İstanbul 16°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞTE PKKNIN KANLI EYLEM PLANI!
22 Eylül 2011 Perşembe 16:05

İŞTE PKK'NIN KANLI EYLEM PLANI!

Yani PKK’nın hedefi, bugüne kadarkilerden farklı eylemler de yapmak. Mesela uçak, otobüs ya da gemi kaçırma ve bu taşıtlardaki yolcuları rehin alma...

Ankara’nın önünde duran ‘yeni bilgi’ ve bu bilgiye paralel ‘yeni gelişme’ şu:

Terör örgütü PKK’nın eylem türlerinde, yakın gelecekte dikkat çekici farklılıklar ortaya çıkması muhtemel.

Yani PKK’nın hedefi, bugüne kadarkilerden farklı eylemler de yapmak.

Mesela uçak, otobüs ya da gemi kaçırma ve bu taşıtlardaki yolcuları rehin alma...

Mesela otel, hastane, sinema, tiyatro veya okul baskınları ve buralardaki insanları rehin alma...

Büyük kentlerdeki bombalı eylemler ve intihar saldırılarının yanı sıra, PKK artık - yine özellikle metropollerde - sivillere yönelik bu tür terör eylemlerine yönelmeyi hedefliyor.

İstihbarat birimlerinin elindeki yeni bilgi doğrultusunda, güvenlik güçlerinin gündemine giren yeni gelişmenin alt başlıkları işte bunlar.

 

***Örgütün - yukarıda saydıklarım gibi - yeni eylem türlerine başvurma stratejisini gündeme taşıyan, istihbari durum raporlarında yer alan bir ‘telsiz konuşması’.

Örgüt üyelerine telsizle talimat veren, bildik ve önemli bir isim: ‘Doktor Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin.

Hüseyin’in kısa bir süre önce, Zap Kampı’ndan bölge sorumlularına hitaben yaptığı telsiz anonsu şöyle:

“Bundan böyle, Çeçenler’in yaptığı türden eylemlere yöneleceğiz. Planlamalarınızı buna göre yapın. Arkadaşları bu konuda bilgilendirin, yönlendirin ve görevlendirin.”

 

***Şiddete dayalı politikanın devamını savunan, acımasızlığıyla tanınan ve örgüt içinde ‘Cellat’ olarak da anılan Suriye uyruklu Fehman Hüseyin, PKK’nın silahlı güçlerinin başındaki kişi.

Murat Karayılan ile girdiği liderlik mücadelesi biliniyor.

PKK’nın ‘Türkiye Kürtleri’ kanadıyla görüş ayrılıkları, çekişmeleri de öyle...

Uzun süredir örgütün eylem inisiyatifini elinde bulunduran o.

Çoğunlukla Irak’ın kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki kamplarda faaliyet gösteriyor. Genellikle de Zap Kampı’nda.

PKK’nın özellikle şehirlerdeki kanlı eylemlerinin arkasındaki terörist de Dr. Bahoz.

Ve o Fehman Hüseyin, PKK üyelerine şimdi de “Çeçenlerin eylem türlerini uygulamaları” talimatını veriyor.

 

***Terör örgütünün ‘Çeçen eylemleri’ne yönelmesinin muhtemel sonuçlarını tahmin etmek zor değil.

PKK’nın bu yeni stratejiyi hayata geçirmesi halinde ‘neler yaşanabileceği’ni öngörmek için, 1995 sonrası Rusya ve Türkiye’de yaşanan Çeçen eylemlerine bakmak yeterli.

Farklı yerler ile kara, hava ve deniz taşıtlarına baskın düzenleyerek, buralardaki ‘savunmasız siviller’in rehin alınması, en sık uygulanan eylem yöntemi.

Keza Rusya’daki bombalamalar ve intihar saldırıları.

Bazıları kanlı ama hepsi toplumun psikolojik dengesini bozan eylemler.

Avrasya Feribotu’nun kaçırılması, The Marmara ve Swiss Otel gibi baskınlarını hatırlarsınız...

Çeçen eylemcilerin bir süre sonra rehineleri serbest bıraktığı, kan dökülmeden sonuçlanan başka birçok ‘rehin alma’ eylemi daha var.

Bu noktada karşımıza şu soru çıkıyor:

Bombalama ve intihar saldırılarının yanında Çeçenlerin sıkça başvurduğu ‘rehin alma’ eylemlerinin aynısını PKK yaparsa, sonuç yine aynı mı olur?

Yani uygulayıcı PKK olunca, türü aynı olsa da, eylemlerin sonuçlarının çok daha kanlı ve vahim olacağından endişe etmek paranoyaklık mıdır?

MURAT ÇELİK/VATAN


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
12 / 24 °C
Adana
18 / 26 °C
Konya
3 / 15 °C