İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzmir’e 17 Liselik Eğitim Kampüsü Yapılacak
19 Eylül 2013 Perşembe 19:33

İzmir’e 17 Liselik Eğitim Kampüsü Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından büyük şehirlerde planlanan "Kampüs Okullar" projesi için İzmir’de düğmeye basıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından büyük şehirlerde planlanan "Kampüs Okullar" projesi için İzmir’de düğmeye basıldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak dev kampüsün proje ihalesi tamamlandı. 2014 Ocak ayında yapım ihalesine çıkılması düşünülen, 17 lisenin yer alacağı 81 bin 500 metrekarelik alanda, 408 dersliğin yanısıra 2 bin öğrenci için de yurt yapılacak. 5 bin öğrencinin eğitim göreceği kampüste, yüzme havuzlarının yanısıra spor ve sosyal tesisler de yer alacak.
KAMPÜS ALANI ÜÇ İLÇENİN ORTASINDA
Bornova, Buca ve Konak ilçelerinin sınırlarının kesiştiği, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yaptırılan teknik ve endüstri meslek lisesinin bahçesine yapılacak okullar hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, “Bakanlığımızın yürüttüğü kampüs lise çalışmalarının İzmir’de ilkini uygulayacağız. Şu anda burada bir endüstri meslek lisemiz var. Daha önce Esnaf ve Sanatkarlar Odası kendisi için yapmış ama herhalde ihtiyaç fazlası duruma düşünce bize vermişler. Biz okula dönüştürdük. Burası 81 bin 500 metrekare bir alan. Şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisli. Burada 24 derslikli 17 tane okul yapacağız. Bunların içinde beş adet spor salonu, bin erkek ve bin kız öğrencinin olacağı 2 bin kişilik yurdu olacak. Yüzme havuzları, açık kapalı spor alanları, eğitimle ilgili ne gerekiyorsa hepsini burada bulabileceğiz. Sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlerin yapılabileceği alanlar, bu projenin içine dahil olacak.” dedi.

OKULLAR İKİ YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK
Ocak ayı itibariyle ihalesinin bakanlık tarafından yapılacağını ve iki sene içinde hizmete açılacağını belirten Bardakcı, “Şu anda proje ihalesi bitti. Bir firma, projeyle ilgili çalışmaları yapıyor. Ocakta da ihalesi yapılırsa yaklaşık buraya biz 408 tane derslik kazandırmış olacağız, diğer sosyal ve spor donatıları hariç. Önce buraya 10 bin öğrenci kararlaştırılmıştı ancak bakanlığımızın son kararı, kapasite ve fiziki imkanlar ne olursa olsun 5 bin öğrenciyle sınırlandırılacak. Burada 5 bin lise öğrencimizi eğitime alacağız ve her türlü güvenlik tedbirleri olmak üzere yemeğinden tutun da diğer ihtiyaçlarına varıncaya kadar hepsini buradan sağlayacağız. Öğrencinin, eğitim saatlerinde dışarıda başka bir kuruma ya da birime ihtiyaç duymadan yaşayabileceği bir kampüs alanı haline getirilecek. İnşallah bittiğinde, bu projeyi birçok öğrenci gördüğünde burada okumak için tercihlerini bu yönde yapacaklarına biz inanıyoruz.” şeklinde konuştu.


Kampüs alanının yaklaşık 100 milyon liraya mal olacağını aktaran İl Müdürü Bardakcı, “Maliyetini bilmiyorum ama bizim kendi yaptığımız inşaatların maliyetinden gidecek olursak diğer spor salonları, yurtlar, yüzme havuzları ve 17 tane 24 derslikli okulların da maliyetini koyarsanız 80-100 milyon lira arasında bir bütçeye tekabül edecek. Burası yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Bizim maliyetlerimizle baktığımızda 80 milyondan aşağı olmayacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

BOŞALTILAN LİSELER İLKOKUL OLACAK
Kampüs alanının tamamlanmasıyla birlikte liselerin buraya taşınacağını aktaran Vefa Bardakcı, “Bu kampüs alanlarını seçerken şehrin içinde olmasına dikkat ettik. Şehirden 20-30 km. uzaklıkta olmasını kesinlikle istemedik. Bu bölge çok enteresan. Burası Bornova sınırı, alt tarafı Konak, bu kısım ise Buca ilçe sınırları arasında kalıyor. Üç ilçeden de rahatlıkla öğrenci alabilecek ve 5 bin öğrencinin rahatlıkla okuyabileceği bir alan. Yaşam alanlarına uzak olmadığı gibi servis ve dolmuş ihtiyacı olmadan, sadece şehiriçi ulaşım araçlarıyla gelinebilecek, hattâ yürüyüş mesafesinde bir yer. Bunun bir faydası şu: Bornova, Buca ve Konak’taki fiziki kapasiteden dolayı sıkışmış liselerimizin öğrencileri buraya kaymış olacak. O zaman o liselerin yerini ilkokul ve ortaokullara tahsis edeceğiz, yani şehrin içindeki ilk ve ortaokullar fiziki olarak rahatlamış olacak ve ikili öğretimden de kurtulmuş olacaklar. Bu kampüs gibi beş tane yaptığımızda, İzmir’de ikili öğretimin büyük bir oranını kurtarmış olacağız. Okullar normal eğitime geçmiş olacak.“ diye konuştu.
'BÜTÜN ÖĞRETMENLERİN HAYALİ, İYİ BİR OKULDA GÖREV YAPMAKTIR'
İzmir’de 670 bin öğrenci ve 40 bin öğretmen bulunduğunu söyleyen Vefa Bardakcı, “Bütün öğretmenlerin hayalinde şöyle bir şey vardır: Benim görev yaptığım okulda bir defa kapalı ve açık spor salonu ve geniş alanlar olsun. Yemekhanemiz olsun. Kültür ve sanat faaliyetlerimizle ilgili salonumuz olsun. Öğrenci yurdumuz olsun. Dolayısıyla o okula gittiğimizde stresimizi, yorgunluğumuzu spor ve kültürel faaliyetlerle atalım. Yorgunluğumuz kalmasın. Aynı zamanda da rahat bir yaşam alanı olsun isteriz. Hangi öğretmene sorarsanız sorun, hayalinde yüzme havuzu olan bir okul vardır. Böyle bir yerde çalışmak ister. Biz burada yüzme havuzu da dahil her şeyini yapacağız. Öğrencilerimiz de her türlü spor faaliyetlerini yaptığı gibi sosyal faaliyetlerini de gerçekleştirebilecekler. Ayrıca 2 bin kişilik yurt kapasitesi çok fazla. Çevre ilçelerden de iyi bir okulda okumak isteyen öğrenciler, yurdumuzda kalarak eğitimlerine devam edebilecekler.” dedi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C