İstanbul 14°C
12 Aralık 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kale Biberinin Markalaşmasına Geka’dan Destek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:18

Kale Biberinin Markalaşmasına Geka’dan Destek

Denizli’nin Kale ilçesinin adını taşıyan Kale biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırılması ve katma değerinin arttırılması amacıyla Kale Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na sunduğu “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalla.

Denizli’nin Kale ilçesinin adını taşıyan Kale biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırılması ve katma değerinin arttırılması amacıyla Kale Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na sunduğu “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi” projesi, destek almaya hak kazandı. 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hibe alacak projenin sözleşmesi, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca tarafından imzalandı.

Genel Sekreter Alata, törende yaptığı konuşmada GEKA’nın sorumlu olduğu Denizli, Aydın ve Muğla’da ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmaya, rekabet gücünü arttırmaya yönelik çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini, bölge potansiyelinin tanıtım, tasarım, markalaşma ve yenilikçi teknolojiyle katma değerini arttırmaya önem verdiklerini söyledi. Başkan Yarımca ise yalnızca kendi mikroklima bölgesinde verimlilik gösteren Kale biberinin bölge için çok önemli olduğunu belirterek, tarımda rekabet gücünü arttırıcı ürünler arasında yer aldığını ifade etti. Yarımca, “İlçemizde biberle ilgili bilgilerin ve verilerin yer aldığı, ürün potansiyelini ortaya koyan herhangi bir çalışmanın olmadığını tespit ettik. Ayrıca Kale biberinin, Türkiye’deki tescilli üç biberden biri olmasına rağmen Güney Ege Bölgesi dışındaki yakın illerde dahi tanınmadığını ve gereken değeri alamadığını gördük. Bu kapsamda Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi projesini hazırlayarak GEKA’ya başvuru yaptık. Projemiz başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında 100 üreticiyle yapılan anketler ve 25 kuruma yapılacak birebir ziyaretlerle hazırlanacak çalışmanın altlık verileri oluşturulacaktır.” dedi.

Projeyle Kale biberinin üretim alan ve miktarının tespit edilmesi, işgücü imkânlarının belirlenmesi, ürüne yönelik yatırım alanlarının analiz edilmesi, dış ticaret potansiyelini ön plana çıkaracak çalışmaların yürütülmesi, örgütlenmenin incelenmesi ve tanıtım araçlarının belirlenmesi hedefleniyor. Ürünün pazarlama kanalları şemasının oluşturulması ve buralarda yer alan birimlerin incelenmesi planlanıyor. Proje kapsamında yapılacak çalışmalarla Kale biberine yönelik gelecek yıllardaki tanıtım ve markalaşma çalışmalarına yol gösterecek bilgi ve veriler elde edilerek, sonuç olarak ürüne yönelik yatırımların artması sağlanacak. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TESK'ten "tuzak indirim" tepkisi» Mitsubishi'den Türkiye'ye dev yatırım!» Deniz ablukası,savaş ilanına eş değer!» Netenyahu AB'yi tehdit etti!» Jet Fadıl yine yaptı yapacağını!» "YPG Menbic'de de DEAŞ ile anlaşma yaptı"» Cari açık arttı» Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi'nin akıbeti» Katar'dan savaş uçağı hamlesi!» Türkiye büyüme rakamları açıklandı» ESK dondurulmuş tavuk satacak» Atadan kalma tezgahla ipliğe hayat veriyor» İTO Başkanı Çağlar hayatını kaybetti» Üçüzlerin hayali 17 yıl sonra gerçek oldu» Terörsüz şehirlerde büyük değişim» Netanyahu'ya sert tepki!» Eroğlu: Türkiye'nin 2040'a kadar su sorunu olmayacak» Firari Fetöcü Türk halkını ABD'ye şikayet etti» 'Akkuyu 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak'» Bozdağ: ABD geri adım atmalıdır» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 11 °C
İzmir
12 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
6 / 18 °C
Konya
1 / 13 °C