İstanbul 16°C
17 Kasım 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞTE RUM VE İSRAİLLİLERİN ANLAŞMASI
27 Eylül 2011 Salı 16:43

İŞTE RUM VE İSRAİLLİLERİN ANLAŞMASI

İki ülke arasında 2010'da imzalanan 25 yıllık enerji anlaşmasına göre, çıkan gazın pazarlamasında İsrail perde arkasında öncelikli olarak rol üstlenecek.

Bölgede bir süredir yoğun çalışma içinde olan Rum Kesimi'nin başlattığı son sondaj çalışması öncesinde 2010 yılında İsrail ile 25 yılı içeren bir enerji anlaşması imzaladığı ortaya çıktı. Anlaşmaya göre İsrail, Rum Kesimi'ni bütün enerji çalışmalarına destek verecek. Buna göre sondaj çalışmaları Rumlar tarafından yapılacak, gazın pazarlamasında ise İsrail perde arkasında öncelikli olarak rol üstlenecek. Enerji bölgesine ilişkin İsrail-Rum kesimi ortak güvenlik şemsiyesi oluşturacak. İsrail ile Rum Kesimi arasındaki anlaşma 9 Türk'ün öldüğü 2010'daki Mavi Marmara saldırısından hemen sonra yapıldı. İsrail'in Mavi Marmara gemisini vurduğu bölge ile Rum kesiminin sondaj çalışmalarını gerçekleştirdiği Afrodit olarak tanımlanan bölge çok yakın. İşte Doğu Akdeniz, süreç ve anlaşmaya ilişkin ayrıntılar:

"EVİMİZİN ÖNÜ": Afrodit olarak tanımlanan 12'nci blokun da yer aldığı Leviathan bölgesi İsrail'in 75 deniz mili açıklarında yer alıyor. Yaklaşık 500 milyar metreküp doğalgaz rezervine sahip olduğu tahmin edilen bölge bu özelliği ile İsrail'in 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek boyutta. İsrail faz alanlarını "evimizin önü" değerlendirmesi yaptığı belirtildi.

KRİTİK ALAN "TAMAR" BÖLGESİ : Leviathan'ın yaklaşık 5 mil doğusunda bulunan Tamar Bölgesi 2009 yılında tespit edildi ve 300 milyar metreküp doğalgaz rezervine sahip bulunuyor. Tamar bölgesinin İsrail'e uzaklığı ise 65 mil. İsrail kendi denetimindeki Tamar bölgesine 2012 ilk çeyreğinde boru döşeyecek, 2012 yılı sonunda ise gaz çıkarılacak.

BORU HATTI TERSANEDE BEKLİYOR: Tamar gaz sahası boru hattının döşenmesine 2011 yılı sonunda başlanması bekleniyor. Yüzde 80'i imal edilen gaz boru hattı İsrail tersanelerinde bekletiliyor. Boru hattının döşenmesinin Haziran 2012 yılı itibariyle tamamlanması bekleniyor. Hattın dağıtım ve yönetim planlamasına ilişkin ayrıntıların ise 2012 yılı sonunda hazır olması bekleniyor.

İSRAİL TEKNİK DESTEK SAĞLAYACAK: Rum kesimi Kıbrıs adasının doğu ve güneyindeki zengin doğalgaz yataklarında sismik çalışma yürütecek, sondaj çalışmasında bulunacak. Buna karşın İsrail, tüm teknik donanımlarla birlikte ağırlıklı ABD merkezli şirketlerle anlaşma yapılmasını sağlayacak.

GÜVENLİK İSRAİL'DEN: Leviathan ve Tamar enerji bölgelerinin güvenliği öncelikli olarak İsrail tarafından sağlanacak. İsrail bu amaçla bölgede enaz 8 deniz unsurunu sürekli olarak bulunduracak. Ayrıca bölge İsrail'in kuzeyindeki radar sistemleri tarafından sürekli kontrol edilecek. İsrail ayrıca hava unsurlarının yanısıra sahip olduğu füze sistemleri teknolojisi ile bölgenin güvenliğini sağlayacak.

AB ÜLKELERİNE PAZARLANACAK: İsrail, ikinci aşamada bölgede çıkartılacak doğalgaz ve petrolün AB ülkeleri ile diğer ülkelere ulaşımını sağlayacak. 5 yıl içinde ise Rum kesimine enerji terminalleri yapılacak. Bu amaçla bazı ülkeler ile ön anlaşma yapıldı. Rusya'nın geçen yıl AB ülkelerine gaz göndermemesi nedeniyle bir çok AB ülkesinin bölgeden çıkacak doğalgazı yakından takip ettiği belirtildi.

YUNAN BOTLARI, BİR BAKIP ÇEKİLDİ

Kıbrıs Rum kesiminin, İsrail'in desteğiyle petrol sondajına başlaması üzerine, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramak için İzmir Urla'dan yola çıkan Piri Reis gemisi, önceki gün 17.00 itibariyle Güney Kıbrıs açıklarında demirledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, Piri Reis'in Kıbrıs açıklarında demirlediğini ve çalışmaların başlatılacağını belirtti. Türkiye'nin tek sismik arama gemisi olan 33 yaşındaki Piri Reis, üç günlük yolculuk sırasında bir ara Yunan botları ile yakın temas yaşadı. Yunan botları, Piri Reis'e yaklaştı ancak ismini okuduktan sonra geri döndü. Rum gazeteleri ise, geminin, cumartesi gecesi uydu aracılığıyla takibine olanak tanıyan Automatic Identification Systemi'ni (AIS) kapattığını yazdı. Politis; "Türk araştırma gemisi cumartesi gecesinden beri kayıp" başlığıyla manşete çektiği haberinde, aramaların Apostolos Andreas Burnu'ndan (Zafer Burnu) Akama bölgesine kadar olan bölümü kapsadığını aktardı. Gazete, "Türk araştırmalarının Güney'e ve hatta 12'nci parselin çok yakınına genişleyebileceği yönünde ısrarlı bilgiler var" ifadesine yer verdi. Politis; geminin, denizdeki konumunun, süratinin ve rotasının uydu aracılığıyla takibine olanak tanıyan Automatic Identification System'ini (AIS) cumartesi gecesi itibarıyla kapattığını da yazdı. Haberde şöyle denildi: "Hükümet kaynakları, Piri Reis'in AIS sistemini kapatması nedeniyle, Türkiye'nin geminin araştırmalara başlayacağı nokta gibi faaliyetlerini saklama çabası çerçevesinde olduğunu değerlendiriyor. İzmir'den çıkışı itibarıyla vermekte olduğu sinyali cumartesi gece yarısından sonra kapatan geminin, Türkiye'nin bir körfezine girmiş olabileceği yolunda bilgiler mevcut."

RUM BASINI: PİRİ REİS AKDENİZ'DE SAKLAMBAÇ OYNUYOR

Rum basını, Türkiye'nin Akdeniz'e sismik araştırmalar yapması için gönderdiği Piri Reis gemisini yakından izliyor. Rum yerel gazetelerinden Politis; "Türk araştırma gemisi cumartesi gecesinden beri kayıp... Pirî Reis, akama hedefiyle saklambaç oynuyor" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Türkiye'nin bölgeyi karış karış arayacağını ifade etti. Gazete, harita ile de desteklediği haberinde, "Bu haritaya göre, Ankara adına askeri gemilerin eşliğinde faaliyet gösterecek araştırma gemileri, yalnız işgal bölgelerinin deniz bölgelerinde dolaşmayacak. Gemilerin, şu ana kadar Kıbrıs kıyılarına hangi mesafede olacakları öğrenilemedi" ifadelerine yer verdi. Gazete ilgili haritanın, kıta sahanlığını; Baf'ın Akama bölgesi sığları itibarıyla öngördüğüne işaret ederek, "Türk araştırmalarının Güney'e ve hatta 12'nci parselin çok yakınına genişleyebileceği yönünde ısrarlı bilgiler var" iddiasında bulundu. Öte yandan gazete, Piri Reis sismik gemisinin belirli aralıklarla ortadan kaybolduğunu da savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 19 °C
İzmir
12 / 24 °C
Antalya
11 / 24 °C
Adana
9 / 26 °C
Konya
2 / 16 °C