İstanbul 17°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KADIN ESPRİSİ TBMMYİ KIRDI
06 Ekim 2011 Perşembe 16:04

KADIN ESPRİSİ TBMM'Yİ KIRDI

Kadın milletvekillerine TBMM Genel Kurulunda pantolon giymesine imkan veren düzenleme, Anayasa Komisyonunda kabul edildi. CHP'li Türmen'in eleştirisine Kuzu'nun verdiği yanıt güldürdü.
TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik yapan teklif, TBMM Anayasa Komisyonunda ele alındı. TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, değişikliğin, kadın milletvekilli sayısının artmasıyla ihtiyaç haline geldiğini belirterek, kadınların pantolon ve ceketle çalışmalara katılmayı arzu ettiklerini vurguladı. Sağlam, ''Bu ihtiyaç tüm dünyada benimsenmiştir. Meclisimizde kadın milletvekillerine daha rahat çalışma imkanı sağlamak için böyle bir değişiklik yapılmasını öngörüyoruz'' dedi. 
 
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, teklife olumlu baktıklarını belirtti. Türkiye gündemiyle ilgili görüşlerini ifade etmek istediğini belirten Kart'ın, ''İsrail üzerinden Suriye'yi vurma planları...'' demesine Komisyon Başkanı Burhan Kuzu , ''Ne alakası var? Aşağıda basın toplantı salonu var. 8 yıldır bunu yapıyorsun. Huylu huyundan vazgeçmiyor, ben ne yapayım? Konumuz bu değil'' diye tepki gösterdi. 
 
Konuşmasını sürdüren Kart, ''İsrail üzerinden Suriye'ye karşı Türkiye'nin öncü kuvvet olarak kullanılmak istendiğini görüyoruz. Dış siyasette Alman vakıfları yoluyla Deniz Feneri davasında stratejik mevki kazanılmak isteniyor. Türkiye'nin sağduyulu kamuoyu bu gerçekleri görüyor'' diye konuştu. 
 
-Başörtüsü sorunu...- 
 
MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da teklife olumlu baktıklarını ifade ederek, Türkiye'de kılık kıyafetle ilgili sorunların sosyal yara haline geldiğini savundu. Bal, 1969 yılında bir İlahiyat Fakültesi öğrencisinin başörtüsü katması sonucunda Türkiye'de başörtüsünün sorununun kartopu gibi büyüdüğünü, zaman zaman muhtıralara konu olduğunu ve siyaseti şekillendirir hale geldiğini söyledi. 
 
MHP'nin; başörtüsüyle ilgili özgürlük alanının genişletilmesi konusunda samimi görüşlerini ortaya koyduğunu belirten Bal, bunun sorun olmaktan çıkartılması için gerekli çabayı göstereceklerini, iyi niyet çerçevesinde destek vereceklerini anlattı. MHP'li Bal, AK Parti ile birlikte daha önce Anayasanın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik için ortak akıl yaratılmaya çalışıldığını ancak Anayasa Mahkemesinin yetkisini aşarak düzenlemeyi iptal ettiğini söyledi. 
 
Bal, ''Şimdi Anayasa Mahkemesi de belirli bir şekle dönüştürüldüğüne göre bu sorunun tekrar toplumsal mutabakatla çözülmesi için MHP'nin samimi duygularını sizinle paylaşmak istiyorum'' dedi. 
 
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop da Türkiye'de genel olarak kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin hep askeri yönetimler döneminde yapıldığına dikkati çekerek, üniversitelerde başörtüsü sorununun da 1986 yılında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Çukurova Üniversitesinde yapılan konuşmasıyla başladığını anlattı. Şentop, ''Türkiye'de insanların kılık kıyafetine karışılmadığı, makul çerçeve içinde herkesin dilediği gibi bir ülke olması temennisini dile getiriyorum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu yasakları da kaldırırız'' dedi. 
 
-''İktidarın kadına bakışı sorunlu''- 
 
CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, kadınların sorununun, sadece teklifle sınırlı olmadığını belirterek, son 7 yılda 5 bin kadının öldürüldüğünü, taciz ve tecavüz suçlarında yüzde 35 artış olduğunu belirtti. 
 
Kadıların işgücüne katılımının 1999 yılında yüzde 34,1 iken, 2010 yılında yüzde 27,6'ya düştüğünü ifade eden Türmen, ''Bütün bunlar, 'Acaba siyasi iktidarın kadına bakış açısında bir yanlış mı var?' sorunu akla getiriyor. Bakanlığın adından da 'kadın'ın çıkarılması, bu sorunu büsbütün akla getiriyor. Acaba siyasi iktidarın kadına bakış açısı sorunlu olduğu için mi kadınların durumu gittikçe kötüleşiyor?'' diye konuştu. 
 
Komisyon Başkanı Kuzu'nun, Türmen'in sözlerine, ''Kadına bakışımız her zaman doğru. Yanlış bakış olmaz. Allah çarpar'' demesi, gülüşmelere neden oldu. 
 
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman vakıflarıyla ilgili sözlerini eleştirerek, ''25 yıl savcılık yaptım. Soruşturmalar gizlidir, polis mi savcı mı Başbakan'a bilgi veriyor'' dedi. 
 
Özgündüz, tutuklu milletvekilleri konusunda Meclisin bir irade beyanı ve en kısa zamanda konuyla ilgili yasal düzenleme yapılacağına ilişkin açıklama yapmasını istedi.
 
-Kadınların görüşü- 
 
AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, değişikliğin ihtiyaç olduğunu belirterek, tüm kadın milletvekilleri adına öneriyi veren ve destekleyenlere teşekkür etti. 
 
AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Komisyon Başkanı Kuzu'ya kendisine geç söz verdiği için tepki gösterdi. Türkmenoğlu, ''Geçen yıl anayasada kadınlara pozitif ayrımcılık getirdik ama ama siz negatif ayrımcılık yapıyorsunuz'' dedi. 
 
Teklifin geç kalmış bir düzenleme olduğunu belirten Türkmenoğlu, insanların nasıl yaşaması ve giyinmesi gerektiğini devletin düzenlememesi gerektiğini, bu ayıplı durumdan Türkiye'nin geç de olsa kurtulacağını söyledi. 
 
Türkmenoğlu, 2002 yılından beri AK Parti iktidarlarının kadınlar için pozitif düzenlemeler yaptığını, bunları yapmaya da devam edeceğini kaydetti. 
 
Konuşmaların ardından teklif kabul edildi. 
 
Teklife göre, Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri bakanlar, TBMM Teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyecek ve kravat takacak; kadınlar ise tayyör veya ceket ve pantolon giyecek. 
 
Teklifte, İçtüzük'teki ''bayan'' ibaresinin de ''yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan 'kadın' ibaresiyle değiştirilmesi'' de yer alıyor. 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
14 / 20 °C
Adana
17 / 30 °C
Konya
9 / 21 °C