İstanbul 23°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanatlı Hayvan Sektörü Canlanacak
19 Eylül 2013 Perşembe 19:08

Kanatlı Hayvan Sektörü Canlanacak

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinin faaliyete geçirilmesiyle, bölgede kanatlı sektörü uzun bir aradan sonra tekrar canlanacak.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinin faaliyete geçirilmesiyle, bölgede kanatlı sektörü uzun bir aradan sonra tekrar canlanacak. Erzincan’a gelen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kesimhanenin tekrar ekonomiye kazandırılacağını, gerekli ihalelerin yapılarak yüklenici firmalara iş tesliminin yapıldığını söyledi.

Erzincan’da tavukçuluk sektörünün temsilcileriyle bir araya gelen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, toplantıda sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyerek, önümüzdeki süreçte izlenecek yol haritası konusunda bilgiler verdi. İl Özel İdaresi tarafından Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne devredilen kanatlı kesimhanesinin tekrar ekonomiye kazandırılması için çalışmalar sürerken, Erzincan’da bulunan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kanatlı kesimhanesinde incelemelerde bulundu. Beraberinde Erzurum Kombina Müdürü İsmail Atasever, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Naci Gün ve sektör temsilcileri ile kesimhaneyi gezen Genel Müdür Kemaloğlu, böyle büyük bir tesisin ekonomiye kazandırılmasıyla bölgede sektörün hareketleneceğini söyledi.

POTANSİYEL BÜYÜK

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, "Erzincan’da tavukçuluk sektörü ile ilgili olarak büyük bir potansiyel var. Bir süredir beklenti de oluşmuş. 2011 yılında bu arazi ve tesis kurumumuz tarafından devralınmış. Ancak son yaşanan depremde aldığı orta hasar, bunu raporlanması ve prosedürün tamamlanması biraz uzun sürmüş. Nihayet biz yakın bir zamanda buranın ihalesini bitirdik. İnşaat alanını gördük, yüklenici firma çalışmalara başlamış. Yer teslimi de yapıldı. İnşallah 2014 yılında kombina tesisleri kurumumuza teslim edilmiş olacak. Tesisin inşaat sürecinin tamamlanmasının ardından Erzincan ve bölge illerde tavukçuluk sektörünün gelişeceğine, üretimin artmasına vesile olacak. Tesisin faaliyete geçirilmesi aynı zamanda istihdam demek. Önümüzdeki süreçte ihracat demek. Böyle bir tesisin Erzincan’a kazandırılması için yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Et ve Süt Kurumu bu arada yapısal bir değişim yaşadı. Önceden Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü idik nisan ayından bu yana Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü olarak çalışıyoruz. Bu değişimden sonra bizim et, süt ve balık piyasasında komple bir düzenleme görevimiz var. Bu kapsamda, böyle üretim altyapısının bulunduğu ancak pazarlama altyapısının kurulamadığı, pazar entegrasyonunun sağlanamadığı, özel sektörün belki de ilk adımı devletten beklediği bölgelerde biz öncü rolünü üstleneceğiz. Burada zaman içerisinde özel sektörün gelişmesiyle birlikte devletin rolünün azaldığı görülebilir. Amaç burada sektör dinamizmini harekete geçirerek üretimi teşvik etmek ve artırmak. Biz tesisi hayata geçirdiğimizde hem özel sektör gelişecek hem de üretim hızla artacak. İnşallah bu tesisi bölge için yararlı bir yatırım olacak." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C