İstanbul 19°C
19 Nisan 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu binaları depreme dayanıksız
27 Mayıs 2012 Pazar 12:17

Kamu binaları depreme dayanıksız

1998 öncesinde inşa edilen ve yapılan kontrollerde hasarsız gözüken çok katlı kamu binalarının depreme dayanıksız olduğu tespit edildi.

 

SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, kentte 1998 yönetmeliği öncesi yapılan ve deprem sonrasında yapılan kontrollerde hasarsız gözüken 3 ve daha çok katlı binaların 2007 deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını belirlemek için geçen yıl ekim ayında çalışma başlattı. Üniversite, özel kişilere ve kamuya ait 50 binanın ücretsiz olarak test edileceğini duyurdu. Kamu binalarının müracaatlarını Sakarya Valiliği, özel konutlarınkini ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi aldı. İl Özel İdaresi hizmet binası, Geyve Hükümet Konağı, maliye lojmanları, sağlık ve okul binalarının da aralarında bulunduğu 17 kamu binası için inceleme istendi. Vatandaşlar ise binalarının ücretsiz olarak test edileceği çalışmaya başvurmadı. SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemalettin Yılmaz’ın başkanlığındaki 8 akademisyen, 6 araştırma görevlisi ve 40 öğrenci kamu binalarını tek tek inceledi. Binalardan alınan karot numuneleri ile yapının beton dayanımı tespit edildi. Korozyon hasarları, zemin özellikleri dikkate alınarak binaların ’2007 Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu performans analizi yapılarak incelendi. Çalışmalar sonucunda 17 kamu binasından 15′inin güvenlik kriterlerini sağlamadığı belirlendi. Binalar ya yıkılacak ya da güçlendirilecek.

 

Prof. Dr. Kemalettin Yılmaz, 1998 yönetmeliği öncesi yapılan pek çok binada benzer sonuçların olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Sonucun 1998 öncesi yapılan çok katlı birçok binanın o günkü yönetmeliği sağlasa da güncel yönetmeliği sağlayamayabileceğini ortaya çıkardığını ifade etti. Yılmaz, “Ülkemizdeki yapı stokuna baktığımızda 1998 öncesi yapılan betonarme binaların birçoğunda deprem güvenliğinin zayıf olduğu görülecektir. Van’da yaptığınız gözlemlerde de aynı sonuçları gördük. Beton kalitesi düşük. O tarihlerde hazır beton Türkiye’de yeterince kullanılmıyordu. Düşey taşıyıcı eleman olan kolon ve perdelerin boyutları küçük. Nervürlü demir kullanılmaması, birleşim bölgelerinde demirlerin teknik kurallara uygun yerleştirilmemesi ve ilerlemiş korozyon tehlikesi binada diğer önemli zayıflıkları oluşturuyor. Yıkımın en büyük sebeplerinden bir tanesi proje kusurları.” diye konuştu.

VATANDAŞ, BİNASINI TEST ETTİRMİYOR

 

Kemalettin Yılmaz, hasarsız gibi gözüken 3 ve daha fazla katlı betonarme binaların deprem güvenliklerinin yeniden değerlendirilip sonuçlarının ortaya konulması gerektiğine dikkati çekti. Vatandaşın ‘binam hasarlı çıkacak’ korkusuyla dayanıklılık testini yaptırmaktan kaçındığını söyledi. Yılma, “Çalışmamız bina sakinlerinin yararına olmasına rağmen kimse başvurmadı. Testi yapılan bina dayanıksız çıkarsa ya yıkılacak ya da güçlendirilecekti. Belediyenin o binalarla ilgili işlem yapması gerekiyordu. Muhtemelen vatandaş bundan dolayı ilgi göstermedi. Yaptığımız incelemede gördük ki, 1998 yönetmeliği ile yapılmış olan yapıların gözden geçirilerek yenilenmesi veya güçlendirilerek iyileştirilmesi gerekmektedir.”

Salih Hamurcu – Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 24 °C
İzmir
10 / 26 °C
Antalya
15 / 24 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
8 / 24 °C