İstanbul 7°C
21 Kasım 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katardan Türkiye çıkarması!
15 Ağustos 2017 Salı 11:46

Katar'dan Türkiye çıkarması!

Katar hükümetinin ambargonun ardından ülkelerine destek olan Türkiye ile işbirliği yapmaya öncelik verdiğini kaydeden Katarlı Hukuk Şirketi El Saad’ın sahibi Abdullah Muhammed El Saadi, “Şu anda Türk işadamlarının Katar’da iş yapması diğer ülke vatandaşla
KATAR’ın en büyük hukuk firmalarından El Saadi Hukuk Şirketi, Katar’da iş ve yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarının hukuki işlemlerini kolaylaştırmak ve Katar’daki iş kanunlarını öğrenmesini sağlamak amacıyla Türkiye’de bir hukuk firmasıyla memorandum imzaladı.
 
Türkiye’de geçen hafta MÜSİAD ve İstanbul Ticaret Odası’yla görüşen El Saad’ın sahibi Avukat Abdullah Muhammed El Saadi, Katar pazarının en fazla gıda, tıbbi malzeme, sanayi malzemesi ve inşaat malzemesi alanlarında yatırıma ihtiyacı olduğunu ifade etti. Türk işadamları için Katar’da yatırım yapmanın püf noktalarını anlatan El Saadi, Türk işadamları arasında yaptıkları bir ankete göre Katar’da iş yapmak isteyen Türklerin en çok iki konuda sıkıntı çektiklerinin anlaşıldığını söyledi.
 
40’I BİRDEN GERİ DÖNDÜ
 
 
Yapılan anket hakkında bilgi veren El Saadi, “Birincisi dil sorunu, ikincisi de Katar kanunlarını bilmiyor olmaları. Bundan iki ay önce 40 kadar Türk işadamı yatırım olanaklarını araştırmak amacıyla Katar’a geldi ancak hiç bir şey yapmadan döndüler. Biz de Katar’da iş yapmak isteyen Türk işadamlarına hukuk alanında yardımcı olabilmek amacıyla böyle bir girişim başlattık. MÜSİAD ve İstanbul Ticaret Odası da bu girişimimizi destekliyor” dedi.
 
 
TÜRKLER İÇİN KOLAY
 
Katar devletinin Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin uyguladığı ambargonun ve Türkiye’nin Katar’la gösterdiği dayanışmanın ardından Türkiye’yle işbirliği yapmaya öncelik verdiğini belirten El Saadi, şunları söyledi: “Bizim bu krizden çıkardığımız en büyük derslerden biri, bir sanayi ülkesi olarak kendi kendimize yetebilmemiz için kendi fabrikalarımızı kurup kendi üretimimizi yapmamız gerektiği. Katar bir sanayi ülkesi olmak istiyor. Türkiye ve Katar arasındaki stratejik işbirliğinden dolayı şu anda Katar devleti Türkiye’yle karşılıklı yatırım ve işbirliğini destekliyor. Bu nedenle şu anda Türk işadamlarının Katar’da iş yapması diğer ülke vatandaşlarından daha kolay. Katar pazarında en çok yatırıma ihtiyaç duyulan sektörler şunlar: Gıda, tıbbi malzeme, sanayi malzemesi, inşaat malzemesi ve eğitim.”
 
 
YATIRIM İÇİN KATARLI BİR ORTAK BULUN
 
TÜRK işadamlarına Katar’da yatırım yapmayı düşünüyorlarsa süreci hızlandırmak için Katarlı bir ortak bulmalarını ve birlikte yatırım yapmaları tavsiyesinde bulunan El Saadi, “Çünkü Katar devleti yabancı yatırım söz konusu olduğunda daha çok bunu teşvik ediyor. Türk şirketlerine öncelikle kendi sektörlerinde iş yapan bir Katarlı ortak bulmalarını, Katar pazarındaki durumu araştırmalarını ve sonra da Katar kanunlarını öğrenmelerini öneriyorum. Katar’da iş yapmak için üç yol izlenebilir: Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı’na doğrudan başvurmak ve bakanlıktan onay beklemek. Katarlı bir firmayla ortaklığa gitmek (Bu ortaklıklarda Katarlı firmanın hisse payı en az yüzde 51 olmak zorunda.) Katar Finans Merkezi’ne başvurmak. (Sadece danışmanlık tarzı işler için geçerli.)”
 
 
HÜRRİYET
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'» Boeing'in Türkiye Milli Havacılık Planı» MÜSİAD’tan Ürdün çıkarması» Türkler Silikon Vadisi’nde ‘maden’ buldu» Katılım bankalarının 9 aylık karı 1,2 milyar oldu» Yapı Kredi'den kadınlara destek» Belediye başkanına "rüşvet" suçlamasıyla dava» Türk şirketleri o cihazının peşinde» O firma Volvo'dan 24 bin sürücüsüz araç alacak» Singapur'dan inek ithalatında vergi sıfırlandı» Hemşirenin 13 yıl süren kurnazlığı» Fed Başkanı Yellen'dan önemli karar» E-ticarette hedef büyük» Diyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı» TSK'dan birliklere "hazır olun" emri!» ''Yüzde 80 indirim yapılması akıl dışı bir durum''» Cumhurbaşkanlığından Soçi açıklaması» Dolandırıcılıktan yargılanacak» Türkiye o konuda sahneye çıkıyor!» Genelkurmay Başkanı Rusya'da» Ünlü iş adamının evinde böcek bulundu» Merkez'den dolara müdahale » Erdoğan'dan talimat! Hepsi ucuzlayacak» Benzine indirim yolda!» O tatil köyü satılıyor» Dolardan tüm zamanların rekoru geldi» Üçlü zirve öncesi sürpriz görüşme» Hepsi iptal edildi!» Türkiye dikkat! Uluslararası operasyon başladı!» ''Türkiye doğalgazda en ucuz ülke''» Dubai'nin getirdiği vergi Türkiye'ye yaradı» Otomobil devinden flaş karar» BDDK Başkanı Akben, kritik soruya cevap verdi» TBMM'nin başkanı belli oldu
HAVA DURUMU
Ankara
-5 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
5 / 22 °C
Adana
6 / 20 °C
Konya
-4 / 4 °C