İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kale Biberinin Markalaşmasına Geka’dan Destek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:18

Kale Biberinin Markalaşmasına Geka’dan Destek

Denizli’nin Kale ilçesinin adını taşıyan Kale biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırılması ve katma değerinin arttırılması amacıyla Kale Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na sunduğu “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalla.

Denizli’nin Kale ilçesinin adını taşıyan Kale biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırılması ve katma değerinin arttırılması amacıyla Kale Belediyesi’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na sunduğu “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi” projesi, destek almaya hak kazandı. 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hibe alacak projenin sözleşmesi, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca tarafından imzalandı.

Genel Sekreter Alata, törende yaptığı konuşmada GEKA’nın sorumlu olduğu Denizli, Aydın ve Muğla’da ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmaya, rekabet gücünü arttırmaya yönelik çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini, bölge potansiyelinin tanıtım, tasarım, markalaşma ve yenilikçi teknolojiyle katma değerini arttırmaya önem verdiklerini söyledi. Başkan Yarımca ise yalnızca kendi mikroklima bölgesinde verimlilik gösteren Kale biberinin bölge için çok önemli olduğunu belirterek, tarımda rekabet gücünü arttırıcı ürünler arasında yer aldığını ifade etti. Yarımca, “İlçemizde biberle ilgili bilgilerin ve verilerin yer aldığı, ürün potansiyelini ortaya koyan herhangi bir çalışmanın olmadığını tespit ettik. Ayrıca Kale biberinin, Türkiye’deki tescilli üç biberden biri olmasına rağmen Güney Ege Bölgesi dışındaki yakın illerde dahi tanınmadığını ve gereken değeri alamadığını gördük. Bu kapsamda Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi projesini hazırlayarak GEKA’ya başvuru yaptık. Projemiz başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında 100 üreticiyle yapılan anketler ve 25 kuruma yapılacak birebir ziyaretlerle hazırlanacak çalışmanın altlık verileri oluşturulacaktır.” dedi.

Projeyle Kale biberinin üretim alan ve miktarının tespit edilmesi, işgücü imkânlarının belirlenmesi, ürüne yönelik yatırım alanlarının analiz edilmesi, dış ticaret potansiyelini ön plana çıkaracak çalışmaların yürütülmesi, örgütlenmenin incelenmesi ve tanıtım araçlarının belirlenmesi hedefleniyor. Ürünün pazarlama kanalları şemasının oluşturulması ve buralarda yer alan birimlerin incelenmesi planlanıyor. Proje kapsamında yapılacak çalışmalarla Kale biberine yönelik gelecek yıllardaki tanıtım ve markalaşma çalışmalarına yol gösterecek bilgi ve veriler elde edilerek, sonuç olarak ürüne yönelik yatırımların artması sağlanacak. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C