İstanbul 21°C
24 Nisan 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kandil vize vermeyince örgütlü Kürtler gelmedi
27 Mayıs 2012 Pazar 15:10

Kandil vize vermeyince örgütlü Kürtler gelmedi

Ekopolitik'in Avrupa'daki Türk ve Kürt diasporasıyla buluştuğu toplantının ilk gününde örgütlü Kürtlerin gelmemesi hayal kırıklığı yarattı

 

Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği Ekopolitik'in Türkiye'nin Büyük Çatısı: Avrupa-Almanya Durağı adlı toplantısının 1. günü dün Almanya'nın Köln kentinde yapıldı. Avrupa'daki Kürt ve Türk toplumu temsilcilerini bir araya getirerek, Kürt Sorunu'nu diaspora ekseninde tartışmayı hedefleyen toplantıya Avrupa'nın önde gelen Kürt kuruluşları katılmadı. Özellikle Yek-kom (Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu) ve Kom-kurd (Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu) ve Komkar (Avrupa Kürdistan Dernekleri Federasyonu) çözüm amaçlı böyle bir toplantıya temsilci göndererek, fikirlerini dile getirmemesi katılımcılar arasında hayal kırıklığı yarattı. Ekopolitik'in Başkanı A. Tarık Çelenk, 'Gültan Kışanak bizzat aradı ve katılmalarını tavsiye etti. Ama sorun BDP'nin insiyatifinde değil' sözleriyle Kandil'den vize çıkmadığına işaret etti. Katılımcıların dünkü toplantıda verdikleri mesajlar şöyle:

KÜRT-TÜRK AYRIŞMASI VAR  
- (Orhan Aras, Avrupa Türk Caferiler Birliği Yöneticisi): Avrupa'da yaşayanlar arasında Kürt-Türk ayrışması elbette var. Ama dışlanmışlığı hissedince hepsi göçmen kimliğine bürünüyor. Avrupa ekonomik krizde Türklüğüne, Kürtlüğüne bakmadan kişileri geri gönderebilir. 
GENÇ NESİL RADİKALLEŞİYOR 
- (Seydo Can, WDR- Bernama Kurdi Radyosu): 
Almanya'da 60-70 Kürt Camisi, Komkar ve Yek-kom olarak 2 aktif grup var. Yek-kom şu anda daha etkili. Kürtlerin talepleriyle ilgili söz söyleyeceklerin oralardan gelmesi gerekiyordu. PKK'nın üst yönetiminden onaylanmadığı sürece gelip konuşamıyor olabilirler. Herkes Avrupa'da örgütlü Kürtler açısından PKK'nın daha güçlü olduğunu biliyor. Türkiye'deki aidiyet meselesi eşitlik bazında çözülmedikçe, çatışma devam edecek ve bunun yansıması da burada daha radikal biçimde devam edecektir. Çünkü özellikle genç neslin daha radikalleştiğini görüyoruz.  
ZEMİN ORTADAN KALDIRILMALI
- (Mehmet Ece, Diyarbakır cezaevi mahkumu ve yazar): 
Uludere olayı, politik olmayan Türkleri ve Kürtleri de etkiledi. Devletin şiddetiyle karşılaşanlarda ayrılma, kendini diğerinden farklı görme anlayışı gelişiyor. Evi yıkılan, baskı altında kalan, yakınlarını kaybeden ve Avrupa'ya gelen Kürtlerin TC devletiyle barışık olma hissiyatı yoktur. Bugünkü zihniyet hala Kürtlerin haklarını kolektif olarak görmüyorsa, Kürtlerle arasındaki mesafeyi büyütecektir. PKK bu eylemleri yapıyorsa bunun zeminini ortadan kaldırmak gerekir. Siz zeminini ortadan kaldırmadıkça PKK gider, bir başka örgüt gelir. PKK neden değil sonuçtur.

ULUDERE BİR DUYGU KOPUŞU YARATTI
- (Sedat Yurttaş, eski DEP milletvekili): 
Türkiye'deki gündem Uludere'den yansıyanlardır. İnsanlar bu katliamla birlikte geçmiş katliamları da canlandırıyor kafasında ve bu da yarasını depreştiriyor. Uludere Türkiye'de bir duygu kopuşu yarattı. Orada bir soğuk algınlığı, burada daha büyük bir soruna dönüşüyor. Ekopolitik'in daha önceki toplantısının sonuçları Cumhurbaşkanlığı'na sunulmasına rağmen, önerilerin hiçbiri yapılmadı. Kürtlerin bu toplantıya katılmama nedeninin bu güncel gelişmeler ve diyalog umudunun kırılmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Anaların ağlamasına dayanamayan bir coğrafyanın evlatlarıyız...
TOPLANTIYA programı olduğu için katılamayan ünlü Kürt sanatçısı Şivan Perver, mesaj gönderdi: Barışın ilk adımı şu olmalı; cumhuriyeti birlikte ve ortak kurduk. Türk Kürt'ten, Kürt de Türkiye'den üstün değildir. Eğer bir hak gaspı olmuş ise -ki olmuştur- o zaman devlet babanın bu hakkı iade etmesi ve daha önemlisi de Türk toplumunun bunu kabullenmesi ve de benimsemesi gerekmektedir. Biz hiçbir annenin ağlamasına dayanamayan bir coğrafyanın evlatlarıyız.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 25 °C
İzmir
12 / 29 °C
Antalya
15 / 24 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
8 / 23 °C