İstanbul 16°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARŞIYAKA STADI İÇİN AÇIKLAMA
10 Ekim 2011 Pazartesi 21:42

KARŞIYAKA STADI İÇİN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Spor Kulübü'nün yeni stat projesi konusundaki açıklamalarının meclis komisyonlarını etkilemeye yönelik olmadığını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığında yapılan meclis toplantısında Karşıyaka Spor Kulübü'nün yeni stat projesi tartışıldı.

Çiğli ilçesindeki yaklaşık 100 dönümlük arazinin spor kompleksi ve ticaret seçenekli konut alanına dönüştürülmesi maddesi görüşülürken söz alan AK Parti Grup sözcüsü Kerem Ali Sürekli, Karşıyaka Kulübü'nün daha önce ikinci başkanlığı görevini yaptığını, bir süre önce açıklanan yeni stat projesinin Çiğli ilçesindeki bu arazide yapılmasının planlandığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun araziyle ilgili kamuoyuna yansıyan görüşleri olduğunu, bu görüşlerin meclis komisyonlarının sağlıklı çalışmasına engel olacağını belirten Sürekli, ''Kimse hukuksuz bir iş yapmaz. Keşke sonra açıklasaydınız. Sorun varsa kimse buna evet demek istemez. Böyle bir açıklama keşke bugün veya dün olmasaydı. 'Bunu yapan suç işler' diye düşünceniz var, o nedenle hukuk komisyonu var'' dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise Sürekli'nin sözlerine tepki göstererek ''İsterseniz karar alın hiçbir konuda konuşmayayım'' dedi. Mümkün olduğunca az konuşmaya ve polemikten kaçmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, ''Bu konudaki düşüncelerim üzerinde düşünülmüş, tartışılmış konulardır. Bu konunun net biçimde inceleneceğini de belirttim. Müsaade ederseniz böyle bir konuda konuşalım'' ifadelerini kullandı.

CHP Grup Sözcüsü Sırrı Aydoğan ise plan değişikliğinin Karşıyaka Belediye Meclisi'nden gelmediğini, şahıs müracaatı üzerine konunun gündeme geldiğini belirterek, ''Bizim için hiçbir hukuki sorun yok. Plan değişikliği isteyen bir vatandaş var, bakacağız'' şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ise 5216 sayılı yasaya göre 5 binlik imar planları yapma yetkisinin İzmir Büyükşehir Belediyesinde olduğunu, belediye başkanının suç teşkil ettiğini düşündüğü bir konuyu meclise getirmeme yetkisine sahip olduğunu söyledi. Plan değişikliği önerisinin lehinde veya aleyhinde olmadığını belirten Çakar, şunları söyledi:

''Şahıslar, özel kurumlar veya ilçe belediyeleri 5 binlik plan yetkisine sahip değiller. İzmir Büyükşehir Belediyesinin Meclis Başkanı, İzmir Büyükşehir Belediyesinin başkanı bir konunun suç teşkil ettiğine inanıyorsa ve o konuda idarenin görüşünü önermenin dışında olduğunu düşünüyorsa, hiçbir yasa, hiçbir mevzuat böyle bir önergenin bu meclise getirilmesini zorunlu kılmıyor. Bu düşünceyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun için dosyayı incelememiz lazım. Kararımızı dosyayı inceledikken sonra vereceğiz. Kerem Ali Sürekli'nin yaptığı açıklama Karşıyaka Spor Kulübü'nün yönetiminde olmasından dolayı kendisini bağlayan bir açıklamadır. AK Parti grubunun düşüncesi değildir. Ancak ben en başa tekrar dönerek sayın Başkan'a sormak istiyorum. 5 binlik plan yetkisi sizin iken, bu konuda bir plan değişikliğinin suç teşkil edeceğine inanıyorken, böyle bir plan değişikliğini meclisin gündemine almanızı algılayamadım.''

Başkan Aziz Kocaoğlu ise vatandaş önerileri, plan değişiklikleri tekliflerinin kanun gereği belediye meclislerine getirildiğini söyledi. Konunun komisyonlarda görüşüldüğünü, son kararın meclis tarafından verildiğini belirten

Kocaoğlu, şunları söyledi:

''Bu konu garip bir konudur. Bu konu hiç gündeme getirilmemesi gereken bir konudur. Daha doğrusu bu arsa hiç satılmaması gereken alandır. Kamuya terk edilecek alan olarak belirlenmiştir. Mavişehir İzmir'in yoğunluğu en fazla olan bölgesidir. Kamuya terk edilmek üzere ayrılmıştır. Ama ne yazık ki TOKİ buraları satmıştır. TOKİ diyor ki (alan kişi spor alanı olduğunu bildiği için aldı). Alan kişi diyor ki (ben bunun imarını çıkartabilirim). Ben sosyal donatı alanlarının Mavişehir'e ve İzmir'in her tarafına lazım olduğunu düşünüyorum. Laf olsun diye bu alanlar ayrılmamıştır. Ne planlama ilkelerine, ne yasalara uygun olmadığı görüşündeyiz. Bu konuda belediye başkanı görüşünü açıklar. Herkes görüşünü açıklar, tartışır. Hiçbir komisyon kararına ya da meclis üyesine bir müdahalemiz olmamıştır.''

İmar planı değişiklik talebi Bayındırlık Komisyonu'na havale edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
14 / 20 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
9 / 21 °C