İstanbul 24°C
22 Ağustos 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KATILIM BANKALARININ GÖZÜ TÜRKİYEDE
20 Eylül 2011 Salı 10:13

KATILIM BANKALARININ GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, Körfez'den bazı grupların Türkiye'de katılım bankacılığı yapmak için arayış içerisinde olduklarını açıkladı.

Yahşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katılım bankalarının şu anda müşterilerine Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hizmeti verdiğini, 4 katılım bankasının mevcut BES şirketleriyle anlaşma yaparak bu ürünleri sunduğunu, Hazine kağıtlarının katılım bankacılığına uygun olarak dizayn edilmiş Gelir Endeksli Senetler'den (GES) oluşması nedeniyle faizden dolayı BES firmalarına gitmeyen müşterilere ulaşma imkanı doğduğunu söyledi.

Bir süre bu şekilde devam edeceklerini, katılım bankalarının bir BES şirketi oluşturma noktasında çalışmasının henüz bulunmadığını ifade eden Yahşi, şöyle devam etti:

''BES şirketleri portföylerini ağırlıklı olarak Hazine bonosuyla oluşturuyorlar. Hazine bonosu ve devlet tahvili ise faiz içeriyor. Kişinin tasarrufunun faizli enstrümanlarda değerlendirilmesi nedeniyle faiz hassasiyeti yüksek olan insanlar BES mekanizmasının dışında kalıyordu. Daha sonra Hazine Müsteşarlığı, özellikle katılım bankalarının likiditelerinin değerlendirilmesine yönelik olarak GES ihracına başladı. GES katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak ihraç edildiği için BES firmaları, faiz hassasiyeti olan müşteriler için GES'den oluşan bir portföy geliştirdi. Katılım bankaları olarak bu tarzda faaliyet gösteren BES şirketleriyle sözleşmeler imzaladık. Onların bir acentası olarak ürünleri müşterilerimize sunuyoruz. Bu konuda ciddi hedeflerimiz var''

Katılım bankalarının ortak olmasa bile BES tarzı finansal kuruluşlar kurması gerektiğini düşündüğünü kaydeden Yahşi, ''Ortak olursa çok daha güzel olur. Katılım bankalarının bir araya gelmek suretiyle eşit iştirak payı ile bir BES şirketi kurması doğru bir tercih olacaktır. Önümüzdeki dönemde, çok geç olmayan bir dönemde, katılım bankalarının bu alanda bizzat şirket kurmak suretiyle faaliyet göstereceklerini düşünüyorum. Kanaatime göre, katılım bankalarının bu alanlarda faaliyet göstermeleri zorunluluk'' diye konuştu.

BES dışında katılım bankacılığında gayrimenkul yatırım ortaklıkları, aracı kurum ve yatırım fonlarının da olması gerektiğini belirten Yahşi, bir finansal holdingin çatısı altında hangi tarz finansal kuruluşlar oluşturulabilecekse bunların katılım bankalarında da yer almasının doğru olacağını düşündüğünü, finans sektöründe bu tarz bir genişlemenin zaman içerisinde büyük fayda sağlayacağını ifade etti.

-''TÜRKİYE'DE BANKA ALMAK İSTEYENLER DE, SATMAK İSTEYENLER DE VAR''-

Fahrettin Yahşi, yabancı bankaların kendi merkezlerinde ya da faaliyet gösterdiği birkaç bölgede sıkıntı yaşadığını dile getirerek, ''Yabancı bankaların en memnun oldukları iştirakleri Türkiye. O yüzden de satış kararları Türkiye ile ilgili oluyor, çünkü para ediyor. Türkiye'deki iştiraklerini elden çıkarmak ya da satmak istemelerinin temelinde bu ülkeyle ilgili memnuniyetsizlikleri değil, tam aksine, memnun olma ve daha değerli bir aktife sahip olma düşüncesi yatıyor'' şeklinde konuştu.

2001 krizinden sonra ucuzlaması ve gelişme potansiyeline sahip olması nedeniyle Türk bankacılık sektörüne yoğun giriş olduğunu anımsatan Yahşi, şunları kaydetti:

''Şu anda çıkma isteklerinin temelinde ise ülke ile ilgili değerlendirmelerden ziyade kendilerinin içinde bulunduğu finansal pozisyonlar etkili oluyor diye düşünüyorum. Türkiye'de banka almak isteyenler de var, banka satmak isteyenler de var. Almak isteyenlerin gayesi Türkiye ekonomisi ve Türk bankacılık sektörünün geleceğine olan inanç, satmak isteyenlerin gayesi ise Türkiye'deki iştiraklerinin, aktiflerinin çok değerli olması.''

-KÖRFEZLİ YATIRIMCILARIN KATILIM BANKACILIĞI ARAYIŞI-

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yahşi, Türkiye'deki banka arayışlarına ilişkin bir soru üzerine de, ''Daha çok katılım bankacılığı tarafında bunları duyuyoruz. 5. banka olarak Adabank'ın katılma bankası olma ihtimali de söz konusu'' dedi.

Katılım bankacılığının toplam sektörün yüzde 5'ine sahip olduğuna, ancak büyüme potansiyeli bulunduğuna işaret eden Yahşi, ''Kulağımıza gelen duyumlar vardı. Görüşmeler, konuşmalar gerçekleştirildi. Özellikle Körfez'in karar vermesi ve harekete geçmesi zaman alabiliyor. Körfez'den bazı grupların Türkiye'de katılım bankacılığı yapmak için arayış içerisinde oldukları duyumunu alıyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi» Havayolu devi iflasını istedi» Mermerde derin çatlak: Depo savaşları başladı» İstanbul'da yarın sağanak bekleniyor» İran Genelkurmay Başkanı Ankara'da» Medipol Başakşehir, avantaj için sahaya çıkıyor» Galericiler 'ikinci el yönetmeliği'ni bekliyor» Denetçi şirketlere savsaklama cezası
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 29 °C
İzmir
19 / 30 °C
Antalya
25 / 33 °C
Adana
24 / 35 °C
Konya
16 / 28 °C