İstanbul 8°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanatlı Hayvan Sektörü Canlanacak
19 Eylül 2013 Perşembe 19:08

Kanatlı Hayvan Sektörü Canlanacak

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinin faaliyete geçirilmesiyle, bölgede kanatlı sektörü uzun bir aradan sonra tekrar canlanacak.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinin faaliyete geçirilmesiyle, bölgede kanatlı sektörü uzun bir aradan sonra tekrar canlanacak. Erzincan’a gelen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kesimhanenin tekrar ekonomiye kazandırılacağını, gerekli ihalelerin yapılarak yüklenici firmalara iş tesliminin yapıldığını söyledi.

Erzincan’da tavukçuluk sektörünün temsilcileriyle bir araya gelen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, toplantıda sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyerek, önümüzdeki süreçte izlenecek yol haritası konusunda bilgiler verdi. İl Özel İdaresi tarafından Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne devredilen kanatlı kesimhanesinin tekrar ekonomiye kazandırılması için çalışmalar sürerken, Erzincan’da bulunan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinde incelemelerde bulundu. Beraberinde Erzurum Kombina Müdürü İsmail Atasever, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Naci Gün ve sektör temsilcileri ile kesimhaneyi gezen Genel Müdür Kemaloğlu, böyle büyük bir tesisin ekonomiye kazandırılmasıyla bölgede sektörün hareketleneceğini söyledi.

POTANSİYEL BÜYÜK

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, "Erzincan’da tavukçuluk sektörü ile ilgili olarak büyük bir potansiyel var. Bir süredir beklenti de oluşmuş. 2011 yılında bu arazi ve tesis kurumumuz tarafından devralınmış. Ancak son yaşanan depremde aldığı orta hasar, bunu raporlanması ve prosedürün tamamlanması biraz uzun sürmüş. Nihayet biz yakın bir zamanda buranın ihalesini bitirdik. İnşaat alanını gördük, yüklenici firma çalışmalara başlamış. Yer teslimi de yapıldı. İnşallah 2014 yılında kombina tesisleri kurumumuza teslim edilmiş olacak. Tesisin inşaat sürecinin tamamlanmasının ardından Erzincan ve bölge illerde tavukçuluk sektörünün gelişeceğine, üretimin artmasına vesile olacak. Tesisin faaliyete geçirilmesi aynı zamanda istihdam demek. Önümüzdeki süreçte ihracat demek. Böyle bir tesisin Erzincan’a kazandırılması için yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Et ve Süt Kurumu bu arada yapısal bir değişim yaşadı. Önceden Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü idik nisan ayından bu yana Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü olarak çalışıyoruz. Bu değişimden sonra bizim et, süt ve balık piyasasında komple bir düzenleme görevimiz var. Bu kapsamda, böyle üretim altyapısının bulunduğu ancak pazarlama altyapısının kurulamadığı, pazar entegrasyonunun sağlanamadığı, özel sektörün belki de ilk adımı devletten beklediği bölgelerde biz öncü rolünü üstleneceğiz. Burada zaman içerisinde özel sektörün gelişmesiyle birlikte devletin rolünün azaldığı görülebilir. Amaç burada sektör dinamizmini harekete geçirerek üretimi teşvik etmek ve artırmak. Biz tesisi hayata geçirdiğimizde hem özel sektör gelişecek hem de üretim hızla artacak. İnşallah bu tesisi bölge için yararlı bir yatırım olacak." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 20 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
9 / 22 °C