İstanbul 15°C
13 Aralık 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanatlı Hayvan Sektörü Canlanacak
19 Eylül 2013 Perşembe 19:08

Kanatlı Hayvan Sektörü Canlanacak

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinin faaliyete geçirilmesiyle, bölgede kanatlı sektörü uzun bir aradan sonra tekrar canlanacak.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinin faaliyete geçirilmesiyle, bölgede kanatlı sektörü uzun bir aradan sonra tekrar canlanacak. Erzincan’a gelen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kesimhanenin tekrar ekonomiye kazandırılacağını, gerekli ihalelerin yapılarak yüklenici firmalara iş tesliminin yapıldığını söyledi.

Erzincan’da tavukçuluk sektörünün temsilcileriyle bir araya gelen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, toplantıda sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyerek, önümüzdeki süreçte izlenecek yol haritası konusunda bilgiler verdi. İl Özel İdaresi tarafından Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne devredilen kanatlı kesimhanesinin tekrar ekonomiye kazandırılması için çalışmalar sürerken, Erzincan’da bulunan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinde incelemelerde bulundu. Beraberinde Erzurum Kombina Müdürü İsmail Atasever, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Naci Gün ve sektör temsilcileri ile kesimhaneyi gezen Genel Müdür Kemaloğlu, böyle büyük bir tesisin ekonomiye kazandırılmasıyla bölgede sektörün hareketleneceğini söyledi.

POTANSİYEL BÜYÜK

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, "Erzincan’da tavukçuluk sektörü ile ilgili olarak büyük bir potansiyel var. Bir süredir beklenti de oluşmuş. 2011 yılında bu arazi ve tesis kurumumuz tarafından devralınmış. Ancak son yaşanan depremde aldığı orta hasar, bunu raporlanması ve prosedürün tamamlanması biraz uzun sürmüş. Nihayet biz yakın bir zamanda buranın ihalesini bitirdik. İnşaat alanını gördük, yüklenici firma çalışmalara başlamış. Yer teslimi de yapıldı. İnşallah 2014 yılında kombina tesisleri kurumumuza teslim edilmiş olacak. Tesisin inşaat sürecinin tamamlanmasının ardından Erzincan ve bölge illerde tavukçuluk sektörünün gelişeceğine, üretimin artmasına vesile olacak. Tesisin faaliyete geçirilmesi aynı zamanda istihdam demek. Önümüzdeki süreçte ihracat demek. Böyle bir tesisin Erzincan’a kazandırılması için yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Et ve Süt Kurumu bu arada yapısal bir değişim yaşadı. Önceden Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü idik nisan ayından bu yana Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü olarak çalışıyoruz. Bu değişimden sonra bizim et, süt ve balık piyasasında komple bir düzenleme görevimiz var. Bu kapsamda, böyle üretim altyapısının bulunduğu ancak pazarlama altyapısının kurulamadığı, pazar entegrasyonunun sağlanamadığı, özel sektörün belki de ilk adımı devletten beklediği bölgelerde biz öncü rolünü üstleneceğiz. Burada zaman içerisinde özel sektörün gelişmesiyle birlikte devletin rolünün azaldığı görülebilir. Amaç burada sektör dinamizmini harekete geçirerek üretimi teşvik etmek ve artırmak. Biz tesisi hayata geçirdiğimizde hem özel sektör gelişecek hem de üretim hızla artacak. İnşallah bu tesisi bölge için yararlı bir yatırım olacak." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» MİLGEM 'de geri sayım başladı» Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı» ECB yılın son toplantısını yapıyor» İstihdam Şurası ilk kez toplanacak» Erdoğan: 'Kudüs kararının hiçbir hükmü olamaz'» Moody's'ten 2018 için karamsar tahmin» Kudüs'ün akıbeti bugün belli olacak!» Maaşlar Bitcoin ile ödenecek!» FETÖ'nün asker imamlarına operasyon» Firari FETÖ'cü : ''FBI bana 50 bin dolar verdi'» Milli Tren için mühendis aranıyor!» ‘Kimyasal arıtmada öncüyüz’» Bozdağ: Kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez» Polisle çatışan sanık yarbay ByLock'cu çıktı» Keşmir sorununda Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı» Erdoğan, Abbas ile görüştü» Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınmasına teşvik etmeliyiz» Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor» Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'» AB Liderler Zirvesi'nin gündemi belli oldu» İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı» Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da» Bilecik: "Lamı cimi yok, alkışlanacak başarı"» 22 bin 987 polis meslekten ihraç edildi» YÖK ve üniversitelerden 'Kudüs' açıklaması» "Rusya'nın çekilecek havası gerçekçi değil"» Kuvet'te Türkiye atağı» Bir filmle 53 şehir dolaştı» Türkiye 15 yılda önemli bir dirayet ortaya koydu» LC Waikiki yeni yılda 150 mağaza açacak» Yargıtay, kredi masrafında hükmü verdi!» Avro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı» Özel uçaklar istihdama katkı sunuyor» Ekonomistler TCMB'den faiz artışı bekliyor» "TMO 80 bin üreticiden fındık aldı"» 'Avrupalı turistlerin tercihi yeniden Türkiye'» Türkiye'den bal ihracatı» Arakan’dan Suriye’ye “Hiçbir Çocuk Üşümesin!”» Erdoğan: "Faiz baskısı boş bir caba"» Elektrikli otomobilden bir milyonluk istihdam» FETÖ şirketlerini el konulmadan temizlemiş!» AK Parti'de kongre süreci hızlanıyor» Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak» ABD'nin silahları Türkiye'ye yöneliyor» Leblebi tozundan ekmek üretildi» Kadın girişimciden CERN'e 'koruma kalkanı'» 'Otomotiv aşkını' teknik lise açarak taçlandırdı» İnternet reklamlarında sahteciliğe önlem» Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor» FETÖ'nün '668 bebek' yalanı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
8 / 22 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-2 / 13 °C