İstanbul 18°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KADIN POSTALLAR CEPHEYE
02 Ekim 2011 Pazar 12:34

KADIN POSTALLAR CEPHEYE

Kadınlara kışlalarda yer açan ülke sayısı artıyor. Genelde cephe gerisinde kalan kadınlar artan oranda sıcak çatışmalara da gidiyor.

Savaş erkek işi mi? Ortalama bir bedenin en az yarı ağırlığındaki askeri mühimmatı yüklenip cephede savaşmak, kan kokusunun ağırlığını taşımak yalnızca erkek anatomisine mi uyar? Bu kadim tartışma hala sürerken ‘pedikürlü ayakların girdiği’ postalların sayısı artıyor. Her ne kadar cephe gerisinde görev alsalar da ordularında cephe önünde savaşan kadın asker barındıran ülkeler de bir o kadar çok. Avustralya Savunma Bakanı Stephen Smith, gelecek 5 yıl içinde fiziki testleri geçen kadın askerlerin tüm muharebe görevlerine katılmalarına izin verileceğini duyurdu. 

Avustralya’nın attığı bu adımı daha önce Yeni Zelanda, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İtalya, Almanya, Norveç, İsrail, Sırbistan, İsveç ve İsviçre de atmıştı. Bu ülkeler kadın postalların düşmanla birebir mücadeleye girmesinin önü açmıştı. Erkeklere göre daha hassas kemik yapısına sahip olan kadınların askerlik yapmasına karşı çıkanlar, savaşlarda kadınların yeterli dayanıklılığı gösteremeyeceğini, kadın ve erkek arasında doğabilecek duygusal ilişkinin savaş kapasitesine zarar vereceğini savunuyor. 

Esaret korkusu 
Savaşta esir alınan kadın askerlerin cinsel istismara ve işkenceye maruz kalmasının daha olası olduğu dile getiriliyor. Ancak Irak’ta Amerikalı kadın askerler Lynndie England ve Sabrina Harman’ın Ebu Garip Hapishanesi’nde esirlere yaptıkları işkencenin savaş ortamında cinsiyet ayrımının ne kadar geçerli olduğu sorusunu gündeme getirdi. Amerikalı Yarbay Dave Grossmani ‘Öldürme Üzerine: Savaş ve Toplumda Öldürmeyi Öğrenmenin Psikolojik Bedeli’ isimli kitabında İsrail’in 1948’de kadın askerlerin cepheye çıkmasını yasakladığını, gerekçesinin de kadınların kırılgan yapısından çok, erkek askerlerin yaralı kadınlara ‘kontrolsüz bir korumacı içgüdüyle’ görevi bırakıp yardım etmesinden kaynaklandığını yazıyor. Ayrıca düşmanlarını canlı yakalayıp sorgulama taktiği güden İsrail’in özellikle İslam ülkelerinde ‘erkeklerin kadınlara teslim olmayı reddetmesinden’ dolayı kadınları kritik noktalarda bulundurmadığı öne sürülür. Kadınların ordudaki rolleri üzerine tartışmanın sonu gelmiyor ama değişen dünya dengelerinde artan güvenlik önlemleri kadınlara daha çok rol biçiyor. 


İlk kadın savaş pilotu Türk’tü ama...
Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen, hem TSK’nın hem dünyanın ilk kadın savaş pilotuydu. Ancak daha sonra TSK içinde kadınların yıldızı bir türlü parlamadı. TSK’da ortalama 100 subaydan sadece 1’i kadın. Karargâhta, kütüphanede ya da öğretim görevilisi gibi geri hizmetlerde bulunan kadın subaylar, muharip sınıflarda görev almadı. Son zamanlarda kadın subay sayısı artsa da TSK tarihinde hiçbir kadın general olmadı. 2001’de ilk kez bir kadın subayın general olma fırsatı doğsa da, askeri şûra kıdemli albaylar Nur İnanç ve Alev Belhan’ı terfi ettirmedi. 

2009’da ise 2 kadın subayın Genelkurmay Başkanlığı’na kadar yükselebilmesi için bir şans daha doğdu. Kara Harp Akademisi’nin sınavlarını kazanan Yüzbaşı Yasemin Karapınar ve Üsteğmen Nilüfer Karabulut akademiden kurmay olarak mezun olma hakkı elde etti. TSK teamüllerine göre, Genelkurmay Başkanlığı görevini karacılar yürütüyor. Bu nedenle Karapınar ve Karabulut ilk kadın Genelkurmay başkan adayları. Karapınar, 2016’da kurmay yarbay, 2019’da kurmay albaylığa terfi edecek. Generalliğe yükselmek için ilk sınavını 2024’te verecek. Karapınar, Yüksek Askeri Şûra kararı ile tuğgeneralliğe terfi ederse, 2028’de tümgeneral, 2032’de korgeneral, 2036’da orgeneral olabilecek. 2040’ta Kara Kuvvetleri Komutanı, 2042’de Genelkurmay Başkanı olabilecek.


Dünyada kadın askerler


Ukrayna: Silahlı kuvvetlerde aktif görev alan kadınların oranı yüzde 13. Sözleşmeli askerlerin de yüzde 44’ü kadın. Bu oranın yüksek olmasının sebebi düşük maaşları birçok erkeğin kabul etmemesi. Toplamda 200 bin personeli olan ordunun yüzde 25’i kadın.

ABD: Ordunun yüzde 20’sini kadın askerler oluşturuyor. Cephe önünde sıcak çatışmaya girmelerine izin verilmiyor. Karada topçu olabilen kadın askerler, genellikle savaş uçakları ve gemilerde görev alıyor. Yakında denizaltılarda da görev almaları bekleniyor. 1991 Körfez Savaşı’na 40 bin kadın asker katıldı. İç savaşta erkek mahlasını kullanıp cepheye gidenler oldu. Kore’de 120 bin kadın, Vietnam’da ise tıbbi personel dahil 7 bin kadın görev aldı.

Almanya: Kadın askerler genellikle topçu birliklerinde yer alsalar da görevlerinde bir kısıtlama yok. 2. Dünya Savaşı’nda çok sayıda kadın asker orduya dahil edildi. Naziler aktif cepheden uzak tutsalar da yüzlerce kadın askeri topçu birliklere kattı. Bundeswehr’in 1955’te kurulmasından bu yana Almanya kadın askeri erkekten ayırmama konusunda NATO içinde öne çıkan ülke.

Kanada: Kadın askerler orduda düşmanla doğrudan temas dahil her türlü görevde bulunabiliyor. Orduda kadın birlikleri ve Kraliyet Hava Kuvvetleri’ndeki kadın tümeni 2. Dünya Savaşı sırasında kuruldu. Savaş sırasında çatışmaya girmeseler de 45 bin kadın ağır ekipman taşınmasından, paraşütle atlamaya, idari işlerden yemek pişirip çamaşır yıkamaya kadar her türlü görevi üstlendi. 1982’de kadın askerlere yönelik tüm kısıtlamalar kaldırıldı .

Rusya: Ordunun yüzde 10’unu oluşturan kadın askerlerin sayısı 115 ile 160 bin arasında. Birinci Dünya Savaşı’nda milyonlarca askerin ölmesi üzerine hükümet orduya psikolojik destek için 1917’de kadın taburunu kurdu. 3 ay savaşan kadın askerlerin sayısı 2 binden 250’ye düşünce Bolşevikler taburu dağıttı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ise 1 milyondan fazla kadın cephelerde görevlendirilip keskin nişancı, makineli tüfek ve tank birliklerine dahil edildi.

Çin: Erkeklerin 2 yıl mecburi hizmet vermesi gereken dünyanın en büyük ordusu olarak bilinen Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na 18 yaşını tamamlamış lise öğrencisi kızların da katılımı teoride zorunlu. Ancak kalabalık nüfusa sahip Çin’de orduya gönüllü katılımın fazla olması nedeniyle hükümet resmen mecburiyet yasası çıkarmadı. Kadın askerler genelde tıbbi, veterinerlik ve diğer teknik görevlere getiriliyor.

Eritre: Ordunun yüzde 25’ini oluşturan kadın askerler Eritre iç savaşında ve Etiyopya ile sınır çatışmalarında önemli roller oynadı.

Avustralya: Orduda denizaltılarda görevlendirilen ve genellikle savaş pilotu olan kadın askerler 2016’tan itibaren cephede sıcak çatışmaya da girebilecek. İnsansız hava araçlarını kumanda eden ve Afganistan’daki topçu birliklerinde görev alan Avustralyalı kadın askerler 5 yıl sonra muharip piyade birlikleri ve özel kuvvetlerde yer alabilecek.

Britanya: Ordunun yüzde 9’unu oluşturan kadın askerler doğrudan cephe, düşmanla temas ve öldürme dışında tüm görevlerde bulunabiliyor. 2. Dünya Savaşı’nda 600 bin kadın asker hava, kara ve deniz operasyonlarında yer aldı. Kadın askerler 1945’ten sonra ilk kez 1991 Körfez Savaşı’nda cepheye katıldı.

İsrail: Mecburi 2 yıl hizmet süresi olan kadın askerlere orduda aktif cephe ve ön saflarda savaş dahil tüm görevler veriliyor. Kadın askerler 1948 savaşında ve Mısır’la karşı karşıya gelinen 1956 Süveyş Krizi’nde telsiz operatörlüğü, lojistik pilotluğu ve topçu görevlerini üstlendi.

Libya: Ordusunda kadın barındıran ender İslam ülkesi. Muammer Kaddafi’nin 200 kadın koruması vardı. Yeni dönemde kadınların durumu meçhul.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
14 / 20 °C
Adana
17 / 31 °C
Konya
9 / 21 °C