İstanbul 16°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Türkiye’nin kürtaj gerçeği
28 Mayıs 2012 Pazartesi 19:12

İşte Türkiye’nin kürtaj gerçeği

Sezaryen tartışması, bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Peki, rakamlar neyi gösteriyor?

TRT Haber'in ulaştığı son veriler, Türkiye'nin sezaryen ve kürtaj gerçeğini gözler önüne seriyor. 

Başbakan Erdoğan, hafta sonunda yaptığı açıklamada, "Kürtaj cinayettir, sezeryane karşıyım" demişti. Konu bu açıklamayla Türkiye’nin gündemine oturdu.

20 Düşüğün Yarısı Kürtaj

Türkiye'nin sezaryen ve kürtaj karnesindeki rakamlar ise ilgi çekici... 2003 yılında kürtaj, normal düşüğe göre yüksekken, bu oran 2008 yılında değişti. Her 100 gebelikteki 20,5 olan düşüğün 10'u kürtaj olarak gerçekleşti.

2011 yılında milyon 200 bin canlı bebek doğdu. 2012 yılının ilk üç ayında bu rakam 295 bin 509’a yükseldi.

Sezaryen doğumlar, Türkiye’de Avrupa Birliği ülkelerine göre fazla yer tutuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "DSÖ, bu oranın yüzde 15-20'yi geçmemesini söylüyor. Avrupa Birliği ortalamalarında bu yüzde 20'yi geçmiyor" diye konuştu.

Özel Hastaneler Önde

Türkiye’de 2011 yılında toplam doğumlar içinde sezaryenlerin oranı devlet hastanelerinde 36,8, üniversite hastanelerinde 65,9, özel hastaneler ise 66,6 oldu.

2011 yılında sezaryen doğum oranlarında geçen senelere göre devlet hastanelerinde düşüş yaşandı. Ancak üniversite hastanelerinden sonra en çok sezaryen doğum, özel hastanelerde yapılıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da kısa süre önce bu konudaki olumsuz tabloya dikkat çekerek, "Gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükseltmiş olan özel hastanelerle ilgili yaptırımlarımız olacak” demişti.

2012'nin İlk 3 Ayında Sezaryen Oranı: 51,1

2012 yılının ilk 3 ayında sezaryen doğumlarda bir artış söz konusu. Bu oranın yüzde 51,1 olduğu belirtildi.

Bu arada veriler Türkiye'nin doğurganlık hızına da ışık tutuyor. 2003 yılında 2,23 olan doğurganlık hızı 2011 yılında 2,09’a düştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C