İstanbul 11°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kale Biberinin Markalaşmasına Geka’dan Destek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:18

Kale Biberinin Markalaşmasına Geka’dan Destek

Denizli’nin Kale ilçesinin adını taşıyan Kale biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırılması ve katma değerinin arttırılması amacıyla Kale Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na sunduğu “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalla.

Denizli’nin Kale ilçesinin adını taşıyan Kale biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırılması ve katma değerinin arttırılması amacıyla Kale Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na sunduğu “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi” projesi, destek almaya hak kazandı. 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hibe alacak projenin sözleşmesi, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca tarafından imzalandı.

Genel Sekreter Alata, törende yaptığı konuşmada GEKA’nın sorumlu olduğu Denizli, Aydın ve Muğla’da ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmaya, rekabet gücünü arttırmaya yönelik çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini, bölge potansiyelinin tanıtım, tasarım, markalaşma ve yenilikçi teknolojiyle katma değerini arttırmaya önem verdiklerini söyledi. Başkan Yarımca ise yalnızca kendi mikroklima bölgesinde verimlilik gösteren Kale biberinin bölge için çok önemli olduğunu belirterek, tarımda rekabet gücünü arttırıcı ürünler arasında yer aldığını ifade etti. Yarımca, “İlçemizde biberle ilgili bilgilerin ve verilerin yer aldığı, ürün potansiyelini ortaya koyan herhangi bir çalışmanın olmadığını tespit ettik. Ayrıca Kale biberinin, Türkiye’deki tescilli üç biberden biri olmasına rağmen Güney Ege Bölgesi dışındaki yakın illerde dahi tanınmadığını ve gereken değeri alamadığını gördük. Bu kapsamda Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi projesini hazırlayarak GEKA’ya başvuru yaptık. Projemiz başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında 100 üreticiyle yapılan anketler ve 25 kuruma yapılacak birebir ziyaretlerle hazırlanacak çalışmanın altlık verileri oluşturulacaktır.” dedi.

Projeyle Kale biberinin üretim alan ve miktarının tespit edilmesi, işgücü imkânlarının belirlenmesi, ürüne yönelik yatırım alanlarının analiz edilmesi, dış ticaret potansiyelini ön plana çıkaracak çalışmaların yürütülmesi, örgütlenmenin incelenmesi ve tanıtım araçlarının belirlenmesi hedefleniyor. Ürünün pazarlama kanalları şemasının oluşturulması ve buralarda yer alan birimlerin incelenmesi planlanıyor. Proje kapsamında yapılacak çalışmalarla Kale biberine yönelik gelecek yıllardaki tanıtım ve markalaşma çalışmalarına yol gösterecek bilgi ve veriler elde edilerek, sonuç olarak ürüne yönelik yatırımların artması sağlanacak. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 24 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
8 / 23 °C