İstanbul 17°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kandil vize vermeyince örgütlü Kürtler gelmedi
27 Mayıs 2012 Pazar 15:10

Kandil vize vermeyince örgütlü Kürtler gelmedi

Ekopolitik'in Avrupa'daki Türk ve Kürt diasporasıyla buluştuğu toplantının ilk gününde örgütlü Kürtlerin gelmemesi hayal kırıklığı yarattı

 

Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği Ekopolitik'in Türkiye'nin Büyük Çatısı: Avrupa-Almanya Durağı adlı toplantısının 1. günü dün Almanya'nın Köln kentinde yapıldı. Avrupa'daki Kürt ve Türk toplumu temsilcilerini bir araya getirerek, Kürt Sorunu'nu diaspora ekseninde tartışmayı hedefleyen toplantıya Avrupa'nın önde gelen Kürt kuruluşları katılmadı. Özellikle Yek-kom (Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu) ve Kom-kurd (Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu) ve Komkar (Avrupa Kürdistan Dernekleri Federasyonu) çözüm amaçlı böyle bir toplantıya temsilci göndererek, fikirlerini dile getirmemesi katılımcılar arasında hayal kırıklığı yarattı. Ekopolitik'in Başkanı A. Tarık Çelenk, 'Gültan Kışanak bizzat aradı ve katılmalarını tavsiye etti. Ama sorun BDP'nin insiyatifinde değil' sözleriyle Kandil'den vize çıkmadığına işaret etti. Katılımcıların dünkü toplantıda verdikleri mesajlar şöyle:

KÜRT-TÜRK AYRIŞMASI VAR  
- (Orhan Aras, Avrupa Türk Caferiler Birliği Yöneticisi): Avrupa'da yaşayanlar arasında Kürt-Türk ayrışması elbette var. Ama dışlanmışlığı hissedince hepsi göçmen kimliğine bürünüyor. Avrupa ekonomik krizde Türklüğüne, Kürtlüğüne bakmadan kişileri geri gönderebilir. 
GENÇ NESİL RADİKALLEŞİYOR 
- (Seydo Can, WDR- Bernama Kurdi Radyosu): 
Almanya'da 60-70 Kürt Camisi, Komkar ve Yek-kom olarak 2 aktif grup var. Yek-kom şu anda daha etkili. Kürtlerin talepleriyle ilgili söz söyleyeceklerin oralardan gelmesi gerekiyordu. PKK'nın üst yönetiminden onaylanmadığı sürece gelip konuşamıyor olabilirler. Herkes Avrupa'da örgütlü Kürtler açısından PKK'nın daha güçlü olduğunu biliyor. Türkiye'deki aidiyet meselesi eşitlik bazında çözülmedikçe, çatışma devam edecek ve bunun yansıması da burada daha radikal biçimde devam edecektir. Çünkü özellikle genç neslin daha radikalleştiğini görüyoruz.  
ZEMİN ORTADAN KALDIRILMALI
- (Mehmet Ece, Diyarbakır cezaevi mahkumu ve yazar): 
Uludere olayı, politik olmayan Türkleri ve Kürtleri de etkiledi. Devletin şiddetiyle karşılaşanlarda ayrılma, kendini diğerinden farklı görme anlayışı gelişiyor. Evi yıkılan, baskı altında kalan, yakınlarını kaybeden ve Avrupa'ya gelen Kürtlerin TC devletiyle barışık olma hissiyatı yoktur. Bugünkü zihniyet hala Kürtlerin haklarını kolektif olarak görmüyorsa, Kürtlerle arasındaki mesafeyi büyütecektir. PKK bu eylemleri yapıyorsa bunun zeminini ortadan kaldırmak gerekir. Siz zeminini ortadan kaldırmadıkça PKK gider, bir başka örgüt gelir. PKK neden değil sonuçtur.

ULUDERE BİR DUYGU KOPUŞU YARATTI
- (Sedat Yurttaş, eski DEP milletvekili): 
Türkiye'deki gündem Uludere'den yansıyanlardır. İnsanlar bu katliamla birlikte geçmiş katliamları da canlandırıyor kafasında ve bu da yarasını depreştiriyor. Uludere Türkiye'de bir duygu kopuşu yarattı. Orada bir soğuk algınlığı, burada daha büyük bir soruna dönüşüyor. Ekopolitik'in daha önceki toplantısının sonuçları Cumhurbaşkanlığı'na sunulmasına rağmen, önerilerin hiçbiri yapılmadı. Kürtlerin bu toplantıya katılmama nedeninin bu güncel gelişmeler ve diyalog umudunun kırılmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Anaların ağlamasına dayanamayan bir coğrafyanın evlatlarıyız...
TOPLANTIYA programı olduğu için katılamayan ünlü Kürt sanatçısı Şivan Perver, mesaj gönderdi: Barışın ilk adımı şu olmalı; cumhuriyeti birlikte ve ortak kurduk. Türk Kürt'ten, Kürt de Türkiye'den üstün değildir. Eğer bir hak gaspı olmuş ise -ki olmuştur- o zaman devlet babanın bu hakkı iade etmesi ve daha önemlisi de Türk toplumunun bunu kabullenmesi ve de benimsemesi gerekmektedir. Biz hiçbir annenin ağlamasına dayanamayan bir coğrafyanın evlatlarıyız.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C