İstanbul 8°C
22 Kasım 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Türkiyenin dev projesi!
06 Şubat 2013 Çarşamba 21:52

İşte Türkiye'nin dev projesi!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yurt dışına açılmasını sağlayacak Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasının yapımına bu ay başlanacak.

Yıllardır mevcut terminal binası ile apronunun yetersizliği nedeniyle yurt dışı seferlerinin düzenlenemediği havaalanı konusundaki sıkıntı 2014 yılında sona erecek. Diyarbakır Havalimanı'na yurt dışı seferlerinin de yapılmasına vesile olacak yeni terminal binasının yapımını öngören ihale gerçekleştirildi. 196 milyon lira bedelle ihaleyi kazanan Kuzu ve YDA ortak girişim grubu, terminal binasının yapımına bu ay içerisinde başlayacak. 650 günde tamamlanması planlanan terminal binasının, bölgenin turizmine de olumlu katkıda bulunması bekleniyor.
 
257 milyon liralık yatırım
 

Yeni terminal binası bir süre öncesine kadar 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nca ''atış alanı'' olarak kullanılan 1 milyon 100 bin metrekare büyüklüğündeki alan üzerinde inşa edilecek. Milli Savunma Bakanlığı'ndan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilen bu alandaki mühimmat, geçen yıl Azerbaycan Mayınlı Alanların Temizlenmesi Milli Ajansı (ANAMA) ekiplerince temizlenmişti.
 
Diyarbakır Havalimanı terminal binası maliyetinin, yapımı devam eden 29 milyon lira tutarındaki apron ve taksi yolu ile toplam 257 milyon liraya mal olacağı belirtildi.
 
Bölgenin körüklü tek havalimanı olacak
 
DHMİ Diyarbakır Havalimanı Müdürü Mustafa Durak AA muhabirine, yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının tamamlanmasının ardından Diyarbakır'dan uluslararası seferlerin düzenleneceğini söyledi.
 
Durak, 87 bin metrekare kapalı alana sahip terminal binasında 6 köprü ve bin 38 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi ve ısı merkezinin yer alacağını kaydetti.
 
Yüzde 50'lik kısmı tamamlanan yeni apron sayesinde 10 uçağın aynı anda yolcu indirip alabileceğini ve 650 günde hizmete açılması öngörülen terminal binasının planlanan zamandan daha erken tamamlanacağını ifade eden Durak, şöyle dedi:
 
''Günde 50'si iniş, 50'si de kalkış olmak üzere 100 uçak seferi düzenlenecek. Aprondan 6'sı körüklü olmak üzere toplam 10 uçak, bir saat dilimi içerisinde hizmet alacak. Mevcut havalimanımız, kapasitesinin yetersizliği nedeniyle sadece umre ve hac döneminde yurt dışı seferlerine açık bulunuyor. Ancak yeni terminal binası tamamlandığında Avrupa ve komşu ülkelere çok sayıda uçak seferleri gerçekleştirilecek. Terminal binası, günlük 10 bini aşkın yolcuya hizmet verecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki körüklü tek havalimanı olacak. Ticarete ve turizme büyük katkı sunacak.''
 
''Yıllardır özlemle bekliyorduk''
 

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal ise, havalimanının yurt dışı seferlerine açılmasının Diyarbakır'ın yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomisi ve turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
 
Yurt dışında yaşayan bölgeden on binlerce kişinin varlığına dikkati çeken Baysal, şöyle konuştu:
 
''Diyarbakır Havalimanı bu haliyle bile sadece ilimize değil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin geneline hatta Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bazı illere de hizmet veriyor. Yeni terminal binasının tamamlanmasının ardından Diyarbakır'a yeni seferler de düzenlenecek. Büyük kültür ve inanç turizmine sahip Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Batman ile Şırnak'ı ziyaret etmek için yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi de bu terminal binası sayesinde gelmiş olacak. Ayrıca girişimciler olarak yurt dışına çıkışlarımızda ve yurt dışından gelecek müşterilerimiz uluslararası seferler olmadığı için büyük sıkıntı yaşıyordu. Çoğu zaman İstanbul üzerinden Diyarbakır'a ulaşmanın yorucu ve zaman kaybına neden olduğu için gelmiyordu. Bu nedenle ticaret hacmimiz de gelişemiyordu. Ancak bu terminal binası sayesinde Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ulaşmak çok kolay olacak. Terminal binası Güneydoğu turizmine ve ekonomisine büyük katkı yapacak. Yıllardır özlemle bekliyorduk. Nihayet özlemimiz gerçekleşiyor.'' AA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Ankara’da Otomobilin Yaşlı Adama Çarpma Anı Güvenlik Kamerasında» Ankara’da Otomobilin Çarptığı Yaşlı Adam Hayatını Kaybetti» Yolcu İndirmek İçin Duran Otomobile Başka Bir Araç Çarptı: 1 Ölü, 3 Yaralı» Silivri Cezaevi'nden Bir Polis Daha Tahliye Edildi (Özel)» Gündem Özetine Ek» Bıçaklanan Kızılyıldız Taraftarı Hayatını Kaybetti» Ünlü Sanatçılar Hastaneyi Ziyaret Etti» 5. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı» Kalbi Duran Üniversite Öğrencisi Sultan Yaşam Mücadelesi Veriyor» Biden-davutoğlu Görüşmesi» Gündem Özetine Ek» Güvenlik Ve İstihbarat Komisyonu'na Üye Seçimine İlişkin Karar Resmi Gazete’de» Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek Onaylı Bakanlar Kurulu Kararı» 2015 Bütçesi Plan Ve Bütçe Komisyonu'nda» Işid İle Mücadele» İran Ve P5+1 Ülkelerinin Viyana Buluşmasında İlerleme Kaydedilemedi» Başbakan Yardımcısı Arınç, Konyada» Türk Sineması Moskova'da Tanıtılıyor» Suriye'deki İç Savaş» Potada Maçın Ardından» Davutoğlu - Biden Görüşmesi Sona Erdi» İdris Bal: Topçu Kışlası’nın Dillendirilmesinin Ardından Pis Kokular Geliyor» 2. Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması» Gündem Özeti / 22 Kasım 2014» Btk Başkanı Acarer:» New York Borsası Haftayı Rekorla Kapattı» Diyarbakır'da Sağanak» S&p'den Türkiye'ye 'Kuvvetler Ayrılığı' Uyarısı» 5. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı» Aıba Profesyonel Boks» Filistin Devlet Başkanı Abbas:» Dünya Rekortmeni Ercümen, Öğrencilerle Buluştu» Basketbol: Thy Avrupa Ligi» "Doğal Kararlılık" Operasyonları» "Kütüphanemiz Şenleniyor"» Başbakan Davutoğlu: (2)» Ukrayna'daki Gelişmeler» Davutoğlu İle Biden’den Yemek Öncesi Poz» Suriye'deki İç Savaş» Davutoğlu Ve Biden, Bir Araya Geldi» Niğde'ye Mevsimin İlk Karı Yağdı» Chp’nin 40 Bin Ek Öğretmen Ataması İçin Bütçe Artışı Talebi Reddedildi» İzmir'de Traktörden Düşen Çiftçi Öldü» 19. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başladı» Orduspor'da Hedef Galibiyet» Avcı: Fişleme İddiası İçin Başbakanlık Teftiş Kurulu'na Mektup Yazdım» Beşiktaş’ta Biden Protestosu» Irak Ziyaretini Tamamlayan Davutoğlu, Türkiye’ye Döndü» Batman'da Otomobil Yayaya Çarptı: 1 Ölü» 2015 Bütçesi Plan Ve Bütçe Komisyonu'nda
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
2 / 9 °C
İzmir
7 / 16 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
8 / 15 °C
Konya
2 / 7 °C