İstanbul 20°C
23 Nisan 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstiklal Mahkemelerinin gizli dosyalarını açıyor
26 Mayıs 2012 Cumartesi 08:25

İstiklal Mahkemeleri'nin gizli dosyalarını açıyor

TBMM, 2 yıllık bir çalışma ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında faaliyet gösteren İstiklal Mahkemeleri'nin gizli dosyalarını açıp tasnif etti.

 

Mahkemelerin 5 bin 178 sayfadan oluşan karar defterleri de tercüme edildi. Çalışmaları, hiçbir bilgi sızdırmamaları ve belgeleri 'devlet sırrı' olarak saklamaları konusunda yemin ettirilen 8 kişilik uzman ekip yürüttü. Arşivlerin Meclis Başkanlığı kararıyla önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
 
Türkiye, Kurtuluş Savaşı yılları ve Cumhu-riyet'in ilk döneminde binlerce kişiyi idam ettiren İstiklal Mahkemeleri'yle yüzleşmeye hazırlanıyor. TBMM Başkanlığı'nın, 2010 yılında İstiklal Mahkemeleri karar defterlerinin tasnif ve tercümesi ile mahkemelerin gizli dosya larının açılması yönünde görevlendirdiği ekip, çalışmalarını büyük oranda tamamladı. Çalışmaları süresince edinecekleri bilgileri, dosyaların açılma kararı verilinceye kadar hiçbir yerde ve herhangi bir nedenle açıklamayacağına ve bunları devlet sırrı olarak saklayacağına dair yemin ettirilen uzman ekibin çok önemli belgelere ve kişisel eşyalara ulaştığı belirtiliyor. İyi derecede Osmanlıca bilen ekip üyeleri, İstiklal Mahkemeleri dosyaları arasından çıkan eşya ve belgeleri inceleyip tasnif ettikten sonra yeniden dosyalara yerleştiriyor. Kişisel eşyaların ise ayrı bir ekip tarafından yeniden incelenmesi planlanıyor.
 
Çalışma çerçevesinde içlerinde 'kişi adları, iddianame, gerekçe ve mahkeme kararı özetleri'nin yer aldığı karar defterleri tercüme ediliyor. A3 ebadında 26 cilt ve toplam 5 bin 178 sayfadan oluşan defterlerin tercümesinin birkaç hafta içinde tamamlanacağı belirtiliyor. Tercümelerin ardından mahkeme kararlarına ilişkin hazırlanan istatistiklerde, 'kaç kişinin yargılandığı, sanıkların isim listesi, memleketleri, meslekleri, yaşları, isnat olunan suçlar, gerekçe ve yargılama sonuçları' gibi tüm ayrıntılı bilgiler yer alacak. Karar defterlerinin çevirisi ve istatistik tabloların ardından ise bilgiler dijital ortama aktarılacak.
 
İstiklal Mahkemeleri, 'BİNLERCE İDAMA KARAR VERDİ'
 
 
İstiklal Mahkemeleri, Kurtuluş Savaşı'nın devam ettiği 1920'de 'vatana ihanet' suçlarını işleyenlerin yargılanması amacıyla özel kanunla kuruldu. Ankara'daki İstiklal Mahkemesi, 1927'ye kadar görev yaptı. Kurtuluş Savaşı yıllarında görev yapan birinci dönem İstiklal Mahkemeleri dışında daha sonraları da dönemlerine göre farklı görevler yürüten aynı isimli mahkemeler kuruldu. Sonradan kurulan mahkemeler, birer devrim mahkemesi niteliğinde görev yaptı. Binlerce kişi hakkında idam kararı veren İstiklal Mahkemeleri Şeyh Sait, Seyit Rıza, İskilipli Atıf Hoca gibi dönemin önemli aktörlerinin de idamına karar vermişti. TBMM'deki arşivlerde İstiklal Mahkemeleri'yle ilgili toplam 914 bin sayfalık tutanak da bulunuyor.
 
SAMANYOLUHABER
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 24 °C
İzmir
11 / 28 °C
Antalya
14 / 26 °C
Adana
12 / 26 °C
Konya
6 / 21 °C