İstanbul 10°C
30 Kasım 2015 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Türkiyenin dev projesi!
06 Şubat 2013 Çarşamba 21:52

İşte Türkiye'nin dev projesi!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yurt dışına açılmasını sağlayacak Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasının yapımına bu ay başlanacak.

Yıllardır mevcut terminal binası ile apronunun yetersizliği nedeniyle yurt dışı seferlerinin düzenlenemediği havaalanı konusundaki sıkıntı 2014 yılında sona erecek. Diyarbakır Havalimanı'na yurt dışı seferlerinin de yapılmasına vesile olacak yeni terminal binasının yapımını öngören ihale gerçekleştirildi. 196 milyon lira bedelle ihaleyi kazanan Kuzu ve YDA ortak girişim grubu, terminal binasının yapımına bu ay içerisinde başlayacak. 650 günde tamamlanması planlanan terminal binasının, bölgenin turizmine de olumlu katkıda bulunması bekleniyor.
 
257 milyon liralık yatırım
 

Yeni terminal binası bir süre öncesine kadar 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nca ''atış alanı'' olarak kullanılan 1 milyon 100 bin metrekare büyüklüğündeki alan üzerinde inşa edilecek. Milli Savunma Bakanlığı'ndan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilen bu alandaki mühimmat, geçen yıl Azerbaycan Mayınlı Alanların Temizlenmesi Milli Ajansı (ANAMA) ekiplerince temizlenmişti.
 
Diyarbakır Havalimanı terminal binası maliyetinin, yapımı devam eden 29 milyon lira tutarındaki apron ve taksi yolu ile toplam 257 milyon liraya mal olacağı belirtildi.
 
Bölgenin körüklü tek havalimanı olacak
 
DHMİ Diyarbakır Havalimanı Müdürü Mustafa Durak AA muhabirine, yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının tamamlanmasının ardından Diyarbakır'dan uluslararası seferlerin düzenleneceğini söyledi.
 
Durak, 87 bin metrekare kapalı alana sahip terminal binasında 6 köprü ve bin 38 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi ve ısı merkezinin yer alacağını kaydetti.
 
Yüzde 50'lik kısmı tamamlanan yeni apron sayesinde 10 uçağın aynı anda yolcu indirip alabileceğini ve 650 günde hizmete açılması öngörülen terminal binasının planlanan zamandan daha erken tamamlanacağını ifade eden Durak, şöyle dedi:
 
''Günde 50'si iniş, 50'si de kalkış olmak üzere 100 uçak seferi düzenlenecek. Aprondan 6'sı körüklü olmak üzere toplam 10 uçak, bir saat dilimi içerisinde hizmet alacak. Mevcut havalimanımız, kapasitesinin yetersizliği nedeniyle sadece umre ve hac döneminde yurt dışı seferlerine açık bulunuyor. Ancak yeni terminal binası tamamlandığında Avrupa ve komşu ülkelere çok sayıda uçak seferleri gerçekleştirilecek. Terminal binası, günlük 10 bini aşkın yolcuya hizmet verecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki körüklü tek havalimanı olacak. Ticarete ve turizme büyük katkı sunacak.''
 
''Yıllardır özlemle bekliyorduk''
 

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal ise, havalimanının yurt dışı seferlerine açılmasının Diyarbakır'ın yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomisi ve turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
 
Yurt dışında yaşayan bölgeden on binlerce kişinin varlığına dikkati çeken Baysal, şöyle konuştu:
 
''Diyarbakır Havalimanı bu haliyle bile sadece ilimize değil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin geneline hatta Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bazı illere de hizmet veriyor. Yeni terminal binasının tamamlanmasının ardından Diyarbakır'a yeni seferler de düzenlenecek. Büyük kültür ve inanç turizmine sahip Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Batman ile Şırnak'ı ziyaret etmek için yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi de bu terminal binası sayesinde gelmiş olacak. Ayrıca girişimciler olarak yurt dışına çıkışlarımızda ve yurt dışından gelecek müşterilerimiz uluslararası seferler olmadığı için büyük sıkıntı yaşıyordu. Çoğu zaman İstanbul üzerinden Diyarbakır'a ulaşmanın yorucu ve zaman kaybına neden olduğu için gelmiyordu. Bu nedenle ticaret hacmimiz de gelişemiyordu. Ancak bu terminal binası sayesinde Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ulaşmak çok kolay olacak. Terminal binası Güneydoğu turizmine ve ekonomisine büyük katkı yapacak. Yıllardır özlemle bekliyorduk. Nihayet özlemimiz gerçekleşiyor.'' AA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Hamzaoğlu-denizli Değişikliği Galatasaray’ı Haberin Zirvesine Taşıdı» Diğer Dişleri Tehdit Eden 20 Yaş Dişleri Çekilmeli» 45 Dakika Kalbi Duran Hasta Hayata Geri Döndürüldü» Çanakkale Boğazı'ndan Rus Askerî Kargo Gemisi Geçti» Norveçli Yazar: Dünyanın 'Medine Vesikası' Anlayışına İhtiyacı Var» Rus Kadın, Havalimanında Yerleri Temizleyip Bale Yaptı» Polisten Vatandaşa 'Camiye Gidiyor Musun?' Sorusu» Ergüney: Asgari Ücret Yatırımcıya Ek Yük Getirecek» Hipertansiyon Hastalarına Şah Damarı Pili» U-15 Su Topu Bayan Milli Takımı Karadeniz Kupası Turnuvası'na Katıldı» Elçi'nin Öldürüldüğü Yerde Boş Kovanlar Hala Duruyor» Yol Kenarında Bir Kilometre Arayla İki Kadın Cesedi Bulundu» "Kayseri Erciyesspor Sahipsiz Kalmıştır"» Kobe Bryant'tan Emeklilik Açıklaması» Van İşkur'a Personel Alımında Usulsüzlük İddiası Tbmm'de» Akıncı'dan Can Dündar Ve Erdem Gül'e Destek» İptal Edilen Sorular Tbmm Gündemine Taşındı» Hdp, Tahir Elçi İçin Meclis Araştırması İstedi» Tcmb: Yurt İçi Ve Küresel Piyasalar Oynak Seyrini Sürdürüyor» Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai, Paris’te» Aym, İnternet Yasası'nı Perşembe Günü Karara Bağlayacak» Memmedyarov Nato Toplantısında Katılacak» Yoğun Kar Yağışı Uyarısı» Akşener'den Olağanüstü Kurultay Çağrısı» Can Dünder Ve Erdem Gül İçin Üç Cümlelik İtiraz» ‘bbp’den Ak Parti’ye Katılım Olduğuna Dair Haber Yalan’» Bayraklı’da Kaldırım İşgaline Geçit Yok» Astım Hastalarına Düzenli Spor» 'Asgari Ücret Artışı İçin Çağrı Merkezlerine Devlet Desteği Şart'» Bünyan’da Çiftçiye Süne Zararlısıyla Mücadele Anlatıldı» Kapibara Yavrusu Cunyor, Zooparkın Maskotu Oldu» Endonezya'da Batma Tehlikesi Geçiren Feribottan 97 Kişi Son Anda Kurtarıldı» Mahalleyi Savaş Alanına Çeviren Patlamada Zarar Gören Esnaf Yaralarını Sarıyor» İzmir'de Son Bir Haftada Sahte Rakıdan Yedinci Ölüm» Ekim Ayında İthalat Yüzde 11,9 Geriledi» Yenimahalle Hentbolde Avrupa Zirvesinde» Merkez Bankası: Hanehalkı Borçluluğu Makul Seviyelerde» İzmir’in Gurur Rakamı: 999» Gaziantep'te Vinç Devrildi, Operatör Öldü» Yaşar: Küçük Esnafın Toplandığı Ulus, Kızılay, Samanpazarı Kaybolmamalı» "Türkiye Diretirse, Yaptırımlar Uzun Dönem Devam Edecek"» Dünya Borsalarında Sabah Saatlerinde Son Durum» Kadınlara Sağlıklı Yaşam Eğitimleri» Turizmciler Tedirgin: Rusya İle Yaşanan Sıkıntılar Bize De Sirayet Edecek» Borsada Tek Seans Dönemi Başladı» Rus Senatör: Galiba, Erdoğan'ın Koltuğu Sallanmaya Başladı» Yangın Ve Kurtarma Sporları Dünya Şampiyonası İzmir'de Yapılacak» Borsa Güne Alıcılı Başladı» Erdoğan, Nazarbayev’i Aradı: Putin İle En Kısa Zamanda Görüşmeye Hazırım» Kula'da Yoksullar İçin Gıda Bankası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-5 / 10 °C
İzmir
4 / 13 °C
Antalya
8 / 19 °C
Adana
7 / 17 °C
Konya
-5 / 9 °C