İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzmir’e 17 Liselik Eğitim Kampüsü Yapılacak
19 Eylül 2013 Perşembe 19:33

İzmir’e 17 Liselik Eğitim Kampüsü Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından büyük şehirlerde planlanan "Kampüs Okullar" projesi için İzmir’de düğmeye basıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından büyük şehirlerde planlanan "Kampüs Okullar" projesi için İzmir’de düğmeye basıldı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak dev kampüsün proje ihalesi tamamlandı. 2014 Ocak ayında yapım ihalesine çıkılması düşünülen, 17 lisenin yer alacağı 81 bin 500 metrekarelik alanda, 408 dersliğin yanısıra 2 bin öğrenci için de yurt yapılacak. 5 bin öğrencinin eğitim göreceği kampüste, yüzme havuzlarının yanısıra spor ve sosyal tesisler de yer alacak.
KAMPÜS ALANI ÜÇ İLÇENİN ORTASINDA
Bornova, Buca ve Konak ilçelerinin sınırlarının kesiştiği, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yaptırılan teknik ve endüstri meslek lisesinin bahçesine yapılacak okullar hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, “Bakanlığımızın yürüttüğü kampüs lise çalışmalarının İzmir’de ilkini uygulayacağız. Şu anda burada bir endüstri meslek lisemiz var. Daha önce Esnaf ve Sanatkarlar Odası kendisi için yapmış ama herhalde ihtiyaç fazlası duruma düşünce bize vermişler. Biz okula dönüştürdük. Burası 81 bin 500 metrekare bir alan. Şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisli. Burada 24 derslikli 17 tane okul yapacağız. Bunların içinde beş adet spor salonu, bin erkek ve bin kız öğrencinin olacağı 2 bin kişilik yurdu olacak. Yüzme havuzları, açık kapalı spor alanları, eğitimle ilgili ne gerekiyorsa hepsini burada bulabileceğiz. Sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlerin yapılabileceği alanlar, bu projenin içine dahil olacak.” dedi.

OKULLAR İKİ YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK
Ocak ayı itibariyle ihalesinin bakanlık tarafından yapılacağını ve iki sene içinde hizmete açılacağını belirten Bardakcı, “Şu anda proje ihalesi bitti. Bir firma, projeyle ilgili çalışmaları yapıyor. Ocakta da ihalesi yapılırsa yaklaşık buraya biz 408 tane derslik kazandırmış olacağız, diğer sosyal ve spor donatıları hariç. Önce buraya 10 bin öğrenci kararlaştırılmıştı ancak bakanlığımızın son kararı, kapasite ve fiziki imkanlar ne olursa olsun 5 bin öğrenciyle sınırlandırılacak. Burada 5 bin lise öğrencimizi eğitime alacağız ve her türlü güvenlik tedbirleri olmak üzere yemeğinden tutun da diğer ihtiyaçlarına varıncaya kadar hepsini buradan sağlayacağız. Öğrencinin, eğitim saatlerinde dışarıda başka bir kuruma ya da birime ihtiyaç duymadan yaşayabileceği bir kampüs alanı haline getirilecek. İnşallah bittiğinde, bu projeyi birçok öğrenci gördüğünde burada okumak için tercihlerini bu yönde yapacaklarına biz inanıyoruz.” şeklinde konuştu.


Kampüs alanının yaklaşık 100 milyon liraya mal olacağını aktaran İl Müdürü Bardakcı, “Maliyetini bilmiyorum ama bizim kendi yaptığımız inşaatların maliyetinden gidecek olursak diğer spor salonları, yurtlar, yüzme havuzları ve 17 tane 24 derslikli okulların da maliyetini koyarsanız 80-100 milyon lira arasında bir bütçeye tekabül edecek. Burası yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Bizim maliyetlerimizle baktığımızda 80 milyondan aşağı olmayacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

BOŞALTILAN LİSELER İLKOKUL OLACAK
Kampüs alanının tamamlanmasıyla birlikte liselerin buraya taşınacağını aktaran Vefa Bardakcı, “Bu kampüs alanlarını seçerken şehrin içinde olmasına dikkat ettik. Şehirden 20-30 km. uzaklıkta olmasını kesinlikle istemedik. Bu bölge çok enteresan. Burası Bornova sınırı, alt tarafı Konak, bu kısım ise Buca ilçe sınırları arasında kalıyor. Üç ilçeden de rahatlıkla öğrenci alabilecek ve 5 bin öğrencinin rahatlıkla okuyabileceği bir alan. Yaşam alanlarına uzak olmadığı gibi servis ve dolmuş ihtiyacı olmadan, sadece şehiriçi ulaşım araçlarıyla gelinebilecek, hattâ yürüyüş mesafesinde bir yer. Bunun bir faydası şu: Bornova, Buca ve Konak’taki fiziki kapasiteden dolayı sıkışmış liselerimizin öğrencileri buraya kaymış olacak. O zaman o liselerin yerini ilkokul ve ortaokullara tahsis edeceğiz, yani şehrin içindeki ilk ve ortaokullar fiziki olarak rahatlamış olacak ve ikili öğretimden de kurtulmuş olacaklar. Bu kampüs gibi beş tane yaptığımızda, İzmir’de ikili öğretimin büyük bir oranını kurtarmış olacağız. Okullar normal eğitime geçmiş olacak.“ diye konuştu.
'BÜTÜN ÖĞRETMENLERİN HAYALİ, İYİ BİR OKULDA GÖREV YAPMAKTIR'
İzmir’de 670 bin öğrenci ve 40 bin öğretmen bulunduğunu söyleyen Vefa Bardakcı, “Bütün öğretmenlerin hayalinde şöyle bir şey vardır: Benim görev yaptığım okulda bir defa kapalı ve açık spor salonu ve geniş alanlar olsun. Yemekhanemiz olsun. Kültür ve sanat faaliyetlerimizle ilgili salonumuz olsun. Öğrenci yurdumuz olsun. Dolayısıyla o okula gittiğimizde stresimizi, yorgunluğumuzu spor ve kültürel faaliyetlerle atalım. Yorgunluğumuz kalmasın. Aynı zamanda da rahat bir yaşam alanı olsun isteriz. Hangi öğretmene sorarsanız sorun, hayalinde yüzme havuzu olan bir okul vardır. Böyle bir yerde çalışmak ister. Biz burada yüzme havuzu da dahil her şeyini yapacağız. Öğrencilerimiz de her türlü spor faaliyetlerini yaptığı gibi sosyal faaliyetlerini de gerçekleştirebilecekler. Ayrıca 2 bin kişilik yurt kapasitesi çok fazla. Çevre ilçelerden de iyi bir okulda okumak isteyen öğrenciler, yurdumuzda kalarak eğitimlerine devam edebilecekler.” dedi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C