İstanbul 20°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu binaları depreme dayanıksız
27 Mayıs 2012 Pazar 12:17

Kamu binaları depreme dayanıksız

1998 öncesinde inşa edilen ve yapılan kontrollerde hasarsız gözüken çok katlı kamu binalarının depreme dayanıksız olduğu tespit edildi.

 

SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, kentte 1998 yönetmeliği öncesi yapılan ve deprem sonrasında yapılan kontrollerde hasarsız gözüken 3 ve daha çok katlı binaların 2007 deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını belirlemek için geçen yıl ekim ayında çalışma başlattı. Üniversite, özel kişilere ve kamuya ait 50 binanın ücretsiz olarak test edileceğini duyurdu. Kamu binalarının müracaatlarını Sakarya Valiliği, özel konutlarınkini ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi aldı. İl Özel İdaresi hizmet binası, Geyve Hükümet Konağı, maliye lojmanları, sağlık ve okul binalarının da aralarında bulunduğu 17 kamu binası için inceleme istendi. Vatandaşlar ise binalarının ücretsiz olarak test edileceği çalışmaya başvurmadı. SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemalettin Yılmaz’ın başkanlığındaki 8 akademisyen, 6 araştırma görevlisi ve 40 öğrenci kamu binalarını tek tek inceledi. Binalardan alınan karot numuneleri ile yapının beton dayanımı tespit edildi. Korozyon hasarları, zemin özellikleri dikkate alınarak binaların ’2007 Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu performans analizi yapılarak incelendi. Çalışmalar sonucunda 17 kamu binasından 15′inin güvenlik kriterlerini sağlamadığı belirlendi. Binalar ya yıkılacak ya da güçlendirilecek.

 

Prof. Dr. Kemalettin Yılmaz, 1998 yönetmeliği öncesi yapılan pek çok binada benzer sonuçların olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Sonucun 1998 öncesi yapılan çok katlı birçok binanın o günkü yönetmeliği sağlasa da güncel yönetmeliği sağlayamayabileceğini ortaya çıkardığını ifade etti. Yılmaz, “Ülkemizdeki yapı stokuna baktığımızda 1998 öncesi yapılan betonarme binaların birçoğunda deprem güvenliğinin zayıf olduğu görülecektir. Van’da yaptığınız gözlemlerde de aynı sonuçları gördük. Beton kalitesi düşük. O tarihlerde hazır beton Türkiye’de yeterince kullanılmıyordu. Düşey taşıyıcı eleman olan kolon ve perdelerin boyutları küçük. Nervürlü demir kullanılmaması, birleşim bölgelerinde demirlerin teknik kurallara uygun yerleştirilmemesi ve ilerlemiş korozyon tehlikesi binada diğer önemli zayıflıkları oluşturuyor. Yıkımın en büyük sebeplerinden bir tanesi proje kusurları.” diye konuştu.

VATANDAŞ, BİNASINI TEST ETTİRMİYOR

 

Kemalettin Yılmaz, hasarsız gibi gözüken 3 ve daha fazla katlı betonarme binaların deprem güvenliklerinin yeniden değerlendirilip sonuçlarının ortaya konulması gerektiğine dikkati çekti. Vatandaşın ‘binam hasarlı çıkacak’ korkusuyla dayanıklılık testini yaptırmaktan kaçındığını söyledi. Yılma, “Çalışmamız bina sakinlerinin yararına olmasına rağmen kimse başvurmadı. Testi yapılan bina dayanıksız çıkarsa ya yıkılacak ya da güçlendirilecekti. Belediyenin o binalarla ilgili işlem yapması gerekiyordu. Muhtemelen vatandaş bundan dolayı ilgi göstermedi. Yaptığımız incelemede gördük ki, 1998 yönetmeliği ile yapılmış olan yapıların gözden geçirilerek yenilenmesi veya güçlendirilerek iyileştirilmesi gerekmektedir.”

Salih Hamurcu – Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C