eylemler de yapmak. Mesela uçak, otobüs ya da gemi kaçırma ve bu taşıtlardaki yolcuları rehin alma...

Ankara’nın önünde duran ‘yeni bilgi’ ve bu bilgiye paralel ‘yeni gelişme’ şu:

Terör örgütü PKK’nın eylem türlerinde, yakın gelecekte dikkat çekici farklılıklar ortaya çıkması muhtemel.

Yani PKK’nın hedefi, bugüne kadarkilerden farklı eylemler de yapmak.

Mesela uçak, otobüs ya da gemi kaçırma ve bu taşıtlardaki yolcuları rehin alma...

Mesela otel, hastane, sinema, tiyatro veya okul baskınları ve buralardaki insanları rehin alma...

Büyük kentlerdeki bombalı eylemler ve intihar saldırılarının yanı sıra, PKK artık - yine özellikle metropollerde - sivillere yönelik bu tür terör eylemlerine yönelmeyi hedefliyor.

İstihbarat birimlerinin elindeki yeni bilgi doğrultusunda, güvenlik güçlerinin gündemine giren yeni gelişmenin alt başlıkları işte bunlar.

 

***Örgütün - yukarıda saydıklarım gibi - yeni eylem türlerine başvurma stratejisini gündeme taşıyan, istihbari durum raporlarında yer alan bir ‘telsiz konuşması’.

Örgüt üyelerine telsizle talimat veren, bildik ve önemli bir isim: ‘Doktor Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin.

Hüseyin’in kısa bir süre önce, Zap Kampı’ndan bölge sorumlularına hitaben yaptığı telsiz anonsu şöyle:

“Bundan böyle, Çeçenler’in yaptığı türden eylemlere yöneleceğiz. Planlamalarınızı buna göre yapın. Arkadaşları bu konuda bilgilendirin, yönlendirin ve görevlendirin.”

 

***Şiddete dayalı politikanın devamını savunan, acımasızlığıyla tanınan ve örgüt içinde ‘Cellat’ olarak da anılan Suriye uyruklu Fehman Hüseyin, PKK’nın silahlı güçlerinin başındaki kişi.

Murat Karayılan ile girdiği liderlik mücadelesi biliniyor.

PKK’nın ‘Türkiye Kürtleri’ kanadıyla görüş ayrılıkları, çekişmeleri de öyle...

Uzun süredir örgütün eylem inisiyatifini elinde bulunduran o.

Çoğunlukla Irak’ın kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki kamplarda faaliyet gösteriyor. Genellikle de Zap Kampı’nda.

PKK’nın özellikle şehirlerdeki kanlı eylemlerinin arkasındaki terörist de Dr. Bahoz.

Ve o Fehman Hüseyin, PKK üyelerine şimdi de “Çeçenlerin eylem türlerini uygulamaları” talimatını veriyor.

 

***Terör örgütünün ‘Çeçen eylemleri’ne yönelmesinin muhtemel sonuçlarını tahmin etmek zor değil.

PKK’nın bu yeni stratejiyi hayata geçirmesi halinde ‘neler yaşanabileceği’ni öngörmek için, 1995 sonrası Rusya ve Türkiye’de yaşanan Çeçen eylemlerine bakmak yeterli.

Farklı yerler ile kara, hava ve deniz taşıtlarına baskın düzenleyerek, buralardaki ‘savunmasız siviller’in rehin alınması, en sık uygulanan eylem yöntemi.

Keza Rusya’daki bombalamalar ve intihar saldırıları.

Bazıları kanlı ama hepsi toplumun psikolojik dengesini bozan eylemler.

Avrasya Feribotu’nun kaçırılması, The Marmara ve Swiss Otel gibi baskınlarını hatırlarsınız...

Çeçen eylemcilerin bir süre sonra rehineleri serbest bıraktığı, kan dökülmeden sonuçlanan başka birçok ‘rehin alma’ eylemi daha var.

Bu noktada karşımıza şu soru çıkıyor:

Bombalama ve intihar saldırılarının yanında Çeçenlerin sıkça başvurduğu ‘rehin alma’ eylemlerinin aynısını PKK yaparsa, sonuç yine aynı mı olur?

Yani uygulayıcı PKK olunca, türü aynı olsa da, eylemlerin sonuçlarının çok daha kanlı ve vahim olacağından endişe etmek paranoyaklık mıdır?

MURAT ÇELİK/VATAN


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
8 / 13 °C
Antalya
9 / 15 °C
Adana
11 / 19 °C
Konya
2 / 10 °C